Piwnica na wino w prywatnym domu, projekt wnętrz z ich rąk, drewniane półki na butelki wina - Dom i styl - 2022
Dom i styl

Piwnica na wino: właściwe przechowywanie wina (22 zdjęcia)

Pin
Send
Share
Send
Send


Najlepsze kolekcje win są zawsze przechowywane pod ziemią, gdzie sama natura utrzymuje niezbędne warunki. Piwnica jest układana w stosunkowo suchym miejscu w celu wyeliminowania zalania lub zalania. Jednocześnie konieczne jest uwzględnienie hydrologii sąsiedniego terytorium, obecności wód podziemnych. Ich poziom jest obliczany na podstawie głębokości odwiertu lub studni na placu budowy (musi wynosić co najmniej metr poniżej podłogi przyszłej piwnicy). Lepiej jest zrobić wejście do piwnicy od północy, aby latem było mniej słońca.


vinnij-pogreb-svoimi-rukami-pravilnoe-hranenie-vina-22-foto


vinnij-pogreb-svoimi-rukami-pravilnoe-hranenie-vina-22-foto-2

Konstrukcja piwnicy

Proces budowy obejmuje następujące główne etapy:

 1. rozwój projektu;
 2. przetwarzanie materiałów o działaniu antyseptycznym;
 3. instalacja systemu kontroli klimatu;
 4. wykończenia wnętrz;
 5. instalacja przewodów elektrycznych i drzwi;
 6. regały;
 7. końcowe wykończenie pokoju.

Wszystkie materiały, zwłaszcza te wykonane z drewna, muszą być odporne na wilgoć, nietoksyczne, bezzapachowe i wstępnie obrobione środkiem antyseptycznym, który zapobiega powstawaniu pleśni i innych mikroorganizmów.
Projekt piwnicy z winem zawiera plan piętra, regały, ilość i koszt materiałów budowlanych.


vinnij-pogreb-svoimi-rukami-pravilnoe-hranenie-vina-22-foto-5


vinnij-pogreb-svoimi-rukami-pravilnoe-hranenie-vina-22-foto-6

Tworzenie mikroklimatu

Wino jest bardzo delikatne, podatne na wszelkie kataklizmy. Aby smak nie uległ pogorszeniu, w piwnicy winnej należy przestrzegać trzech parametrów: temperatury, wilgotności powietrza, oświetlenia. Są stabilne tylko przy odpowiedniej izolacji pomieszczenia.

Temperatura

Optymalnie, 10–14 ° C, poniżej 10 ° C, dojrzewanie wina zwalnia, wzrasta do 18 ° C i wyżej wpływa na smak, prowadząc do utraty świeżości. Niepożądane nagłe zmiany temperatury, z powodu których korki wina tracą elastyczność. W rezultacie powietrze dostaje się do butelki, a jakość wina może zostać zapomniana.

Piwnica winna znajdować się z dala od rur grzewczych, garażu, kotłowni. Potężne źródła zasilania, ruchliwa autostrada, linia kolejowa powodują destrukcyjne wibracje. W pobliżu nie należy nawet planować piwnicy z winem dla domu.


vinnij-pogreb-svoimi-rukami-pravilnoe-hranenie-vina-22-foto.jpeg">


vinnij-pogreb-svoimi-rukami-pravilnoe-hranenie-vina-22-foto-9

Drzwi

Znacznie pomaga stabilność mikroklimatu. Ponieważ nie są one w żaden sposób przetwarzane, potrzebne są specjalne modele, na przykład drzwi termiczne z uszczelką magnetyczną (jak lodówka). Lepiej powstrzymać się od dużych lub małży, tworząc niepotrzebne strumienie powietrza.

Bariera cieplna i paroszczelna jest wymagana wszędzie, z wyjątkiem drzwi, czyli podłogi, ścian, sufitu. Przed rozpoczęciem pracy wszystkie te powierzchnie i szwy między nimi są traktowane środkiem antyseptycznym.

Niezawodną izolację cieplną zapewnia poszycie wykonane z porowatych materiałów o grubości od czterech do dziesięciu centymetrów, które są odporne na wilgoć i nie wydzielają żadnych aromatów.

System kontroli klimatu sprawia, że ​​bariera pary jest obowiązkowa. Są to panele pół centymetra, które pokrywają sufit i ściany. Lepiej jest je montować z zewnątrz; jeśli nie jest to możliwe, dozwolona jest instalacja wewnątrz.

Aby powietrze nie ulegało stagnacji, w pomieszczeniu zawsze wykonuje się wysokiej jakości wentylację. Optymalny efekt zapewnia instalacja systemu działającego na zasadzie „napływ-wydech”. Jednocześnie powietrze musi krążyć w całej przestrzeni, a nie być wdmuchiwane do półek z butelkami.


vinnij-pogreb-svoimi-rukami-pravilnoe-hranenie-vina-22-foto-11


vinnij-pogreb-svoimi-rukami-pravilnoe-hranenie-vina-22-foto-12

Regały

Główne meble piwnicy - stojak na wino - są tworzone z uwzględnieniem kilku głównych czynników.

Materiał

Najlepiej zrobić stojak z drewna, traktowany specjalnymi narzędziami. Po pierwsze oczywiście dąb, którego drewno tworzy i utrzymuje niezbędny mikroklimat przez wiele lat przechowywania wina. Również odpowiedni klon lub popiół, trwały, odporny na rozkład, dobrze wchłania wilgoć, bez zauważalnego aromatu.

Z reguły stojaki na piwnice na wino i inne drewniane meble są nasączone olejem lnianym lub płynem na bazie wosku. W ten sposób powstaje ochrona przed wilgocią i podkreśla naturalną strukturę materiału.

Druga opcja to metal. Trzecim, doskonałym, ale kosztownym rozwiązaniem jest wapień, który zachowuje temperaturę i jest odporny na pleśń. Więcej miejsca na przechowywanie da półki sklepowe z kamienia.


vinnij-pogreb-svoimi-rukami-pravilnoe-hranenie-vina-22-foto-13


vinnij-pogreb-svoimi-rukami-pravilnoe-hranenie-vina-22-foto-14

Budowa

Stojak na butelki wina wykonany w postaci prostych lub nachylonych modułów. Są mobilne, mogą grupować na życzenie właściciela i uwzględniać cechy pokoju. Podczas suszenia piwnicy można je łatwo zdemontować, umieścić w słońcu, a następnie ponownie złożyć.

Każda butelka ma komórkę, kwadrat lub heks. Pierwsza jest uniwersalna, druga bardziej stylowa dla estetów. Długość odcinków powinna wynosić około 70 cm, przy większym ugięciu.
Przygotowywanie wina do przechowywania na własnych rękach, dla każdej półki musisz dołączyć stronę do ubezpieczenia.


vinnij-pogreb-svoimi-rukami-pravilnoe-hranenie-vina-22-foto-15


vinnij-pogreb-svoimi-rukami-pravilnoe-hranenie-vina-22-foto-16

Palowanie

Koneserzy są przerażeni nawet pomysłem chaotycznego umieszczania butelek ze szlachetnym napojem. Tylko ścisły system: kopie wysłane do długoterminowego przechowywania są wysyłane do odległych rzędów. Najbliższe pozycje zajmowane są przez kontenery, które mają zostać otwarte najpierw.

Szuflady są w tym sensie dobre, co pozwala łatwo dotrzeć do każdej butelki bez przeszkadzania innym.

Decyzja, która sprawia, że ​​wnętrze piwnicy z winem jest oryginalną piramidą. Każdy trójkątny przedział zawiera określony rodzaj wina.

Piwnicę z winami w prywatnym domu można uzupełnić stylowymi akcesoriami. Są to stoły z krzesłami lub kontuar barowy zainstalowany w środku i w harmonii z półkami i półkami umieszczonymi wzdłuż obwodu.

Oczywiście są one znane koneserom i doświadczonym ogrodnikom, ale mogą być przydatne dla początkujących do opanowania tej sfery.

 • Tydzień przed wypiciem butelek z winem umieszcza się je pionowo, aby osady stały się osłem.
 • Aby przywrócić mikroklimat - po wyczerpaniu starej partii wina i zaplanowaniu nowego - musisz dokładnie przewietrzyć pomieszczenie i odkurzyć je jałowcem (pałeczkami).
 • Butelki wina powinny znajdować się w pozycji nachylonej lub leżącej, a korek należy umyć płynem.
 • Piwnica na wino nie jest miejscem do przechowywania konserw i warzyw. Ich zapach gwarantuje zniszczenie aromatu wina.

Osobista piwnica win, wzniesiona osobiście lub w kreatywnej współpracy z ekspertami, stanie się miejscem odpoczynku od zgiełku, przyjemnej komunikacji, degustacji i dumy właściciela. A może przedstawi go elitarnej kasty kolekcjonerów i koneserów szlachetnego napoju.

Pin
Send
Share
Send
Send