Drzwi w niszowym huśtawce lub przesuwanym coupe, szklanym podwójnym i składanym akordeonie, instalacja z rękami w korytarzu lub korytarzu, w łazience - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Drzwi w niszy: styl i praktyczność (53 zdjęcia)

Wiele mieszkań ma niszę. Został zaprojektowany początkowo lub stworzony przez właścicieli o różnych celach: od przechowywania rzadko używanych rzeczy do garderoby lub dodatkowego pokoju. Jak każdy oddzielny pokój, potrzebuje drzwi. Czym są, jakie funkcje ma montaż drzwi przedziałowych w niszy, należy rozważyć następne.Co jest ważne przy wyborze?

Konfiguracja, w której drzwi do niszy zostaną wykonane, zależy od wymiarów tej ostatniej. Istnieje kilka opcji projektowania drzwi:

  • przesuwne;
  • coupe;
  • huśtawka;
  • harmonijka ustna

Drzwi mogą być drewniane, metalowe, plastikowe, szklane lub łączone.


Przesuwne

Wariant zakłada przeprowadzenie prostych prac instalacyjnych. Ale drzwi wyglądają stylowo, a odpowiednio dobrany wystrój uzupełnia wnętrze sąsiednich pomieszczeń. Jest to optymalne rozwiązanie dla szafy wyposażonej w kątową niszę: przydzielona przestrzeń zostanie w pełni wykorzystana, a jej powierzchnia wzrośnie wizualnie.Coupe

Mechanizm drzwi przedziału w niszy zapewnia, że ​​po otwarciu ukrywa się w otworze ściennym. Zamknięte formy ze ścianą to jedna kompozycja, która idealnie pasuje do projektu sąsiedniego pomieszczenia. Proces instalacji nie jest szybki, ale jest kompensowany oryginalnością i zaoszczędzoną przestrzenią.

Modele przesuwne i coupe nadają się do niszy, która została przekształcona w garderobę, sypialnię lub łazienkę.Swing

Nie zawsze układ jest taki, że można zainstalować najnowsze modele. W takim przypadku należy zamontować zwykłe drzwi wahadłowe w niszy. Ich zaletą jest łatwość użycia. Nie ma tutaj skomplikowanych mechanizmów, dlatego nie wymaga się specjalnej opieki (jeśli drzwi nie są szklane). Lepiej jest wybrać konstrukcję dwuskrzydłową, ponieważ każda z płócien jest dwa razy węższa i wymaga odpowiednio mniej miejsca na otwarcie.
Akordeon

Wygodne ciekawe rozwiązanie projektowe. Drzwi harmonijkowe mają szereg zalet: prosta instalacja, praktyczność, oszczędność miejsca przy otwieraniu i zamykaniu, przystępna cena.

Urządzenie typu coupe drzwi

Zazwyczaj skrzydło drzwi jest obramowane w profilu. Rolki przymocowane do niego przesuwają się na górze i na dole wzdłuż prowadnic. W przypadku modeli bez ramki są przymocowane do płótna.

W zależności od sposobu mocowania drzwi przedziałowych we wnęce, są wiszące, zawiasowe lub kasetowe. W przypadku pierwszych dwóch opcji drzwi przesuwają się wzdłuż ściany po otwarciu i kiedy system kasetowy jest w niej ukryty.

Ten projekt kasety jest uznawany za najbardziej niezawodny. Ale wbudowane drzwi tego typu nie są tanie, inne decyzje dotyczące ich pochodzenia są uważane za demokratyczne.
Materiał

W zależności od celu niszy pomieszczenia i ogólnego stylu sąsiedniej przestrzeni drzwi do niszy są wykonane z płyty wiórowej, plastiku, szkła, drewna i innych materiałów.

Jednak szklane drzwi do niszy wymagają ostrożności: każdy nieostrożny ruch może uszkodzić szybę, a jej fragmenty się rozsypią. Aby zapobiec takim zdarzeniom, wkładki skrzydła drzwi lub szklanych drzwi są pokryte folią, która zawiera fragmenty.
Problemy z instalacją

Rzemieślnicy-właściciele mieszkań próbują samodzielnie chronić niszę. Potencjalnie głównym problemem podczas instalacji są ściany - muszą być idealnie płaskie. Jeśli nie potraktujesz ich właściwie, instalacja drzwi będzie niskiej jakości, a zniekształcenia zniszczą strukturę.

Przesunięcie drzwi do niszy wymaga delikatnej obsługi: nagłe ruchy skracają żywotność systemu rolkowego, pogarszają stan ostrza.Instalacja drzwi

Główną zaletą niszy - wszystkie ściany już tam są. Pozostaje tylko zrobić i zainstalować drzwi do niszy. Znacząca, choć jedyna wada - nierównowaga i nierówności powierzchni. Wyrównaj otwór, ostrożnie zamontuj skrzydło drzwi.

Drzwi przedziału są wyposażone w prowadnice sufitowe i podłogowe. Główna podłoga ma całą masę. Górna zapewnia nienaganną pionową wstęgę w stosunku do podłogi i ścian. Może być zainstalowany tylko na oryginalnym suficie rodzimym, ale nie na konstrukcji zawiasowej.Otwory są wiercone do montażu prowadnic: dokładnie wzdłuż linii w 40-55 cm, po czym zamontowane są górne i dolne prowadnice. Następnie płótno jest wkładane w rowki przymocowane do powierzchni. Zazwyczaj mechanizm rolkowy ma gumowaną powłokę, dlatego działa cicho i nie wymaga smarowania przez długi czas.

Istnieje kilka prostych sposobów wizualnego ukrycia zniekształceń niszowych:

  • Drzwi do niszy są ozdobione lustrami lub laminatem. Tło nie powinno być rozłożone - podkreśli możliwe błędy.
  • Z przodu zamontowane jest gładsze skrzydło przesuwnych modeli. Ta instalacja drzwi wizualnie zmniejsza krzywiznę pozostałej tkaniny.

Oświetlenie

Przestrzeń oddzielona drzwiami wymaga autonomicznego oświetlenia. Korzyści z tej opcji są oczywiste: nie ma potrzeby włączania światła w sąsiednim pomieszczeniu, a sama nisza zyskuje więcej. Jest montowany na zewnątrz lub wewnątrz, w zależności od przeznaczenia przestrzeni.

Jeśli jest to część sypialni, w przypadku niszy lepiej jest użyć oświetlenia wewnętrznego na diodach LED lub zorganizować lampy do stylu wnętrza.
Element dekoracyjny

Jest to niedrogi sposób na drastyczną zmianę nieestetycznego segmentu pokoju: korytarza, łazienki, korytarza. Bardzo mała przestrzeń do wykorzystania na przykład w szafce. W ten sposób przestrzeń zostaje uwolniona na lata przeładowana dobytkiem domowym i zasmuca właścicieli.

Możesz ozdobić każdy styl, od klasycznego po hi-tech. Najważniejsze jest to, że nie wychodzi z ogólnego nastroju.
Użyteczność projektu zwiększa się przez zastosowanie odpowiednich materiałów do drzwi do niszy. Najbardziej oczywistym przykładem są lustrzane fragmenty lub solidne drzwi na korytarz. Przyjmują kontrolę przed opuszczeniem domu, a przestrzeń wizualnie wzrasta, staje się jaśniejsza, bardziej pozytywna.

Nisza, mimo niewielkich rozmiarów, może być użyteczną i funkcjonalną przestrzenią w mieszkaniu. Dobrze zaprojektowane i estetyczne drzwi ozdobią wnętrze, zapewnią prywatność lub ukryją wszystko, co nie jest przeznaczone do przeglądu.

Obejrzyj film: Drzwi jednoczęściowe do niszy ESCURA ES1C (Luty 2020).

Загрузка...