Wbudowany system audio w domu, jak wybrać potężny sprzęt bezprzewodowy, ranking najlepszych - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Domowy dźwięk: efekt immersyjny

Pin
Send
Share
Send
Send


Akustyka zawsze była jednym ze sposobów postrzegania otaczającego nas świata. Nowoczesny system audio pozwala nie tylko cieszyć się ulubioną muzyką, ale także słyszeć ją w nowy sposób, odróżniając najmniejsze niuanse dźwięku. Obecnie domowy system audio jest reprezentowany przez szeroki zakres.

Możliwość klasyfikacji nowoczesnych systemów audio jest miarą względną. Można wyróżnić około kilku grup:

  • systemy przenośne (monokonstrukcje, w tym na przykład gramofon i tuner);
  • systemy stacjonarne (w tym pseudomodularne);
  • konstrukcje modułowo-blokowe (gdzie każdy moduł może być niezależny i wymienny).

Zakup wysokiej jakości sprzętu nie jest obecnie problemem. Na rynku sprzętu akustycznego są różne opcje, których cena zależy od różnych parametrów i komponentów. W średniej kategorii cenowej negatywne opinie są zazwyczaj spowodowane ograniczoną funkcjonalnością, na przykład niemożnością bezprzewodowego połączenia. Mogą również występować skargi na jakość wykonania, chociaż nawet stosunkowo niedrogie urządzenia wbudowane są zwykle produkowane w dobrej jakości.

Istnieje wiele firm specjalizujących się w produktach z segmentu audio, które wytwarzają praktycznie bezbłędną akustykę o dobrej jakości dźwięku, funkcjonalności i ergonomicznych elementach systemu. Jednocześnie projekt jest przemyślany.

Główne wskaźniki wydajności w kategoriach ogólnych charakteryzują działanie dowolnego systemu audio.

  • Czułość głośników. W rzeczywistości jest to parametr ciśnienia akustycznego, który jest tworzony przez system. Przy stosowaniu w domu akceptowalny poziom czułości powinien wynosić 90 dB lub więcej.
  • Zakres częstotliwości. Ta charakterystyka działa jak główna, od tego zależy częstotliwość pasm fal, które może odtwarzać system audio. Warto zauważyć, że dobre systemy audio mają tendencję do dokładniejszego dopasowywania się do zakresu identycznego z postrzeganiem ludzkiego ucha. Dlatego zaleca się kupowanie opcji ze wskaźnikami w zakresie 18-20 000 Hz.
  • Pasma dźwiękowe (wartość liczbowa). Jest to liczba satelitów (głośników), które działają na różnych częstotliwościach. Optymalna konfiguracja to 5.1.
  • Moc. Ten parametr jest wprost proporcjonalny do poziomu głośności (im wyższy, tym głośniejszy dźwięk). Należy jednak pamiętać, że ten limit powinien przekraczać możliwości wzmacniacza o co najmniej 30%. Średnia moc dla domowych systemów audio wynosi 50 watów.

Przy wyborze tego sprzętu należy zwrócić należytą uwagę na jego projekt i lokalizację we wnętrzu. Wygląd głównych komponentów (wzmacniacza, odtwarzacza, korektora) jest dość typowy: zazwyczaj jest to plastikowe lub metalowe pudełko w kolorze srebrnym lub czarnym z różnymi funkcjonalnymi akcesoriami.

Ale jeśli chodzi o wygląd systemów głośnikowych, można tu zaprezentować różne opcje projektowe, kształty i kolory. Mogą to być zarówno przedmioty miniaturowe, jak i masywne.
Ale od razu powinieneś skupić się nie na wyglądzie, ale na elementach technicznych i jakości systemu. Należy pamiętać, że wszystkie elementy wnętrza będą zaangażowane w dystrybucję dźwięku. W końcu ten sam system w różnych warunkach brzmi zupełnie inaczej. Ta cecha jest przede wszystkim związana z właściwościami akustycznymi danego pomieszczenia, jego właściwościami pochłaniającymi dźwięk.

Obecnie nowoczesne technologie ewoluowały do ​​takiego poziomu, że pozwalają wytwarzać wysokiej jakości akustykę o różnorodnych rozmiarach i wzornictwie. Najważniejsze jest tutaj zachowanie wszystkich niezbędnych parametrów, na przykład zakup sprzętu odpowiadającego pomieszczeniu, lokalizacja akustyki i inteligentne ustawienie. Pomieszczenie przeznaczone do instalacji wbudowanego sprzętu powinno być starannie przygotowane, odizolowane od źródeł hałasu.

Pin
Send
Share
Send
Send