Dbanie o laminat w warunkach w mieszkaniu w domu, zasady i środki do parkietu pokrytego olejem lub lakierem - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Pielęgnacja laminatu i parkietu: przegląd środków regularnych i okresowych

Drewniane podłogi są godną ozdobą nowoczesnego wnętrza, symbolizując prestiż i żywotność właścicieli. Jest on preferowany do takich cech jak ciepło, trwałość, naturalność, elitarność, ponieważ parkiet i laminat z powodzeniem radzą sobie z zadaniami zachowania ciepła i tworzenia komfortu. Możliwości dekoracyjne materiału są nieograniczone, ale utrzymanie laminatu w mieszkaniu wymaga siły, cierpliwości i inwestycji finansowych.

Niebezpieczeństwa zagrażające drewnianej podłodze

„Najgorszym wrogiem” jest niewątpliwie woda. Jeśli na powłokę rozlano ciecz, należy ją natychmiast usunąć. Podczas czyszczenia na mokro szmatkę należy dokładnie przycisnąć. W żadnym wypadku nie wolno używać odkurzaczy do prania.

Dbanie o parkiet w domu ogranicza się do ochrony wykończenia przed zarysowaniami. Ich źródłem są zwierzęta domowe, buty na obcasach. Dlatego, po pierwsze, w pokoju trzeba używać miękkich kapci, a po drugie - w porę, aby przeciąć paznokcie swoich ulubionych zwierząt, jeśli poruszają się niezależnie wokół mieszkania.

Wszystkie meble powinny być wyposażone w specjalną gumowaną lub filcową podszewkę, zwłaszcza te wewnętrzne elementy, które regularnie zmieniają swoją lokalizację: krzesła, stoliki, krzesła.

Obuwie na obcasach - osobny temat do rozmowy, musisz wymagać od siebie i gości, bezbłędnie zmieniać buty. Oczywiście nie możesz upuścić ciężkich przedmiotów na podłogę, ale nikt nie jest na to odporny, po prostu musisz być ostrożny.

Piasek i brud mogą zamienić musującą powłokę w coś bezimiennego i zgniłego, a ponadto kurz jest aktywnie zatkany w porach drewna, a jeśli zaniedbamy regularną pielęgnację laminowanej platformy, nagromadzone cząstki brudu będą musiały zostać usunięte wraz z górną warstwą, więc należy rozłożyć maty podłogowe i podążaj za ich czystością. Jednak nawet jeśli w pokoju są dywany, nie jest to gwarancją, że przestrzeń jest chroniona przed piaskiem, ponieważ jest wprowadzana do środka na podeszwie obuwia zewnętrznego.

Okleina drewniana ma zewnętrzną powłokę, a dbałość o olejowany parkiet polega na dbaniu o tę warstwę ochronną.

Lista regularnych działań:

  • W ciągu pierwszych dwóch tygodni po lakierowaniu czyszczenie można przeprowadzić tylko za pomocą odkurzacza, po określonym czasie można wprowadzić wilgotną szmatkę do procesu. Jeśli w domu są używane meble z rolkami, te ostatnie powinny mieć specjalną gumowaną powłokę, dzięki której można bezpiecznie korzystać z krzeseł i krzeseł. Czyszczenie i konserwację parkietu można również przeprowadzić za pomocą bawełnianej szmatki i szczotki do włosów, ścierne środki czyszczące są zabronione. Należy zachować ostrożność w przypadku sztywnych przedmiotów: jeśli warstwa lakieru lub oleju zostanie uszkodzona, drewno będzie podatne na wilgoć i brud.
  • Zasady pielęgnacji laminatu pozwalają na stosowanie specjalnych środków czyszczących - klinik. Są uważane za wyjątkowe ze względu na neutralność chemiczną dzięki lakierowi parkietowemu. Najlepszą opcją jest to, że zarówno kliner, jak i lakier są produkowane przez tę samą markę. Nie należy sprawdzać receptur ludowych laminatów, na przykład używać benzyny, rozcieńczalnika do farb, detergentu do mycia naczyń, alkoholu.
  • Intensywna ręczna lub maszynowa pielęgnacja laminatu ma zastosowanie tylko w obecności stwardniałych lub zakorzenionych zanieczyszczeń, z których nie można pozbyć się łagodnych metod. Nie wolno nam zapominać, że pielęgnacja lakierowanego parkietu zapewnia okresową aktualizację warstwy ochronnej. Zwykle wystarczy polerować powłokę co 5-7 lat i nakładać lakier.

Jak często należy używać oszczędnych środków?

W obszarze mieszkalnym wystarczy nakładać produkt do pielęgnacji laminatu raz na 2-3 miesiące. Na terenie o dużym natężeniu ruchu, na przykład na korytarzu, w biurze lub na schodach, należy wykonywać takie prace co 2-3 tygodnie. W kawiarniach, sklepach i szkołach, czyli w instytucjach o dużym obciążeniu, manipulacje te organizowane są co tydzień.

Aby zachować barierę ochronną lakieru, odpowiednie są pasty na bazie wosku, a także produkty rozpuszczalne w wodzie, które są bezwonne. W porównaniu z lakierem olej nie tworzy grubej warstwy powierzchniowej, tylko zamyka pory drewna. Ten środek pomaga zapobiegać przedostawaniu się zanieczyszczeń i wilgoci do włókien. Dbałość o parkiet pod olejem jest bardzo prosta: wystarczy ponownie przetworzyć problematyczne obszary.

Preparaty olejowe są wygodne dzięki bardzo szybkiemu odzyskiwaniu powierzchni - wszystkie manipulacje i okres pozostały na podłogach wymagają nie więcej niż jednego dnia. Dlatego coraz częściej pokrywają fornir w rozrywce, sklepach i innych obiektach, które nie mogą być bezczynne przez długi czas. Usługa sprowadza się do tego samego delikatnego czyszczenia na sucho i na mokro. Podłogi podpodłogowe wymagają częstszych aktualizacji impregnacji i stosowania produktów do pielęgnacji podłóg.

Wartość mikroklimatu

Drewniana podłoga jest przyjazna dla środowiska i naturalna, oddycha, więc gdy poziom wilgoci wzrasta, może zmieniać się rozmiar, osnowa i pęcznienie. Jeśli natomiast powietrze jest suche, istnieje duże ryzyko pęknięć i pęknięć spowodowanych zmniejszeniem objętości włókna. Aby zapobiec znacznym wahaniom, konieczne jest użycie środka do impregnacji wodoodpornej do pielęgnacji laminatu.

Gdy rozpoczyna się sezon grzewczy, na parkiet przypadają ciężkie czasy, a aby zmniejszyć skutki suszenia powietrzem, należy zadbać o dodatkowe nawilżanie: albo zainstalować urządzenie w systemie wentylacji, albo kupić przenośne urządzenie domowe. W sezonie letnim występuje nadmiar wilgoci, w takich warunkach konieczne jest również w szczególny sposób dbanie o podłogi: uważnie monitoruj czystość, aby uniknąć wnikania wody w jakiejkolwiek formie.

Warto zauważyć, że w gorących krajach o klimacie tropikalnym stosowana jest zaawansowana technologia posadzkowa: podłoga, szlifowana i traktowana olejem, jest umieszczana na podłożu bez użycia kleju, jest to tzw. Na ścianach charakterystyka powłoki została zaciśnięta. Dzięki temu możliwe jest wyrównanie skutków wysokiej wilgotności powietrza przez cały rok.

Typowe uszkodzenia, możliwość ich eliminacji

Zwykle dbaniu o laminat w domu towarzyszy rozwiązanie stale pojawiających się problemów. Następne będą uważane za główne.

Intensywne promieniowanie słoneczne może powodować zmianę koloru parkietu i laminatu, a ponadto różne rodzaje drewna różnie reagują na przedłużony kontakt z ultrafioletem. Na przykład wiśnia dojrzewa szybko, wkrótce umiera ciemnieje. Konwersja odcienia jest procesem naturalnym, w tym przypadku nie są potrzebne środki zaradcze.

Wykończenie może reagować na działanie detergentów, produktów dla zwierząt, wilgoci, plam lub lokalnych przebarwień. Wszystko, co się rozlało, musisz natychmiast usunąć, ponadto nie powinieneś używać produktów zawierających amoniak. Rozwiązaniem może być szlifowanie i powlekanie dotkniętych obszarów lakierem, w ekstremalnych przypadkach matryce te będą musiały zostać wymienione.

Jeśli powietrze wewnętrzne staje się suche w zimie, istnieje duże ryzyko pęknięcia. Zwykle po wyłączeniu ogrzewania zjawisko to powinno zniknąć. Jednak właściwa pielęgnacja podłogi laminowanej obejmuje kontrolę klimatu. Na niektórych rodzajach drewna, w szczególności na dębie, występują pofalowane pęknięcia wynikające z ruchu materiału, nie można ich wyeliminować. W przypadku naruszenia estetyki można również zastąpić obszar problemowy.

Gdy pasy pęcznieją, możliwe jest, że efekt wysokiej wilgotności objawia się, możliwe jest, że podczas układania podłogi nie zaobserwowano standardów szczeliny dylatacyjnej. Aby uniknąć takich problemów, warto zadbać o pełną wodoodporność powłoki, a nawet na etapie instalacji, aby sprawdzić zgodność wszystkich etapów z zasadami instalacji.

Właściwa pielęgnacja laminatu i parkietu to wieloaspektowy, wieloetapowy proces. Podstawowym środkiem jest stworzenie optymalnego mikroklimatu, a następnie należy zadbać o ochronę podłogi przed uszkodzeniami mechanicznymi za pomocą wykładzin i mat podłogowych. Regularna pielęgnacja ogranicza się do usuwania brudu i kurzu, w tym przy użyciu aerozoli i specjalnych koncentratów czyszczących. Wreszcie intensywna terapia przejawia się w okresowym stosowaniu związków ochronnych.