Parkiet blokowy Orzech lub jesion, sztuka dębowa lub lakierowana, urządzenie, rodzaje i metody układania w jodełkę - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Parkiet: niuanse wyboru i technologia układania (26 zdjęć)

Parkiet to jedna z najbardziej stylowych podłóg. Tworzy poczucie komfortu, stabilności i dobrobytu, dobrze komponuje się z wnętrzem i może nadać najbardziej ponuremu pokojowi przyjemny wygląd. Oczywiście, aby to ująć, musisz poświęcić dużo wysiłku, ale wynik na pewno będzie tego wart.Jak zrobić parkiet?

Parkiet na sztuki jest jednym z najczęstszych rodzajów parkietu. Jest w średnim przedziale cenowym, pozwala na różne sposoby układania i różni się od wszystkich innych wzorów. Ma:

 • rowki po bokach każdej płyty;
 • kolce, które idealnie pasują do gniazd.

W rezultacie układanie parkietu jest znacznie łatwiejsze, a podłoga jest znacznie mocniejsza. Jednak nie tylko forma jest ważna dla trwałości i niezawodności, ale także dla procesu produkcyjnego - musi być przeprowadzana w ścisłej zgodności z normami.

Suszenie odbywa się za pomocą specjalnego sprzętu lub w specjalnie wyposażonych pomieszczeniach. Zajmuje to nie mniej niż miesiąc i zgodnie z wynikami produkt powinien mieć pewną wilgotność, która jest mierzona oddzielnie. Błędy na tym etapie doprowadzą do tego, że parkiet szybko przemieści się w fale i straci elegancki wygląd.

Przetwarzanie odbywa się mechanicznie - najbardziej sprawdzone, ale czasochłonne i długie - lub za pomocą lasera, który jest szybki, dokładny i tańszy, ale może prowadzić do zaciemnienia krawędzi. Błędy na tym etapie doprowadzą do niespójności w wielkości rowków, dzięki czemu podłoga zostanie źle zamocowana i szybko zacznie się deformować.

Sortowanie i przechowywanie, które wymagają specjalnie wyposażonych suchych pomieszczeń. Błędy doprowadzą do tego, że gotowa impreza będzie mogła uzyskać małżeństwo lub cały parkiet partii ulegnie pogorszeniu, czekając na kupującego.

Zależy to od przetwarzania i sortowania, na podstawie którego parkiet będzie traktowany jako rezultat.

Rodzaje parkietu

Istnieje obszerna klasyfikacja, w której układane są rodzaje parkietu. Są one podzielone na trzy duże kategorie.Pierwsza kategoria różni się w zależności od tego, które drzewo zostało użyte. Różne drewno ma różne cechy: twardość, odporność na wilgoć lub szkodniki, piękno. Są:

 • Parkiet orzechowy to parkiet ze stosunkowo twardego drewna o przeważnie szarawym i ciemnobrązowym odcieniu z czarnymi żyłami. Z czasem staje się jaśniejszy, różni się słabym połyskiem perłowym. Wspaniale kontrastuje z jasnymi wnętrzami.
 • Parkiet dębowy wykonany jest z litego, litego drewna. Występują w bardzo wielu wariantach: kolor dębowego parkietu może być od jasnobrązowego do żółto-czerwonego, odlany w jasnoróżowym lub delikatnym żółtym kolorze. Dąb bagienny ma bogaty, głęboki fiolet. Jedna z najdroższych, ale także najbardziej luksusowych opcji.
 • Parkiet brzozowy to parkiet o stosunkowo miękkim drewnie, o barwie od mlecznobiałej do jasnożółtej. Brzoza nie jest różnym wyraźnym pierścieniem rocznym, ponieważ nie jest zbyt śmiała. Jest wrażliwy na wilgoć, dlatego często wymaga dodatkowego przetwarzania.
 • Parkiet jesionowy jest wykonany z gęstego (nawet grubszego niż dąb) twardego drewna o złotym kolorze. Odporny na gnicie, wilgoć i szkodniki. Świetne do pomieszczeń, w których dużo miejsca i światła.
 • Parkiet w kawałkach z drewna bukowego - parkiet z trwałego, ale kapryśnego drewna. Buk wymaga starannego przetwarzania, ma bogaty kolor czerwony lub żółty. Stosunkowo tani i jednocześnie bardzo popularny.
 • Podłogi z parkietu klonowego - lekkie podłogi z litego drewna, suszone przez długi czas. Klon nie toleruje suszenia ekspresowego, podczas gdy wyróżnia się dużą wytrzymałością i stałą zmianą koloru - z biegiem lat, z prawie białej podłogi, aby przekształcić się w ciemny złoty.Druga kategoria pokazuje, jak duża część pnia została przetarta na parkiet.

 • Cięcie promieniowe wykonuje się tak, aby pierścienie roczne były prostopadłe do pręta. W rezultacie włókna biegną wzdłużnie, ułożone w wąskie linie. Takie parkiety są najczęściej używane jako parkiet artystyczny - nie ma w nich szczegółów, które mogłyby zakłócać percepcję wzoru.
 • Cięcie styczne jest wykonane w taki sposób, że parkiet przechodzi stycznie do gotowych pierścieni. W rezultacie naturalny wzór drewna pozostaje zauważalny - linie są falowane. W Rosji zwykle kładzie się taki właśnie parkiet - jest tańszy, ale nie wygląda gorzej niż radialny.
 • Mieszane cięcie odbywa się tak, aby linie włókien były wygięte, a następnie prosto. Nie można użyć takiego parkietu do parkietu artystycznego, ale same w sobie wyglądają dość stylowo.Trzecia kategoria pokazuje określony wzór matrycy.

 • Promieniowy jest najbardziej jednolitym i jednolitym wariantem, z różnicą kolorów nie większą niż pół tonu. Dozwolone są tylko rzadkie węzły z przodu.
 • Select - parkiet jest nie tylko jednorodny, ale także pozbawiony wad mechanicznych, w tym sęków. Parkiet w kawałkach - jesion, dąb lub buk - ten typ jest sprzedawany po najwyższych cenach.
 • Natura - bez kropli koloru, z bardzo małymi sękami. Drewno bielu jest dozwolone (obszary młodego drewna nieco inne niż pozostałe), ale nie są uszkodzone.
 • Rustykalne - uszkodzenia mechaniczne, duże sęki, nawet pęknięcia (ale nie dłuższe niż 5 mm) są dozwolone. Taki parkiet - jesion, dąb, wiśnia lub osika - jest najtańszy.

Aby wybrać parkiet, należy kierować się takimi niuansami i mierzyć swoje możliwości finansowe za pomocą jakości wybranego parkietu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybierając parkiet, który ma zostać ułożony w domu, należy zwrócić uwagę na wiele czynników.

Pakowanie

Parkiet układany w hermetycznym polietylenie nie jest wrażliwy na zmiany temperatury i nie ulega wilgoci. Jeśli opakowanie jest rozdarte, oznacza to, że ładunek został uszkodzony podczas transportu, a parkiet może ucierpieć.

Suszenie

Na opakowaniu wskazuje, jak parkiet został wysuszony, ale nie można go ubezpieczyć przed oszustwem. Dlatego należy obrócić opakowanie i spojrzeć na rowki na spodzie parkietu, które mają na celu złagodzenie napięcia. Jeśli są w nich pęknięcia, oznacza to, że technologia została zerwana i należy położyć ten parkiet - aby zaspokoić kłopoty.

Geometria

Jeśli technologia została naruszona, istnieje szansa, że ​​wymiary różnych parkietów nie będą się zgadzać.

Na ostatnim etapie zakupu należy nałożyć na siebie nieco i porównać. Jeśli boki nie są całkowicie równoległe i mówią za siebie, nie należy brać takiego parkietu, zwłaszcza jeśli jest to parkiet artystyczny, którego całe piękno zależy od symetrii.

Grubość

Urządzenie parkietu jest tak silnie uzależnione od grubości. Cała podłoga parkietowa nie powinna być grubsza niż 16 mm, chyba że zakłada się solidną, solidną podstawę, a warstwa robocza (odległość od rowka do górnej części) nie powinna być grubsza niż 7 mm.
Wymiary

Długość nie powinna być większa niż 7 cm, szerokość większa niż 5, w przeciwnym razie parkiet będzie wyglądał niedokładnie. Jeśli weźmiesz mniejszy parkiet, podłoga nie będzie wystarczająco niezawodna. Wyjątkiem jest parkiet artystyczny, który może być skomplikowany, designerski i nie przestrzegać zasad.

Po wybraniu parkietu należy przejść do następnego etapu. Jest to układanie parkietu, który jest jeszcze trudniejszy do wyboru.

Rodzaje i technologia układania

Sposoby układania parkietu są liczne, ale wszystkie wymagają takiego samego pedantycznego podejścia, w którym trzeba zakończyć wszystkie naprawy, zmniejszyć wilgotność w pomieszczeniu, równomiernie ustawić temperaturę, a następnie rozpocząć układanie.

Zaczyna się od wyrównania podstawy, co jest możliwe w dwóch wersjach:

 • Układanie na betonie. W tym przypadku na podłodze apartamentu kładzie się folię, która będzie służyć jako hydroizolacja. Beton wlewa się od góry (w tym procesie należy dokładnie kontrolować brak nieregularności, w przeciwnym razie nawet modułowy parkiet odkształca się szybko) i jest pokryty podkładem, który zapewni najlepsze połączenie z innymi warstwami. Gdy podkład jest suchy, nakłada się na niego klej, a na nim nakłada się arkusze sklejki z hydroizolacją. Wynik musi być ustalony za pomocą gwoździ lub śrub.
 • Układanie na sklejce. Film kładzie się na betonowej podłodze mieszkania. Lagi z grubego drewna są mocowane na górze, aby uzyskać równą podstawę, w odpowiednich miejscach można złożyć drewno lub podłożyć drewniane podpory. Lagi są mocowane za pomocą narożników, na nich układana jest sklejka, którą mocuje się gwoździami lub śrubami.

Po tym, jak zdecydujesz dokładnie, jak będzie pasował parkiet:

 • „Deck” - listwy będą równoległe do siebie, przesunięte do połowy lub jednej trzeciej długości.
 • „Choinka” - słupki będą ustawione prostopadle do siebie.
 • „Kwadraty” lub „warkocz” są prostsze niż choinka, ponieważ listwy są ułożone równolegle do siebie 2/3/4, a następnie pozostałe są ułożone obok siebie prostopadle, również równolegle do siebie.

Rodzaje układania parkietu są bardzo liczne, ale technologia pozostaje taka sama, niezależnie od tego, jaki wzór będzie w rezultacie na podłodze - drzewa lub gwiazdy:

 • Parkiet jest przyklejony lub przybity do podłogi - nie będzie możliwe pozostawienie go połączonego wyłącznie ze sobą, ponieważ konstrukcja ulegnie awarii, gdy tylko parkiet zostanie wypaczony;
 • Parkiet polerowany. Aby zablokować parkiet - jodełkę lub kwadraty - wyglądają dobrze, muszą być polerowane, pierwsze dwie warstwy dużego ziarna, trzecia drobna. Konieczne jest usunięcie wszystkich drobnych wad wynikających z procesu.
 • Lakierowanie. Parkiet lakierowany jest mniej podatny na wilgoć i nie wysycha dłużej. Jedyną trudnością jest to, że warstwy lakieru muszą mieć co najmniej 9, a po każdej powłoce należy pozostawić podłogę do wyschnięcia na co najmniej jeden dzień. Ostatnia warstwa powinna wyschnąć w ciągu tygodnia.

Po zakończeniu pracy i wyschnięciu parkietu można go umyć po raz pierwszy i ocenić wyniki pracy. Jeśli wszystko zostanie wykonane prawidłowo: nie było pomyłki ani w wyborze, ani w układaniu - parkiet będzie wyglądał świetnie i będzie trwał przez wiele lat.Obejrzyj film: Loża Parkietu #4: Sprzedawać i jechać na wakacje? (Luty 2020).

Загрузка...