Sufity podświetlane witrażami w mieszkaniu w korytarzu i łazience; Instalacja sufitu witrażowego z lampami - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Sufity witrażowe: zalety, rodzaje druku i instalacji (25 zdjęć)

Pin
Send
Share
Send
Send


Sufitowe szkło witrażowe - rozwiązanie, które na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco egzotyczne, ale po prawidłowym zainstalowaniu będzie wyglądać bardziej niż imponująco. Witraże są oryginalnością i luksusem. Ponadto oprócz oczywistej przewagi - estetyki - mają inne zalety:

 • Różnorodność. Witraże sufitowe mogą być wykonane w jednej z co najmniej pięciu technik i faktycznie przedstawiają wszystko: obraz, skomplikowany ornament, abstrakcyjne połączenie kolorów. Utalentowany artysta może stworzyć prawdziwe dzieło sztuki, które będzie całkowicie ekskluzywne.
 • Łatwość opieki. Szkło nie wymaga częstej pielęgnacji, nie może się kruszyć jak tynk ani wisieć w czasie jak sufit podwieszany. Aby witrażowe sufity wyglądały na nowe i czyste, wystarczy od czasu do czasu zetrzeć je wilgotną szmatką.
 • Odporność na wpływy zewnętrzne. Jeśli nie rzucisz ciężkimi przedmiotami, witraże mogą przetrwać wiele lat. Nie boją się zmian temperatury, są odporne na pleśń i pasożyty. Co więcej, szkło jest całkowicie odporne na wysoką wilgotność, a witrażowy sufit w łazience nawet przez dekadę nie będzie wyglądał gorzej.
 • Łatwa wymiana. Jeśli jedna część otynkowanego sufitu rozpadnie się, będziesz musiał ponownie wszystko wytykać. Ale jeśli pęknie jeden ze szklanych fragmentów witrażowego sufitu, wystarczy go usunąć i zastąpić innym podobnym.
 • Materiały przyjazne dla środowiska. Szkło nie jest w stanie uszkodzić ludzkiego ciała. Nie emituje szkodliwych związków, nie pleśnieje i po odbyciu terminu może zostać poddany recyklingowi.

Połączenie wszystkich zalet sprawia, że ​​sufity witrażowe są dobrą decyzją. Ważne jest jednak również, aby wybrać odpowiedni typ instalacji i produkcji.


vitrazhnie-potolki-preimushestva-vidi-pechati-i-montazha-25-foto


vitrazhnie-potolki-preimushestva-vidi-pechati-i-montazha-25-foto-2

Funkcje instalacji

Montaż witrażowego sufitu to skomplikowany i wymagający proces. Można to zrobić kilkoma różnymi technikami.

 • Zawieszony. Podwieszany sufit witrażowy wykonywany jest na metalowej ramie, która mocowana jest do sufitu za pomocą specjalnych wieszaków. Zazwyczaj zajmuje tylko część przestrzeni na suficie.
 • Rozciągnij. W tym przypadku wkład witrażowy zajmuje tylko część sufitu napinanego. Zasada pozostaje jednak podobna do poprzedniej wersji: witraż jest zamontowany w metalowej ramie, rama jest przymocowana do sufitu, na obwodzie wykonane są specjalne mocowania, na których naciągnięta jest folia sufitowa.
 • Kaseta. Wykonywane są na zasadzie sufitu kasetowego, w którym gotowe płytki są wkładane w już gotową ramę. Zawiera tylko prostokątne wkładki, przymocowane do sufitu na wieszakach sprężynowych.
 • Sufit. W tym przypadku sufit główny pozostaje płaski, ale w nim są wykonane nisze lub wybrzuszenia, co pozwala na stworzenie bardzo osobliwego wzoru.

Z reguły instalacja sufitu witrażowego w mieszkaniu wymaga określonej wysokości sufitu. Zbyt niski sufit stanie się jeszcze niższy i spowoduje, że pokój będzie niewygodny i uciążliwy.

Gotowe sufity witrażowe można znaleźć w dwóch wersjach:

 • Film. Ten witrażowy sufit w łazience nie jest umieszczony - w nim szkło jest pokryte tylko specjalnym filmem przedstawiającym rysunek. Jest to najtańsza opcja, ale jednocześnie najbardziej niestabilna: jest wrażliwa na wilgoć, a po chwili film zaczyna się czołgać.
 • Prefab. Jest to znacznie droższa i bardziej trwała opcja. W nim witraż jest montowany ze specjalnie wyciętych elementów szklanych.

Istnieje różnica w sposobie wykonywania płytek. Istnieją różne techniki.


vitrazhnie-potolki-preimushestva-vidi-pechati-i-montazha-25-foto-5


vitrazhnie-potolki-preimushestva-vidi-pechati-i-montazha-25-foto-6


vitrazhnie-potolki-preimushestva-vidi-pechati-i-montazha-25-foto-7

Tiffany

Najstarsza i najbardziej niezawodna wersja produkcji, w której większość starych witraży zdobi pałace i świątynie. Dzięki tej technice możesz stworzyć bardzo kolorowe witraże, których każdy element będzie idealnie pasował do jego miejsca:

 • artysta maluje obraz lub wzór, który zostanie poplamiony;
 • obraz jest podzielony na osobne elementy;
 • odpowiednie elementy są obrabiane ze szkła za pomocą szlifierki;
 • każdy element witrażu wokół krawędzi jest owinięty folią metalową;
 • Przy użyciu lutownicy i innych narzędzi folia jest lutowana razem.


vitrazhnie-potolki-preimushestva-vidi-pechati-i-montazha-25-foto-8


vitrazhnie-potolki-preimushestva-vidi-pechati-i-montazha-25-foto-9

Fusing

Jedno z najnowszych i futurystycznych podejść. Umożliwia wykonanie wielopoziomowego witrażu, szczególnie odpowiedniego do obrazów abstrakcyjnych:

 • artysta przygotowuje szkic, według którego witraż zostanie namalowany;
 • na specjalnej tkaninie szklanej artysta umieszcza toczone elementy szklane i wysyła wszystko razem do pieca;
 • w piecu elementy są wtopione w płótno i w siebie, tworząc rysunek podobny do tego w akwareli.


vitrazhnie-potolki-preimushestva-vidi-pechati-i-montazha-25-foto-10


vitrazhnie-potolki-preimushestva-vidi-pechati-i-montazha-25-foto-11

Klasyczny

Również stary i znany sposób przetwarzania witraży. Nie pozwala na specjalne trudności, tylko płaskie, ścisłe wzory i wzory geometryczne:

 • artysta robi szkic do witrażu;
 • mistrz tworzy ramę z lekkiego aluminium zgodnie ze szkicem;
 • mistrz szlifuje elementy szklane za pomocą szlifierki - każda z nich idealnie pasuje do swojego miejsca;
 • master wstawia elementy do ramki.


vitrazhnie-potolki-preimushestva-vidi-pechati-i-montazha-25-foto-12


vitrazhnie-potolki-preimushestva-vidi-pechati-i-montazha-25-foto-13

Imitacje

Proste, tanie, ale krótkotrwałe, co w rzeczywistości ma niewiele wspólnego z tym witrażem:

 • drukowanie zdjęć - w tym przypadku na wzór szklanych płytek przykleja się folia z wzorem, który z czasem łatwo się odkleja;
 • wylewanie - w tym przypadku na ciągłej szybie ze specjalnym lakierem wykonywane są kontury, które są następnie wypełniane lakierem;
 • malowanie - w tym przypadku rysowanie odbywa się na ciągłym płótnie szklanym ze specjalną farbą - technika nie różni się od malowania zwykłym gwaszem.

Piasek

W tym przypadku każda płytka jest wytwarzana oddzielnie, przetwarzana przez ciasny strumień piasku, prowadzony gorącym powietrzem. Rezultatem są bardzo wytłoczone elementy, które mogą być bardzo piękne.

Ponadto, nic nie stoi na przeszkodzie, aby utalentowany rzemieślnik wykonał witrażowy sufit, który zostanie umieszczony w korytarzu lub łazience i zostanie wykonany przy użyciu różnych technik. Na przykład, aby wykonać sufit ramowy z wkładkami z płytek obrabianych piaskiem.


vitrazhnie-potolki-preimushestva-vidi-pechati-i-montazha-25-foto-14


vitrazhnie-potolki-preimushestva-vidi-pechati-i-montazha-25-foto-15

Nie mniej niż metoda produkcji i instalacji, ważne lampy, które podkreślą sufit. Na ich miejscu zależy ogólne wrażenie, które wywiera.

Wyśrodkowany

Jedna duża lampa pośrodku jest dobra, jeśli trzeba wybrać konkretną część witrażu - w tym przypadku tylko środek będzie jasny, reszta będzie nieco zagubiona w mroku, co może być ciekawym rozwiązaniem.


vitrazhnie-potolki-preimushestva-vidi-pechati-i-montazha-25-foto-17


vitrazhnie-potolki-preimushestva-vidi-pechati-i-montazha-25-foto.jpeg">

Na brzegach

Nie mniej interesująca opcja, w której lampy znajdują się po bokach witrażu, z powodu tego, co centrum wydaje się cieniowane i ponure.

Na całym suficie

Ta opcja jest dobra, jeśli witrażowy sufit z oświetleniem jest wykonany z matowego szkła, które przyciemnia światło lamp i czyni je jednolitym i przyjemnym. Rozwiązanie doskonale nadaje się do sufitów z wzorami i abstrakcyjnymi rysunkami, w których nie ma potrzeby przydzielania czegokolwiek.


vitrazhnie-potolki-preimushestva-vidi-pechati-i-montazha-25-foto-18


vitrazhnie-potolki-preimushestva-vidi-pechati-i-montazha-25-foto-19

Przez znaczenie

Takie rozwiązanie jest dobre, gdy sufit witrażowy z oświetleniem ma wyraźną treść semantyczną i niektóre jego części powinny świecić. Na przykład poprawne byłoby ustawienie lampy naprzeciwko słońca pokazanego na oknie.


vitrazhnie-potolki-preimushestva-vidi-pechati-i-montazha-25-foto-20


vitrazhnie-potolki-preimushestva-vidi-pechati-i-montazha-25-foto-21


vitrazhnie-potolki-preimushestva-vidi-pechati-i-montazha-25-foto-22

Witrażowy sufit może być doskonałym rozwiązaniem, jeśli masz odpowiedni pomysł i mistrza, który może ożywić. Rezultat takiego podejścia będzie znacznie bardziej imponujący niż wynik zakupu prostego, typowego, półkowego witraża z geometrycznym wzorem, który nie różni się oryginalnością.


vitrazhnie-potolki-preimushestva-vidi-pechati-i-montazha-25-foto-23


vitrazhnie-potolki-preimushestva-vidi-pechati-i-montazha-25-foto-24

Obejrzyj film: Renowacja starych witraży lampa witrażowa witraż Szczecin Pracownia witraży (Lipiec 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send