Jak zbudować Coop z rękami na 10, 20 lub 100 kur i brojlerów, ciepłą zimą lub małym latem - Dom i styl - 2022
Dom i styl

Jak szybko i łatwo zbudować kurnik z własnymi rękami?

Pin
Send
Share
Send
Send


Wielu właścicieli wiejskiego domu marzy o hodowli kurczaków. Ale zamówienie budowy specjalistów jest dość drogie. Możesz trzymać ptaka w normalnej stodole, ale w tym przypadku będzie niechętnie się spieszyć, ponieważ warunki do tego są nieodpowiednie. Najlepiej zorganizować sobie wygodne miejsce. Istnieje wiele sposobów budowania kurnika za pomocą własnych rąk. Najważniejsze jest prawidłowe określenie rodzaju konstrukcji, materiału i innych cech.


kak-bistro-i-prosto-postroit-kuryatnik-svoimi-rukami


kak-bistro-i-prosto-postroit-kuryatnik-svoimi-rukami-2

Jak wybrać odpowiednie miejsce dla kurnika?

Zanim zbudujesz kurnik, musisz poprawnie wybrać dla niego miejsce. Postępuj zgodnie z tymi wytycznymi:

 • Lepiej jest mieć budynek na małym wzgórzu. Więc nie zostanie zalany deszczem lub po stopieniu śniegu.
 • Jeśli zbudujesz dom o dużej długości, lepiej go zlokalizować ze wschodu na zachód. W tym przypadku okna muszą znajdować się po stronie południowej. Tak więc maksymalna ilość światła słonecznego przeniknie do wnętrza, co ma korzystny wpływ na kurczaka.
 • Spróbuj zlokalizować dom w najbardziej cichym i zacisznym miejscu swojej witryny. Silny hałas przeszkadza ptakowi i niechętnie pędzi.
 • Zbuduj kurnik, aby wokół niego była wolna przestrzeń. Pozwoli to rozwinąć ją w przyszłości.

Właściwie ustawiając budynek, stworzysz komfortowe warunki dla ptaka. Tylko w ten sposób możesz liczyć na dużą liczbę produktów.

Łatwiej i szybciej zbuduj letnią kurnik. Można w niej przechowywać niewielką liczbę kurcząt, które zimą można wykorzystać do mięsa. Ta opcja jest odpowiednia dla tych, którzy nie mają możliwości regularnego odwiedzania swojej strony w lecie.

Najprostszym sposobem na zbudowanie kurnika dla 10 kurczaków jest użycie sklejki i drewnianych belek. Nie musisz inwestować dużo pieniędzy i spędzać dużo czasu. Ptaki będą czuły się komfortowo, będą chronione przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Ramy konstrukcyjne wzniesiono z drewnianego baru. Kupując materiał starannie go sprawdź. Nie powinien wykazywać oznak gnicia i uszkodzeń powodowanych przez owady. Ilość potrzebnego materiału zależy od wielkości domu. Jednocześnie przestrzegaj podstawowej zasady: na każde dwa kurczaki przypada jeden metr kwadratowy. Do budowy fundamentu potrzebne będą cegły i zaprawy do ich ułożenia. Zamknięte otwory okienne mogą być wykonane z metalowej siatki.

Aby zbudować kurnik na 10 kurczętach własnymi rękami, musisz przestrzegać następującej sekwencji działań:

 1. Zaznacz rogi przyszłej konstrukcji. W każdym z nich kopać małe zagłębienia pod ceglanymi słupami. Te same wnęki muszą być przygotowane i na całym obwodzie. Jednocześnie między nimi należy zachować odległość jednego metra.
 2. Z cegły i zaprawy, stojące kolumny o szerokości 40 cm. Powinny rosnąć 20 cm nad ziemią. Upewnij się, że wszystkie kolumny mają taką samą wysokość. W przeciwnym razie budynek będzie przekrzywiony. Aby cement całkowicie stwardniał, odczekaj co najmniej pięć dni. Tylko wtedy będzie można zbudować małą kurnik.
 3. Zbuduj ramę podłogową z prętów wzdłuż całego obwodu podłogi. Połóż ruberoidowy podkład między ceglanymi filarami a barem. Połącz końce prętów w połowie grubości. Połóż kłody podłogowe. W tym celu pręty równoległe są układane za pomocą krawędzi i łączone metodą kolczasto-rowkową.
 4. Z baru budujemy szkielet ścian przyszłego małego kurnika. Belki pionowe mocują się co pół metra.
 5. Wypełnij ściany arkuszami sklejki. Przymocuj go śrubami. Nie zapomnij zostawić otworów pod oknami i drzwiami. Spraw, by okna były duże, aby wnikało do środka jak najwięcej światła słonecznego.
 6. Pokryć otwory okienne metalową siatką.
 7. Najlepiej, jeśli mini coop będzie miał dwuspadowy dach. W tym celu pręty są połączone pod kątem. Arkusze sklejki muszą być zamocowane w kierunku poprzecznym. Połóż warstwę dachu na wierzchu.

Ta prosta metoda może zbudować kurnik dla 20 kurczaków lub więcej. Jest zbudowany wystarczająco szybko. Nawet niedoświadczony mistrz będzie w stanie poradzić sobie z taką pracą. W razie potrzeby taką klatkę z kurczakiem można przerobić zimą własnymi rękami. W tym celu podłogi są izolowane wełną mineralną, ściany pianką, a dla dachu lepiej jest użyć materiałów rolkowych.

W celu utrzymania ptaka przez cały rok niezbędny jest budynek stolicy z dobrą izolacją termiczną. Doskonałą opcją byłoby zbudowanie zimowego kurnika z piankowych bloków. Materiał ten pozwoli na stworzenie idealnego mikroklimatu we wnętrzach dla dowolnej liczby ptaków, nawet dla stu i więcej osobników. Cena takiej konstrukcji będzie znacznie mniejsza niż w przypadku użycia drewna.

Bloki piankowe są całkowicie bezpiecznym materiałem, który nie emituje żadnych toksycznych substancji do powietrza. Z niego można zbudować kurnik na zimę na 100 kurczaków lub mini-wersję.

W przypadku, gdy chcesz zbudować kurnik dla brojlerów i hodować je na sprzedaż, wskazane jest zbudowanie dwupiętrowej struktury. W takim przypadku wysokość sufitu na każdym piętrze powinna wynosić co najmniej 70 cm, taki budynek nie zajmuje dużo miejsca i można w nim pomieścić wiele ptaków.

Kurnik dla 30 kurczaków i 100 wymaga różnych ilości materiału. Dlatego przed udaniem się na rynek budowlany dokonaj odpowiednich obliczeń. Lepiej kupować bloki z niewielkim marginesem.

Bloki piankowe o gęstości D 400 i wyższej nadają się do ścian budynków. Mają standardowe rozmiary. Grubość ścian należy dobrać w oparciu o cechy klimatyczne regionu. Jeśli zimy są dość ostre, lepiej zrobić ściany w dwóch blokach.

Sekwencja pracy

Najłatwiejszym sposobem zbudowania kurnika w kraju własnymi rękami na 100 kurczętach jest wykonanie następującej sekwencji czynności:

 1. Konieczne jest rozpoczęcie pracy z układaniem podstawy. W tym celu wykopuje się na obwodzie przyszłego budynku rów o szerokości 20 cm i głębokości 20 cm, a na dnie wylewa się gruz zmieszany z piaskiem. Mieszanina musi być dokładnie ubita. Aby uzyskać najlepszą przyczepność na betonie, spryskaj wodą. Złóż szalunek do fundamentu betonowego. Nad powierzchnią ziemi powinien wzrosnąć o 20 cm, ułożyć szkielet wzajemnie połączonego zbrojenia o średnicy 6 cm, wypełnić mieszankę betonową. Do pełnego utwardzenia betonu konieczne jest nie mniej niż trzy dni. Następnie szalunek można usunąć. Przykryj beton ruberoidem.
 2. Układanie ścian zimowego kurnika za pomocą własnych rąk najlepiej zacząć od rogów. Skupiając się na nich, wszystkie ściany są zbudowane. Mocowanie bloków odbywa się za pomocą specjalnego rozwiązania. Aby dać dodatkową siłę, mur jest wzmocniony. Za pomocą szlifierki w blokach wycina się mały rowek. Wzmacnia się zbrojenie o średnicy 6 cm, po czym układa się następny rząd. Lewa przestrzeń pod oknem i drzwiami.
 3. Po dokładnym wysuszeniu młynów można przystąpić do instalacji dachu. Na początku przygotowania podstawy desek drewnianych, a następnie dopasować wybrany materiał pokrycia dachowego.

Taka kurnik dla kur będzie trwał dłużej niż kilkanaście lat. Niezawodnie chroni ptaka przed zimnem w zimie.


kak-bistro-i-prosto-postroit-kuryatnik-svoimi-rukami-10


kak-bistro-i-prosto-postroit-kuryatnik-svoimi-rukami-11

Wewnętrzny układ klatki

Nie wystarczy wiedzieć, jak prawidłowo zbudować kurnik, nadal trzeba kompetentnie wyposażyć jego wnętrze. Tylko w ten sposób można stworzyć komfortowe warunki dla ptaków. Obowiązkowe atrybuty domu to:

 • Karaluchy Każda budowana budowla musi być wyposażona w kryjówki. Do ich produkcji potrzebny będzie pręt o przekroju 30x40. Jego boczne ściany muszą być zaokrąglone, aby ptak mógł usiąść. Usuń duże zadziory, zmiel. Zidentyfikuj odpowiednie miejsce na grzędę w kurniku i zabezpiecz kurnik. Utrzymuj odległość między nimi co najmniej 30 cm. Jeśli zdecydujesz się zbudować mini kurnik dla 20 kurczaków, będziesz potrzebował co najmniej 6 metrów kurnika. Każdy ptak powinien mieć co najmniej 30 cm balk.
 • Gniazda Aby kurczaki się spieszyły, potrzebują gniazd. Idealną opcją byłyby modele zamknięte, ponieważ w nich ptak będzie czuł się bezpiecznie. Rozmiar jednego gniazda powinien wynosić co najmniej 30 na 40 cm, a następnie wyjąć z drewna. Dla 10 ptaków wystarczy 10 domów. Ułóż warstwę trocin i siana na dnie każdego gniazda. W ten sam sposób konieczne jest pokrycie podłogi w całym kurniku.
 • Poidła i karmniki. Muszą być zamocowane na niewielkiej wysokości nad podłogą. Więc nie dostaną śmieci.
 • Oświetlenie Ciepłe kurniki w okresie zimowym wymagają oświetlenia. Aby to zrobić, zainstaluj prostą lampę elektryczną. Konieczne jest zamknięcie sufitu.
 • Ogrzewany. Każda zimowa kurnik musi być podgrzewany, szczególnie w ciężkim mrozie. W tym celu można użyć grzejników wentylatorowych lub promienników podczerwieni. Przy wyborze termowentylatora preferuj modele programowalne. Są droższe, ale pomagają oszczędzać energię elektryczną. Promienniki podczerwieni są instalowane nad grzędami i wolną częścią kurnika. Zużywają znacznie mniej energii elektrycznej niż inne rodzaje grzejników. Takie urządzenia będą idealną opcją przy zakładaniu kurnika na własne ręce.

Zbuduj mały dom lub imponujący kurnik za pomocą własnych rąk jest łatwe. Przy niewielkim wysiłku i minimalnej ilości materiału stworzysz komfortowe środowisko dla kurcząt. A oni z kolei dziękują z dużą ilością świeżych jaj domowych.


kak-bistro-i-prosto-postroit-kuryatnik-svoimi-rukami-12


kak-bistro-i-prosto-postroit-kuryatnik-svoimi-rukami-13

Obejrzyj film: Zrób to Sam #3--Domek z drewna 35m (Październik 2022).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send