Jak wybrać odpowiedni piekarnik drewniany lub elektryczny do rosyjskich łaźni i saun - Dom i styl - 2022
Dom i styl

Jaki rodzaj pieca wybrać do kąpieli: profesjonaliści doradzają

Pin
Send
Share
Send
Send


Wizyta w łaźni parowej dla wielu to nie tylko zabieg wellness, ale cały uroczysty rytuał. Z osobistej kąpieli nie odrzuci żadnego z jej fanów. Jaki rodzaj pieca wybrać do kąpieli w konkretnym przypadku, aby określić najbardziej odpowiednią opcję, rozważ poniżej.

Piece do kąpieli różnią się w zależności od zastosowanego paliwa: drewna, gazu, energii elektrycznej. Ten czynnik wpływa na wydajność, projekt, wykorzystanie pieca.

Drewno

Sprawdzony w czasie klasyczny, popularny dziś. Eksperci i amatorzy kąpieli uważają takie modele za najlepsze dla rosyjskiej łaźni i sauny.

Tradycyjny grzejnik na drewno zawiera palenisko, zbiornik na wodę grzewczą, komorę na kamienie. Prosty, ale racjonalny projekt uzupełnia tanie paliwo: wszelkie odpady z obróbki drewna (drewno opałowe, wióry, brykietowane trociny). Ponadto wpływ pieca nie zależy od dostępności energii elektrycznej. Kolejnym plusem jest wyjątkowa atmosfera wynikająca z obecności ognia na żywo i długiej konserwacji danej temperatury.

Wady: koszt ułożenia tunelu, konieczność regularnego czyszczenia komina, brak kontroli procesu od wewnątrz, zwiększone ryzyko pożaru.

Kamenka to najlepszy piec do rosyjskiej kąpieli. Ciepło gromadzi gładkie, różne wielkości kostki brukowej. Wiadomo, że ogrzewany lub nawet podgrzewany kamień pozostaje taki przez długi czas.

Kamenka jest otwarta lub zamknięta. Oba mają zalety i wady.

  • Piec otwarty z podkładem. Powietrze w łaźni parowej nagrzewa się od gorących kamieni do 250 ° C, ogrzewanie i chłodzenie odbywają się szybko, konserwacja jest łatwa, a paliwo może być dowolne. Jest on wybierany do wanien osobistych, zaprojektowanych dla niewielkiej liczby odwiedzających i rzadko używanych.
  • Piece typu zamkniętego nadają się do intensywnej kąpieli z dużą liczbą osób. Są mocniejsze, więc są instalowane w solidnych ceglanych budynkach, a nie drewnianych. Ich konstrukcja eliminuje oparzenia, lepiej podgrzewa kamienie, ale ogrzewanie zajmuje więcej czasu.

W łaźniach używa się konwencjonalnego lub wydłużonego pieca. Z ogrzewanego pomieszczenia topi się piec z paleniskiem o standardowej konstrukcji.

Wydłużona konstrukcja umożliwia zakładanie paliwa z sąsiedniego pokoju: poczekalni lub pokoju wypoczynkowego. Takie modele do kąpieli na drewnie opałowym są ognioodporne, eliminują zanieczyszczenie łaźni parowej i ryzyko przypadkowego poparzenia się przez gości. Wymaga to jednak kosztów ułożenia tunelu.

Kamienie wraz z piecem ogrzewają wannę, więc musisz je świadomie wybrać. Przede wszystkim muszą być całkowicie nienaruszone, gładkie, bez odprysków, porów, pęknięć. Takie wady mogą złamać kamień wylany wodą, której fragmenty mogą zranić gości. Lepiej jest wziąć małe okrągłe okazy o średnicy od pięciu do siedmiu centymetrów, ponieważ w ten sposób powietrze łatwiej krąży między nimi. Talkohloryt, jadeit, czarny bazalt, kwarcyt malinowy, diabaz zrobi.

Prawidłowe rozwiązanie kwestii wyboru pieca do kąpieli oznacza, że ​​jego pojemność odpowiada objętości pomieszczenia. Moc jest wskazana w instrukcji urządzenia, a objętość jest obliczana przez pomnożenie długości przez szerokość i wysokość. Następnie oblicz powierzchnię okien i drzwi (mnożąc długość przez wysokość). Każdy otrzymany metr kwadratowy jest plus jeden metr sześcienny do całkowitej objętości pomieszczenia.

Co to jest atrakcyjny piec metalowy?

Materiałem jest żeliwo, stal lub ich stop. Piece do kąpieli z żeliwa mocne, niezawodne, szybko nagrzewają się. Stalowe analogi ścian są cieńsze, nie tak odporne na ciepło, dlatego znaczne temperatury mogą je stopić. Szanujące się firmy oferują produkty ze stali nierdzewnej z domieszką chromu.

Wielbiciele tradycyjnego modelu pieca, który jest ogrzewany drewnem opałowym. Są zainteresowani prawidłowym wyborem pieca opalanego drewnem. Jest to łatwe do zrobienia, biorąc pod uwagę kilka podstawowych kryteriów:

  • wymiary łaźni parowej;
  • jakość pary;
  • konwekcja;
  • tunel pieca.

Steam

W wannie potrzebna jest „lekka para”, czyli niezbyt przegrzane powietrze (85 ° C jest optymalne dla łaźni parowej). Aby to uzyskać, woda jest nalewana na kamienie podgrzane do 500 ° C Jednocześnie w łaźni parowej będzie 100-120 ° C, czasem więcej. Jednak próba rozproszenia pary wodnej doprowadzi tylko do namacalnych oparzeń: ucierpią ciała i drogi oddechowe.

Problem rozwiązują jednostki z generatorem pary - pojemnik wykonany z metalu zamontowany z boku paleniska. Nagrzewają się szybciej niż kamienie, dzięki czemu można podgrzewać kamienie do pożądanego poziomu. Wtedy spadająca na nich woda da „właściwą” parę, uzdrowienie i bezpieczeństwo, a pomieszczenie nagrzeje się szybciej. Nawet właściciele małych prywatnych łazienek powinni mieć taką użyteczną rzecz.

Różnica między rosyjskim piecem a sauną polega na tym, że w saunie nie ma gęstej pary, ponieważ w wysokich temperaturach woda nie płynie na kamienie. Nadaje się do regionów o wilgotnym zimnym klimacie. Aby zrozumieć, jak wybrać odpowiedni piec do tego typu kąpieli, należy wziąć pod uwagę, że w saunie używana jest tylko tak zwana „sucha para”, czyli powietrze o wilgotności nie większej niż 20 procent, a temperatura osiąga 150 ° C

Idealnym piecem w saunie jest łaźnia parowa, w której co najmniej 45 ° C na poziomie podłogi i 80 ° C na suficie; pożądane jest około 100 ° C na górnej półce. Podłużny palenisko i otwarty grzejnik są odpowiednie do sauny.

Można wybrać piec do sauny z cegły lub metalu.

Ręczny piec grzewczy

Samo przygotowanie grzejnika na drewnie nie jest takie trudne. Najprostszą opcją jest żelazna beczka. Dno i pokrywa są odcięte, po czym część przestrzeni jest układana z cegieł układanych na krawędzi. Kratownica rusztowa jest na nich zamocowana, a pozostała przestrzeń jest wypełniona kamieniami. Komin jest zainstalowany i przykryty pokrywą. Kamenka jest gotowa.

Jak nie popełnić błędu przy wyborze pieca?

Rynek jest pełen ofert na każdy gust, prośbę, budżet. Nic dziwnego, że niedoświadczonemu człowiekowi trudno jest zrozumieć całą tę obfitość.

Pin
Send
Share
Send
Send