Ręcznie robione dywany jedwabne, naturalne i sztuczne chińskie, perskie, belgijskie, tureckie i irańskie, jak czyścić - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Dywany jedwabne: luksus Wschodu (22 zdjęcia)

Pin
Send
Share
Send
Send


Niemal zawsze we wnętrzu znajduje się miękki, puszysty dywan - źródło domowego komfortu, ciepła, wskaźnik zamożności właścicieli. W tym segmencie są prawdziwe „arystokraci” - produkty z naturalnego jedwabiu.

Historia

Jedwab wymyślony przez Chińczyków, każdy o tym wie. Prawdopodobnie pojawiły się tam pierwsze jedwabne dywany. Ale Chiny przez tysiące lat były odosobnionym imperium, więc reszta świata o tym nie wiedziała.


shelkovie-kovri-roskosh-vostoka-22-foto


shelkovie-kovri-roskosh-vostoka-22-foto-2

Dywany tkane są od wieków na Wschodzie, ale z wełnianych nici. Kiedy otworzyły się granice Niebiańskiego Imperium, ludzie podziwiali bezprecedensowe nieważkie dywany. Chińczycy nie spieszyli się z ujawnieniem technologii produkcji. Starożytni Persowie zdołali rozwiązać tajemnicę dwieście lat przed naszą erą. Jednak chińskie dywany jedwabne były nadal cenione: nieosiągalna jakość dla konkurentów zapewniała tysiące lat doświadczenia.

Jednak według Turcji byli to ci, którzy utknęli na pierwszym dywanie na Wschodzie. Stało się to w pobliżu Stambułu w mieście Hereke. Miał unikalny splot z węzłem na każdej nitce, zwany podwójną turecką.

Wyjątkowy unikat każdego produktu sprawia, że ​​produkcja odbywa się ręcznie. Maszyna nie może przewyższyć osoby do pracy z wrażliwym materiałem.

Naturalne dywany jedwabne są podzielone na całkowicie jedwabne i połączone: na bazie włókien wełnianych, bawełny lub lnu. Pierwszy - najłatwiejszy, wysokiej jakości i drogi. Surowce wymagają grubszej nici niż zwykle. Otrzymuje się go karmiąc jedwabniki liśćmi dębu.

Prawdziwe irańskie dywany lub analogi z innych krajów mają dwieście węzłów na kwadrat o boku jednego centymetra. Produkty te są bezpieczne dla środowiska, hipoalergiczne, antystatyczne. Malowane są tylko naturalnymi barwnikami: Basma, antymon, kurkuma. Wysoka gęstość i specjalna technika tkania dają siłę, a dzięki dobrej pielęgnacji dywan zachwyci kilka pokoleń rodziny.

Przodek rzemiosła na świecie rozpoznał starożytną Persję (jej współczesna nazwa to Iran). Wciąż są tutaj maszyny ręczne, a irańskie dywany są najlepsze. Turecka sztuka dywanów konkuruje z nimi w popularności. Na trzecim miejscu jest chiński jedwab. Popyt na indyjskie, pakistańskie, turkmeńskie dywany jedwabne.

Irański

Iran jest tradycyjnie największym producentem ręcznie robionych dywanów. Na świecie wszyscy znają irańskie dywany. To wizytówka kraju, więc jakość jest tutaj monitorowana.


shelkovie-kovri-roskosh-vostoka-22-foto-8


shelkovie-kovri-roskosh-vostoka-22-foto-9

Chiński

Ręcznie robione chińskie dywany jedwabne są uważane za najcenniejsze na świecie. Jest to obiekt polowania na koneserów-kolekcjonerów. Podstawa i stos są wykonane z lekkiego naturalnego jedwabiu, ale są bardzo gęste, czasami lepsze od perskich odpowiedników tego wskaźnika.

W Niebiańskim Imperium powstają dywany, których jedwab ma niezrozumiałą zdolność do zmiany odcieni pod różnym kątem i pod różnymi kątami. Są przyjemnie chłodne w dotyku.

Symetryczny ornament składa się z bujnych wzorów z medalionami, obramowaniami, wypełnionymi w czterech kierunkach spacjami. To jest pekiński styl tkania.

Dywany chińskie charakteryzują się starannym badaniem najmniejszych szczegółów. Schemat kolorów jest taki sam dla wszystkich prowincji: biały, czerwony, czarny, beżowy, żółty, niebieski. Eksportowane są pastelowe kolory: różowy, turkusowy, ciemnoniebieski. Są idealne do wnętrz europejskich.


shelkovie-kovri-roskosh-vostoka-22-foto-10


shelkovie-kovri-roskosh-vostoka-22-foto-11

Indyjski

Dywany jedwabne Kaszmiru są uważane za najlepsze. Ściany są zwykle tkane z jedwabiu na jedwabiu (najdroższym) lub na bazie bawełny. Podłoga - ten dywan z wełny i jedwabiu.

Dywany z Indii słyną z połączenia kolorów różowego, czerwonego, niebieskiego, zielonego i żółtego. Wykonane są w nowoczesnym lub klasycznym stylu. Klasyczny oznacza ornament roślin i kwiatów - symbole odnowy, zdrowia, powodzenia. Nowoczesny styl to prosta linia, świecąca w ciemności dzięki specjalnej obróbce.

Dywany z Goa są atrakcyjne: krawat z drzew, egzotyczne ptaki, zwierzęta, kwiaty o intensywnej bogatej gamie kolorów.

Naturalne dywany jedwabne są zawsze drogie. Ale nie każda droga próbka jest prawdziwa. Trudności w rozpoznaniu tworzą podobieństwo produktów wykonanych z jedwabiu i wiskozy. Istnieją jednak sposoby na ustalenie prawdy.

 • Cena. Ręcznie wykonane w jednym egzemplarzu, więc nie jest tanie. Nie wymaga zniżek, ponieważ jest sprzedawany po wysokiej cenie.
 • Palenie Syntetyczny, płonący, rozprzestrzenia się plastikowy duch, bawełna zamienia się w popiół, jak papier. Jedwab topi się, wydzielając zapach palących się włosów. Trudno to sprawdzić: szkoda jest podpalać drogie rzeczy, nawet pojedynczy pakiet.
 • Tarcie. Bardziej humanitarny, ale nie w stu procentach. Jeśli pocierasz naturalny jedwab, robi się cieplej. Jednak wiskoza jest również podgrzewana.
 • Struktura Po zwinięciu w rolkę włókna jedwabne w ogóle się nie pękają, nie pękają, ich struktura nie jest zakłócana, jak w wiskozie.
 • Dotykowe wrażenia. Do dotyku prawdziwy jedwab jest przyjemny, miękki, elastyczny. Jednocześnie jest łatwo pomijany.
 • Certyfikat. Jak każdy drogi produkt, ręcznie robione dywany jedwabne są zawsze dostarczane z odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi jakość i pochodzenie. Brak ich od sprzedawcy wyraźnie wskazuje na podróbkę.

Jeśli nie ma pewności, warto skontaktować się ze specjalistycznym laboratorium.


shelkovie-kovri-roskosh-vostoka-22-foto-13


shelkovie-kovri-roskosh-vostoka-22-foto-14

Ręcznie czy samochód?

Niezależnie od tego, czy dywan naprawdę utrzymuje ciepło ludzkich rąk, które tkwiły w nim, jak przysięga sprzedawca, można go zainstalować na kilku podstawach.

 • Frędzle. Tworząc ręcznie, jest tworzony z wątków osnowy. Do maszyny wszywany jest produkt, który daje krawat na bocznym wykończeniu.
 • Tożsamość twarzy i niewłaściwej strony. W wersji ręcznej jasność obu stron jest taka sama. W pracy maszyny wnętrze jest nudne.
 • Podłoże. W próbkach maszyn istnieje trudna do przyklejenia podstawa. W przypadku produktów wykonanych ręcznie stosowane są elastyczne nici.
 • Stos Wykonana ręcznie, gruba, bez luk, gęsta. Używana jest wełniana baza z jedwabnym ornamentem lub czystym jedwabiem.
 • „Wady”. Osoba tkacka, na przykład irańskie dywany, nie jest robotem ani komputerem, dlatego jego praca nie jest tak doskonała, jak tysiące klonów wytłoczonych przez maszynę. Ale to jest piękno: trochę zauważalne odchylenie we wzorze lub tonie, subtelne łamanie symetrii. Są wyjątkowe, sprawiają, że „bliźniak” jest bardzo trudny.
 • Oznacz „Ręcznie” na dywanie z niewłaściwej strony.

Zgodnie z tymi znakami możliwe jest odróżnienie produktu pracy maszynowej od ręcznego i zakup naprawdę wyjątkowej rzeczy.

Dywany jedwabne są trwałe, ale łatwo i szybko ulegają zabrudzeniu. Niezależnie od metody produkcji wymagają delikatności w stosowaniu i pielęgnacji w opiece, co jest następujące:

 • odkurzanie w jakikolwiek sposób jest niemożliwe, zwłaszcza w przypadku chemii gospodarczej, aby nie zniszczyć struktury dywanu;
 • pozbyć się kurzu, wstrząsając co miesiąc;
 • wyczyść kierunek pala miękką szczotką lub irchą;
 • plamy są usuwane słabym roztworem sody;
 • stałe fragmenty, które na nią spadną, są usuwane bezzwłocznie, płyn jest starannie zbierany (w żadnym wypadku nie należy go przecierać!) z dywanu;
 • suszyć produkt w cieniu i przy naturalnej temperaturze (bez ogrzewania suszarki do włosów, układania na baterii lub w bezpośrednim świetle słonecznym).

Wymagania te mają zastosowanie, jeśli masz dywany ze sztucznego jedwabiu. Są również atrakcyjne, ale nie wymagają zwiększonej uwagi i dają właścicielom znacznie mniej kłopotów.


shelkovie-kovri-roskosh-vostoka-22-foto-17


shelkovie-kovri-roskosh-vostoka-22-foto-18

Silnie zabrudzony dywan z naturalnego jedwabiu wymaga jedynie czyszczenia na sucho. Czyszczenie dywanów jedwabnych jest drogie, ale w domu niemożliwe jest uwzględnienie wszystkich niuansów. Lepiej nie oszczędzać, ponieważ kosztuje jeszcze więcej.

Przestrzeganie tych zasad wydłuży życie wartościowej rzeczy. Będzie trwać dłużej i stanie się pamiątką rodzinną.


shelkovie-kovri-roskosh-vostoka-22-foto-19


shelkovie-kovri-roskosh-vostoka-22-foto-20

Jedwabne dywany we wnętrzu

Podobnie jak każdy materiał naturalny są znacznie mniej odporne na ścieranie w porównaniu z tworzywami sztucznymi, są szybko brudne, a profesjonalne czyszczenie dywanów jedwabnych nie jest tanie. Dlatego nie są układane w obszarach o intensywnym ruchu i dużej liczbie ludzi. W prywatnych mieszkaniach najlepszym rozwiązaniem - biuro lub sypialnia. W miejscach publicznych, takich jak restauracje lub hotele, są to atrybuty strefy VIP. Nadają status kierownikowi biura lub osobie biznesowej.

Obejrzyj film: Efekt prania dywanu jedwabnego. (Może 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send