Jak prawidłowo wybrać pralkę automatyczną za pomocą parametrów, wbudowanych, z suszeniem i ładowaniem pionowym, ocen firm i marek - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Jak wybrać pralkę: profesjonalne doradztwo

Pin
Send
Share
Send
Send


Obecnie pralka jest niezbędnym elementem w każdym domu. Dlatego wybierając go, należy zwrócić uwagę na szereg ważnych szczegółów, które można wykorzystać do ustalenia, czy dana maszyna jest odpowiednia dla konkretnej osoby. Ważne jest również, aby wiedzieć, jak wybrać odpowiednią pralkę do konkretnych potrzeb.

Odmiany pralek

Istnieją trzy główne typy pralek zgodnie z ich mechanizmem działania: automatyczny, półautomatyczny i ultradźwiękowy. Najpopularniejszym w rankingu jest pierwszy typ ze względu na prostotę i łatwość użycia.

Samochody automatyczne

Maszyny mają kontrolę oprogramowania, co znacznie ułatwia pracę z nimi. Wcześniejsze i proste konstrukcje mają z góry określony algorytm działań, zgodnie z którym odbywa się pranie. Nowoczesne zmodernizowane modele są wyposażone w automatyczny wyznacznik wymaganej objętości wody, regulację temperatury i liczbę obrotów podczas cyklu wirowania, a także urządzenie mierzące wymaganą ilość detergentu do prania.

Ten typ konstrukcji jest prostszy i wygodniejszy niż pionowy. W tego typu pralkach znajduje się przezroczysta klapa z przodu, dzięki której można zobaczyć proces prania.
Wylot jest uszczelniony, aby zapobiec rozpryskiwaniu wody. W tym celu dookoła niego znajduje się specjalny mankiet, który w razie potrzeby jest zastępowany nowym. Bęben takiej pralki jest przymocowany do jednej osi, co daje możliwość obracania się podczas prania.

Zwykle maszyny o takich kosztach architektonicznych są wyższe, ponieważ ich konstrukcja jest bardziej skomplikowana niż przednia ze względu na obecność dodatkowych mocowań i szczegółów.

Ten typ maszyny może powodować pewne trudności, ponieważ przy najmniejszych defektach struktury, urządzenie może zacząć drżeć i poruszać się po pomieszczeniu podczas prania. Podczas pracy możliwe jest również, że maszyna przypadkowo otworzy drzwi. Czasami prowadzi to do poważnych usterek urządzenia.

Maszyny z obciążeniem czołowym i pionowym mogą różnić się wielkością urządzenia, w zależności od pojemności i objętości.

Wymiary maszyny przedniej

Zwykle maszyny czołowe mają wysokość około 90 cm i szerokość 50-60 cm, są też modele o mniejszych wymiarach, ale zwykle ich maksymalne obciążenie nie przekracza 3 kg. Dlatego, w zależności od możliwej wielkości maszyny, są one kompaktowe, ultra-wąskie, wąskie i pełnowymiarowe (każdy z nich może być osadzony).

Pełnowymiarowe samochody mają standardowe wymiary 90x60x60 przy obciążeniu do 7 kg. Wąskie pojazdy mają tę samą wysokość i szerokość, a głębokość jest znacznie mniejsza od standardowej - około 40 cm. Ultra wąskie maszyny różnią się nawet niższą głębokością - nie więcej niż 35 cm, w związku z czym wydajność takiej maszyny wynosi do 4 kg. Najmniejsze maszyny wielkości są kompaktowe o wymiarach 70x45x50. Kompaktowe pralki ładują jednorazowo do 3 kg prania.

Mniejsze modele są zwykle używane z brakiem wolnego miejsca, oszczędnością miejsca lub jeśli maszyna jest wbudowana.

W konwencjonalnych modelach pojemność bębna waha się od 3 kg do 7, ale są też pojedyncze modele, których pojemność sięga 10 kg.

Istnieją 2 rodzaje sterowania maszyną:

 • cyfrowy;
 • mechaniczne.

Przy wyborze urządzenia należy zwrócić szczególną uwagę na tryby prania dostępne dla danego modelu. Zwykle urządzenie zawiera 16 trybów prania. Ta kwota jest optymalna - zapewnienie dodatkowych trybów jest chwytem marketingowym i na ogół nie wpływa na jakość prania.

Pożądane jest, aby występowały następujące tryby prania:

 • do bawełny (rozgrzewanie - 95 stopni);
 • do bielizny kolorowej z automatycznym lub ręcznym ustawianiem temperatury;
 • do czyszczenia delikatnych tkanin (pranie ręczne w 30 stopniach);
 • do szybkiego prania (przyspieszony proces trwający pół godziny).

Jeśli w domu są małe dzieci, przydatny może być tryb prania zabawek lub rzeczy dla dzieci.

Sposób wyboru pralki w konkretnym przypadku na podstawie dostępnych trybów prania powinien być określony na podstawie potrzeb konkretnej osoby.

Dodatkowe opcje

Opcjonalnie niezawodna pralka może zawierać wiele innych funkcji. Na podstawie oceny częstotliwości użytkowania obejmują:

 • Fuzzy Logic (inteligentny system, który sam wybiera optymalny tryb prania - ilość wody, proszku, prędkości, temperatury i trybu);
 • automatyczne równoważenie (rozprowadza pranie we włazie lub bębnie, aby było równomiernie rozmieszczone, aby uniknąć wibracji, niepożądanego ruchu maszyny i awarii);
 • raport o błędzie (wyświetlenie kodu błędu, który można znaleźć w instrukcjach urządzenia);
 • łatwe prasowanie (maszyna wykonuje mycie dużą ilością wody, łagodząc cykl wirowania - pomaga to zmniejszyć siniaki i marszczenie);
 • opóźniony start (czas rozpoczęcia prania jest ustalony z wyprzedzeniem, jest to szczególnie wygodne dla tych, którzy mają różny ruch w dzień iw nocy lub duży obłożenie);
 • dodatkowe płukanie (powtarzające się pranie bielizny ze śladów środków czyszczących w obecności reakcji alergicznych na nie);
 • mycie parą (mycie wyższej jakości przy jednoczesnym dezynfekcji bielizny);
 • System ALC (regulacja zużytych zasobów w zależności od rodzaju objętości prania);
 • Aqua sensor (wymagany jest system oceny przezroczystości wody, aby przewidzieć potrzebę ponownego płukania).

Dodatkowe parametry są wybierane w zależności od życzeń osoby i jej celów.

Ocena jakości pralki

W załączonej instrukcji do pralki znajdują się jej główne istotne cechy: tryby, zużycie energii, spin.

Jakość wirowania

Podczas wirowania urządzenie usuwa nadmiar wilgoci z produktu. W zależności od tego, jak delikatne powinno być pranie, liczba obrotów jest regulowana. Ponadto ta cecha może odzwierciedlać jakość całej maszyny. Im większa liczba obrotów na minutę, tym lepiej urządzenie wysuszy produkt. Optymalna liczba obrotów wynosi od 800 do 1000.

Wybór trybów i prędkości maszyny zależy od składu rzeczy, dla których wybrana maszyna jest przeznaczona.

Pralka / suszarka

Niektóre maszyny całkowicie wysuszają wyprany przedmiot. Funkcja jest dość wygodna, ale ma wiele niedociągnięć:

 • koszt urządzenia;
 • dodatkowe zużycie energii elektrycznej do suszenia;
 • maszyna musi być załadowana nie więcej niż w połowie.

Ten parametr jest rzadko używany. Zanim wybierzesz pralkę z suszarką, musisz zdecydować o jej zużyciu energii i zgodności z gniazdami domowymi, aby uniknąć pożaru.

Dla wielu najważniejsze pytanie brzmi, która firma powinna wybrać pralkę, która ma służyć przez długi czas. W zależności od klasy urządzeń istnieje kilka kategorii:

 • niski (Ariston, Samsung, LG - 200 USD);
 • medium (Bosch, Siemens, Electrolux - 400 USD);
 • wysoko (Aeg, Miele - 800 USD).

Im wyższa klasa produktu, tym wyższa cena i lepsza jakość oraz dłuższy okres gwarancji (w segmentach luksusowych do 20 lat).

Decydując się na wybór pralki, należy zwrócić uwagę na kilka czynników decydujących: cenę, okres gwarancji, specyfikacje i reputację firmy produkcyjnej. Wybór urządzenia odbywa się na podstawie osobistych preferencji i potrzeb wybranego nabywcy. Dobór cech należy traktować poważnie, ponieważ niewłaściwe użycie może prowadzić do szybkiego uszkodzenia. Pytanie, jaką markę pralki wybrać, jest ważne przy wyborze urządzenia: wszystko zależy od możliwości finansowych nabywcy, pożądanych właściwości i przewidywanego okresu gwarancji.

Pin
Send
Share
Send
Send