Wbudowany system audio w domu, jak wybrać potężny sprzęt bezprzewodowy, ranking najlepszych - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Domowy dźwięk: efekt immersyjny

Akustyka zawsze była jednym ze sposobów postrzegania otaczającego nas świata. Nowoczesny system audio pozwala nie tylko cieszyć się ulubioną muzyką, ale także słyszeć ją w nowy sposób, odróżniając najmniejsze niuanse dźwięku. Obecnie domowy system audio jest reprezentowany przez szeroki zakres.

System akustyczny nie jest prostym produktem, zawsze był specyficzny i wystarczająco trudny dla zwykłych ludzi. Dlatego wyposażenie domu w ten sprzęt wymaga pewnej wiedzy i odpowiedzialnego podejścia do instalacji. Ponadto relacja osobistej przestrzeni osoby z dźwiękiem jest zawsze indywidualną decyzją.

Wybierając ten sprzęt, czasami zasada ceny podstawowej nie jest wystarczająca. W niektórych przypadkach istnieją możliwości nabycia sprzętu dostosowanego do konkretnych celów za bardzo skromne pieniądze, a może być tak, że rozwiązanie prostego zadania będzie wymagało znacznych inwestycji.

Klasyfikacja systemów muzycznych

Możliwość klasyfikacji nowoczesnych systemów audio jest miarą względną. Można wyróżnić około kilku grup:

  • systemy przenośne (monokonstrukcje, w tym na przykład gramofon i tuner);
  • systemy stacjonarne (w tym pseudomodularne);
  • konstrukcje modułowo-blokowe (gdzie każdy moduł może być niezależny i wymienny).

Pod względem wielkości mogą to być centra mikro (120–220 mm), mini (220–300 mm) i midi (300–400 mm).

Znaki towarowe są szeroko reprezentowane na rynku segmentów audio. Wśród nich są bardziej znane marki, na przykład SAMSUNG, SONY, YAMAHA, PIONEER, LG, PANASONIC i mniej znane.

Zwyczajowo wyróżnia się również odrębny rodzaj akustyki, zwany Life Style, którego wyróżniające cechy to niezwykły design i doskonała jakość. Tutaj możesz odpowiedzieć na marki takie jak JVC i BOSE.

Wybór audio

Zakup wysokiej jakości sprzętu nie jest obecnie problemem. Na rynku sprzętu akustycznego są różne opcje, których cena zależy od różnych parametrów i komponentów. W średniej kategorii cenowej negatywne opinie są zazwyczaj spowodowane ograniczoną funkcjonalnością, na przykład niemożnością bezprzewodowego połączenia. Mogą również występować skargi na jakość wykonania, chociaż nawet stosunkowo niedrogie urządzenia wbudowane są zwykle produkowane w dobrej jakości.

Istnieje wiele firm specjalizujących się w produktach z segmentu audio, które wytwarzają praktycznie bezbłędną akustykę o dobrej jakości dźwięku, funkcjonalności i ergonomicznych elementach systemu. Jednocześnie projekt jest przemyślany.

Pomimo faktu, że producenci aktywnie reklamują kompaktowe systemy audio, wielkość głośników i jakość obudowy nadal odgrywają ważną rolę. Oznacza to, że małe źródło dźwięku nie może przyciągać niskich częstotliwości. Dlatego wysokiej jakości sprzęt domowy powinien mieć przynajmniej średnie parametry i obudowę zdolną do zapewnienia optymalnej akustyki. Ten warunek z kolei zapewnia materiał dla ciała.

Drewno w tym przypadku będzie najkorzystniejsze, ponieważ zapewni wysokiej jakości dźwięk i przetwarzanie niskich częstotliwości. Ponadto wersja MDF nie jest zła pod względem jakości, oczywiście bez pewnego kompromisu w zakresie jakości funkcjonowania systemu.

Uważa się, że określenie jakości dźwięku na poziomie amatorskim jest prawie niemożliwe. Z tego powodu domowe systemy audio nie są wybierane pod względem kryteriów dźwiękowych, ale według zewnętrznych parametrów: wymiarów i estetycznego wyglądu. Ale takie podejście nie zawsze jest optymalne, ponieważ nowoczesne technologie ewoluowały do ​​poziomu, który pozwala nam osiągnąć wysoką czystość i głębię odtwarzania dźwięku. A te cechy są fundamentalne. Dlatego, jeśli nie jesteś zadowolony ze standardowego tła dźwiękowego w domu, ale chcesz naprawdę cieszyć się muzyką, musisz dokładnie przestudiować ten sprzęt i dokładnie obliczyć jego parametry operacyjne.

Wybór zestawu stereo dla kategorii hi-end i hi-fi nie jest łatwy, ale jeśli zwrócisz się do profesjonalistów lub dokładnie przestudiujesz informacje w Internecie, możesz wybrać wbudowany sprzęt, który pasuje do Twojego pokoju, w zależności od jego rozmiaru i indywidualnych cech.

Ważne jest również, aby poprawnie skonfigurować system, skoordynować wszystkie komponenty i przeprowadzić ich wysokiej jakości instalację.

Podstawowe parametry dźwięku

Główne wskaźniki wydajności w kategoriach ogólnych charakteryzują działanie dowolnego systemu audio.

  • Czułość głośników. W rzeczywistości jest to parametr ciśnienia akustycznego, który jest tworzony przez system. Przy stosowaniu w domu akceptowalny poziom czułości powinien wynosić 90 dB lub więcej.
  • Zakres częstotliwości. Ta charakterystyka działa jak główna, od tego zależy częstotliwość pasm fal, które może odtwarzać system audio. Warto zauważyć, że dobre systemy audio mają tendencję do dokładniejszego dopasowywania się do zakresu identycznego z postrzeganiem ludzkiego ucha. Dlatego zaleca się kupowanie opcji ze wskaźnikami w zakresie 18-20 000 Hz.
  • Pasma dźwiękowe (wartość liczbowa). Jest to liczba satelitów (głośników), które działają na różnych częstotliwościach. Optymalna konfiguracja to 5.1.
  • Moc. Ten parametr jest wprost proporcjonalny do poziomu głośności (im wyższy, tym głośniejszy dźwięk). Należy jednak pamiętać, że ten limit powinien przekraczać możliwości wzmacniacza o co najmniej 30%. Średnia moc dla domowych systemów audio wynosi 50 watów.

Główną zaletą wbudowanej akustyki domowej jest to, że zapewnia najlepszą jakość dźwięku.

Przenośny system audio nie ma tej przewagi, ponieważ cała jego struktura skupia się bardziej na mobilności niż na wysokiej jakości odtwarzaniu muzyki. Ponadto samo miejsce działania tego urządzenia z reguły nie jest korzystne pod względem jakości dźwięku.

System audio we wnętrzu domu

Przy wyborze tego sprzętu należy zwrócić należytą uwagę na jego projekt i lokalizację we wnętrzu. Wygląd głównych komponentów (wzmacniacza, odtwarzacza, korektora) jest dość typowy: zazwyczaj jest to plastikowe lub metalowe pudełko w kolorze srebrnym lub czarnym z różnymi funkcjonalnymi akcesoriami.

Ale jeśli chodzi o wygląd systemów głośnikowych, można tu zaprezentować różne opcje projektowe, kształty i kolory. Mogą to być zarówno przedmioty miniaturowe, jak i masywne.
Ale od razu powinieneś skupić się nie na wyglądzie, ale na elementach technicznych i jakości systemu. Należy pamiętać, że wszystkie elementy wnętrza będą zaangażowane w dystrybucję dźwięku. W końcu ten sam system w różnych warunkach brzmi zupełnie inaczej. Ta cecha jest przede wszystkim związana z właściwościami akustycznymi danego pomieszczenia, jego właściwościami pochłaniającymi dźwięk.

W związku z tym pomieszczenie, w którym ma zostać zainstalowany sprzęt wbudowany, należy w miarę możliwości oczyścić z zewnętrznych źródeł hałasu, które mogą zakłócać czysty dźwięk. Alternatywnie można użyć podwójnie oszklonych okien, wentylacji i systemów dzielonych. W razie potrzeby można osłonić ściany za pomocą specjalnych paneli dźwiękochłonnych, na przykład Ecophon Acusto.

Faktem jest, że fala dźwiękowa, zgodnie z prawami fizyki, po napotkaniu przeszkody, rozprasza się i częściowo wchłania. Co więcej, im gęstsza ściana, tym bardziej odbija energię akustyczną. Rzeczywiście, wiele odbić powoduje echo i wyrównuje dźwięk, dzięki czemu jest dynamiczny. Ale przy zbyt silnej absorpcji (obfitości dywanów, mebli, tkanin) dźwięk może stać się nudny i głuchy.

Możesz dokonać niezależnego monitorowania w dość prosty sposób, klaszcząc w dłonie. Jeśli słyszysz wyraźne dźwięki lub echa w tym samym czasie, oznacza to, że musisz wyciszyć dźwięk. A przy tępym dźwięku, wręcz przeciwnie, zaleca się maksymalne uwolnienie pomieszczenia z ciężkich tkanin i nadmiaru mebli.

Jednym z najlepszych sposobów na zrównoważenie odbić jest rozproszenie fali dźwiękowej. Jako powierzchnie rozpraszające mogą być półki na książki, rolety okienne, obrazy.

Obiekty wewnętrzne o małym rozmiarze zapewniają efekt odbicia dla częstotliwości 1000 Hz, dla częstotliwości 200-500 Hz wymagana jest jedna lub dwie metry powierzchni.

Dość dobre rezultaty zapewnia nakładanie małych przedmiotów na większe. W tym przypadku fala dźwiękowa będzie rozrzucona równomiernie iz większym zakresem częstotliwości.

Innym powodem problematycznego dźwięku może być niewłaściwe umieszczenie głośników.

Nowoczesne systemy audio

Obecnie nowoczesne technologie ewoluowały do ​​takiego poziomu, że pozwalają wytwarzać wysokiej jakości akustykę o różnorodnych rozmiarach i wzornictwie. Najważniejsze jest tutaj zachowanie wszystkich niezbędnych parametrów, na przykład zakup sprzętu odpowiadającego pomieszczeniu, lokalizacja akustyki i inteligentne ustawienie. Pomieszczenie przeznaczone do instalacji wbudowanego sprzętu powinno być starannie przygotowane, odizolowane od źródeł hałasu.

Właściwa reprodukcja i dystrybucja dźwięków o różnej częstotliwości, jak również synchroniczna praca głośników z odpowiednim dostrojeniem tonów pomogą stworzyć wysokiej jakości dźwięk naturalny, a niezbędny poziom percepcji muzyki będzie osiągalny.