Barwiony dąb parkietowy i od buku do koloru białego, oleju lub lakieru - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Parkiet przyciemniany: najważniejsze szczegóły i niuanse pracy z podłogą (23 zdjęcia)

Drewno jako główny materiał do tworzenia podłóg zawsze było w niewiarygodnym zapotrzebowaniu. Metody przetwarzania, technologia i koncepcja tworzenia drewnianych podłóg zmieniają się, modne trendy zmieniają się z prędkością błyskawicy, ale drzewo zawsze pozostaje klasyką porządnych i przytulnych mieszkań.Unikalny naturalny design, który ma podłogę z dowolnego rodzaju drewna, jest uniwersalny i nadaje się do każdego rodzaju wnętrza. Często jednak istnieje potrzeba zmiany tonu, koloru, a nawet tekstury wykładziny. Dzisiaj istnieje wiele sposobów zmiany palety kolorów według własnego uznania.

Znaczenie tonowania drewna

Tonowanie podłogi - zmiana tonu lub radykalna zmiana koloru płótna. Czasami możliwe jest naśladowanie cech dekoracyjnych zupełnie innego rodzaju wykończenia na podstawie jednego rodzaju materiałów z substancją barwiącą.

Popularność tej procedury wynika również z możliwości oszczędzania pieniędzy.

Na przykład, wysokiej jakości i niedrogie drewno iglaste poprzez zmianę koloru i tekstury można przekształcić w droższe rodzaje drewna. Deski sosnowe są uważane za najwygodniejsze pod względem przemian, aby tworzyć droższe rozwiązania wewnętrzne - powlekanie bielonego dębu lub egzotycznych drzew.

Barwiony parkiet z drewna bukowego lub droższych gatunków drzew wynika również z cech nowoczesnych mieszkań. Apartamenty i domy są wyposażone w plastikowe okna, podwieszane sufity i inne ultranowoczesne konstrukcje. Naturalna faktura drewna w tym przypadku jest zamaskowana, tworząc bardziej miejską kompozycję wnętrza z futurystyczną koncepcją.Zakres zastosowania

Tonowanie parkietu własnymi rękami jest sprawą skomplikowaną, ale całkiem wykonalną. Przyjdź z pomocą kolorów, plam, lazuru i innych barw. Komponenty te oparte są na barwnych pigmentach, które są w stanie zmienić płótno drewniane w zależności od potrzeb.Zazwyczaj barwienie parkietu pozwala rozwiązać takie zadania:

 • Odśwież wygląd starej drewnianej pokrywy;
 • Zmień kolor lub teksturę podłogi, aby stworzyć harmonijne środowisko (z dramatycznymi zmianami we wnętrzu);
 • Ukryć oznaki „starości” lub wyeliminować nieoczekiwane wady (zarysowania, pęknięcia, wióry, silne zanieczyszczenia);
 • Popraw wydajność powłoki;
 • Zwiększ odporność na wilgoć;
 • Zwiększ podłogę o właściwości antystatyczne.
Nie tylko barwienie oleju w parkiecie, ale także inne popularne środki pozwolą na wytworzenie paroszczelnej kuli, która wyróżnia się również właściwościami przeciwgrzybiczymi. Warstwa wykończeniowa sprawia, że ​​podłoga jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Główne rodzaje zabarwienia

Odcień będzie w dużej mierze zależał od gładkości przetwarzanego drewna. Na przykład bardzo szorstka podłoga o dużej liczbie szorstkich krawędzi charakteryzuje się zdolnością do intensywniejszego wchłaniania pigmentów. Oznacza to, że ostateczny odcień będzie znacznie bardziej nasycony i głębszy niż podobne gładkie płótno.

Barwienie parkietu odbywa się za pomocą następujących środków barwiących:

 • Środki przezroczyste lub rozjaśniające. Dzięki ich pomocy piękne wzory drewna i naturalna faktura sprawiają, że stają się one wyraźniejsze i bardziej zauważalne. Dzieje się tak przez niewielką zmianę odcienia;
 • Składniki wybielające. Rozwiązania klarują drewno, zwiększając jego właściwości wytrzymałościowe. Efekt ten można osiągnąć stosując unikalne substancje, które nie należą do związków tlenu. Chlor i podobne produkty od dawna zostały porzucone;
 • Roztwory do barwienia. Środki barwiące są używane do radykalnej zmiany koloru, aby cień był głębszy i bardziej nasycony. Paleta kolorów różni się w specjalnej skali (od ciepłych odcieni karmelu i miodu po intensywne odcienie czekolady, wenge, mahoń).

Aby ostateczny wynik nie zawiódł i nie zepsuł w końcu parkietu, ważne jest, aby wziąć pod uwagę rodzaj i strukturę drewna, aby wybrać odpowiednie narzędzie do tonowania. Ważne jest również, aby przestrzegać wszystkich niezbędnych niuansów podczas pracy z materiałem.

Sekrety specjalistów

Eksperci wykorzystują jedną sztuczkę, która pozwala nadać powierzchni drewna niezwykle głęboki ton. Deski są obficie nawilżone wodą, a następnie suszone. Kosmki są podnoszone i w tej formie są w stanie wchłonąć więcej pigmentu.

Rodzaje kompozycji do tonowania

Zakres narzędzi do zmiany koloru wykładziny podłogowej dowolnego gatunku drewna jest dość szeroki. Kompozycje można podzielić na pięć globalnych kategorii:

 • Kolorowy podkład;
 • Wykończenie olejowe;
 • Kolorowe szkliwo;
 • Pasta barwiąca;
 • Kolorowy lakier do parkietu.

Każdy produkt jest unikalny na swój sposób i zawiera kilka innych rodzajów funduszy. Rozważ bardziej szczegółowo każdą opcję.

Kolorowe podkłady do podłóg drewnianych

Kolorowe preparaty glebowe są zwykle przedstawiane w postaci oleju. Podstawą jest olej sojowy, słonecznikowy lub lniany. Aby konkretny produkt schnął szybciej, kompozycje wzbogacają się o sykaty i inne czysto techniczne składniki.

Najbardziej popularne barwienie:

 • Wosk na bazie naturalnych składników. Dzięki dekoracyjnemu woskowi barwienie parkietu bukowego lub dębowego przebiega szybko, poprawiając już doskonałe właściwości posadzki. Cień się zmienia, drewno staje się silniejsze, bardziej odporne na wilgoć, statyczność i różnego rodzaju uszkodzenia. Wosk nie uszczelnia naturalnych porów drewna. Ten rodzaj wykończenia można uznać za niezwykle naturalny i przyjazny dla środowiska. Drzewo zachowuje swoją wyłączną zdolność do tworzenia specjalnego mikroklimatu w domu;
 • Plamy - kompozycje barwiące z dużą liczbą składników. Podstawa oleju lnianego lub oleju słonecznikowego. Istnieją plamy na bazie wody, alkoholu, substancji podobnych do benzyny lub rozpuszczalników poliestrowych. Wielką zaletą takich środków jest obecność wszystkich możliwych „ochraniaczy”, które chronią drewno przed atakami chemicznymi i biologicznymi. Zgodnie z postacią, plamy mogą być w postaci suchej zawiesiny, w postaci stężonych roztworów lub mieszanin, gotowych do użycia bez wcześniejszego przygotowania.

Kompozycje podkładowe charakteryzują się różnymi wartościami gęstości, które określają stopień wygody pracy z substancją. Płynny roztwór nakłada się natryskiem, inne formy kompozycji najlepiej nanosić pędzlem lub nawet zszywkami.

Kolorowe wykończenie olejem

Tradycyjną bazą jest olej sojowy, lniany, słonecznikowy lub ostropestowy. Kompozycja wzbogaca całą gamę różnych dodatków:

 • Cząstki wosku i parafiny;
 • Środki suszące;
 • Polimery, które promują szybkie tworzenie filmów;
 • Polisiloksany;
 • Rozpuszczalniki.

Możesz obsługiwać powierzchnie drewniane i korek. Specjaliści mogą stworzyć zarówno matowe wykończenie, jak i błyszczące powierzchnie. Olej jest w stanie wnikać bardzo głęboko w materiał wykończeniowy. Do nakładania końcowych olejów aplikatory ze specjalną dyszą, wałkami lub szczotkami.

Kolorowe szkliwo

Lukier składa się z masła, suszarek, zagęszczaczy i przeciwutleniaczy. Traktowane tym narzędziem twarde i miękkie drewno.

Używanie tylko jednego szkliwa jest uważane za niepraktyczne, ponieważ oszklone powierzchnie są bardzo wrażliwe na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Lepiej jest połączyć glazurę z preparatami olejowymi. Zabarwiony lakier parkietowy w połączeniu z warstwą wykończeniową szkliwa nie jest praktykowany. Chyba że mówimy o pracy z meblami i dekoracjami, które nie podlegają obciążeniom mechanicznym.

Glazura jest stosowana na zasadzie tarcia. Użyj twardej szczotki. Czasami uciekają się do pomocy jasnego bydła lub łopatki.

Lakier do parkietu

Aby zmienić kolor parkietu lub dowolnej powierzchni drewnianej, użyj lakierów na bazie poliestru lub polimeru. Istnieją alternatywy dla oleju lnianego. Lakiery na bazie rozpuszczalnika mogą piec drewno.

Tradycyjne odcienie - miodowa paleta i bursztynowe nuty. Aby uzyskać jaśniejszy niezwykły kolor, kompozycja jest wzbogacona o pewne cząsteczki pigmentu. Na przykład do wybielania stosuje się bardzo mocne białe pigmenty.

Pasta barwiąca

W szczególnych przypadkach podkłady i oleje nie radzą sobie z zadaniami. Kolor nie jest tak nasycony, jak byśmy chcieli, lub tekstura nie jest odniesieniem. Kolory pigmentów mogą poprawić sytuację. Żądany odcień jest wybierany za pomocą „vykrasov”, a same pigmenty są dodawane stopniowo, tworząc osobiście żądany ton.

Bez względu na ostateczny wybór odcienia i zmianę koloru powierzchni drewnianej, musisz kupić tylko te narzędzia, których jakość nie budzi wątpliwości. Zbyt mała wiedza lub brak zaufania do własnych umiejętności jest bardzo dobrym powodem, aby zwrócić się do profesjonalistów, którzy wykonają pracę delikatnie. Przecież głównym celem poprawy domu nie jest oszczędność pieniędzy, ale stworzenie harmonijnej atmosfery i komfortu.