Jak prawidłowo układać linoleum na podłodze z drewna lub betonu, na płycie pilśniowej lub sklejce z podłożem i ciepłą podłogą z rękami - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Jak położyć linoleum: kilka prostych wskazówek

Pin
Send
Share
Send
Send


Naprawa nie jest łatwym procesem, wymagającym nie tylko wysokiego zużycia energii i inwestycji finansowych, ale także doskonałej wiedzy na temat samego procesu i materiałów budowlanych. Jeśli mówimy o podłogach, różnorodność, która jest dziś prezentowana w sklepach, jest po prostu ogromna. Nie weźmiemy pod uwagę wszystkich wykładzin podłogowych, będziemy mieszkać tylko na linoleum, które od wielu lat pozostaje wyborem milionów.

Jakie są zalety linoleum nad innymi powłokami:

 • koszt jest znacznie niższy niż w przypadku innych podłóg;
 • ułożenie tego pokrycia zajmuje nieporównanie mniej czasu;
 • różnorodność palety kolorów i faktury;
 • demontaż linoleum zajmuje również minimum czasu.

Zatem, ponieważ zalety tej powłoki są bezsporne, linoleum jest nabywane wszędzie.

Zanim położysz linoleum własnymi rękami, zalecamy, abyś zdecydował się na wybór materiału. Należy wziąć pod uwagę skład, bazę, powłokę, stopień wytrzymałości i inne wskaźniki. Na tej podstawie możemy wyróżnić kilka najsłynniejszych rodzajów linoleum.

Linoleum z polichlorku winylu

Skład tej podłogi zawiera różne dodatki, dzięki którym linoleum staje się bardziej elastyczne i trwałe. Produkowany jest z różnych podstaw: tkany, nietkany, spieniony. W sprzedaży dostępne są rolki jednowarstwowe i wielowarstwowe. Podstawa i kilka warstw przyczynia się do zwiększenia izolacji cieplnej i dźwiękowej.

Po dokonaniu zakupu nie spiesz się, aby natychmiast rozpocząć instalację.

Materiał musi spędzić dzień w formie rozłożonej, konieczne jest, aby linoleum przybrało kształt pokoju i przyzwyczaiło się do temperatury pokojowej - wszystko to gwarantuje łatwiejszą instalację.

Ważne jest, aby wiedzieć, że optymalna temperatura w tym przypadku nie powinna być niższa niż 18 ° C, wilgotność nie powinna przekraczać 65%. Należy rozumieć, że wahania temperatury i wilgotności będą niekorzystnie wpływać na właściwości fizyczne materiału.

Układanie linoleum na drewnianej podłodze nie jest trudne, wystarczy wyrównać podłogę, jeśli to konieczne, wymienić stare deski na nowe. A teraz więcej o samym procesie:

 • przeprowadzić dokładną kontrolę drewnianej podłogi: każda deska podłogowa musi być dopasowana do siebie, wykluczone są wszelkie piski i nierówności, jeśli zostaną znalezione, konieczne są wstępne prace w celu wymiany drewnianej podłogi;
 • jeśli między starymi deskami podłogowymi są szczeliny, a podłoga nie skrzypi ani nie spada, to wystarczy użyć szpachli, aby wyeliminować luki;
 • aby stworzyć idealnie równą podłogę, czasami do stworzenia podłogi używane są dodatkowe materiały. Aby to zrobić, drewniana podłoga pokryta jest arkuszami sklejki lub płyty pilśniowej, które są starannie przymocowane do drewnianych desek za pomocą wkrętów samogwintujących w odległości 40 cm.

Układanie na betonie jest znacznie łatwiejsze niż na podłogach drewnianych. Co najważniejsze, powierzchnia podłogi powinna być całkowicie płaska i sucha. Proces stylizacji jest następujący:

 • poprzednio zaleca się całkowite usunięcie starej powłoki;
 • wymagane jest sprawdzenie powierzchni betonu, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości zaleca się użycie jastrychów do całkowitego wyrównania podłóg;
 • jeśli nieprawidłowości są znaczące, stare więzi należy zastąpić nowymi;
 • ułóż linoleum w klej lub bez kleju;
 • zaleca się układanie pod podłożem linoleum w celu dodatkowej izolacji termicznej.

Teraz wiesz, co linoleum lepiej układać w kuchni z betonową podłogą lub w innym pomieszczeniu, ponieważ wybór materiału jest bardzo zależny od obciążeń i częstotliwości działania. Linoleum w kuchni powinno być trwałe i przyjazne dla środowiska.

Pin
Send
Share
Send
Send