Jak właściwie wybrać odkurzacz do domu i mieszkania, bez worka do zbierania kurzu, prania lub do czyszczenia na sucho z pojemnikiem i Aquafilter, która firma i jakie parametry - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Jak wybrać odkurzacz: profesjonaliści doradzają

„Jak wybrać odkurzacz do domu?” - jest to pytanie, które dręczy każdą osobę. Nie tak dawno temu, gdy tylko kilka modeli było dostępnych dla wszystkich, nikt nie myślał o różnych cechach. Obecność odkurzacza u naszych babć była już postrzegana jako szczęście.

Dzisiaj, wchodząc do sklepu AGD, oczy po prostu uciekają od obfitości modeli. A jeśli niektóre z nich są bardzo podobne do zwykłego odkurzacza, część przypomina statek kosmiczny w miniaturze. Cena dla różnych modeli również różni się znacznie. Ale czy próbka jest naprawdę dobra, której cena zbliża się do ceny w porównaniu z tańszym „kolegą”. A który odkurzacz lepiej wybrać?

Ogólne kryteria wyboru sprzętu gospodarstwa domowego

Pierwszą rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, jest to, jak często i ile trzeba będzie usunąć. Jeśli mieszkasz w jednopokojowym mieszkaniu bez dzieci i puszystych psów, nie potrzebujesz dużego modelu z dużą ilością dysz. I jest zupełnie inaczej, gdy w rodzinie jest małe dziecko lub alergik.

Myśląc, jaki rodzaj odkurzacza wybrać do domu, warto zastanowić się nad takimi momentami. Jeśli mieszkanie jest laminowane i kafelki, to nie jest potrzebny super mocny odkurzacz. Dzięki czyszczeniu takich powierzchni każde urządzenie doskonale sobie poradzi, nawet w najbardziej budżetowym. Jeśli pokój jest dywanem z długą drzemką, na której dziecko się czołga, wciągając do ust wszystko, co jest w polu widzenia, a długowłosy kot ukrywa się w szafie, wybór staje się nieco trudniejszy. Ważne jest również, aby zdecydować, czy wybrać odkurzacz do czyszczenia na sucho, czy wymagany jest odkurzacz.

Warto zastanowić się, gdzie będzie przechowywany odkurzacz, ponieważ wiele modeli zajmuje sporo miejsca. Jeśli czyszczenie jest wymagane każdego dnia, a następnie wyciągnięcie ciężkiej maszyny, aby posprzątać trochę, a następnie umieszczenie jej na miejscu jest zbyt drogim luksusem.

Cóż, oczywiście, cena. Sklep ma modele, których cena jest porównywalna z dobrym komputerem. Dlatego, gdy wybierasz się na zakup, powinieneś wyraźnie zrozumieć, czego potrzebujesz i ile pieniędzy spodziewasz się wydać na tę akwizycję.

Moc jako główne kryterium wyboru

Większość modeli ma zapisaną moc, a wielu konsumentów kieruje się tym kryterium jako najważniejszym. Ta moc to jednak zużycie energii elektrycznej. To znaczy, ile odkurzacz będzie jadł prąd, za który trzeba zapłacić.

Odpowiadając na pytanie, jak wybrać odkurzacz do mieszkania bez worka, należy wziąć pod uwagę dwie pojemności. A główną rzeczą będzie taki wskaźnik, jak moc użyteczna, to znaczy ta, z którą wciągane jest powietrze i na której będzie zależało od skuteczności czyszczenia. Ten wskaźnik jest wskazany w charakterystyce produktu i to na nim należy zwrócić szczególną uwagę.

Więc jeśli przypuszcza się czyszczenie gładkich podłóg, wtedy użyteczna moc w 250 W jest wystarczająca. Jest to minimalna moc, a cena takiego odkurzacza z reguły nie jest duża. Jeśli dom jest przykryty małą drzemką, warto rozważyć modele o mocy około 350 watów. Dla dłuższego stosu potrzebujesz mocniejszego urządzenia, ale zbyt mocne może zniszczyć powłokę. Wszystko, co musisz wiedzieć, aby pewnie wybrać moc odkurzacza.

Najlepszą opcją jest wybór modelu z kontrolą mocy. Pozwoli to wybrać tryb w zależności od warunków czyszczenia.

System filtracji

Zasada odkurzacza zna nawet dziecko. Urządzenie wciąga do niego powietrze wraz z kurzem i brudem, które osadzają się w kolektorze pyłu, a powietrze przechodzące przez system filtrów wychodzi. W zależności od modelu, system filtracji może zatrzymywać pewne cząsteczki pyłu.

Decydując się na wybór dobrego odkurzacza i wybór między modelami z wymiennymi lub stałymi filtrami, warto dokonać wyboru na korzyść pierwszego. Przy zanieczyszczeniu filtra moc pochłaniania jest tracona, a także cząsteczki pyłu są wyciągane na zewnątrz. A jeśli wymienny filtr można zmienić, to należy go wyczyścić. Na pierwszy rzut oka jest to bardziej ekonomiczne, ale istnieje ryzyko uszkodzenia silnika urządzenia, a nawet wtedy koszty znacznie wzrosną.

Jeśli dom jest uczulony, powinieneś pomyśleć o modelu z najcieńszymi filtrami, które zatrzymują wszystkie cząsteczki. Dzisiaj filtry HEPA robią najlepiej. Filtry klasy S są w stanie pomieścić ponad 90% cząstek o wielkości 0,5-1 mikrona. Jest to ważne w okresie zaostrzenia alergii na pyłki, ponieważ stale penetruje dom i jest trudne do czyszczenia.

Czym są odkurzacze?

Niewielu ludzi wie, jak wybrać odpowiedni odkurzacz. Najpierw musisz uporządkować te urządzenia domowe w porządku. Taka klasyfikacja jest bardzo warunkowa, ale pomoże określić wybór.
Najprostszy podział dla konsumenta według metody zbierania pyłu będzie wyglądał następująco:

 • odkurzacz z workiem na kurz;
 • odkurzacz z pojemnikiem;
 • odkurzacz z filtrem wodnym.

Odkurzacz z workiem na kurz

Ci, którzy znaleźli stary odkurzacz Typhoon używany przez nasze babcie, pamiętają, że musiał on być czyszczony przez cały czas. Nowoczesne modele z torbą nie daleko od swoich przodków. Nadal wszystkie śmieci są zasysane do specjalnej torby.

Torby są dwóch rodzajów: wielokrotnego użytku i jednorazowego użytku. Te pierwsze są z reguły wykonane z materiału i po oczyszczeniu należy usunąć z nich śmieci. Worki z tkaniny są ekonomiczne, ale kłopotliwe, ponieważ worek nie tylko musi być czyszczony, ale także prany.

To ostatnie jest wygodniejsze, ale ponieważ są jednorazowe, po użyciu są odrzucane. Ich cena nie jest świetna, ale torby są wykonane dla określonych modeli. I często zdarza się, że mogą nie być w sklepie.

Odkurzacz z pojemnikiem

Jeśli zwykły model jest prosty, to jak wybrać odkurzacz bez worka do zbierania kurzu, nie wszyscy wiedzą. Modele te różnią się od swoich „kolegów” zasadą worków. Eksperci nazywają je cyklonicznymi. Nie ma zwykłej torby, ale jest specjalny pojemnik, który jest łatwy do czyszczenia. A ponieważ jest wielokrotnego użytku, nie ma kosztów zakupu powiązanych produktów.

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak wybrać odkurzacz bez torby, musisz wiedzieć, jak to działa. Kurz i zanieczyszczenia, dostające się do rury, są zasysane do specjalnego zbiornika i tam nie tylko przechodzą przez filtr, ale rozwijają się spiralnie, co pozwala na oddzielenie gruzu od powietrza. Podczas rotacji kurz zbiera się na sterty i spada na dno zbiornika, a powietrze przepływa swobodnie przez filtry. Pozwala to nie tylko zwiększyć moc urządzenia, ale także lepiej chronić silnik. Wszakże filtry uzyskują znacznie mniej zabrudzeń, co wydłuża ich żywotność.

Wśród minusów tego modelu są:

 • cena jest nieco wyższa niż zwykłego odkurzacza;
 • większa waga i rozmiar.

Ale jakość czyszczenia takim sprzętem będzie wyższa, a inne rzeczy będą takie same w porównaniu z odpowiednikiem worka.

Odkurzacz z filtrem wodnym

Dlaczego wszyscy tak lubią czyszczenie na mokro? Odpowiedź jest prosta, ponieważ mokry pył nie jest w stanie ponownie się rozpraszać. Zasada ta jest stosowana w odkurzaczach z filtrami wody. Gdy znajdzie się w zbiorniku, pył zderza się z wodą i, zwilżając, opada na dno. Znając zasadę działania, łatwo jest odpowiedzieć na pytanie, jak wybrać odkurzacz z filtrem wodnym. Powinien być wystarczająco mocny i wyposażony w dodatkowe filtry.

Ten system ma również wady. Oczywiście jest to cena, ponieważ takie urządzenie jest droższe, ponieważ jest technicznie trudniejsze. Drugi minus to konieczność mycia zbiorników po czyszczeniu. Jeśli w prostym pojemniku wystarczy potrząsnąć nim do kosza na śmieci, konieczne będzie przepłukanie i osuszenie całego systemu.

Oczywiście każda z tych kategorii ma swoje wady i zalety, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze odkurzacza.

Warto również osobno podkreślić:

 • odkurzacze do prania;
 • odkurzacze-roboty;
 • odkurzacze elektroveniki.

Odkurzacze do prania

Różnią się tym, że potrafią czyścić na mokro, co oznacza, że ​​oszczędzają czas. W takich modelach są dwa pojemniki: jeden na wodę z detergentem, drugi na odpady. Nie ma potrzeby bałagania z mokrymi szmatami i wiadrami, ponieważ sam odkurzacz rozpyla wodę i sam ją zbiera. Właściciel będzie musiał jedynie umyć pojemniki. Istnieje wiele niuansów, które należy wziąć pod uwagę.

Odpowiadając na pytanie, jak wybrać odkurzacz do domu, należy wziąć pod uwagę wielkość pokoju. Jeśli jest to mała dvushka, wystarczy zbiornik na 2 litry. Ale jeśli chcesz umyć duże mieszkanie naraz, warto podjąć poważną decyzję.

Lub kup mały i stosunkowo lekki odkurzacz, ale podczas czyszczenia będziesz musiał kilka razy wymieniać wodę. Aby to zrobić, musisz zdemontować maszynę i wylać wodę, co wymaga pewnej ilości czasu i wysiłku. Jeśli nie jesteś na to przygotowany, warto zastanowić się nad modelem o dużej pojemności zbiornika. Takie urządzenie będzie cięższe, większe i mniej zwrotne.

Ale to nie jest bez wad:

 • Nie można stosować na dywanach i niektórych rodzajach laminatów. Niektórzy producenci twierdzą, że odkurzacz może być używany do czyszczenia dywanów w określonych warunkach. Jednym z nich będzie usunięcie dywanu po umyciu w celu późniejszego wysuszenia. Jeśli spodziewasz się umyć dywan i zostawić go na podłodze, przygotuj się na fakt, że będzie wysychał przez bardzo długi czas i istnieje ryzyko pleśni.
 • Po oczyszczeniu musisz umyć i osuszyć dwa pojemniki. Jeśli tego nie zrobisz, pojawi się zapach stęchlizny i bardzo trudno będzie się go pozbyć.
 • Aby wyczyścić podłogę za pomocą specjalnego narzędzia, które kosztuje więcej niż zwykle.
 • Cena odkurzacza jest wyższa niż jego „kolegów z lądu”.

Odkurzacz robota - mały, ale pracowity

Robot odkurzacz jest niezwykle wygodną rzeczą dla gospodyń domowych, które nie lubią wychodzić, ale jednocześnie chcą, aby dom był czysty. Mały rozmiar, taki pracownik będzie czołgał się po mieszkaniu przez około godzinę, próbując zebrać brud w swoim pojemniku. Jego zaletą jest to, że działa bez interwencji człowieka. Wiele modeli jest wyposażonych w wirtualną ścianę, która ogranicza obszar sprzątania i nie pozwala pracownikowi iść tam, gdzie nie należy. Wiele z nich jest wyposażonych w specjalne czujniki, które pozwalają ominąć przeszkody i sprawnie manewrować w rogach.

Gdy poziom naładowania spadnie do minimum, sam robot zostanie wysłany do bazy w celu naładowania. Istnieją również modele, które można zaprogramować do czyszczenia w określonych godzinach. W takim przypadku odkurzacz odłączy się od ładowania i zacznie działać. Na pierwszy rzut oka idealne urządzenie gospodarstwa domowego. Ale ma też wady:

 • Mały kosz na śmieci, który szybko się wypełnia i wymaga czyszczenia. W związku z tym będziesz musiał znaleźć robota, który będzie błyskał światłem i odmówił pracy, dopóki nie zostanie oczyszczony.
 • Niezbyt wydajny akumulator, który ogranicza czas użytkowania.
 • Pomimo tego, że taki robot widzi przeszkody, często jest mylony z tym, co leży na podłodze. Tak więc przed czyszczeniem będziesz musiał zebrać wszystkie druty, zabawki, skarpety, kapcie i tak dalej z podłogi. W przeciwnym razie, po nakręceniu trofeum na szczotki, robot ponownie zacznie „narzekać”.

Uznanie tego za jedyny sposób na oczyszczenie dużego mieszkania jest niemożliwe. Jest to raczej dodatek do istniejącego odkurzacza, który wykonuje całą brudną robotę, a dziecko tylko mu pomaga.

Odkurzacz

Odpowiadając na pytanie, jak wybrać odkurzacz ręczny do domu, warto wyobrazić sobie, jak wygląda to urządzenie i jakie są jego funkcje. Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że odkurzacz to duży korpus, który rozciąga wąż za pomocą pędzla. Ale są modele pionowe, które tworzą duży mop. Na dole znajduje się szczotka, a obok niej kosz na śmieci.

Takie urządzenia są bardzo lekkie i kompaktowe, co pozwala na ich zastosowanie w małych mieszkaniach. Teleskopowy uchwyt, który umożliwia montaż tak, aby czyszczenie było tak wygodne, jak to możliwe i nie będzie musiało się pochylać.

Taki odkurzacz może pracować zarówno z sieci, jak iz baterii. To ostatnie jest wygodniejsze, ponieważ przewody nie rozciągają się wokół mieszkania, ale ładunek trwa około 30-40 minut. To wystarcza do oczyszczenia małej powierzchni, ale w przestronnym mieszkaniu elektronarzędzie będzie asystentem, a nie podstawowym środkiem. W obecności konwencjonalnego odkurzacza taka miotła elektryczna jest odpowiednia, gdy trzeba szybko usunąć brud. Na przykład spadła doniczka, w mieszkaniu przebiegło dziecko w brudnych butach, niektóre drobinki się rozsypały. Dzięki takiej miotle można szybko przywrócić porządek bez konieczności wyjmowania masywnego odkurzacza z pojemników.

Kiedy w domu są zwierzęta

Właściciele zwierząt wiedzą, jak trudno jest usunąć wełnę z dywanu. Puszysty zwierzak potrafi zamienić dom w piekło, gdy upadła wełna przylega do rzeczy i rozprzestrzenia się po całym domu. Biorąc pod uwagę, że zwierzęta miejskie od dawna nie przestrzegają już zasad linienia dwa razy w roku i prawie nieustannie się topią, wełna może doprowadzić do szału. Ale najbardziej denerwujące jest to, że nawet dobry odkurzacz nie zawsze radzi sobie z tą plagą. Potrzebne jest tu coś innego - specjalna turboszczotka do czyszczenia.

Zasada jego działania polega na tym, że obracająca się szczotka zbiera wełnę, włosy, nici i tym podobne z podłogi i skręca je na sobie. Specjalne włosie nie pozwala na ucieczkę gruzu, a jego część wchodzi do kosza na śmieci, a część pozostaje na szczotce. Jego konstrukcja pozwala na usunięcie części obrotowej i oczyszczenie jej

Jeśli przyjdziesz do sklepu, będziesz miał jasne wyobrażenie o tym, jak działa odkurzacz i jakie parametry musisz sprawdzić, a wybór będzie prosty. Nawet w przybliżeniu za jedną cenę istnieją modele, które różnią się pod względem charakterystyki.

Obejrzyj film: . Karcher kontra Numatic. Porównanie Puzzi 101 81 CT470. Test odkurzaczy piorących (Styczeń 2020).

Загрузка...