Metalowa poręcz dla ganku i schodów, piękne kute ogrodzenia i poręcze - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Metalowa poręcz: wszystko o projekcie, materiałach i cechach instalacji

Pin
Send
Share
Send
Send


Różne typy schodów są używane zarówno w prywatnych obiektach, jak i budynkach administracyjnych. Większość schodów, a także balkony i loggie zapewniające estetykę, uporządkowanie, tworzenie wyjątkowo bezpiecznych warunków chronią balustrady. Bardzo często proste ogrodzenie klatki schodowej może stać się umiejętnym wystrojem całego pomieszczenia lub ozdobić elewację domu z balkonem.


perila-iz-metalla-vse-o-konstrukcii-materialah-i-osobennostyah-montazha


perila-iz-metalla-vse-o-konstrukcii-materialah-i-osobennostyah-montazha-2

Podstawowe elementy projektu

Poręcze schodowe pełnią funkcję ogrodzeń pełniących funkcję ochronną. Główne elementy projektu:

 • Tralki - podpórki do mocowania do schodów, często ozdobione elementem dekoracyjnym;
 • Poręcze - elementy konstrukcji, które są niezbędne do wygodnej obsługi, są instalowane bezpośrednio na tralkach;
 • Wypełnienie ogrodzeń - elementy, za pomocą których można zamknąć wolną przestrzeń między tralkami. Dzięki temu zapewniony jest maksymalny poziom bezpieczeństwa.

Z kolei nadzienie może być klasyczne (tralki są umieszczane na zboczu lub prosto pionowo) lub dekorowane w bardziej oryginalny sposób. Na przykład często używane śruby - pręty poziome. Piękne balustrady z wypełnieniem z litego szkła wyglądają szczególnie nowocześnie i elegancko.

Dzisiaj materiały do ​​produkcji balustrad są wystarczające. Są one używane jako trendy motywy ekologiczne (na przykład drewniane schody można uzupełnić o wszystkie elementy z podobnego materiału i tylko niektóre elementy kute do dekoracji), a oryginalne wersje o ultranowoczesnej koncepcji (bogactwo metalu, plastiku, szkła).


perila-iz-metalla-vse-o-konstrukcii-materialah-i-osobennostyah-montazha-5


perila-iz-metalla-vse-o-konstrukcii-materialah-i-osobennostyah-montazha-6

Wybór materiału zależy od warunków pracy, wymaganego poziomu bezpieczeństwa, celów projektowych i możliwości finansowych klienta. Tradycyjnie można wybrać kilka najpopularniejszych materiałów:

 • Żeliwo jest popularnym materiałem do ogrodzeń zewnętrznych. Żeliwne instalacje z ozdobnymi poręczami wzdłuż mostów, nasypów, w prywatnych posiadłościach, aby wzmocnić atmosferę bogatego stylu vintage wyglądają imponująco. Elementy żeliwne domu wyglądają zbyt szorstko i masywnie, dlatego są rzadko używane;
 • Stal to popularny materiał charakteryzujący się nienaganną wydajnością. Balustrada z metalu polerowanego typu, jak również „stal nierdzewna” znana jest ze swojej szczególnej odporności na zużycie, praktyczności i bezpretensjonalności w pielęgnacji. Materiał nadaje się zarówno do ogrodzeń ulicznych, jak i do aranżacji przestrzeni zamkniętych;
 • Aluminium jest elastycznym i ciągliwym metalem, który nie wytrzymuje dużych obciążeń. Nie jest używany na ulicy, ale schody z metalową poręczą w domu lub na balkonie są całkiem odpowiednie;
 • Żelazo jest uniwersalnym surowcem do pracy. Często używany do celów przemysłowych i do domu. Jednak żelazo jest trudne do pracy. Metalowe poręcze do schodów, balustrad i ogrodzeń żelaznych wymagają starannego traktowania środkami antykorozyjnymi, a także regularnego barwienia;
 • Brąz i mosiądz z powodu trudności w działaniu i wysokich kosztów są rzadko używane.

Zaleca się, aby metalowe balustrady były niklowane lub chromowane w celu zwiększenia aktywności. Aby nie uszkodzić ochrony galwanicznej, należy unikać spawania, preferując metodę połączenia gwintowego.

Historyczne balusy to drewniane figurki, które podtrzymywały poręcz schodów. Drewno jest nadal uważane za wszechstronny materiał do tworzenia takich elementów.

Drewno doskonale nadaje się do każdego zabiegu, łatwo go udekorować i udekorować na wiele sposobów. Szczególnie eleganckie są balustrady z kutego żelaza do schodów w połączeniu z drewnianymi tralkami. Jest to idealna opcja dla klasycznej wiejskiej chaty.


perila-iz-metalla-vse-o-konstrukcii-materialah-i-osobennostyah-montazha-9


perila-iz-metalla-vse-o-konstrukcii-materialah-i-osobennostyah-montazha-10

Poręcze schodów i wszystkie elementy konstrukcyjne wykonane z drewna dobrze wpasują się w wnętrze kraju, prowansalskie, ekologiczne, etniczne i orientalne kompozycje. Kształt tralek drewnianych może być:

 • Cylindryczny (najłatwiejsza opcja);
 • Flat (do lakonicznych instalacji wewnętrznych);
 • Rzeźbione z dekoracją rzeźbiarską.

Drewno to piękny, ekologiczny materiał, który dobrze wpasuje się w każde wnętrze. Ogrodzenia uliczne i konstrukcje balkonowe wykonane z drewna nie są wykonywane przez absolutną niepraktyczność.


perila-iz-metalla-vse-o-konstrukcii-materialah-i-osobennostyah-montazha-11


perila-iz-metalla-vse-o-konstrukcii-materialah-i-osobennostyah-montazha-12

Kamień i szkło

Metalowe balustrady są często uzupełniane kamiennymi tralkami. Najpopularniejszym materiałem jest marmur. Jest niezawodny i trwały, wygląda wyjątkowo solidnie, poważnie i elegancko. Nieporęczne przedmioty nie są używane do układania małych schodów lub miniaturowych balkonów. Materiał jest dość drogi i należałoby go szukać tylko w drogich i przestronnych apartamentach.


perila-iz-metalla-vse-o-konstrukcii-materialah-i-osobennostyah-montazha-13


perila-iz-metalla-vse-o-konstrukcii-materialah-i-osobennostyah-montazha-14

Ciekawą alternatywą dla połysku marmuru jest przewiewność konstrukcji szklanych. Tralki ze szkła, z reguły odlewane. Artystyczne elementy szkła kryształowego ze spektakularnymi modulacjami i oświetleniem dobrze uzupełniają balustradę z metali żelaznych. Najbezpieczniejszym materiałem jest laminowane szkło krzemianowe, które jest bardzo trudne do złamania.

Do masywnych balustrad metalowych (na przykład żeliwnych) odpowiednie tralki wykonane z betonu. Wielu uważa ten rodzaj ogrodzeń za relikt stalinowskiego imperium. Ciężka i trochę szorstka konstrukcja naprawdę nie pasuje do atmosfery mieszkań i domów.

Wyroby betonowe i metalowe balustrady na schody będą dobrym rozwiązaniem dla udoskonalenia działki podwórkowej: do ogrodzenia altan, tarasów, miejsc do grillowania, ogrodu z przodu i innych miejsc, które wymagają wyraźnego rozróżnienia. Ogrodzenia betonowe i gipsowe są zbyt kruche. Szybko zapadają się pod wpływem spadków temperatury, długotrwałych opadów i trywialnych uszkodzeń mechanicznych.

Metal

Często tralki wykonane z tego samego materiału co balustrada na schody: metal lub drewno. Projekty ogrodzeń wyglądają holistycznie i ekologicznie. Drewno daje specjalny odcień arystokracji i lekki dotyk starożytności. Ale metalowe konstrukcje mogą być nowoczesne i stylizowane na konkretną epokę historyczną.


perila-iz-metalla-vse-o-konstrukcii-materialah-i-osobennostyah-montazha-17


perila-iz-metalla-vse-o-konstrukcii-materialah-i-osobennostyah-montazha-18

W zależności od rozwiązań wewnętrznych, wymiarów pomieszczenia i właściwości funkcjonalnych stosuje się różne stopy. Szeroka gama tralek metalowych iz punktu widzenia sposobu ich wytwarzania. Metalowe balustrady na ganek lub inne ogrodzenia można uzupełnić tralkami, produkowanymi w następujący sposób:

 • Prefabrykowane;
 • Obsada;
 • Spawane;
 • Połączone.

Metoda produkcji bezpośrednio wpływa na wykorzystanie takich struktur. Przede wszystkim biorą pod uwagę ogólny styl i miejsce, w którym ten rodzaj ogrodzenia będzie używany.


perila-iz-metalla-vse-o-konstrukcii-materialah-i-osobennostyah-montazha-19


perila-iz-metalla-vse-o-konstrukcii-materialah-i-osobennostyah-montazha-20

Ważne aspekty bezpieczeństwa

Wybierając odpowiednie poręcze do schodów wykonanych z metalu lub innych materiałów dla domu lub mieszkania, ważne jest, aby najpierw ocenić nie estetykę i przystępność cenową, ale kluczowe niuanse bezpiecznej pracy. Dwa punkty, o których należy pamiętać:

 1. Wysokość konstrukcji powinna wynosić co najmniej 80 cm, co odpowiada średniej długości dla przeciętnej osoby dorosłej. Taka wysokość jest uważana za wyjątkowo bezpieczną i dość estetyczną;
 2. Standardowa liczba tralek powinna być równa całkowitej liczbie stopni na schodach. Jest to pod warunkiem, że nie są przewidziane żadne inne elementy wypełniające, a także jeśli pionowe pręty nie są zbyt cienkie.

Prześwit między słupkami nie powinien przekraczać 150 mm. Jest to szczególnie ważne, jeśli w domu są dzieci. Wśród nich jest wielu, którzy chcą trzymać głowę między tralkami.


perila-iz-metalla-vse-o-konstrukcii-materialah-i-osobennostyah-montazha-21


perila-iz-metalla-vse-o-konstrukcii-materialah-i-osobennostyah-montazha-22

Funkcje instalacji

Aby funkcjonalność metalowej poręczy była w pełni uzasadniona, konieczne jest ścisłe przestrzeganie wszystkich zasad dotyczących instalacji konstrukcji. Standard balustrady ustawiony na schodach z więcej niż trzema stopniami.

Pin
Send
Share
Send
Send