Szeroki cokół Wewnętrzna podłoga i sufit, drewniane, plastikowe lub poliuretanowe, rozmiary - Dom i styl - 2022
Dom i styl

Szeroki cokół we wnętrzu: nieograniczone możliwości (22 zdjęcia)

Pin
Send
Share
Send
Send


Cokół to rodzaj materiału wykończeniowego, który służy do ukrycia szczeliny między sufitem a ścianą lub ścianą i podłogą. Wcześniej cokół był wykonany w formie drewnianej deski o trójkątnym kształcie o standardowej szerokości. Taki szczegół często uniemożliwiał umieszczenie mebli równo z ścianą i nie miał żadnych innych korzyści funkcjonalnych.


shirokij-plintus-v-interere-neogranichennie-vozmozhnosti-22-foto


shirokij-plintus-v-interere-neogranichennie-vozmozhnosti-22-foto-2

Nowoczesne modele wykonane są z różnych materiałów, różnych rozmiarów i kolorów. Takie listwy przypodłogowe są łatwe w montażu, pasują do każdego wnętrza, dzięki czemu nadają mu elegancki i estetyczny wygląd.

Liczne sklepy budowlane oferują szeroki cokół o różnych kształtach, kolorach, fakturach i rozmiarach. Ale główną klasyfikacją produktu jest materiał do produkcji. Dzisiaj możesz kupić cokół:

 • drewniane;
 • MDF;
 • fornirowane;
 • plastik;
 • poliuretan;
 • pod dywanem;
 • ceramika;
 • korek.

Wybierając materiał cokołu, powinieneś skupić się na ogólnym wnętrzu, aby harmonijnie się z nim łączyło.


shirokij-plintus-v-interere-neogranichennie-vozmozhnosti-22-foto-5


shirokij-plintus-v-interere-neogranichennie-vozmozhnosti-22-foto-6

Drewniany cokół

Szeroki drewniany cokół jest najdroższy, ponieważ jest najbardziej przyjazny dla środowiska i służy przez długi czas. Do celów produkcyjnych: dąb, orzech, klon, bambus. Wnętrza są pięknie i szlachetnie połączone z drewnianymi meblami i podłogami.

MDF

Taki cokół wykonuje się metodą wytłaczania na sucho włókna drzewnego w wysokiej temperaturze. Mogą być laminowane lub malowane. Laminowane listwy przypodłogowe na wierzchu pokryte papierem nasączonym powłoką melaminową. Produkt do malowania ma znaczącą zaletę: można go malować niemal w każdym kolorze używanym we wnętrzu.

Ten rodzaj cokołu można stosować nawet w łazience i kuchni, jest on dość odporny na wilgoć i może wytrzymać wahania temperatury.


shirokij-plintus-v-interere-neogranichennie-vozmozhnosti-22-foto-9


shirokij-plintus-v-interere-neogranichennie-vozmozhnosti-22-foto-10

Poliuretan

Poliuretan na cokole ma wiele zalet. Oprócz estetycznego wyglądu, jest dość prosty w utrzymaniu, przyjazny dla środowiska i odporny na odkształcenia i naprężenia mechaniczne. Ze względu na te cechy podłogowe listwy przyścienne z poliuretanu są często używane do wykańczania pomieszczeń o wysokiej wilgotności. Ten typ cokołu to najnowszy trend w modzie wnętrz. Biały kolor doskonale łączy się z innymi elementami wystroju, wykonanymi ze szkła, metalu i tworzywa sztucznego.


shirokij-plintus-v-interere-neogranichennie-vozmozhnosti-22-foto-11


shirokij-plintus-v-interere-neogranichennie-vozmozhnosti-22-foto-12

Bogate tekstury od gładkich białych powierzchni po rzeźbione, ozdobione fantazyjnymi elementami, pozwalają uosabiać najciekawsze pomysły projektantów. Taka listwa przypodłogowa doskonale uzupełnia sztukaterię na dole ściany. Ponadto można go odmalować w dowolnym momencie, jeśli zmieni się wnętrze.


shirokij-plintus-v-interere-neogranichennie-vozmozhnosti-22-foto-14


shirokij-plintus-v-interere-neogranichennie-vozmozhnosti-22-foto-15

Cork

Cokół korkowy stosowany jest w nietypowych wnętrzach, do dekoracji fug. Istnieje możliwość zakupu produktu shponirovanny lub produktu z masywu drzewa rdzeniowego.

Zalety szerokich cokołów

Wybierając materiały do ​​wykańczania podłóg, należy natychmiast spojrzeć na listwę podłogową, aby uzyskać udane połączenie. Szeroki cokół podłogowy ma wiele zalet:

 • lepiej ukrywa szczeliny między ścianami a podłogą;
 • skutecznie połączone z różnymi materiałami zewnętrznymi;
 • zapewnia bardziej niezawodną ochronę ścian przed wysoką wilgotnością i wstrząsami mechanicznymi;
 • za takim cokołem można łatwo ukryć wady ściany;
 • nowoczesne modele są bardzo praktyczne - wolumetryczna wnęka kanałów kablowych pomoże ukryć całą komunikację, która nie została usunięta za ścianami;
 • biały szeroki cokół doskonale nadaje się do dekoracji przestronnych, wysokich pomieszczeń;
 • nowoczesne łączniki sprawiają, że instalacja jest bardzo prosta;
 • możliwość montażu mebli blisko ściany.

Oprócz tego, że cokół sprawia, że ​​dolna część pomieszczenia jest kompletna, może samodzielnie pełnić funkcję elementu dekoracyjnego.


shirokij-plintus-v-interere-neogranichennie-vozmozhnosti-22-foto-16


shirokij-plintus-v-interere-neogranichennie-vozmozhnosti-22-foto-17

Szerokie cokoły w nowoczesnym wnętrzu

Najczęściej szeroki biały cokół we wnętrzu jest używany przez projektantów, którzy wybrali klasyczny styl. Dobrze wygląda z monochromatycznymi ścianami w pastelowych kolorach. Aby jednak wystrój był odpowiedni w pomieszczeniu, należy przestrzegać zasad wyboru szerokości w zależności od wysokości sufitów:

 • pomieszczenie o wysokości 2,6 m lub mniejszej - szerokość listwy przypodłogowej nie przekracza 70 mm;
 • wysokość pomieszczenia 3 m - szerokość cokołu około 80 mm;
 • do pomieszczeń z wysokimi sufitami powyżej 3 m można bezpiecznie kupić cokół o szerokości ponad 100 mm.

Były to szerokie bagietki używane w architekturze starożytności do dekoracji przestronnych sal pałacowych. W tamtych czasach były robione ręcznie z gipsu. Z pomocą sztukaterii narodziły się całe dzieła sztuki dekoracyjnej. Dziś szeroki cokół sufitowy we wnętrzu jest wykonany z pianki i poliuretanu, znacznie łatwiej jest z nim pracować.


shirokij-plintus-v-interere-neogranichennie-vozmozhnosti-22-foto-18


shirokij-plintus-v-interere-neogranichennie-vozmozhnosti-22-foto-19

Ale nadal są rzemieślnicy, którzy robią filety ręcznie. Aby to zrobić, należy zakupić mieszankę gipsową, specjalne formy gumowe do odlewania, szpatułki i drewniany hol do wzmocnienia produktu. Proces odlewania zajmuje więcej czasu niż użycie gotowego materiału, całkowite zestalenie trwa co najmniej 24 godziny, ale wynik jest tego warty.

Jeśli chcesz skupić się na drzwiach wewnętrznych, a następnie przyciąć wykończenie białymi cokołami, wygląda to bardzo elegancko. Również ten materiał tworzy krawędzie paneli ściennych, co jest teraz bardzo ważne.

Aby cokół wyglądał dobrze na tle ogólnego pomieszczenia, należy zwrócić uwagę na porady profesjonalistów:

 • Jeśli powłoka cokołu ma rozmytą, niewyraźną teksturę - oznacza to, że jest pokryta niską jakością lakierów i farb. Podczas pracy spowoduje to deformację wilgoci i detergentów podczas czyszczenia.
 • Nawet niewielka różnica w odcieniach samej listwy przypodłogowej i jej elementu łączącego będzie bardzo widoczna po zamontowaniu.
 • Lepiej jest kupić wykładzinę podłogową i cokół z jednego rodzaju drewna, będą one miały podobną strukturę. W tym przypadku ton może się nieznacznie różnić, ale nie daje pierwszeństwa uderzającym kontrastom.
 • Jeśli kolor nie zadziałał natychmiast, lepiej jest kupić niepokryty cokół do malowania.
 • Przed montażem lepiej wywiercić otwory do wykończenia gwoździ w listwach z litego drewna.
 • Jeśli cokół jest mocowany za pomocą wkrętów samogwintujących, otwory są skutecznie maskowane dekoracyjnymi listwami dekoracyjnymi lub za pomocą kolorowego wosku, aby dopasować kolor cokołu.
 • Cokoły i listwy o tej samej szerokości wyglądają harmonijnie.

Reszta zakupu i instalacji szerokiego cokołu nie różni się od podobnego rodzaju cokołów o innych rozmiarach.

Pin
Send
Share
Send
Send