Zasłony na łukowatych oknach zwinięte lub rzymskie - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Zasłony na łukowatych oknach: jak wybrać prawo (23 zdjęcia)

Okna w formie łuków wyglądają elegancko i szlachetnie, według statystyk są to drugie najbardziej popularne typy okien po placu. Jeśli z okna otworzy się piękna panorama, otwór nie może być ozdobiony tkaninami. Jednak większość osób ceni sobie prywatność, ochronę przed ciekawskimi oczami i wygodę, poza odpowiednio dobranymi zasłonami będzie w stanie uzupełnić podstawowy stylista w aranżacji wnętrz.Wybór odpowiednich zasłon do łukowych okien nie jest łatwym zadaniem, ale można to zrobić. Przede wszystkim należy zdecydować o geometrii okien w formie łuku, najczęściej są to dwie formy: klasyczna i łukowata.

Klasyczny format łukowatych okien może mieć również inną nazwę - słoneczny. Oprócz standardowych pokryw okiennych, okna mają igły dziewiarskie, które są ułożone w postaci światła słonecznego, które nadały drugie imię. Łukowate łukowate okna są prostokątną strukturą, w której łuk tworzy się łukiem w górnej części.

Wykonanie łukowych zasłon okiennych może pełnić różne funkcje, które mają zasadnicze znaczenie przy wyborze niektórych zasłon:

  • podkreślić niestandardową geometrię okna;
  • uzupełnić wnętrze pokoju za pomocą zasłon, aby dodać szczególny urok i skupić się na;
  • podziel pokój na strefy i wybierz je za pomocą odpowiednio dobranych zasłon;
  • umiejętność całkowitego ukrycia się przed wzrokiem ciekawskich.

Niezależnie od głównej funkcjonalności, wybrane zasłony powinny być harmonijnie połączone z wnętrzem.Opcje montażu

Prawidłowy wybór opcji montażu kurtyny jest nie mniej ważny, ponieważ jest okazją do wizualnego rozszerzenia pomieszczenia, dodania do niego oświetlenia lub, przeciwnie, wybrania konkretnego obszaru.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów mocowań jest wieszanie zasłon poniżej łukowego łuku. Zatem górna łukowata część okna pozostaje otwarta, co oznacza, że ​​do pomieszczenia wpada więcej naturalnego światła. Kurtyny do takiego mocowania można wybrać klasycznie proste, a nawet w stanie narysowanym, nietypowa geometria okna będzie widoczna, podkreślając elegancję wnętrza i jego oryginalność. A jeśli dasz pierwszeństwo lekkim i nieważkim zasłonom w jasnych kolorach, to oświetlenie w pomieszczeniu tylko się zwiększy.Istnieją również negatywne aspekty takiego zakotwiczenia: jeśli pomieszczenie nie jest wysokie, zasłony mogą wizualnie uczynić go jeszcze niższym, zwłaszcza jeśli są to grube zasłony o ciemnych odcieniach.

Mocowanie zasłon nad konstrukcją okna jest najbardziej odpowiednie dla niskich przestrzeni, ponieważ jest to dodatkowa możliwość wizualnego zwiększenia wysokości pomieszczenia.

Tutaj są po prostu zasłonięte łukowate okna z prostymi masywnymi zasłonami będą całkowicie ukryte. Ta opcja montażu jest uniwersalna, tutaj zarówno klasyczne proste zasłony, jak i inne modele są odpowiednie: rolety, patchwork, draperie itp. Możesz uzupełnić wybrane zasłony o akcesoria: pierścienie, specjalne pętle itp.Nie mniej popularne jest mocowanie wzdłuż wewnętrznego konturu, bezpośrednio w łuku. Takie wiszące zasłony nie mogą po prostu zapisywać, ale także podkreślać geometrię okna. Do tego rodzaju mocowania można wybrać zarówno długie zasłony, jak i krótsze, używając dodatkowych akcesoriów. Aby osiągnąć maksymalne oświetlenie, najlepiej pozostawić dolną część okna otwartą.Zasłony ruchome

Najwygodniejsze są ruchome zasłony, dzięki którym możesz łatwo i szybko ukryć się przed ciekawskimi oczami dzięki specjalnej konstrukcji. Mechanizm może być zarówno automatyczny, jak i ręczny. Wybierając zautomatyzowany widok mobilnych zasłon, można je nawet kontrolować za pomocą pilota, tabletu lub smartfona. Forma okapu może być zarówno prosta, jak i powtarzająca się wygięcie łuków. Najbardziej odpowiednie rodzaje zasłon do tego projektu to:

  • rolety;
  • rolety rzymskie;
  • zasłony angielskie;
  • Australijskie zasłony.

Główny nacisk należy położyć na wybór pięknych tkanin, ich kolor i stylistyczny wygląd, harmonijnie uzupełniając wnętrze pokoju.

Tekstylia okienne: jak wybrać

Decydując się na główny typ łukowatego okna, a także mocując okap, możesz przejść bezpośrednio do wyboru zasłon. A głównym kryterium jest tutaj zgodność ze stylistyczną decyzją wnętrza.

Jeśli wnętrze pokoju zostało zaprojektowane w stylu minimalizmu, fuzji lub skandynawskich motywów, które są istotne w ostatnim czasie, to wybór polega na zatrzymaniu się przy zasłonach, wykonanych z lekkich, naturalnych i koniecznie przezroczystych tkanin. Proste formy zasłon są mile widziane, a dzięki przezroczystym materiałom forma zapięcia okapu może być nad łukami - geometria okna będzie wtedy oglądana w każdym przypadku, zachowując niestandardowe i indywidualne cechy. Preferowane są zasłony rzymskie, walcowane lub plisowane.Bambusowe zasłony lub żaluzje wykonane z naturalnego drewna byłyby idealne dla ekologicznego stylu. Dobrym wyborem byłyby zasłony z naturalnego lnu o dużej fakturze, które można przedstawić w postaci rzymskich zasłon.Projekt otworu okiennego w klasycznych wariantach - barokowym, nowoczesnym lub klasycznym - zakłada obecność zasłon z masywnych i drogich materiałów. Może to być aksamit, raczej gęsty jedwab naturalny, satyna lub tafta w ciemnych i nasyconych kolorach; możliwe jest, że na tkaninie występują charakterystyczne monogramy, a także dodatkowe akcesoria w postaci pętli.Dla takich stylów jak Provence, Country lub Chebbi charakteryzuje się lżejszymi materiałami. Zasłony mogą być wykonane z organzy, tiulu, jasnego jedwabiu, szyfonu, głównie w jasnych kolorach, dopuszcza się niewielki nadruk kwiatowy lub grochowy.

Zasłony na łukowatym oknie mogą być zarówno proste, jak i krótkie, z oryginalną serwetą, w tym asymetryczną. Jeśli wnętrze pokoju zawiera pewne elementy w postaci frędzli, wstążek lub ruche, wówczas właściwe będzie wybranie zasłon w tym samym rozwiązaniu dekoracyjnym.

Obejrzyj film: Firany i zasłony - dekoracja okien (Luty 2020).

Загрузка...