Jak zrobić łóżka desek na dacza w ogrodzie i szklarni wiosną i jesienią na ogórki, pomidory, truskawki z rękami, wysokie i wyrośnięte z poliwęglanu i łupku - Dom i styl - 2022
Dom i styl

Jak zrobić łóżka w ogrodzie i na wsi: rodzaje i zasady urządzenia (22 zdjęcia)

Pin
Send
Share
Send
Send


Wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się sezon letni, a coraz więcej osób zastanawia się, jak prawidłowo uprawiać łóżka ogrodowe w ogrodzie, aby warzywa przynosiły obfite zbiory, a nasadzenia wyglądały estetycznie i nie poświęcano wiele wysiłku. Łatwo jest zgubić się w zakresie opcji, ale próbowanie nowych jest zawsze interesujące.


kak-sdelat-gryadki-v-sadu-i-na-dache-vidi-i-principi-ustrojstva-22-foto


kak-sdelat-gryadki-v-sadu-i-na-dache-vidi-i-principi-ustrojstva-22-foto-2

Najpierw musisz dowiedzieć się, na jakich zasadach łóżka są zazwyczaj umiejscowione w ogrodzie i jakie one istnieją.

Zanim zadasz pytania typu „jak zrobić łóżko na truskawki?” Należy określić, ile łóżek zmieści się na działce i czy wśród nich będą odpowiednie truskawki. Ważne:

 • Słońce i cień. W najbardziej słonecznych miejscach powinny znajdować się rośliny, przyzwyczajone do upału i chciwego dla niego. Wśród nich są zazwyczaj cukinia, pomidory i papryka. A w najbardziej zacienionych miejscach powinny znajdować się rośliny, których słońce nie jest zbyt potrzebne. Są wśród nich cebula, czosnek, fasola, fasola i groch.
 • Wilgoć. Jeśli działka ma zbiornik, powinieneś sadzić rośliny bliżej, które kochają wilgoć.
 • Strona świata. Zimny ​​wiatr wieje z północy - dlatego lepiej sadzić tę część terenu roślinami odpornymi na zimno, jak również krzewami, które utrzymają resztę ogrodu w ciepłym miejscu. Jednocześnie same łóżka powinny znajdować się z północy na południe, aby w ciągu dnia uzyskać więcej słońca.
 • Schemat. Po zebraniu całej wiedzy musisz stworzyć schemat. Określ, które rośliny zakorzenią się, gdzie lepiej, narysuj łóżka.

Wszelkie łóżka (łóżka na pomidory, kwiaty, łóżka z poliwęglanu) mają ważną cechę - szerokość. Nie powinno być więcej niż półtora metra, inaczej podlewanie będzie skomplikowane i trudno będzie dotrzeć do roślin w środku.


kak-sdelat-gryadki-v-sadu-i-na-dache-vidi-i-principi-ustrojstva-22-foto-5


kak-sdelat-gryadki-v-sadu-i-na-dache-vidi-i-principi-ustrojstva-22-foto-6

Inne czynniki

Ślady

Nie powinieneś ich wyrzucać ze żwiru, bo inaczej szybko zarośnie się chwastami. Nie powinieneś robić ich zbyt wąskich (wzdłuż ścieżki węższej niż pół metra, nie będziesz w stanie przetoczyć taczki podczas żniwa) i zbyt szerokiej (w przeciwnym razie utracisz zbyt wiele użytecznej przestrzeni).

Sekwencja

Nie da się posadzić tej samej uprawy w tym samym miejscu dwa lata z rzędu - z tego powodu gleba jest wyczerpana, szkodniki są w niej zaatakowane, ukierunkowane na konkretną uprawę. Dlatego jesienią, łóżka muszą być wykopane i zasiane na wiosnę nowymi warzywami.

Ponadto, łamiąc ogród, należy wziąć pod uwagę obecność na nim szklarni - łóżka szklarniowe wymagają specjalnego podejścia. Aby zdecydować, jak zrobić łóżka w szklarni, musisz kierować się następującymi zasadami:

Oświetlenie

Jeśli szklarnia nie jest wyposażona w specjalne lampy, łóżka w niej powinny znajdować się zarówno na zewnątrz, jak i na zewnątrz - z północy na południe.

Szerokość

Łóżka mogą być rozmieszczone na różne sposoby, najważniejsze jest to, że nawy boczne pozostają wystarczająco szerokie (już nie pół metra). Główne opcje wykonania łóżek to:

 • jedno łóżko na środku z bocznymi przejściami jest dobre dla wąskiej szklarni z dwuspadowym dachem;
 • dwa łóżka wzdłuż ścian - dla przeciętnej szklarni;
 • trzy łóżka - dwa wzdłuż ścian i jedno po środku - do szerokiej szklarni.

Łóżka są bardzo niepodobne do siebie. Którego z nich użyć zależy od tego, jakie cechy ma dacza. Są one podzielone na dwie kategorie:

 • Otwórz Używany wyłącznie do uprawy roślin w sezonie. Nie chroniony niczym, cierpi na zmiany temperatury, deszcz, palące słońce. Dobrze nadaje się do bezpretensjonalnych roślin lub w klimacie umiarkowanym.
 • Ciepłe. Łóżka wykonane zgodnie z tą zasadą mogą być używane poza sezonem. Odporny na umiarkowane chłodzenie, deszcz, ciepło. Wyposażony w specjalną strukturę napinającą, dzięki której można łatwo ukryć lądowanie.

Wybór opcji zależy wyłącznie od klimatu i preferowanych roślin.

Wśród otwartych łóżek jest wiele różnych opcji.

Poziom terenu

Najlepiej nadają się do roślin okopowych, w najprostszej formie są po prostu rozluźnioną ziemią, w której sadzone są nasiona, ale są też ulepszone gatunki:

 • Łóżka Holzer. Wykopuje się rów, na dnie umieszcza się opatrunek organiczny, który ostatecznie gnije - gałęzie, trawa, drewno. Nawozy są ułożone na wierzchu, a czarna ziemia nad nawozami. Okazuje się, że jest to podłużne wzgórze o wysokości pół metra, po bokach którego można ładnie sadzić warzywa.
 • Łóżka Rosum. Kopać rów z gładkim dnem i łagodnymi zboczami. U dołu tworzą wąski rowek - głębokość bagnetu łopaty o szerokości 20 cm. Wypełnij go i jego fosę kompostem. Ułóż łóżka na stoku - pozwoli to roślinom na karmienie z fosy, w której nawet w suchych czasach pozostanie wilgoć.
 • Łóżka francuskie. Odpowiedni dla tych, którzy zadają pytanie: „jak zrobić piękne łóżka?”. Wykonywane są w formie koła podzielonego na równe sektory poprzez ograniczenie.


kak-sdelat-gryadki-v-sadu-i-na-dache-vidi-i-principi-ustrojstva-22-foto-14


kak-sdelat-gryadki-v-sadu-i-na-dache-vidi-i-principi-ustrojstva-22-foto-15

Ciepłe łóżka są nieco zagubione na tle różnych otwartych. Pytając, jak zrobić ciepłe łóżko ogrodowe na wiosnę, nie można znaleźć wielu opcji. Wszyscy sprowadzają się do jednej rzeczy:

 • Konieczne jest wyłożenie łóżek z płaskiego łupka - ich wysokość powinna wynosić co najmniej 40 cm. Łatwiej jest je ułożyć - łupek jest ciężki, gotowa rama jest trudna do przenoszenia.
 • Konieczne jest wykonanie świetlnych rurek łuku, na którym rozciągnie się celofan - wystarczy je zgiąć i przymocować do boków za pomocą śrub.
 • Łóżko musi być wypełnione gałęziami, ziemią, nawozem i próchnicą.

W razie potrzeby celofan może być utrzymywany w ciasnym miejscu. Nie można zrobić ogórka z ciepłego - w pierwszym roku powinieneś zasadzić na nim dynię, cukinię, pomidory lub bakłażany. Kapusta, seler i sałata pójdą dobrze do drugiego.


kak-sdelat-gryadki-v-sadu-i-na-dache-vidi-i-principi-ustrojstva-22-foto-17


kak-sdelat-gryadki-v-sadu-i-na-dache-vidi-i-principi-ustrojstva-22-foto-18

Przygotowując się do pracy w ogrodzie, musisz opracować swój plan, określić, które rośliny rosną i które łóżka są dla nich najlepsze. Po tym, jak powinieneś zdecydować się na praktyczne problemy, na przykład zrobić łóżko z desek własnymi rękami, na przykład, i możesz zabrać się do pracy.


kak-sdelat-gryadki-v-sadu-i-na-dache-vidi-i-principi-ustrojstva-22-foto-19


kak-sdelat-gryadki-v-sadu-i-na-dache-vidi-i-principi-ustrojstva-22-foto.jpeg">

Cierpliwość, wyważone decyzje i miłość do pracy w kraju pozwolą ci uzyskać wspaniałe zbiory, a może nawet nie jeden.


kak-sdelat-gryadki-v-sadu-i-na-dache-vidi-i-principi-ustrojstva-22-foto-20


kak-sdelat-gryadki-v-sadu-i-na-dache-vidi-i-principi-ustrojstva-22-foto-21

Pin
Send
Share
Send
Send