Robot Vacuum Cleaner Mycie gospodarstwa domowego z czyszczeniem na sucho i na mokro z wełny zwierzęcej, jak wybrać, przegląd najlepszych modeli dla domu lub mieszkania, zasada działania, plusy i minusy - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Smart home „pet” - odkurzacz robota

Nadszedł wiek robotów, o których pisali piosenki i robili filmy niestrudzonym marzycielom. Ludzkość nie zauważyła, jak cuda technologii zakorzeniły się w życiu. Można im powierzyć nie tylko przechowywanie informacji, ale także obawy gospodarstw domowych, gdzie wymagany jest cienki zmysł perfekcjonistyczny. Teraz właściciel mieszkania może bezpiecznie pić kawę, planować i robić interesy w Internecie, a niesamowity bezprzewodowy odkurzacz dokładnie czyści dom.Bez ograniczeń do perfekcji

Trudno uwierzyć, że ten mądry gadżet ma już dwie dekady. Po raz pierwszy odkurzacz robota pojawił się w telewizji w 1997 roku. Firma BBC wprowadziła świat w wielkie dzieło firmy Electrolux, która, podobnie jak wielu innych producentów dozorców, miała na celu rozwiązanie globalnego problemu ludzkiego - alergii.

A jeśli w tym czasie widzowie byli zaskoczeni tylko faktem niezależnego przemieszczania się urządzenia po mieszkaniu, teraz odkurzacz domowy robota może ogłuszyć każdą osobę, która jest daleko od science fiction. Maszyna jest obdarzona niesamowitym umysłem: „podróżuje” po mieszkaniu, taktownie omija przeszkody, odświeża powietrze pachnącymi sprayami, a nawet poluje na saprofity. Ale osoba chciwa do perfekcji nie wystarczy. Zautomatyzowany środek czyszczący był w stanie nawet niezależnie znaleźć ładowarkę i podłączyć się do niej, aby kontynuować czyszczenie.

Właściciele gadżetu zastanawiają się, jak wielki odkurzacz robota może być przydatny dla sierści zwierząt i długich włosów, które lecą codziennie w całym mieszkaniu. Niektóre modele są wyposażone w pilota zdalnego sterowania. Jeśli właściciel nie jest zbyt zadowolony z rezultatów wysiłków robota, może „rozkazać” ciężko pracującemu, aby ponownie przeszedł przez określony obszar. Dzieci uwielbiają zarządzać tym „talerzem”, obserwować, jak działa odkurzacz robota, jak usuwa śmieci z dywanów i myje podłogi.

Wspaniały gadżet w akcji

Asystenci robotyczni zazwyczaj mają zaokrąglony kształt, aby lepiej manewrować w ciasnych miejscach. Ale są też modele „okvadrachennye”. Z reguły wszystkie te maszyny są dość zwarte (o średnicy do 30 cm) i niskie (około 10 cm), dzięki czemu łatwo można dotrzeć pod sofy i szafki, gdzie ludzie nie zawsze mogą się wspinać.

Zasada działania odkurzacza robota jest zaskakująco nieskomplikowana: samochód porusza się po mieszkaniu na silniku elektrycznym, orientuje się za pomocą specjalnych czujników i grabi w śmieciach, zasysając go do środka. Głównym urządzeniem takiego odkurzacza jest główna obrotowa szczotka, która zamiata brud wewnątrz urządzenia. Dodatkowe szczotki boczne pomagają usuwać śmieci z trudno dostępnych miejsc.

Jedyną firmą, która ma opatentowane prawo do produkcji odkurzaczy z dwoma głównymi szczotkami, jest iRobot, światowy lider robotów do odkurzania.

Ze względu na działanie odkurzacza robota prędkość i jakość czyszczenia będą zależeć. Na przykład moc pompy ma bezpośredni wpływ na funkcję „czyszczenia”. Pod niektórymi odkurzaczami czają się skromne elektrobike'y, które zbierają śmieci idealnie i cicho brzęczą, ale prawie nie absorbują kurzu i wełny. Niektóre modele są „szalone”, aby nie pomylić przewodów rozrzuconych na podłodze, podczas gdy inne roboty mogą utknąć w przeszkodach i czekać skromnie, dopóki właściciel nie przyjdzie na ratunek.

Inne przydatne funkcje niektórych odkurzaczy zrobotyzowanych:

  • zdolność do sprzątania w ciemności (model Moneual MR6500 Green);
  • możliwość zidentyfikowania obszarów do czyszczenia i „wymuszenia” odkurzacza, aby je oczyścić (Moneual MR7700 Red);
  • możliwość powrotu na stronę i zakończenia niedokończonej pracy po naładowaniu (LG VR64701LVMP);
  • możliwość przesuwania progów 1,5 cm (LG VR64701LVMP);
  • dodatkowe kamery, które zapamiętują trasę i umożliwiają szybsze czyszczenie w celu łatwiejszego poruszania się między przeszkodami (LG VR6270LVM);
  • rozpoznawanie „otchłani” i jej objazdu (Samsung SR10F71UE NaviBot);
  • analiza zanieczyszczeń, zbieranie danych i wybór najlepszej trajektorii ruchu (Philips FC 8820);
  • możliwość włączenia zgodnie z harmonogramem zdefiniowanym przez człowieka, w tym porą dnia i dniami tygodnia (Philips FC 8810);
  • nadsubtelny (6 cm), pozwalający na penetrację nawet przy niskich meblach (Philips FC 8710).

Są to dalekie od wszystkich funkcji, które są wyposażone w najnowocześniejsze środki czyszczące, a wybór najlepszego odkurzacza robota z ich obszernej listy nie jest łatwy. Nawet jeśli porównamy koszt różnych modeli, można się zastanawiać, dlaczego tak bardzo się różni. Jakie tajemnice kryją producenci odkurzaczy robota i jak nie rozczarować się zakupem?

Cena i jakość

Jest wysoko ceniona nie tylko przez sławę marki, ale także pewne cechy urządzenia, których brakuje tanim modelom. Każdy kupujący powinien zdać sobie z tego sprawę przed wyborem odkurzacza robota. Tak więc koszt modeli można podzielić na trzy kategorie.

Klasa ekonomiczna (150-250 USD)

Jeśli jesteś właścicielem dużego mieszkania, opcja budżetowa znika natychmiast. Odkurzacze tej kategorii nie są tanie, ponieważ producent jest zbyt miły lub nie sławny. Takie modele robotów odkurzaczy różnią się szybko, ale aby nie handlować ze stratą, trzeba oszczędzać na wszystkich szczegółach i funkcjach „odkurzacza”. W rezultacie maszyna pracuje prawie na ślepo, jest łatwo zraniona i szybko wydycha. W najlepszym razie taki robot będzie działał przez pół godziny i będzie musiał być ładowany przez co najmniej pół dnia. Czasu czyszczenia nie można zaprogramować. W jednopokojowym mieszkaniu bez wełnianych zwierząt i progów taki sprzęt nadal będzie się zakorzeniał, ale w dużym pokoju będzie mało użyteczny.

Średni segment (250-750 USD)

Odkurzacz domowy robot w tej kategorii uważany jest za optymalny zarówno pod względem funkcji, jak i ceny - nie gryzie zbyt wiele, biorąc pod uwagę wszystkie możliwości gadżetu. Ten odkurzacz robot jest odpowiedni do mieszkania o dowolnej wielkości. Ma wiele funkcji, może zarówno oczyszczać z kurzu, jak i myć przez 2 godziny bez ładowania. Samo ładowanie trwa nie dłużej niż 4 godziny, co oznacza, że ​​możesz używać robota 2-3 razy dziennie w mieszkaniu o dużych wymiarach. Większość właścicieli otrzymuje dokładnie średni koszt odkurzacza robota, urządzenia, które pozwala zaprogramować czyszczenie według własnego uznania.

Maszyna jest wystarczająco mocna i sprytnie omija przeszkody, optymalizując trasę dzięki dużej liczbie czujników. Co ciekawe, przed czyszczeniem pewnej części podłogi czujniki błota oceniają wagę pracy za pomocą metody akustycznej. Maszyna wie dokładnie, gdzie dwa razy iść ze swoimi szczotkami. W ten sposób można oczyścić odkurzacz robota o średniej kategorii cenowej.

Segment elitarny (750 USD i więcej)

Funkcje najlepszych robotów do odkurzaczy nie różnią się tak bardzo od segmentu środkowego, ale jest jedna istotna zaleta: taki asystent może zrobić dobre sprzątanie w ogromnej rezydencji w dość krótkim czasie. Zaskakująco silny odkurzacz robot usuwa zanieczyszczenia z głębi dywanu i płytek niedostępnych dla konwencjonalnego odkurzacza. Filtry utrzymują do 99% kurzu wewnątrz, przyczyniając się do jakości oczyszczania powietrza w mieszkaniu. Ten cud trwa maksymalnie 30 minut. Dlatego właściciele, których możliwości finansowe umożliwiają zdobycie elitarnego „czystszego”, zaoszczędzą dużo czasu i wysiłku: mieszkanie zawsze będzie świeże i czyste.

Warto zauważyć, że w ostatnich latach wiele drogich modeli wyposażono w funkcje, które wcale nie są związane z bezpośrednim zadaniem maszyny - zbieraniem pyłu. Odkurzacz robota dla domu wie, jak wideo i przejść do Internetu. Możliwe, że w przyszłości ci „sprzątacze” nauczą się rozmawiać, gotować i odbierać telefon podczas czyszczenia.

Oryginalna zabawka, która zazdrości Twoim przyjaciołom lub niezawodny silny odkurzacz automatyczny - który z nich wybierzesz sam. Przegląd robotów do odkurzania dzisiaj jest dość obszerny i nie jest łatwo zważyć wady i zalety różnych modeli. Wybór będzie składał się z osobistych życzeń gospodarza. Jeśli istnieją wątpliwości co do tego, co dokładnie dostać odkurzacz, ocena sporządzona przez ekspertów pomoże zrobić wrażenie na najbardziej popularnych modelach.

Najlepiej sprzedające się modele

Porównywanie odkurzaczy robotów i tworzenie listy najlepszych modeli nie jest łatwym zadaniem nawet dla doświadczonych techników. Jednak nadal badanie klientów pomogło dokonać przybliżonej oceny najlepszych „środków czyszczących”, które można nawigować przy wyborze.

iRobot Roomba 616

Jest to najlepszy spośród budżetowych modeli odkurzacza robota do czyszczenia na sucho. Pomimo dość prostego wyposażenia, maszyna jest trochę gorsza pod względem funkcjonalnym od swoich drogich odpowiedników. Robot niezawodnie i skutecznie czyści różne rodzaje podłóg, umiejętnie wydostaje się z przewodów i samoczynnie pasuje do ładowarki. Godziny „czystsze” - 2,5 godziny. Maszyna ma mocny filtr, zbiornik do zbierania wełny i pilota.

Panda X600 Pet Series

Sądząc po nazwie tego odkurzacza robota, jego zalety są oczywiste. Maszyna radzi sobie z włosami i długimi włosami. Model jest w stanie automatycznie dostosować moc ssania i posiada lampę ultrafioletową do dezynfekcji wykładzin podłogowych. Właściciel ma możliwość ustawienia stref dla odkurzacza (funkcja „wirtualna ściana”). Czas pracy do 3,5 godziny. Jedynym minusem tego modelu jest zbyt mały pojemnik, który będzie musiał być stale opróżniany. Ale miło jest spojrzeć na cennik.

Kitfort KT-519

Kolejna ekonomiczna opcja czyszczenia na sucho z dwoma filtrami. Wysokość samochodu wynosi tylko 8 cm, a jego zręczne manewry wywołują podziw właścicieli. Robot doskonale pochłania kurz i wełnę, a turboszczotka jest łatwa do usunięcia i czyszczenia. Czas pracy maszyny do 150 minut. Wadą robota odkurzacza jest to, że często wędruje po mieszkaniu w poszukiwaniu bazy ładującej i może łatwo zaplątać się w przewody.

iRobot Braava 390T

Ten odkurzacz robota z mokrym czyszczeniem radzi sobie z hukiem i wykonuje go bardzo delikatnie, ostrożnie, za pomocą serwetek - dlatego nie nadaje się do dywanów. Specjalny panel stale zwilża tkaninę, podkreślając pożądaną dawkę detergentu. Praca maszyny przypomina pracę mopa, który szoruje brud nie tylko z podłogi, ale także wzdłuż ścian. Odkurzacz umiejętnie buduje trasę i niezawodnie radzi sobie z zadaniem.

Clever & Clean Aqua-Series 01

Maszyna zasługuje na miano „najlepszego odkurzacza robota myjącego”, ponieważ oprócz czyszczenia na mokro doskonale wykonuje również czyszczenie na sucho. Ten uniwersalny asystent z łatwością poradzi sobie z 6 rodzajami czyszczenia. Gdy właściciel jest nieobecny, robot posprząta mieszkanie i sam go naładuje. Zestaw zawiera kilka dodatkowych szczotek, mocny filtr i lampę ultrafioletową. Jedyną rzeczą, która „upokarza” odkurzacz robota myjącego wśród jego kolegów, jest brak wirtualnej ściany. Maszyna może zakleszczyć zasłony lub utknąć w drutach, aby uzyskać jakość, właściciel powinien oczyścić przestrzeń z niepotrzebnych części.

Każdy model ma pewne zalety i wady, a nie zawsze ogromna liczba funkcji może zaspokoić potrzeby kupującego. Ale roboty odkurzające nadal się poprawiają, stając się nie tylko godnymi pozazdroszczenia gadżetami domowymi, ale także niezawodnymi wykonawcami czyszczenia na sucho i na mokro. Wybieramy takich asystentów nie ze względu na oryginalność, ale ze względu na fakt, że zaskakująco dokładnie dopasowują się do naszych codziennych potrzeb i oszczędzają cenny czas.