Przeznaczenie pokoju dziecięcego dla chłopca i dziewczynki przez zasłony i zasłony, w strefie sypialni i salonu - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Zagospodarowanie przestrzenne dzieci: przyczyny, sposoby, rozmieszczenie głównych stref (21 zdjęć)

Dzieciństwo - najważniejszy okres, który wpływa na całe życie człowieka. Właśnie w tym czasie kładzie się fundament, na którym ostatecznie spocznie jego charakter, skłonności i nawyki. Potrzeba przestrzeni osobistej w tym okresie jest bardzo silna. W tym przypadku bardzo ważne jest, aby wyposażyć wszystko poprawnie, a strefowanie przychodzi na ratunek.Po co przelewać szkółkę na strefy?

Podział na strefy dla dzieci można zrobić z kilku głównych powodów:

 • Mieszkanie jest za małe i niemożliwe jest wydzielenie w nim osobnego pokoju dla dziecka. W tym przypadku jedynym wyjściem jest podzielenie pokoju na strefy, aby dziecko miało swój własny kąt, w którym czułby się absolutnym mistrzem.
 • Mieszkanie jest za małe, aby pomieścić w nim pokój dla każdego dziecka. W tym przypadku podział na strefy przedszkola jest konieczny, aby dzieci nie kłóciły się i nie dzieliły terytorium. Co więcej, jeśli dzieci są heteroseksualne, obecność przestrzeni osobistej, zdolność do spokojnej zmiany ubrań i niezręczności staje się bardzo ważna z czasem.
 • Mieszkanie jest wystarczająco duże, aby zapewnić oddzielne pomieszczenie dla dziecka. W tym przypadku strefowanie nie jest pilną potrzebą, ale miłym dodatkiem do projektu. Podział pomieszczeń na miejsca do spania, zabawy i nauki pozwoli dziecku dorastać bardziej zdyscyplinowanym i mieć korzystny wpływ na jego psychikę.

Z reguły pokój jest podzielony na kilka głównych stref, z których każda odgrywa inną rolę. W części sypialnej znajduje się łóżko - w nim dziecko może się zrelaksować z całego świata. Zazwyczaj wykonywane w taki sposób, aby spowodować myślenie o bezpieczeństwie i komforcie.

Na obszarze nauki znajduje się pulpit - dziecko może rysować lub nauczyć się go czytać, później może odrabiać lekcje. Zwykle wykonywane w taki sposób, aby zmaksymalizować wydajność i zmniejszyć prawdopodobieństwo, że dziecko będzie rozpraszane.

Na placu zabaw jest dużo miejsca i są półki z zabawkami - dziecko będzie mogło się w nim zrelaksować i bawić. Im młodsze dziecko, tym więcej czasu spędza w tym konkretnym obszarze. Aby separacja była oczywista, można zastosować wiele różnych środków.

Łatwe tworzenie partycji

Zwyczajowo dzieli się partycje na dwie główne kategorie. Stacjonarne obejmuje wszelkie rozwiązania, których nie można przenieść i które trwale oddzielają dorosłą część pokoju od przedszkola. Wśród nich są:

 • Partycje Giposkarton. Jedną z najłatwiejszych opcji jest ich łatwa instalacja, nawet własnymi rękami, a rezultat będzie wyglądał jak dwa całkowicie oddzielne pokoje. Nie ma jednak izolacji akustycznej dla płyt gipsowo-kartonowych, poza tym jest bardzo krucha - nie warto się nie tylko rozbić, ale nawet prowadzić gwoździe. Takie rozwiązanie nadaje się tylko do dużych pomieszczeń - w przeciwnym razie oba powstałe pomieszczenia będą tylko malutkimi komórkami.
 • Meble. Stojak lub szafka umieszczone w środku pokoju mogą łatwo podzielić go na pokój dziecinny i pokój dzienny. Główną zaletą tego rozwiązania są meble, które choć zajmują miejsce, to nie tylko przegroda, ale także miejsce do przechowywania ubrań i rzeczy. Są też wady: oddzielne pomieszczenie nie zadziała, a jeśli dziecko chce samotności, będzie musiało wymyślić coś ekstra. Jednakże, aby oddzielić część sypialną od gry, ta opcja jest idealna.Ruchome ścianki działowe są mniej stabilne i umożliwiają większą elastyczność. Aby zagospodarowanie pokoju dziecięcego do sypialni i innych części stało się istotne, wystarczy przenieść je do pozycji zamkniętej. Ale jeśli dziecko chce umieścić łóżko w swoich grach, wystarczy usunąć przegrodę - a całe pomieszczenie zmieni się w jedną dużą strefę zabaw. Wśród nich są:

 • Ekran Stosunkowo nieporęczne rozwiązanie, które może jednak elegancko wpasować się w projekt za pomocą pięknego zdjęcia - postacie ulubionych dzieci będą pasować. Oczywiście, aby móc usunąć partycję, dziecko będzie musiało najpierw dorosnąć.
 • Zasłony. Ta przewiewna lekka wersja będzie świetnie wyglądać w przedszkolu dla dwóch dziewczynek. Można jednak użyć nie tylko przezroczystego tiulu, który symbolicznie oddziela strefę, ale także ciężkiej kurtyny, która w przedszkolu dla chłopca i dziewczynki będzie nie mniej niezawodna niż szafa. Jednak strefowanie pomieszczenia zasłonami ma również wady: po pierwsze, będą musiały być myte od czasu do czasu, po drugie, dzieci bawiące się, mogą oderwać tkaninę i ponownie ją powiesić.

Te opcje dla partycji nie obejmują kompletnej przeróbki pomieszczenia i nie wymagają naprawy na dużą skalę - wystarczy mała permutacja. Ale są też inne rozwiązania, które wymagają zastanowienia się, jak zagospodarować strefę sypialni dziecka z wyprzedzeniem.Bardziej skomplikowany podział na strefy

Oprócz prostych wzorów, strefowanie może być wykonywane przy użyciu funkcji samego pomieszczenia, które są układane na etapie naprawy.

Kolor

Najłatwiejsza z trudnych opcji.

Jeśli istnieje podział na strefy dla dzieci dla dwóch osób, kolor pozwala wyraźnie podzielić granice terytorium. Jeśli istnieje podział na strefy dla dzieci dla dziewczynki, kolor pozwala wybrać określone obszary. Można używać tapet, farb, podłóg - najważniejsze jest to, że kolory są ze sobą łączone, nawet jeśli są skontrastowane. Aby to osiągnąć, możesz użyć pierścienia kolorów.Poziomy podłogi

Nieco bardziej skomplikowana opcja, którą może być:

 • Minimalna - w tym przypadku wystarczy różnica zaledwie dziesięciu centymetrów, aby oddzielić obszar do nauki od miejsca do spania lub gry;
 • Maksimum - w tym przypadku różnica może być bardzo zauważalna, tak że różne strefy będą zlokalizowane jedna nad drugą, tak jak na różnych piętrach. Stosuje się tylko w pomieszczeniu o bardzo wysokich sufitach, w przeciwnym razie nastąpi uczucie szczelności i braku energii.

Materiały

Często w połączeniu z różnicowaniem kolorów i wygląda spektakularnie: miękki dywan na placu zabaw, ścisły laminat w sali treningowej pozwoli dziecku dostroić się do odpowiedniego stanu.

Oświetlenie

Podświetlając niektóre obszary i cieniując inne, można uzyskać oszałamiający efekt, zwłaszcza jeśli oświetlenie jest kolorowe. Dzięki niemu możesz nawet poprosić dziecko o nadchodzący czas zawodu.

Duża część sztuki zagospodarowania przestrzennego zależy od natury dziecka. Zagospodarowanie pokoju dziecięcego dla chłopca, który kocha samochody i transformatory, powinno się bardzo różnić od zagospodarowania przestrzennego dziewczyny, która kocha konie i psy. Kolory powinny pasować zarówno do dziecka, jak i akcesoriów. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że wynik powinien zadowolić go przede wszystkim.

Jak wyposażyć różne strefy?

Jeśli dzieci mieszkające w tym samym pomieszczeniu są po prostu oddzielone przegrodą, wtedy stref nie można zrobić tak łatwo. Każdy wymaga własnego podejścia, własnej kombinacji kolorów i treści.

Miejsce do spania

Tutaj są odpowiednie wyciszone, ładnie wyglądające kolory, które nie wydają się zbyt ponure. Ciepłe odcienie, brak jasnych i krzykliwych kombinacji. Lepiej jest położyć łóżko w zacienionym kącie, można odgrodzić zasłonę od reszty pomieszczenia. Lepiej jest, gdy dziecko pozostaje w miejscu tak odległym, jak to możliwe, od drzwi, aby dziecko nie czuło się zagrożone i miało czas, aby się obudzić, jeśli ktoś wejdzie.

Właściwe byłoby umieszczenie osobnego oświetlenia w tym obszarze - przyjemnego małego światła nocnego, eleganckiego kinkietu, aby dziecko mogło czytać w łóżku, jeśli chce, lub włączyć światło, jeśli ma koszmar w nocy.

Obszar nauki

W tym przypadku odpowiednie są ścisłe odcienie zimna, co powoduje poważny nastrój pracy. Zielone, niebieskie, pewne odcienie brązu. Lepiej jest zminimalizować liczbę akcesoriów, które mogłyby rozpraszać dziecko, i wyposażyć półki, na których można złożyć notatniki i książki. Ważne jest, aby pamiętać, że pulpit powinien mieć rozmiar dziecka, a źródło światła powinno znajdować się po lewej stronie, jeśli dziecko jest praworęczne. Możesz zanotować różnorodność w strefie, wieszając stoły z zasadami i przypominając, jak siedzieć przy stole na ścianach.Strefa gry

Tutaj odpowiednie są jasne ciepłe odcienie, które zwiększają nastrój i pobudzają aktywność. Przydatne będzie również nałożenie ciepłego dywanu na podłogę, na której dziecko może się bawić bez obawy o przeziębienie. Na ścianach - plakaty i plakaty z ulubionymi postaciami. Półki, szafki lub skrzynie zabawek są przymocowane do ścian (ważne jest, aby dziecko uczyło się, jak je usuwać niezależnie i na czas).

Nawet jeśli pokój jest mały, obszar gry jest konieczny - możesz umieścić go na środku pokoju.

Oprócz ogólnych zasad dla każdej strefy, należy pamiętać o podstawowych zasadach podziału na strefy:

 • Ochrona interesów każdego dziecka. Jeśli w pokoju jest dwóch - podział powinien być sprawiedliwy. Ważne jest, aby wsłuchiwać się w opinie wszystkich, starać się nie stosować rozwiązań, które same dzieci odrzucają. W końcu mieszkają w pokoju.
 • Zależność od wieku. Jeśli mówimy bardzo mało, strefy muszą być wyposażone tak, aby były wygodne dla matki, która troszczy się o dziecko. Jeśli mówimy o przedszkolaku, należy zwrócić szczególną uwagę na strefę zabaw - to w nim dziecko spędza większość czasu i poświęca większość dnia na grę. Jeśli mówimy o uczniu, obszar badań staje się głównym. Wszystko w nim powinno być usprawnione i odpowiednie.

Zagospodarowanie sypialni i przedszkola, oddzielenie jednego bloku od drugiego jest bardzo interesującym zajęciem. Najważniejszą rzeczą, zanim zaczniemy coś robić, jest skonsultowanie się z dzieckiem i przygotowanie planu, na którym szkicowany będzie przyszły projekt.

A następnie z odpowiednią umiejętnością i chęcią zainwestowania wynik przekroczy wszelkie oczekiwania.