Utrzymywanie narciarstwa alpejskiego i snowboardu na regałach, stojakach i wspornikach - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Schowek na narty: profesjonalne doradztwo

Pin
Send
Share
Send
Send


Każdy, kto choć raz w życiu wskoczył na narty, wie, że przyjemność i bezpieczeństwo podczas jazdy na nartach zależą w dużej mierze od tego, w jaki sposób inwentaryzacja była prowadzona w domu, a zwłaszcza od tego, czy przechowalnia nart była w ciepłym sezonie. W tym łatwym, ale odpowiedzialnym biznesie są pewne niuanse, które są bardzo ważne, aby nie zepsuć drogiego sprzętu.

Po skończeniu jazdy powinieneś przenieść narty do ciepłego pomieszczenia i wytrzeć do sucha miękką ściereczką, a następnie wysuszyć je, tylko z dala od baterii i innych urządzeń grzewczych - zbyt dużo ciepła może nieodwracalnie je uszkodzić. Podnieś skarpetki, a następnie włóż kij.


hranenie-lizh-soveti-professionalov.jpeg">


hranenie-lizh-soveti-professionalov-2

Ważne jest, aby elementy mocujące dobrze się zapinały i nie rdzewiały, a płótno było całkowicie suche.

Suszone przedmioty pakowane są w etui lub zawijane w gęstą tkaninę z przesuwaną powierzchnią wewnątrz, a następnie wiązane i umieszczane w suchym miejscu. Te same zasady pozwalają nam sprawić, że przechowalnia nart jest najbardziej delikatna.

W przeciwieństwie do znanego przysłowie, latem należy przygotować nie tylko sanki, ale także narty. Dotyczy to jednak każdego sprzętu do sportów zimowych, który latem z niewłaściwym przechowywaniem (na przykład na balkonie) jest zagrożony wieloma negatywnymi czynnikami:

 • Opady, a nawet po prostu wysoka wilgotność powietrza mogą powodować rdzewienie elementów złącznych i prowadzić do łuszczenia się powierzchni ślizgowej;
 • dzienne wahania temperatury są bardzo szkodliwe nawet dla powłoki z tworzywa sztucznego, nie wspominając o drewnie;
 • intensywne promieniowanie słoneczne również uszkadza materiał i prowadzi do wysychania.

Oczywiście konieczne jest wykluczenie wpływu wszystkich powyższych czynników, na przykład przydatny jest stojak do przechowywania nart w magazynie. Pod koniec sezonu zaleca się kilka procedur:

 1. Narty należy traktować zwykłym detergentem, a następnie wytrzeć serwetką zanurzoną w ciekłym amoniaku i dokładnie osuszyć, oczywiście z dala od grzejników. To samo należy zrobić z kijami.
 2. Ostrożnie wytrzeć, oczyścić i nasmarować łączniki specjalnym smarem, aby zabezpieczyć je przed działaniem środowiska zewnętrznego. Jeśli nie ma smarowania - to nie ma znaczenia, zmieści się zwykła wazelina.
 3. Sprawdź narty pod kątem mikropęknięć i wiórów, a jeśli znajdziesz, lekko przeszlifuj problematyczne obszary papierem ściernym i lakierem w dwóch lub trzech warstwach.
 4. Przykryj powierzchnie ślizgowe specjalnym smarem, aby zablokować dostęp do porowatego materiału pyłem i tlenem: drewno - żywicą, i tworzywo sztuczne - parafiną.
 5. Pakowane do przechowywania i umieszczane w chłodnym ciemnym miejscu o stałej temperaturze i wilgotności (pomieszczenie do przechowywania, toaleta), ale w żadnym wypadku na balkonie lub loggii.

Warto zauważyć, że różne narty pakują się inaczej. Na przykład drewniane krawaty są związane ze sobą w dwóch miejscach - na palcach i na pięcie - i wkładane w rozpórki, a plastik jest po prostu wiązany razem i kładziony na ścianę w futerale lub kładziony na ścianę za pomocą patyczków. Jednak najbardziej udaną opcją będzie uchwyt do przechowywania sprzętu narciarskiego, wtedy sprzęt nie będzie przeszkadzał w życiu codziennym.

Wreszcie powinieneś zadbać o buty narciarskie. Wewnętrzny but jest wyjmowany, starannie umywany i pozostawiony do wyschnięcia, po wypełnieniu zmiętym papierem lub gazetami. But zewnętrzny jest starannie czyszczony z brudu, wkładany do wnętrza, wstępnie napełniony czystym suchym papierem i zapinany na guziki. W tej formie buty można przechowywać do następnego sezonu.


hranenie-lizh-soveti-professionalov-4


hranenie-lizh-soveti-professionalov-5

Właściwe przechowywanie snowboardu w lecie oznacza przestrzeganie kilku prostych zasad:

 • Pod koniec każdego sezonu powinieneś oddać deskę do służby, aby mistrzowie wypolerowali ją, wyostrzyli krawędzie i parafinę. W domu nie jest to łatwe do zrobienia, a następnej zimy nie będziesz musiał myśleć o stanie sprzętu.
 • Przed zapakowaniem do przechowywania, snowboard jest przecierany na przemian wilgotnymi i suchymi szmatami. Zapięcia mocują, zdejmują, czyścą i wkładają do pudełka, olejujące śruby. Jednak płyta może być przechowywana i składana.
 • Pomieszczenie, w którym deska wytrzyma całe lato, musi być suche i chłodne, ponieważ deski snowboardowe, podobnie jak narty, nie tolerują wilgoci, bezpośredniego światła słonecznego i wysokich temperatur, z których zapasy mogą rdzewieć, pękać i wyginać się.

Przechowuj snowboard w pozycji poziomej, aby uniknąć deformacji. Przesuwając powierzchnię w dół, umieszcza się ją na dowolnej płaskiej powierzchni w mieszkaniu (szafa, półka, łóżko) lub ostrożnie zawiesza na hakach. Nie powinieneś wkładać innych rzeczy na planszę, w przeciwnym razie może stopniowo się łukać; jeśli w domu znajduje się schowek na narty, należy zwolnić trochę miejsca na snowboard.


hranenie-lizh-soveti-professionalov-3.jpeg">


hranenie-lizh-soveti-professionalov-7


hranenie-lizh-soveti-professionalov-8

Buty snowboardowe są przygotowane zarówno na lato, jak i na narty: czyste, suche i wypełnione papierem, a następnie zapakowane w pudełko w stanie zmontowanym i umieszczone w suchym chłodnym miejscu.

Zgodność z tymi prostymi zasadami pozwoli Ci nie martwić się o stan swojego snowboardu na początku następnej zimy i natychmiast zanurzyć się w swoim ulubionym sporcie ekstremalnym.


hranenie-lizh-soveti-professionalov-4.jpeg">


hranenie-lizh-soveti-professionalov-9


hranenie-lizh-soveti-professionalov-10

Pin
Send
Share
Send
Send