Odkurzacz bezprzewodowy Upright, kompaktowe modele do prania i do czyszczenia na sucho, przegląd i ranking najlepszych - Dom i styl - 2019
Dom i styl

Uniwersalne odkurzacze pionowe: subtelność wyboru, porównanie najlepszych opcji

Wszystkie modele odkurzaczy pionowych mają podobne urządzenie: wyglądają jak rura z uchwytem, ​​do której przymocowany jest odpylacz i silnik, na drugim końcu znajduje się nasadka szczotkowa. Są łatwe w użyciu, kompaktowe, mają niewielką wagę, poradzą sobie z nimi i osobami starszymi i dziećmi. W przeciwieństwie do konwencjonalnych modeli, innowacyjne urządzenia nie wymagają demontażu, ze względu na małe wymiary mogą być ukryte za drzwiami wewnętrznymi. Konstrukcja jest taka, że ​​urządzenie jest w stanie przeniknąć w trudno dostępne miejsca, ma imponującą zwrotność.

Jeden z podgatunków - pionowy odkurzacz do prania - jest przeznaczony do czyszczenia na mokro w pełnym zakresie, a wbudowane filtry antyalergiczne pomagają całkowicie oczyścić powietrze w pomieszczeniu. Zakres tego typu urządzeń gospodarstwa domowego jest bardzo szeroki i jest popularny wśród współobywateli. Jeśli weźmiemy pod uwagę oceny najlepszych modeli, recenzje muszą zawierać linię Electrolux, Philips, Dyson, Bosch.

Urządzenia przewodowe i bezprzewodowe

Kluczowym działem odkurzaczy pionowych jest segmentacja linii produktów na modele przewodowe i bezprzewodowe.

Zasada działania sprzętu działającego w sieci jest bardzo prosta - wszystko tak samo, jak w przypadku konwencjonalnych odkurzaczy. Takie urządzenia mają nieograniczony czas działania, można bez pośpiechu myć podłogę wysokiej jakości, czystymi meblami tapicerowanymi, dywanami, pozbywać się kurzu na powierzchniach. Ale przewód ogranicza swobodę ruchów, będzie przeszkadzać, jeśli w domu są dzieci i zwierzęta. Ponadto model nie może być używany na ulicy, na przykład do sprzątania w altanie lub na letnim tarasie. Moc urządzeń waha się w zakresie 1200-2200 W, koszt zależy od marki producenta, funkcjonalności i poziomu wyposażenia.

Bezprzewodowy odkurzacz pionowy jest bardziej mobilny, może być używany do obróbki powierzchni znajdujących się w znacznej odległości od domu.

Główną wadą jest ograniczony dostępny czas pracy, akumulator musi być okresowo ładowany (średnio trwa 20-40 minut autonomicznego czyszczenia). Moc jest nieco niższa w porównaniu z wyżej opisanym typem, moc ssania również nie jest duża.

Dbałość o właściwości techniczne

Przed rozważeniem oceny najlepszych odkurzaczy prostych i myjących warto poświęcić czas na zapoznanie się z przeglądem funkcji, które mają znaczący wpływ na możliwości operacyjne urządzeń:

 • Moc absorpcji mierzona jest w aerowatach lub watach, im wyższy jest ten wskaźnik, tym lepsze będzie sprzątanie. Nie wszyscy producenci wskazują na moc, ta sztuczka jest szczególnie ważna w przypadku słabszych modeli bezprzewodowych. Dlatego przy wyborze najlepszego w sklepie sprawdź działanie urządzenia.
 • Waga jest ważna, duże i ciężkie kopie nie mogą pochwalić się popytem ze strony użytkownika. Jeśli środek ciężkości znajduje się na górze, niedaleko uchwytu, urządzenie będzie łatwiejsze do podniesienia, co oznacza, że ​​będzie przetwarzać pionowe powierzchnie i pozbyć się pajęczyny.
 • Istnieją włókniste, węglowe, piankowe, elektrostatyczne filtry, najbardziej skuteczne membrany HEPA, które hamują ultradrobne cząstki. Ponadto wszystkie te odmiany doskonale sprawdzają się w usuwaniu brudu i zapachu.
 • Objętość odpylacza nie jest tak ważna, jeśli dom ma już zwykły model w pełnej skali. Worki odkurzaczy do czyszczenia na sucho mogą mieć pojemność 4 litry, ale wśród nabywców są również popularne urządzenia do szybkiego czyszczenia - pojemniki są instalowane nie więcej niż 0,3-0,5 litra.
 • Żywotność baterii ma kluczowe znaczenie dla technologii bezprzewodowej, najlepszym rozwiązaniem - około pół godziny. Należy również unikać sprzętu wymagającego długiego ładowania.
 • Uważa się, że potężne urządzenia mają wysoki poziom hałasu, ale dziś producenci są zajęci rozwiązywaniem tego problemu. Jeśli oznaczenie nie zawiera liczb i dB, warto włączyć sprzęt w sklepie, aby dowiedzieć się, że hałas będzie akceptowalny do użytku domowego.

Dodatkowe małe rzeczy, które na pewno będą pomocne.

Aby czyszczenie było przyjemne i łatwe, należy zadbać o dostępność dodatkowych funkcji i akcesoriów. Należy jednak pamiętać, że modele z wieloma akcesoriami i akcesoriami są nieco droższe niż standardowe wyposażenie, chociaż są w pełni uzasadnione.

Zwróć uwagę na następujące dodatkowe opcje:

 • Przełączniki zasilania są bardzo istotne dla zmian bezprzewodowych. Jeśli istnieją 2-3 tryby działania, słabe mogą być używane do długotrwałego czyszczenia, a silne - do krótkotrwałej ekspozycji.
 • Szczotka turbo z samooczyszczaniem. Użytkownicy wiedzą, że ten element jest bardzo trudny do oczyszczenia, w niektórych przypadkach musi zostać całkowicie zdemontowany, aby usunąć wszystkie zatkane śmieci. Jednak producenci nie przestają opracowywać własnych linii, teraz dostępny jest system samoczyszczenia: po naciśnięciu oddzielnego przycisku aktywowane są ostre ostrza, szybko ścinają włosy, nici i wełnę, które wpadły do ​​szczotki, resztki natychmiast trafiają do rury.
 • Liczy się także długość sznurka. Jeśli kupisz pionowy odkurzacz cyklonowy z 5-6 metrowym przewodem, nie musisz się martwić o brak gniazd w pobliżu, w tym przypadku możesz w pełni prowadzić działalność bez podłączania przedłużacza.
 • Wymienne dysze i szczotki pomogą znacząco zróżnicować zakres dostępnych manipulacji. Szczotka turbo jest przeznaczona do zbierania gruzu i wełny z dywanów, połączone analogi równie skutecznie radzą sobie z przetwarzaniem miękkich i gładkich powierzchni, kątowe i szczelinowe zapewniają udany efekt lokalny. Istnieją nawet wersje z podświetleniem zmotoryzowanym, które ułatwiają czyszczenie ciemnych obszarów.
 • Ochrona przed przegrzaniem, odpowiednio, zapobiega przepaleniu urządzenia z powodu intensywnego użytkowania. Z reguły opcja ta występuje w większości odkurzaczy prezentowanych na rynku podstawowym.
 • Specjalne gumowane uchwyty walczą z poślizgiem. Wygodne jest również, jeśli istnieje możliwość pionowego zamocowania urządzenia bez dodatkowych podpór.

Rozszerzając ofertę producentów i zwiększając popyt konsumentów, można obecnie znaleźć modele niskiej klasy, które są dostępne dla przeciętnych użytkowników o niskich dochodach. Wcześniej produkt ten należał do segmentu premium sprzętu gospodarstwa domowego. Teraz wybór odkurzacza pionowego to nie tylko określenie optymalnej ceny: można porównać przedstawicieli najlepszych ocen, uważnie przestudiować recenzje sprzętu ręcznego.

Przykłady popularnych pionowych linijek próżniowych

VITEK VT-1818 zasługuje na największą uwagę: zawiera minimalny zestaw funkcji do czyszczenia na sucho. Moc pracy wynosi 300 watów, objętość odpylacza cyklonowego wynosi 1 l, zużycie energii nie przekracza 1600 watów, jest dysza szczelinowa, szczotka do dywanów i podłóg, przewód jest automatycznie nawijany.

Odkurzacz pionowy Philips 7070 doskonale myje, czyści i suszy powierzone mu terytorium, zgodnie z opiniami, sprzęt ten jest bardzo wysokiej jakości i produktywny. Jedynym minusem jest znaczna waga, ale jest wyrównana za pomocą szczotki do automatycznego czyszczenia, 8-metrowego przewodu zasilającego, 0,8-litrowego odpylacza cyklonowego ze wskaźnikiem pełności.

W segmencie cen średnich najlepszym odkurzaczem pionowym jest Electrolux ZB 2943. Akumulator jest lekki, jedno ładowanie trwa 35 minut, a szczotki mają funkcję automatycznego czyszczenia. Ważne jest, aby mieć wbudowane światło, które ułatwia czyszczenie obszarów problemowych.

Ci, którzy potrzebują długotrwałej autonomicznej pracy, powinni zwrócić uwagę na ergonomiczny i niezawodny Bosch BCH 6ATH25. Odpylacz ze wskaźnikiem jest zaprojektowany na 0,9 litra, odkurzacz ma obniżony poziom hałasu, dostępna jest regulacja trybów zasilania. W pełni naładowane urządzenie może pracować bez przerwy przez 1 godzinę.

Duży model Miele S7580 sprawdził się doskonale: niesamowita moc i duża objętość worka na kurz (aż 6 litrów) pomagają w czyszczeniu nawet nadmiernie zabrudzonych powierzchni. Zestaw zawiera różnorodne dysze, również z podświetleniem, oferowane są szczotki - szczelinowe, uniwersalne, meble. Uchwyt do gięcia ma na celu poprawę dostępu, torba ma zwiększoną wytrzymałość, dzięki czemu można bezpiecznie montować części metalowe i szkło za pomocą odkurzacza.

Specjalną niszę w klasie premium zajmują podłogi Dyson DC51 Multi Floors, które decydują o tym, które urządzenie pionowe ma najwyższą zwrotność. Doskonała jakość wykonania jest godna uwagi, nie można pominąć doskonałego wyposażenia, w tym wygodnych dysz, obrotowej turbosprężarki z systemem samooczyszczania. Kabel sieciowy osiąga 8,5 metra, moc ssania wynosi 140 watów, 0,8 l to objętość odpylacza cyklonowego.

Wszystkie opisane powyżej kategorie mają zarówno mocne, jak i słabe strony. Podsumowując, można zauważyć, że odkurzacze z drutu doskonale sprawdzają się podczas sprzątania i codziennych potrzeb. Kompaktowe odpowiedniki baterii umożliwiają obsługę powierzchni, nie tylko w domu, ale także poza pokojem. Dlatego wybór zależy od wymagań operacyjnych konsumentów (kryteria określone w artykule pomagają im określić) oraz specyfiki ich domu.