Hamam w prywatnym domu, jak zrobić z rękami, projekt i wnętrze tureckiej sauny - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Hamam w domu: orientalne subtelności (20 zdjęć)

Pin
Send
Share
Send
Send


Łaźnia turecka, lepiej znana pod egzotyczną nazwą Hammam, z czysto wschodniego atrybutu staje się coraz bardziej znana w domowych przestrzeniach. W kraju, w mieszkaniu lub na wsi, jeśli jest to pożądane, i możliwościach finansowych, możesz zbudować własną łaźnię turecką.


lichnij-hamam-doma-vostochnie-tonkosti-20-foto


lichnij-hamam-doma-vostochnie-tonkosti-20-foto-2

Czym jest wyjątkowa orientalna kąpiel?

Całoroczna ciepła Turcja nie wymaga bardzo gorącej kąpieli, więc hammam jest prawie dwa razy chłodniejszy niż w tradycyjnych rosyjskich lub fińskich łaźniach parowych (średnia temperatura nie przekracza 60 ° C). Jednak wilgotność sięga stu procent, a ciało nagrzewa się dobrze na gorących kamiennych półkach.


lichnij-hamam-doma-vostochnie-tonkosti-20-foto.jpeg">


lichnij-hamam-doma-vostochnie-tonkosti-20-foto-5

Proces chłodzenia w hammamie nie jest taki sam jak w innych. Goście bezpośrednio w łaźni parowej nalewali zimną wodę. Instytucje publiczne lub handlowe ufają procesowi nawadniania specjalnie wyszkolonym osobom.

W tradycyjnej łaźni tureckiej powietrze i powierzchnie (podłoga, ściany, leżaki) są ogrzewane gorącą parą. Jego źródłem jest kadzi z wrzącą wodą, została przeniesiona do pomieszczenia technicznego. Rosnąca para jest wtryskiwana do suchej, całkowicie izolowanej od wilgoci łaźni parowej przez kanały przez otwory. Dziś rolę kotła pełni generator pary i system grzewczy.

Łaźnia turecka wykończona jest tylko kamieniem: granitem, marmurem, czasami z wkładami z półszlachetnego onyksu, a nigdy z drewnem. Prawdziwy egzotyczny hamam - kurnas, specjalne kamienne misy z ciepłą i zimną wodą do ablucji.

Złożony kompleks techniczny i inżynieryjny, taki jak łaźnia turecka, wymaga szczegółowego projektu: z planem pomieszczeń, systemami zasilania parą, ogrzewaniem, elektrycznością i instalacją wodno-kanalizacyjną w domu. Optymalne jest inwestowanie w indywidualny projekt, który uwzględni cechy konkretnego budynku. Są to znaczne sumy, ale wyeliminowanie błędów popełnionych podczas budowy będzie jeszcze droższe. Zwłaszcza jeśli kąpiesz się w istniejącym budynku mieszkalnym.

Jeśli zdecydujesz się zrobić hammam w domu, zapewnij odpowiednią przestrzeń. Aby pomieścić sprzęt, wystarczy dwa miejsca na dwa metry. Prysznic i pokój wypoczynkowy nie wymagają specjalnej wydajności, można sobie poradzić z tymi w domu. Mini-hamam z powodzeniem symuluje kabinę parową z zakrzywionym sufitem, który zostanie zastąpiony przez zwykły zlew, zwłaszcza marmurowy. Leżak może być wykonany z drewna. Albo zrób ceglany stół i udekoruj go płytkami ceramicznymi, mozaikami i kamieniem. Możesz ochłodzić się pod prysznicem z dobrym ciśnieniem.

Niezależnie od wielkości i danych źródłowych urządzenie nowoczesnej łaźni tureckiej spełnia kilka kanonizowanych wymagań.

  • Hamam to cztery pokoje: łaźnia parowa, łazienka z prysznicem, jednostka techniczna (wszystkie urządzenia są w niej) i pokój wypoczynkowy.
  • Sektor techniczny znajduje się bliżej łaźni parowej, nie dalej niż 15 metrów. W większej odległości para będzie schładzać się po drodze, a kondensat będzie gromadził się na rurach latem.
  • Sufit, ściany, podłoga wanny w domu, w tym drewniane, są fornirowane kamieniem dekoracyjnym, płytkami ceramicznymi, mozaikami. Oddzielny budynek może być wykonany z cegły, kamienia lub żużla i mieć podobną podszewkę.
  • Sufit hamamu o wysokości co najmniej dwóch i pół metra (najlepiej wyższy do trzech) jest zawsze w formie kopuły. Turcy zalegalizowali taką formę nie tylko ze względu na swoje piękno: temperatura w łaźni parowej wynosi 30 ° C, a wchodząca do niej para ma 55 ° C, co powoduje kondensację na suficie. Forma w kształcie kopuły nie pozwala jej kapać na podłogę lub głowy, płynnie przepływa wzdłuż ścian.
  • W hammamie zawsze powinno być co najmniej + 30 ° C
  • Obowiązkowa wentylacja i wanna ściekowa.

Przestrzeganie tych warunków pozwoli ci zbudować łaźnię turecką, cieszyć się atmosferą do maksimum i odtworzyć prawdziwy turecki smak.

Wyposażenie „nadziewanie” przygotowanych pomieszczeń w prywatnym domu obejmuje kilka operacji.

Izolacja termiczna

Konieczne jest utrzymanie ciepła w domu hamam, aby nie ogrzewać sąsiednich pomieszczeń, gdy nie jest to wymagane (na przykład latem). Każda nowoczesna technologia jest odpowiednia.

Hydroizolacja

Prawie sto procent wilgoci wymaga wysokiej jakości obróbki powierzchni specjalnymi związkami. Zastosowano również membranę, która jest zamontowana na powierzchni i nie zapobiega przenikaniu tlenu.

System grzewczy

Może być wodny lub elektryczny. Ogrzewanie wody w domu jest bardziej ekonomiczne. Może być dostarczony z zasobnika ciepłej wody lub kotła elektrycznego znajdującego się w pomieszczeniu technicznym. Jeśli kocioł ma podwójny obieg, należy przeprowadzić indywidualny obwód, aby nie ogrzewać innych pomieszczeń latem.

Wybierając ogrzewanie elektryczne, które jest znacznie droższe, rury lub maty układa się na ścianach i pod leżakiem, a nie tylko na podłodze.


lichnij-hamam-doma-vostochnie-tonkosti-20-foto-13


lichnij-hamam-doma-vostochnie-tonkosti-20-foto-14

Bezpieczeństwo elektryczne

Okablowanie, gniazda, przełączniki powinny być wykonane z materiału odpornego na wilgoć i ciepło, a podświetlane domowe lampy lub paski hamam na diodach LED.

Generator pary

„Serce” kąpieli. Tworzy wymaganą parę dla hamam, kontroluje jej ilość, cyrkulację, temperaturę, wilgotność. Podstawowe opcje uzupełniają droższe modele z systemami wstępnego oczyszczania wody, automatycznego opróżniania i zbiorników na oleje aromatyczne. Jest instalowany w pomieszczeniu technicznym, a para wchodzi do łaźni parowej - Harar przez specjalne rury. Jest wybrany zgodnie z wymiarami pomieszczenia. Może być dostarczony z panelem sterowania.

Wentylacja

Czasami ciągły lub wymuszony. Rury na miejscu poprzedniego okna. Rura wylotowa powietrza musi być ze stali nierdzewnej, hermetyczna, z rurą do odprowadzania kondensatu. Najpopularniejsza centrala wentylacyjna. W pokoju zaplanowanym na Hammam zaprojektuj dwa umieszczone naprzeciwko innych otworów wentylacyjnych. Dzięki systemowi wielopoziomowemu są wykonane na różnych wysokościach.


lichnij-hamam-doma-vostochnie-tonkosti-20-foto-15


lichnij-hamam-doma-vostochnie-tonkosti-20-foto-16

Egzotyczny hamam

Kamienny leżak

Głównym atrybutem łaźni parowej jest harara. Zasadniczo cokół jest umieszczony w środku, a jego wymiary to 80-90x120x210 cm. Leżak z gorącego kamienia jest miejscem wielofunkcyjnym:

  • do odbioru uroczej procedury piankowej, która jest możliwa tylko w łaźni tureckiej;
  • pełne rozgrzanie każdego stawu lub mięśnia;
  • Stół do masażu podgrzewanego ciała.

Wnętrze uzupełniają ławki z kamienia, o małej szerokości, zainstalowane wzdłuż ścian.

Pin
Send
Share
Send
Send