Elektryczny Tandoor, na drewnie opałowym lub gazie, ormiańskim, gruzińskim lub uzbeckim, jak zrobić cegłę z rękami, charakterystyką i konstrukcją glinianego pieca, urządzenia i wymiarów - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Tandoor w ogrodzie: samodzielny budynek (20 zdjęć)

Tandoor to azjatycka odmiana grilla i grilla, która nagle zyskała niespotykaną popularność wśród naszych rodaków. Projekt ucieleśnia tradycyjną prażalnię, wznoszoną na wolnym powietrzu (oczywiście, baldachim jest instalowany później), można gotować na nim różne produkty z ciasta, warzywa, płatki, mięso, zupy. Kluczową zaletą jest to, że produkty są umieszczane pionowo, sok nie wpada natychmiast do ognia, jak w przypadku grilla, i spływa na kawałki, mocząc je, nadając potrawie wyjątkowy smak. Produkty mączne, takie jak chleb pita, ciasta, samsa, po ugotowaniu w glinianym piecu, przykleja się bezpośrednio do ścian.Zalety tradycyjnej opcji:

 • łatwo jest zrobić tandyr własnymi rękami nawet w zwykłym letnim domku;
 • projekt jest taki, że do długiego procesu gotowania potrzeba trochę drewna opałowego, jest to opłacalne rozwiązanie dla zaspokojenia osobistych potrzeb i do robienia orientalnych dań z myślą o dalszej realizacji;
 • Uzbeki tandoor i inne rodzaje są wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska, nie używa się tu metalu lub plastiku;
 • Istnieje szeroka gama przepisów z różnych kuchni świata, zaprojektowanych specjalnie dla tego modelu.

Zasada działania urządzenia opiera się przede wszystkim na fakcie, że ściany wykonane zgodnie ze specjalną technologią są w stanie aktywnie akumulować ciepło. Po pierwsze, paliwo jest zapalane na dole, trzeba poczekać, aż temperatura osiągnie 250 °, a następnie mięso lub inne produkty są opuszczane do piekarnika, pokrywa jest zamknięta. Długie metalowe drążki, wyposażone w hak z jednej strony, pomagają bezpiecznie wyjąć naczynie z gorącej wnęki.

Warto zauważyć, że oprócz modelu uzbeckiego właściciele domów często zamawiają ormiański tandoor od producentów pieców, co pozwala im eksperymentować elastycznie z kuchnią etniczną, z powodzeniem zastępuje przeciętny grill.Klasyfikacja Tandoor

Podział na typy odbywa się według takich cech, jak lokalizacja, poziom mobilności, kluczowy materiał. Zgodnie z pierwszym kryterium należy podać następujące typy urządzeń:

 • underground - wspólny mini-tandoor, wyposażony w głęboką dziurę;
 • ziemia - w tym przypadku wielkość struktury zależy od potrzeb użytkowników.

Wyróżnia się stopniem mobilności:

 • Mobilny piec jest małym, pomysłowo urządzonym urządzeniem, jest wyposażony w koła, dzięki czemu, podobnie jak kocioł, jest transportowany z miejsca na miejsce;
 • stacjonarny tandoor ma zwykle imponujące wymiary, główną zaletą jest zwiększona pojemność.

Na materiale źródłowym emituj:

 • ceglany tandyr, może być kwadratowy lub tradycyjny;
 • urządzenie wykonane z beczki;
 • budowa gliny.

Współczesne analogi to gaz tandyr i gaz tandyr - nie mogą zastąpić oryginalnego modelu drewna (żywność będzie się znacznie różnić właściwościami organoleptycznymi), ale mogą one ułatwić wykorzystanie alternatywnych źródeł energii.

Subtelności w produkcji cegieł

Eksperci, którzy wiedzą, jak zrobić tandoor z cegły, zalecają wcześniejsze przygotowanie następujących materiałów:

 • glina szamotowa;
 • cement;
 • stalowy ruszt;
 • piasek;
 • cegła ognista;
 • woda;
 • kamień naturalny.

Ilość materiałów jest określana na podstawie wymiarów planowanego pieca. Algorytm pracy:

 1. Tworzenie podstawy. Aby zbudować tandoor z cegły, musisz najpierw wykopać otwór o odpowiedniej średnicy, którego wysokość pokrywa się z parametrami przyszłej podstawy. Optymalna będzie działka z kamienistą lub piaszczystą ziemią, najlepiej z dala od ścian i nasadzeń; Krata i wysokiej jakości beton są używane do odlewania, które mogą wytrzymać znaczne obciążenie pieca. Możesz użyć gotowej mieszanki fundamentowej składającej się z czerwonej gliny, piasku i plastyfikatorów.
 2. Tworzenie murów. Fundament wyschnie przez 2 tygodnie, a następnie można przystąpić do formowania murowanej cegły tandoor. Pierwszym krokiem jest złożenie zamówienia bez zastosowania rozwiązania, a jeśli obraz zbiegnie się, można zagnieść zaprawę cementową. Cegły układa się pionowo, poziom służy jako przewodnik. Na samym początku konieczne jest pozostawienie dmuchawy - szczeliny, przez którą będzie przebiegać trakcja powietrzna.
 3. Zastosowanie warstwy gliny. Kiedy mur staje się beczkowaty lub kwadratowy, jest pokryty mieszaniną gliny (szamot) i wody, czasami dodaje się posiekaną wełnę owczą. Przetwarzane są zarówno powierzchnie wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
 4. Pieczenie Niewielką ilość drewna opałowego umieszcza się w prawie gotowym produkcie i podpala.
 5. Kamień naturalny Ten etap jest niezbędny nie tylko do dekoracji, ale także do poprawy właściwości użytkowych prażalnika, jeśli nie ma kamienia, trzeba wykonać podwójny mur (keramzyt jest wlewany do powstałej szczeliny).
 6. Stworzenie głównej pokrywy i drzwi krwawnika.

Wersja lekka - piekarnik z beczki

Dla tych, którzy nie wiedzą, jak zrobić tandoor własnymi rękami, takie rozwiązanie byłoby najłatwiejszą opcją. Podstawowe materiały:

 • drewniana beczka;
 • olej słonecznikowy (najlepiej rafinowany);
 • wełna owcza;
 • glina;
 • piasek

Taki model będzie miał mniejszą siłę w porównaniu z cegłą i gliną, ale projekt tandyr pozwala na samodzielne zbudowanie go, nawet bez umiejętności zawodowych. Konieczne jest podniesienie drewnianej beczki o odpowiednim rozmiarze, ważne jest, aby jej pierścienie były znacznie poluzowane. Wewnętrzna powierzchnia drewna powinna być starannie pokryta olejem roślinnym i pozostawiona do namoczenia na 24-48 godzin.

Po tym okresie można zacząć rozcieńczać roztwór z wody, wełny, gliny, trzeba także pokryć wewnętrzną powierzchnię beczki (ta ostatnia służy jedynie jako oryginalna forma, rama). Produkt można pozostawić na około tydzień pod żarówkami, aby całkowicie wyschł. Następnie możesz zdemontować beczkę i spalić glinianą ślepą próbę.

Jeśli drewniana beczka nie jest, możesz użyć plastiku. Wlewa się go wodą i powleka warstwą gliny na zewnątrz. Kiedy roztwór jest suchy, woda powinna być osuszona: plastik zmniejszy swoją objętość, beczkę można ostrożnie usunąć. Tutaj także końcowy etap będzie pieczeniem prażenia.

Zalecenia dotyczące tworzenia pieca glinianego

Konieczne jest przygotowanie:

 • glinka kaolinowa;
 • woda;
 • piasek;
 • wełna owcza;
 • cegły;
 • olej z nasion bawełny.

Jak zrobić tandoor w kraju własnymi rękami - kolejność pracy:

 1. Pierwszym krokiem jest wykonanie zaprawy - konieczne jest wymieszanie gliny z wełną, dodanie wody, ugniatanie do konsystencji gęstej śmietany. Konieczne jest usunięcie pojemnika z roztworem na tydzień w miejscu chronionym przed wiatrem i słońcem, aby nieco wyschło (eksperci zalecają mieszanie substancji kilka razy dziennie, tak aby miała jednorodną strukturę).
 2. Po 7 dniach zaczynają formować tandyr, w tym momencie glina będzie przypominać glinę, stanie się giętka, ale nie będzie dręczyć rąk. Konieczne jest rozwinięcie pięciocentymetrowych glinianych pasków na płaskiej powierzchni, a następnie umieszczenie ich w cieniu na jeden dzień, aby stały się bardziej gęste. Z tych pasów musisz utworzyć okrąg o średnicy 1,5 metra, stopniowo zwężający się w kierunku półmetrowej szyi.
 3. Aby wysuszyć kocioł, należy pozostawić go w cieniu na miesiąc, a końcowym etapem będzie wzmocnienie konstrukcji cegłami. Do wyłożenia można użyć roztworu pieca, szczelinę między warstwami należy wypełnić gliną, piaskiem lub solą. Aby przygotować produkt do wypalania, należy dokładnie pokryć wewnętrzną powierzchnię pieca olejem bawełnianym. Procedura wypalania zajmie około jednego dnia, ponieważ wymaga nieintensywnego, płynnego wzrostu temperatury.

Ważne jest, aby unikać pęknięć, w przeciwnym razie będziesz musiał ponownie rozpocząć pracę.

Tylko naturalne paliwo!

Nie bez powodu klasyczna wersja tandoor na drewnie - tylko drewno może stworzyć optymalną temperaturę, która nie tylko ma pozytywny wpływ na smak i teksturę żywności, ale także oszczędza rusztu przed zniszczeniem. Węgiel drzewny nie będzie działał - przy intensywności spalania paleniska wschodnie pękają (i nie można ich naprawić). Wyklucza się również węgiel, ponieważ ściany pieca pochłaniają gazy koksownicze i nie można go dalej wykorzystywać. Dlatego, jeśli nie chcesz mieszać z drewnem, łatwiej jest umieścić grill, ale lista potraw będzie ograniczona.

Specyficzne wykorzystanie palarni

Ten rodzaj piekarnika ma azjatyckie korzenie, więc pozwala na gotowanie przede wszystkim przysmaków kuchni orientalnej. Dania są soczyste, nabierają szczególnego aromatu dymu, dotyczy to zarówno produktów mięsnych, jak i mącznych.

Zwolennicy zdrowego stylu życia zdecydowanie muszą postawić gruziński tandoor kraju - pozwala on na gotowanie żywności z minimalną zawartością oleju, nie musisz wkładać wielu przypraw do jedzenia, ponieważ technologia gotowania pomaga zachować własne produkty nawilżające, nadaje bardzo jasny smak każdemu składnikowi.

Jeśli wyposażysz tandoor zbudowane nad ziemią w specjalny poziomy grill, w którym wysokość jest regulowana, projekt można wykorzystać jako tradycyjny rosyjski piec, który znacznie rozszerza zakres potraw. Ważne jest również, aby produkty były szybciej gotowane w piekarniku, na przykład pieczenie samsa z wołowiną zajmie nie więcej niż pół godziny.

Możesz przesuwać granice i skutecznie uzupełniać menu rodzinne o jedzenie, które wcześniej kupowałeś w supermarketach, ponieważ przed budowaniem tandoor trudno było powtórzyć przepisy w domu:

 • gotować ciastka uzbeckie;
 • piec kurczaki w Indiach;
 • zrobić domowej roboty lavash z Iranu, Gruzji i Armenii.

Czy powinienem kupić elektryczny tandoor?

Jeśli porównać w cenach, to elektryczna i drewniana modyfikacja kosztują mniej więcej tyle samo. Dlaczego więc pierwsza wersja pojawiła się i stała się popularna? Najprawdopodobniej jest to kwestia łatwości konserwacji, a ponadto takie urządzenie dacza jest rozmieszczone bardzo prosto, a niedoświadczony użytkownik poradzi sobie z tym. Ale profesjonalni kucharze twierdzą, że taki tandoor nie jest wskazany, wszystkie zadania mu przypisane można ufać zwykłym talerzem - nikt nie zauważy różnicy. Jedzenie okazuje się suche, nie ma tu aromatu dymu, produkty często się palą.

Nawet przy ograniczonym budżecie możesz samodzielnie zbudować najprostszy model oparty na drewnianej beczce. Jeśli zastosujesz się do szczegółowego opisu, rezultatem będzie wielofunkcyjny palarnia dosłownie z improwizowanych środków.

Obejrzyj film: #1 Piec Tandoor - zdrowy sposób na pieczenie mięs i nie tylko! (Luty 2020).

Загрузка...