Filtry do oczyszczania wody w gospodarstwie domowym w domu i mieszkaniu, w jaki sposób właściwie dobrać pod zlewem, pniem i dzbankiem - Dom i styl - 2019
Dom i styl

Wysokiej jakości filtry do wody: który należy wybrać do użytku domowego

Zużycie wody niskiej jakości jest jednym z głównych czynników złego stanu zdrowia większości ludzi. Dlatego filtry do oczyszczania wody stały się powszechnym atrybutem większości mieszkań i biur. Różnią się zasadą działania, sposobem instalacji, stopniem i zakresem czyszczenia. Zrozumiemy, jakiego rodzaju filtr do wody wybrać w domu w różnych przypadkach.

Jakie są rodzaje filtrów?

Woda z kranu zwana piciem nie zawsze i nie wszędzie. Rozpacza nad czajnikiem, pogarsza smak nawet najbardziej wykwintnych potraw i napojów. W odpowiedzi na zapotrzebowanie konsumentów rynek oferuje mnóstwo filtrów do uzdatniania wody.

Istnieje wiele modeli i typów, różniących się parametrami technicznymi i urządzeniem - jest coś do wyboru.

Filtry do wody różnią się stopniem mobilności (mobilnym lub stacjonarnym) i głębokością czyszczenia (od początkowej do ostatecznej). Najczystsza woda jest uzyskiwana z drobnych filtrów. Są pojedyncze lub wielofunkcyjne. Pierwsze zmagania z chlorem, solami metali ciężkich, te ostatnie pełnią jeszcze kilka funkcji.

Wybierając filtr, należy postępować zgodnie z kilkoma czynnikami: ile wody potrzebujesz, jakie zanieczyszczenia należy oczyścić, jakie zasoby jesteś gotowy zainwestować w zakup.

Jak pokazuje praktyka, dla osób aktywnych, które nie są obciążone rodziną lub małymi rodzinami, najlepiej nadaje się dzbanek lub dysza do kranu. Dla dużej rodziny, a także osób o wysokich wymaganiach co do ilości i jakości wody, optymalne jest wybranie stałego urządzenia stacjonarnego. Należy zdawać sobie sprawę, że im więcej poziomów oczyszczania wody, tym lepszy produkt będzie na wylocie.

Rozważ główne typy systemów filtracji wody. W każdym z nich są koniecznie filtry do czyszczenia zgrubnego i węgla.

Czyszczenie zgrubne

Mechanizm tego etapu jest dostępny we wszystkich typach nabojów. Oczyszcza wodę do minimum, ale eliminuje największe zanieczyszczenia mechaniczne (takie jak piasek), ułatwiając w ten sposób pracę następujących sekcji filtra wielostopniowego. Takie urządzenia są montowane przed rozprowadzeniem rur do kuchni i łazienki. Jeśli wodomierz jest zainstalowany na rurze wodnej, filtr jest zamontowany przed nim, tak aby delikatne urządzenie dozujące nie pękało z powodu wnikania dużych cząstek. Nowoczesne nowe budynki z reguły są natychmiast dostarczane z takimi filtrami. Jeśli ich nie ma, możesz łatwo rozwiązać problem, kupując niezbędne komponenty i instalując je przy pomocy specjalisty.

Zanim wybierzesz główny filtr wody, warto zwrócić uwagę na typ urządzenia. Niektóre mają samooczyszczającą się siatkę, z której spadające na nią cząsteczki są przemywane do specjalnej rury. Nie ma z nimi problemu. Dla innych taka funkcja nie jest zapewniona, a zatem, gdy urządzenie zostanie zanieczyszczone, będzie musiało zostać usunięte (usunięte) i oczyszczone, po uprzednim zablokowaniu wody.

Filtr węglowy

Zawiera kamień, drewno lub węgiel aktywny. Urządzenie w postaci plastikowej kolby służy do neutralizacji chloru obecnego w wodzie z kranu, a także oczyszczania z zawiesiny mikroorganizmów. Jego zalety to przystępna cena, wysoki stopień oczyszczania wody, długa żywotność, uniwersalne zastosowanie, zarówno stacjonarne, jak i mobilne: w biurach, budynkach prywatnych lub mieszkalnych, poza miastem.

Dzbanek

Najmniej oscylacji powoduje problem, jak wybrać filtr wody typu dzbanek. Są to najbardziej popularne i proste urządzenia, które oczyszczają wodę z chloru, obce zapachy i częściowo ją zmiękczają. Zasób wymiennego wkładu wynosi od stu do pięciuset litrów (dla różnych producentów jest inny, określona objętość jest podana na opakowaniu). Dla jednej lub dwóch osób wkład z zasobem trzystu litrów wystarczy na dwa do trzech miesięcy. Popularność tego typu filtra wynika z wielu zalet:

 • niezwykle prosta obsługa, która nie wymaga specjalnej kontroli;
 • mobilność i zwartość (można zabrać ze sobą w podróż lub podróż, mieszkanie nie zajmuje dużo miejsca, można postawić dzbanek nawet na parapecie, jeśli nie ma innego miejsca);
 • nie jest wymagane połączenie z systemem zaopatrzenia w wodę;
 • przystępne ceny dzbanka i wymiennych wkładów.

Wady: bardzo niski stopień oczyszczenia, mała jednorazowa objętość oczyszczonej wody (do dwóch litrów).

A jednak dzbanek z filtrem jest najtańszym urządzeniem do oczyszczania wody, budżetowym rozwiązaniem dla osób o niskich dochodach i rozwiązaniem dla właścicieli małych kuchni, którzy nie mają miejsca na bardziej przestrzenny system stacjonarny.

Dysze

To rodzaj filtrów dzbankowych, prezentowanych w formie kompaktowych urządzeń. Dysze są zużywane bezpośrednio na kran z wodą przed wybraniem przefiltrowanej cieczy i usuwane pod koniec procesu. Dla osoby, która zastanawia się, jak wybrać filtr do oczyszczania wody poza mieszkaniem lub w domu, mobilność będzie decydująca, system będzie kompaktowy (można zabrać go do domku, do pracy lub w podróż służbową, a zajmuje bardzo mało miejsca) i przystępną cenę.

Chociaż występuje minus - powolność (nie więcej niż pół litra wody jest filtrowane na minutę). Dlatego, gdy używa się urządzenia w domu, konieczne jest zapewnienie stałych pojemników do przechowywania rezerwy oczyszczonej wody, na przykład przed przygotowaniem rodzinnego obiadu lub w przypadku nieplanowanego picia herbaty.

Filtry przepływowe

Bardziej złożona opcja, zainstalowana na zlewie lub pod nią, składa się z dwóch lub trzech kolb do różnych celów.

Decydując, który filtr wody ma być używany jako zlew, musisz zrozumieć, że zajmie to pewne miejsce. Dlatego nie będzie nie na miejscu porównanie wymiarów urządzenia planowanego do instalacji i objętości przestrzeni pod zlewem.

W zlewie

Oczyszczacz wody znajduje się w pobliżu zlewu, a nie na kranu. Filtr jest przymocowany do kranu za pomocą elastycznego węża. W porównaniu z dyszą ta opcja jest trzy razy bardziej wydajna i daje do półtora litra oczyszczonej wody na minutę. Dlatego dodatkowe zbiorniki wody nie są wymagane. Minusem jest to, że taki filtr ma miejsce w zlewie. Jeśli jednak ma wystarczającą wielkość, a sam filtr jest atrakcyjny pod względem estetycznym, nie można go uznać za wadę. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest podłączenie go przed dopływem wody i odłączenie po filtrowaniu.

Pod zlewem

Jeśli nie chcesz zaśmiecać powierzchni w pobliżu zlewu, powinieneś zastanowić się, jak wybrać filtr wody pod zlewem. Jest to model stacjonarny, który jest zamontowany w dostawie wody. Urządzenie jest instalowane pod zlewem i wyświetla specjalny kran tylko do wody oczyszczonej, połączonej z filtrem za pomocą elastycznego eyelinera.

Dla takich jednostek, które łączą się bezpośrednio z systemem zaopatrzenia w wodę, siła i niezawodność konstrukcji mają szczególne znaczenie. W większości przypadków jest to tworzywo sztuczne wypełnione szkłem.

Jeśli pod zlewem nie ma wystarczającej ilości miejsca, urządzenie jest umieszczane na ścianie w pobliżu, a kran jest również zamontowany na zlewie. Można użyć jednego lub kilku wkładów o różnej specjalizacji. Pierwszy usuwa największe cząstki, zmniejszając obciążenie filtrowania kolejnych modułów.

Materia organiczna, pozostałości chloru, zsuwane małe cząsteczki zatrzymują drugi filtr w brykietowanym węglu. Następny, z granulkami węgla, zatrzymuje metale ciężkie, eliminuje gazy i zapachy. W postaci suplementów instalowane są filtry do strukturyzacji (czyli przywracania naturalnej struktury) wody i mineralizatora, który nasyca wodę minerałami do normy. Nowe naboje są instalowane co sześć miesięcy.

Zalety tego typu filtra to kilka:

 • wysoki stopień oczyszczania wody;
 • dostępność specjalnego kranu do oczyszczonej cieczy;
 • miejsce, w którym zwolniono dodatkową przestrzeń;
 • prostota i łatwość użycia;
 • znaczący jednorazowy zasób;
 • stała dostępność odpowiedniej ilości przefiltrowanej wody.

Takie filtry są wybierane przez ludzi, którzy cenią swoje zdrowie i członków rodziny, którzy są gotowi zainwestować niezbędne fundusze na ten cel.

System nie jest tani, koszty do 100 USD, wymienne wkłady kosztują do 60 USD rocznie. Mimo to znaczny zasób wkładu - średnio siedem tysięcy litrów - znacznie obniża koszt litra wody. Oprócz mieszkania w mieście, jest to dobre rozwiązanie problemu, który filtr do wody lepiej wybrać dla willi lub wiejskiego domu.

Odwrócona osmoza

Najtrudniejszy, drogi, ale niezawodny i najlepszy na dzień dzisiejszy rodzaj filtrów do oczyszczania wody. Czyści wodę w 98-99%, zmiękcza ją, usuwa nadmiar chloru, żelaza, bakterii, wirusów, zapachów. W razie potrzeby możliwe jest zainstalowanie dodatkowego kranu w zlewie dla przefiltrowanej wody.

Z założenia system przypomina przepływowe filtry sorpcyjne, ale ma dodatkowe węzły. Na wspólnej konsoli montowane są od jednego do czterech (w segmencie premium segmentów) modułów filtrów. Moduł jest plastikowym pojemnikiem z wkładami filtracyjnymi wewnątrz. Każdy z nich specjalizuje się w konkretnej pracy. Główne filtry:

 • do usuwania zanieczyszczeń mechanicznych, zwykle wykonanych z polipropylenu;
 • z sorbentem węglowym do usuwania związków organicznych, soli metali ciężkich, smaku i zapachu chloru;
 • z aktywnym odczynnikiem, który usuwa żelazo rozpuszczone w wodzie.

Przechodząc przez te bariery, woda z kranu dociera do głównego elementu systemu - membrany. Jego pory są mikroskopijne, są znacznie mniejsze niż większość wirusów znanych nauce. Przechodzi tylko przez wodę i powietrze. Aby uniknąć nieporozumień przy spadkach ciśnienia w centralnym systemie zasilania w wodę, zestaw jest często uzupełniany pompą elektryczną. Niektóre modele do dezynfekcji wody i niszczenia niebezpiecznych mikroorganizmów są dodatkowo wyposażone w lampę ultrafioletową.

Ludzkie ciało spożywające taką ultra oczyszczoną wodę będzie maksymalnie chronione. Jednak woda, która przeszła podobne wielostopniowe oczyszczanie, jest bardziej podobna do wody destylowanej, to znaczy praktycznie wolna od jakichkolwiek substancji mineralnych. Ale naturalna czysta woda zawsze je zawiera, są one niezbędne do normalnego funkcjonowania ludzkiego ciała. Dlatego, w celu ich uzupełnienia, specjalny mineralizator jest dostarczany do wielu systemów odwróconej osmozy.

Domowa odwrócona osmoza umożliwiła uzyskanie wody porównywalnej jakościowo do wody butelkowanej bez wychodzenia z domu.

Ponieważ ciecz przechodzi przez membranę stosunkowo powoli (zbiera się tylko szklankę wody lub trochę więcej na minutę), system jest wyposażony w zbiornik magazynowy - zwykle do dziesięciu litrów.

Tak więc zalety systemów filtrów odwróconej osmozy w porównaniu z tańszymi odpowiednikami są oczywiste:

 • najwyższy możliwy stopień oczyszczenia;
 • stosunkowo niski koszt wyprodukowanej wody;
 • znacząca stała rezerwa czystej wody.

Podstawowy zestaw, składający się z wkładu do czyszczenia wstępnego, membrany do odwróconej osmozy i końcowego filtra czyszczącego, na życzenie kupującego, jest uzupełniony o strukturalizator wody. Ta opcja poprawia strukturę płynu, co ma korzystny wpływ na samopoczucie osoby je spożywającej.

Żywotność membrany do odwróconej osmozy wynosi 3 lata, wkłady do końcowego czyszczenia to 1 rok. Oznacza to, że dla normalnego funkcjonowania systemu, należy je zmienić na nowe dokładnie w takich warunkach.

Główną wadą urządzenia w złożoności instalacji i późniejszej konserwacji. W tej inicjatywie nie wyszło, jak poprawnie przeprowadzić nawet najprostszą operację, tylko specjalista wie, kto je wszystkie wykonuje.

Cena jest również solidna: nawet za tani model trzeba zapłacić do 1,5 dolara. Pomimo tych kosztów i kosztów utrzymania (wymiana wkładów), system odwróconej osmozy zmniejsza koszty opuszczania wody, jednocześnie czyniąc ją wyjątkowo czystą i użyteczną.

Ta opcja jest wybierana przez zwolenników czystej wody, którzy nie chcą przepłacać jednocześnie (woda o porównywalnej jakości sprzedawana w sklepie jest jeszcze droższa).

Skuteczność systemu odwróconej osmozy została naukowo udowodniona, a opinie konsumentów są również pozytywne. To naturalne, że to ona jest w czołówce rankingu w swoim segmencie.

Dla każdej wody - jej własny nabój

Ponieważ filtr bezpośrednio oddziałuje z wodą, musi być również prawidłowo wybrany. Powinien być wykonany z przyjaznych dla środowiska materiałów, które nie mają toksycznego zapachu. Aby sprawdzić jakość, poczuj zapach plastikowego filtra i wszystko stanie się jasne.

Eksperci nie radzą używać kasety po wyczerpaniu jej zasobów: pieniądze zostaną zaoszczędzone, ale zdrowie pogorszy się, ponieważ woda nie będzie właściwie czyszczona.

Filtry wodne podłączone do źródła wody powinny mieć obudowę wykonaną z trwałych, niezawodnych materiałów. Najlepszym rozwiązaniem jest plastik wypełniony szkłem.

Aby wybrać najbardziej odpowiedni model oczyszczacza wody z niektórymi wkładami, musisz dokładnie znać jego skład - szczególnie w domu lub mieszkaniu. W tym celu czysta butelka (nowa lub zakupiona) jest napełniana płynem z kranu i trafia do lokalnej SES. W sanitarnej stacji epidemiologicznej materiał będzie analizowany pod kątem obecności promieniowania, nadmiaru soli, żelaza, materii organicznej (bakterie, mikroby, wirusy), chloru. Opowiedzą o zgodności (lub niezgodności) z normami koloru, zapachu, przejrzystości. Za kilka dni otrzymasz bezpłatnie pisemną opinię. Możesz korzystać z usług struktury komercyjnej: wynik zostanie wydany niemal natychmiast, ale za pieniądze. W każdym razie będziesz wiedział na pewno, co dokładnie musisz oczyścić w swoim mieszkaniu.

Filtr wody jest przydatny w każdym przypadku. Nawet najprostszy, w postaci dzbanka, jest w stanie oczyścić wodę do poziomu bezpiecznego dla ludzkiego zdrowia. Wydając na droższe systemy, można uzyskać wodę najwyższej jakości, niezależnie od miejsca zamieszkania i stanu płynu pochodzącego z systemu zaopatrzenia w wodę, dobrze lub dobrze.