Rośliny zimozielone Kręcone Shadowy do żywopłotu ogrodowego, byliny iglaste odporne na mróz i krzewy zielne oraz piękne ozdobne drzewa nisko rosnące, opieka zimowa - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Evergreens w ogrodzie: opcje, rodzaje, tajemnice opieki (21 zdjęć)

Evergreens to duża grupa roślin, które zachowują ten sam gatunek przez cały rok. Wśród nich są nie tylko drzewa iglaste zwyczajowo zamieszkujące mieszkańców środkowego pasa, ale także pełzające rośliny, krzewy i trawy. Wiele z nich jest odpornych na zimno, większość kocha cienie. Świetnie nadają się do ogrodu w kraju lub w wiejskim domu ze względu na szereg zalet:

 • Estetyka. Rośliny liściaste w zimie latają wokół i wyglądają nieco nędznie i matowo. Z evergreenami nie ma takiego problemu - zawsze wyglądają równie atrakcyjnie.
 • Bezpretensjonalność. Większość gatunków potrzebuje cienia, nawozu i podlewania, ale nie wymaga niczego więcej. Nawet zimny wiatr nie może im zaszkodzić.
 • Większa zmienność. Wśród gatunków można znaleźć drzewa i krzewy, trawę i bluszcz. Dla każdego zadania zostanie znaleziona odpowiednia roślina i odpowiedni kolor.

Jeśli masz wyobraźnię i fundusze przy pomocy wiecznie zielonych roślin ozdobnych, możesz zrobić to tak, aby zimą strona wyglądała uroczo i pięknie.Przypadki użycia

Evergreens dla ogrodu mogą być wykorzystane w projektowaniu strony na różne sposoby.

Lądowanie

Najprostszą możliwością jest zasadzenie roślin tak, aby wyruszyły w różne zakątki ogrodu. Jeśli połączysz różne wysokości i różne odcienie liści, nawet zimą na miejscu pozostanie pewna różnorodność.

Żywopłot

Jeśli wydostaniesz się z liści roślin liściastych, zimą straci to wszystkie znaczenie, zamieni się w przeplot z matowych czarnych gałęzi, przez które wszystko, co dzieje się na miejscu, będzie doskonale widoczne. Jeśli używasz evergreenów do żywopłotów, nawet zimą, pozostanie nieprzenikniony i będzie wyglądał szykownie.

Żywe rzeźby

Rzeźby z roślin rzucających liście w zimie stają się raczej nieestetyczne. Wykonane z evergreenów, zachowują swoją formę i szyk nawet pod śniegiem.

Krawężniki

Podział terytorialny jest jedną z najlepszych cech krótkich krzewów. Mogą oddzielić sadzenie od torów, ścieżek z trawników i trawnika z domu. Oprócz funkcji estetycznej, mogą one również spełniać funkcję ochronną: nie pozwalać, by wiatr przechodził, nie pozwalać, aby z trawnika rosły chwasty lub trawa.

Ogrodzenia, altany i wszelkie kraty

Do tego nadają się wiecznie zielone winorośle, a zimą sprawią, że dom lub altana będą wyglądać jak zamki bluszczowe.

W zależności od celu musisz wybrać odpowiednie rośliny - każda z nich jest dobra do osiągnięcia określonych celów.

Rodzaje evergreenów

Evergreens są liczne i różnorodne. Ich klasyfikacja gospodarstw domowych jest dość prosta. Ze względu na rodzaj liści wiecznie zielone są:

 • Drzewa iglaste - najbardziej znane środkowemu paskowi i znane każdemu człowiekowi na ulicy: sosna, świerk, jodła.
 • Liściaste - mniej znane rośliny, które mogą utrzymać liście nawet zimą. Najbardziej znanym i popularnym z nich jest bukszpan.

Kształt evergreenów jest różnie podzielony. Wśród nich są:

 • Drzewa są dość wysokimi roślinami, które wyraźnie wyróżniają się z pnia.
 • Krzewy - stosunkowo niskie rośliny, które albo nie mogą wyraźnie odróżnić pnia, albo mają kilka identycznych pni.
 • Pnącza są winoroślami, które trzymają się dowolnego wsparcia.
 • Zioła to rośliny, które mają łodygę zamiast łodygi. Wśród gatunków zimozielonych występuje nawet jedna palma, która technicznie odnosi się do roślin zimozielonych.
 • Mchy są nietypowe dla hodowców z pasem środkowym, ale mają dużą popularność w Japonii. Z ich pomocą ogród może zostać całkowicie przekształcony.

W każdej klasyfikacji podpunktów znajdują się rośliny, które można wykorzystać do ogrodu. Najważniejsze jest, aby dowiedzieć się, który z nich jest odpowiedni do czego.

Drzewa i krzewy

Drzewa i krzewy można wykorzystać zarówno do komponowania żywopłotu, jak i do dekoracji działki. Zwykle są to gatunki iglaste, nie tylko piękne, ale także pachnące.

Świerk

Najbardziej popularne i znajome drzewo występuje w trzech wersjach.

Europejski

Olbrzym świerkowy, który może dorastać do 30 metrów wysokości i rozłożyć gałęzie nie mniej niż 5 m. Pierwsza dekada po posadzeniu rośnie powoli, a następnie może dodać ponad pół metra wysokości w ciągu roku. W ogrodach częściej stosuje się odmiany ozdobne:

 • Acrocone - ciemnozielone igły, wysokość nieco poniżej 3 metrów;
 • Inversa to niezwykłe świerkowe drzewo, którego gałęzie wyginają się w ziemi jak gałęzie wierzby;
 • Maksveli - mały dwumetrowy świerk z żółtawymi igłami i okrągłą koroną;
 • Tompa - półtora metra mały świerk z jasnozielonym odcieniem korony.

Kłujące

Może rosnąć do 25 metrów. Crohna nisko z niebieskawym odcieniem. Kolce długie, ostre. Ma również dekoracyjne podgatunki:

 • Fastigiata - wąska korona, szlachetna niebieska fala;
 • Guspi - nie tylko niebieski odpływ, ale jasny kolor, wysokość do 11 metrów;
 • Fat Albert - szary odpływ, wysokość do 15 metrów.Serbski

Najbardziej odporny na mróz świerk, który spokojnie znosi mróz do 30 stopni. Łatwy w pielęgnacji, dobrze znosi wiatr. Ma odmiany dekoracyjne:

 • Alexandra - gęsta, zaokrąglona korona, szybko rosnąca;
 • Freya - rozłożona twarda korona o nieregularnym kształcie, wysokość do 3 metrów;
 • Krasnolud - rozłożysta zaokrąglona korona, niebieskawy odpływ, wysokość około pół metra;
 • Karel to najmniejszy świerk, który ledwo rośnie do metra.

Świerk nie toleruje bliskości innych drzew - jego korzenie rosną na dużym obszarze blisko powierzchni i nie ma sensu sadzić innych roślin bliżej niż w odległości 3 metrów. Nie lubi też obfitego podlewania, jak wiele innych drzew iglastych. Idealny wzór nawadniania jest raz na 10 dni, krok po kroku.

Uwielbia światło i dobrze rośnie na słońcu. Lepiej sadzić sadzonki w lecie, w suchej rozluźnionej glebie.Jodła

Jodła - iglasta roślina zimozielona o szarawym, przyjemnym odcieniu kory i miękkich igieł. Jego korzenie sięgają głęboko w ziemię, stożki nie spadają, ale rozwijają się na drzewie. Wśród dekoracyjnych i popularnych odmian:

 • Arizona - osiąga 7-8 metrów wysokości, ma jasne czerwone stożki, niebieskawe igły, kremową korę;
 • balsamiczny - najmniejsza z odmian ledwie rośnie do pół metra, ma gładką brązową korę, bogate zielone igły z białym paskiem i fioletowymi szyszkami;
 • monochromatyczny - szarawa kora, niebiesko-zielone igły, końcówki skręcone, wysokość do 8 metrów.

Jodła uwielbia oświetlone obszary i wilgotną glebę luźną, dlatego wymaga podlewania w okresach suchych. Nie toleruje silnych mrozów, w pierwszym roku korzenie potrzebują ciepłej warstwy świerkowych gałęzi, które pokryją je.Bukszpan

Bukszpan jest niewymiarową rośliną ozdobną, która doskonale nadaje się do prac krajobrazowych. Dzięki niemu możesz utworzyć żywopłot lub granicę, użyj go do zagospodarowania ogrodu. Lubi obszary słoneczne lub lekko zacienione, dobrze rozluźnioną glebę, częste podlewanie na czas. Nie toleruj zbyt zacienionych miejsc, zimnych - jesienią korzenie muszą zasypiać suchymi igłami lub trocinami.

Bukszpan to wieloletnia roślina, która szybko i losowo rośnie na wysokość, wymaga okresowego przycinania. Może być bardzo skuteczny przy odpowiedniej opiece.

Jednocześnie bukszpan, choć piękny, jest trujący. Najlepiej dbać o niego w rękawiczkach.

Jałowiec

Juniper jest jednym z najpopularniejszych evergreenów. Może osiągnąć nawet 12 metrów wysokości, ma przyjemny zapach i piękne pąki, które w końcu stają się zielone od szarości i zaczynają przypominać jagody. Ma kilka odmian dekoracyjnych:

 • Montana - bardzo nisko rosnące krzewy, które ledwo rosną do 20 cm;
 • Klumnaris - za krótki, dorasta do pół metra i ma igły o szlachetnym niebieskim odcieniu;
 • Masa - pełzające krzewy z szarozielonymi igłami.

Jałowiec rośnie przez długi czas i praktycznie nie trzeba go pielęgnować - należy go podlewać tylko w czasie suszy, a czasami poluzować glebę. Czasami można zastosować nawóz.

Jedna z egzotycznych zalet jałowca, która nie może się pochwalić zielenią wiecznie zieloną - stożkami. Mogą być używane jako przyprawy do mięsa lub ryb. Nadają gotowemu potrawie przyjemny świeży smak.Pnącza i mchy

Można je połączyć w jedną grupę, ponieważ są mniej popularne niż drzewa i krzewy. Jednak gdy są właściwie używane, mogą wyglądać nie mniej imponująco, a jednocześnie znacznie bardziej oryginalne.

Bluszcz - wspinaczka zimozielona roślina liściasta. Lubi ciepłą, luźną kwaśną ziemię, mnóstwo podwiązek, które można splatać. Jej liście osiągają ćwierć metra długości, ich kolor jest zielonkawy, żółtawy lub szarawy. Jesienią na gałęziach pojawiają się kwiaty - małe, zielone i podobne do parasoli - które wiosną stają się dużymi czarnymi jagodami z przyjemnym muszkatołem. Mogą być używane jako przyprawy.

Powój - zimozielone, które zimą nie tracą swojej atrakcyjności. Liście są srebrnoszare, kwitną przez całe lato, uwalniając różowe pąki, które otwierają się na białe kwiaty. Potrzebuje wsparcia, może łatwo zaplecić ogrodzenie, ogrodzenie, kratownicę, słupki do altanki. Podczas silnych mrozów lepiej jest osłonić je przed zimnem.

Mech - gatunki mchu ogrodowego wyglądają bardzo imponująco i mogą zastąpić trawnik, ponieważ łatwo go zimują pod warstwą śniegu. Dobrze rosną w cieniu, gdzie kwaśne gleby i mokre. Nie wymagają specjalnej opieki, mogą faktycznie rosnąć samodzielnie.

Opieka nad evergreenami jest łatwiejsza niż większość. Okresowe podlewanie, trochę opieki przed okresem zimowym, interesująca obserwacja tego, co rośnie i rozprzestrzenia się - a nawet w zimie ogród będzie wyglądał jak letnia magia.

Obejrzyj film: Topiary - the art of shaping trees & shrubs into art forms courtesy of Pinterest (Luty 2020).

Загрузка...