Weathervane na dachu domu lub komina do domku, kute metalowe, miedziane lub drewniane z śmigłem - Dom i styl - 2022
Dom i styl

Weathervane na dachu: cechy funkcjonalne i symbolika (22 zdjęcia)

Pin
Send
Share
Send
Send


Weathervane - urządzenie meteorologiczne, które jest zainstalowane na dachu w celu określenia kierunku i siły wiatru. Początkowo atrybut funkcjonalny, który obraca się z boku na bok, ostatecznie uzyskał jasny dekoracyjny kolor, dekorujący dachy domów.


flyuger-na-krishu-funkcionalnie-kachestva-i-simvolika-22-foto


flyuger-na-krishu-funkcionalnie-kachestva-i-simvolika-22-foto-2

Stary atrybut na dachu nowoczesnych budynków

Od czasów starożytnych wiatrowskaz na dachu został zainstalowany jako talizman. Musiał ocalić od złych duchów, aby stworzyć barierę ochronną wokół klasztoru. Piękny obrotowy element nadawał domowi ekskluzywności, podkreślając nawet najprostszą konstrukcję ze wspólnej linii.


flyuger-na-krishu-funkcionalnie-kachestva-i-simvolika-22-foto-5


flyuger-na-krishu-funkcionalnie-kachestva-i-simvolika-22-foto-6

Uważa się, że takie elementy pojawiły się po raz pierwszy na dachach domów wiosek portowych. Początkowo żelazne flagi z pewną symboliką umieszczano na masztach statków, a następnie migrowano do domów mieszkańców miast, a także dachów budynków administracyjnych.

Piękna łopatka, zdolna do obracania się, ma niezwykle prosty mechanizm. Płyta (flyugarka), która obraca się pod wpływem siły wiatru, pokazując w ten sposób prędkość i kierunek, składa się z następujących elementów:

  • Metalowy pręt mocno przymocowany do dachu, komina lub innych platform wspierających;
  • Indeks płytkowy, przedstawiony w postaci płaskiej figury;
  • Róża wiatrów (indeks punktów kardynalnych), która pozwala wizualnie określić kierunek wiatru.

Standardowe wymiary konstrukcyjne to 400x770-800x1200 mm. Jednak parametry są tylko orientacyjne. Dzisiaj można wybrać produkt końcowy o najdziwniejszych kształtach i rozmiarach, a także znaleźć mistrza, który jest gotowy do wykonania wiatrowskazu na dachu domu według indywidualnego rysunku.


flyuger-na-krishu-funkcionalnie-kachestva-i-simvolika-22-foto-9


flyuger-na-krishu-funkcionalnie-kachestva-i-simvolika-22-foto-10

Główne typy wiatrów

Cechy funkcjonalne określają różnorodność gatunkową wiatrowskazów. Istnieją 4 główne typy podobnych urządzeń dla dachów:

  • Wiatrowskaz meteorologiczny na kominie lub dachu. Jest to dość skomplikowane, precyzyjne urządzenie o zrównoważonym mechanizmie pracy. Typowym przedstawicielem jest anemorumbometr, który jest używany przez stacje meteorologiczne.
  • Weathervane Wilde (wiatr). Urządzenia te służą do określania siły i kierunku wiatru. Stopień złożoności projektu zależy od dokładności wyników. Szczególnym szczegółem jest pionowa płyta. Można go zastąpić urządzeniem z ostrzami.
  • Łopatka ze śmigłem jest często używana jako rodzaj odstraszacza ptaków.
  • Urządzenia kominowe. Instaluje wiatrowskaz na kominie na wypadek, gdyby trzeba było chronić komin przed wydmuchiwaniem powietrza. Przy silnym wietrze produkty spalania swobodnie wychodzą na zewnątrz.

Warto wspomnieć o elementach dekoracyjnych. Główną funkcją wiatrowskazu jest dekorowanie dachu budynku. Zazwyczaj metalowa łopatka jest wykonana w postaci jakiegoś zwierzęcia lub jest reprezentowana przez złożoną symbolikę.


flyuger-na-krishu-funkcionalnie-kachestva-i-simvolika-22-foto-11


flyuger-na-krishu-funkcionalnie-kachestva-i-simvolika-22-foto-12

Symbolizm

Ludzie od czasów starożytnych wierzyli w mistyczną moc wdzięków, a wiatrowskaz na rurze lub dachu domu odgrywał przede wszystkim rolę domowego talizmanu. W rzeczywistości wskaźnik wiatru był także ornamentem, noszącym pewną magiczną ochronę.

Dzisiaj wielu nie zrezygnuje z dobrego talizmanu, więc wybierając wiatrowskaz dla sektora prywatnego w mieście lub dając, często przypominają symboliczne obciążenie tego elementu.


flyuger-na-krishu-funkcionalnie-kachestva-i-simvolika-22-foto-14


flyuger-na-krishu-funkcionalnie-kachestva-i-simvolika-22-foto-15

Materiały do ​​produkcji

Wiatrowskaz można wykonać nawet własnymi rękami, używając najbardziej prymitywnego dostępnego materiału: drewna, sklejki, tworzywa sztucznego. Tradycyjnie metal jest używany do tworzenia produktów o najdłuższej możliwej żywotności.

Łopatki ze stali, metalu i miedzi mogą być pokryte różnymi związkami antykorozyjnymi, które chronią produkt przed promieniowaniem ultrafioletowym i wilgocią. Każdy mistrz używa w pracy takiej ochrony. Podczas tworzenia własnego wystroju zaleca się również stosowanie środków antykorozyjnych. Ponadto po obróbce wysokiej jakości łopatka komina wygląda jeszcze bardziej atrakcyjnie.


flyuger-na-krishu-funkcionalnie-kachestva-i-simvolika-22-foto-16


flyuger-na-krishu-funkcionalnie-kachestva-i-simvolika-22-foto.png">

Pomysły na samodzielne stworzenie wiatrowskazu

Najłatwiejszym sposobem na dekorację dachu domu jest wykonanie blachy do obróbki. Za pomocą specjalnych nożyczek całkiem łatwo wyciąć dowolną figurę lub symbol. Szybkość pracy zależy od umiejętności i podstawowych umiejętności. Przed rozpoczęciem pracy lepiej jest przemyśleć koncepcję i styl, a także wykonać rysunek, zgodnie z którym wykonana zostanie łopatka.

Dla tych, którzy posiadają układankę, praca z metalem i podobnymi materiałami będzie jeszcze łatwiejsza. Najnowocześniejsza technologia laserowa jest uważana za najbardziej zaawansowaną metodę, która pozwala tworzyć prawdziwe arcydzieła. Jednak ta metoda jest również najbardziej kosztowna pod względem inwestowania pieniędzy.


flyuger-na-krishu-funkcionalnie-kachestva-i-simvolika-22-foto-17


flyuger-na-krishu-funkcionalnie-kachestva-i-simvolika-22-foto-18

Praca z drewnem

Wiatrowskaz wykonany z drewna wygląda bardzo przytulnie i pięknie, ale rozczarowuje zbyt krótkim okresem działania. Oczywiście produkt może być również traktowany specjalnymi kompozycjami ochronnymi, ale na jakiś czas rozwiąże problem.

Drewniany wiatrowskaz jest zawsze pod wpływem opadów atmosferycznych, nagłych zmian wilgotności i temperatury. Żaden rodzaj drewna nie wytrzyma takich obciążeń przez długi czas. Jeśli jednak kawałki sklejki leżały w domu, można je wykorzystać do rzemiosła domowego, od czasu do czasu aktualizując projekt dachu domu.


flyuger-na-krishu-funkcionalnie-kachestva-i-simvolika-22-foto-19


flyuger-na-krishu-funkcionalnie-kachestva-i-simvolika-22-foto-20

Często sklejka i inne rodzaje drewna, które są łatwe w obróbce, są używane jako improwizowany materiał do nauczania dzieci. Możliwe jest stworzenie różnych figur, których rotacja będzie charakterystyczna. Są malowane, lakierowane i umieszczane na kominie.

Takie rzemiosło może być dobrą tradycją rodzinną: co roku tworzyć nowe kreacje i ozdabiać je domem. Ponadto nie zapominaj o symbolice wiatrowskazu. Obracająca się postać za każdym razem może spersonalizować nowy etap życia i przywołać coś dobrego do domu, co jest szczególnie potrzebne w tym konkretnym momencie.

Pin
Send
Share
Send
Send