Radzieckie meble stare we wnętrzu, renowacja i zmiana za pomocą rąk, wystroju i decoupage - Dom i styl - 2022
Dom i styl

Radzieckie meble we wnętrzu: nowe życie starych rzeczy (20 zdjęć)

Pin
Send
Share
Send
Send


Często uważa się, że wszystkie radzieckie meble pochodziły z Europy Wschodniej. Nie jest to całkiem prawdziwe stwierdzenie, ponieważ w różnych okresach w ZSRR różne fabryki wytwarzały meble o wystarczająco wysokiej jakości, które różniły się kierunkami stylu. Tradycyjnie meble w stylu radzieckim można podzielić na trzy etapy:

 • okres 30-50 lat stylistycznie reprezentuje „Styl Imperium Stalina”, który charakteryzuje się dużymi meblami, wykonanymi z szeregu naturalnych lasów, ozdobionych pompatycznym i artystycznym wystrojem;
 • okres lat 60-70 - minimalizm „odwilży Chruszczowa”, meble stały się popularne w tym czasie, główną zaletą była niedroga cena, wygoda i niewielkie rozmiary, zestawy mebli stały się modne po raz pierwszy;
 • okres lat 80. to czas mebli tego samego rodzaju masywnych ścian, beztwarzowych zestawów kuchennych, wykonanych z taniej sklejki o słabej jakości powłokach.

Produkcja mebli z okresu sowieckiego nie świeciła różnorodnością, ale w rodzinie naszych matek i babć wciąż można znaleźć przedstawicieli rodziny mebli z czasów socjalizmu. Obecnie bardzo popularne jest odnawianie mebli radzieckich własnymi rękami i dekorowanie nowoczesnych wnętrz przedmiotami gospodarstwa domowego z ubiegłego wieku. Renowacja i dekoracja takich mebli dla wielu stała się rodzajem hobby i ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu.


sovetskaya-mebel-v-interere-novaya-zhizn-starih-veshej-20-foto


sovetskaya-mebel-v-interere-novaya-zhizn-starih-veshej-20-foto-2


sovetskaya-mebel-v-interere-novaya-zhizn-starih-veshej-20-foto-3

Zmiana starych mebli

Nie wyrzucaj starych mebli radzieckich, które charakteryzują się wysoką jakością wykonania i trwałością. Istnieje wiele pomysłów, jak przedłużyć jego żywotność i sprawić, by stał się ozdobą nowoczesnego designu każdego pomieszczenia. Pierwszy etap renowacji obejmuje naprawę i zmianę starych mebli:

 1. Przede wszystkim konieczne jest usunięcie jak największej ilości pyłu nagromadzonego przez lata za pomocą odkurzacza i usunięcie wszystkich zanieczyszczeń ciepłą wodą, mydłem i gąbką;
 2. używając papieru ściernego lub specjalnego narzędzia do szlifowania, usuń wszystkie rozwarstwienia na powierzchniach drewnianych, pęknięciach i nierównościach starych mebli radzieckich, uszczelnij je kitem, dobrze osusz i ponownie wypoleruj;
 3. wymienić stare połamane okucia, podnieść materiał, aby wzmocnić otwory chwiejnych daszków do drzwi;
 4. wzmocnić (jeśli jest taka potrzeba) nogi mebli.

Należy rozumieć, że konieczne jest powtórzenie tych elementów życia sowieckiego, które są wykonane z naturalnego drewna. Takie środowisko dla domu nigdy nie wychodzi z mody, więc zmiana mebli radzieckich pozwoli uzyskać we wnętrzu oryginalny obiekt wykonany z naturalnego materiału, który może służyć przez wiele lat.

Kolejnym krokiem będzie uporządkowanie mebli.


sovetskaya-mebel-v-interere-novaya-zhizn-starih-veshej-20-foto-4


sovetskaya-mebel-v-interere-novaya-zhizn-starih-veshej-20-foto-5

Dekorowanie starych mebli

Obecnie istnieje wiele technik, które pozwolą każdemu meblowi z ubiegłego wieku uzyskać nowe życie i harmonijnie wtopić się w nowoczesne wnętrza. Fascynujący proces zdobienia mebli z epoki sowieckiej nie jest szczególnie trudny i jest dostępny dla wszystkich.


sovetskaya-mebel-v-interere-novaya-zhizn-starih-veshej-20-foto-6


sovetskaya-mebel-v-interere-novaya-zhizn-starih-veshej-20-foto-7

Jednym z najbardziej spektakularnych i popularnych sposobów jest użycie techniki decoupage, która dotarła do nas z Francji. Przetłumaczone z francuskiego słowa „decoupage” oznacza „wytnij”. Jednak historyczne korzenie tego niezwykłego wystroju sięgają XII-wiecznych Chin. Uważa się, że biedni chińscy chłopi jako pierwsi ozdabiali meble rzeźbionymi obrazami.


sovetskaya-mebel-v-interere-novaya-zhizn-starih-veshej-20-foto-8


sovetskaya-mebel-v-interere-novaya-zhizn-starih-veshej-20-foto-9

Ta technika jest używana do dekoracji absolutnie wszelkich rzeczy, stare radzieckie meble nie są wyjątkiem. Rysunek jest wstępnie wybrany i wycięty zgodnie z rozmiarem przedmiotu, który ma zostać ozdobiony, i kompozycji, którą zamierzał projektant. Jako taki wystrój możesz użyć:

 • serwetki papierowe, różne w strukturze, wzorze, wzorze;
 • tkaniny naturalne lub sztuczne, mające gładki lub zadrukowany wzór;
 • fragmenty tapet z płaskimi lub masowymi powierzchniami;
 • notatki, karty, karty;
 • kawałki naturalnej lub sztucznej skóry z różnymi rodzajami wytłoczeń.

Wybór materiału, projektu i kompozycji przyszłości dla decoupage zależy tylko od indywidualnych preferencji artysty i stylu pomieszczenia, w którym obiekt jest urządzony. Rysunek, który nakłada się na powierzchnię mebli, może ściśle podążać za stylistycznym kierunkiem lub stać się jasnym akcentem w pomieszczeniu.


sovetskaya-mebel-v-interere-novaya-zhizn-starih-veshej-20-foto-10


sovetskaya-mebel-v-interere-novaya-zhizn-starih-veshej-20-foto-11

Potrzebne będą nożyczki, klej PVA, gąbka lub miękki wałek, pędzel, lakier. Proces rejestracji w technice decoupage składa się z kilku etapów:

 • Klej PVA rozcieńczony wodą w stosunku 1: 1;
 • z wybranego materiału ostrożnie wyciąć nożyczkami kontury przyszłego wystroju;
 • nawet cienka warstwa kleju jest nakładana na suchą powierzchnię za pomocą pędzla;
 • delikatnie wycinaj wzór, wykonując powolne ruchy, wygładzaj wałkiem lub gąbką, aby powierzchnie materiału dekoracyjnego i mebel były w doskonałym kontakcie;
 • włożyć cienką warstwę kleju, wysuszyć i włożyć kolejną warstwę kleju;
 • dokładnie wysuszone i pokryte cienką warstwą lakieru.

Takie meble wyglądają bardzo harmonijnie w pokojach najbardziej zróżnicowanych trendów stylistycznych. Nawet stare radzieckie meble kuchenne wykonane techniką decoupage mogą stać się dumą i wskaźnikiem dobrego smaku gospodyni.


sovetskaya-mebel-v-interere-novaya-zhizn-starih-veshej-20-foto-12


sovetskaya-mebel-v-interere-novaya-zhizn-starih-veshej-20-foto-13

Oprócz techniki decoupage można zastosować inne, równie interesujące metody i techniki do dekoracji mebli z czasów Związku Radzieckiego:

 • malowanie mebli o różnych kolorach i strukturze z kolorami, które pozwalają stworzyć efekt powłoki z brązu, złota lub srebra, która pomaga dekorować meble, które będą organicznie uzupełniać każde rozwiązanie stylowe pomieszczenia;
 • Technika Craquelure oferuje, za pomocą specjalnej powłoki lakierowej, sztucznie starzeć meble i nadać im odrobinę starożytności i urok przeszłości historycznej;
 • Wklejanie folią samoprzylepną jest najłatwiejszym sposobem na przywrócenie starych mebli: folie imitujące różne rodzaje naturalnego drewna są bardzo popularne.

Niezwykły efekt dekoracyjny można uzyskać, stosując metodę farbowania przez koronkę. Aby to zrobić, na powierzchni starej radzieckiej szafki, stołu lub stolika nocnego przymocuj koronkowe płótno i pomaluj meble. Rezultatem jest niezwykle lekki, przewiewny wystrój.

Dziwne, ale często sofy, krzesła i fotele z czasów radzieckich okazują się lepsze i bardziej niezawodne niż współczesne analogi. Jeśli zamówisz meble tapicerowane z ZSRR, będzie on służył swoim właścicielom przez długi czas i stanie się niezwykłym akcentem w ogólnym stylu pokoju.


sovetskaya-mebel-v-interere-novaya-zhizn-starih-veshej-20-foto-17


sovetskaya-mebel-v-interere-novaya-zhizn-starih-veshej-20-foto-18

Im dalej trwa era Związku Radzieckiego, tym silniejsze jest pragnienie współczesnego człowieka, aby zachować meble z czasów radzieckich i dać im nowe życie. Tłumaczy to fakt, że projektanci nowego tysiąclecia chętnie przywracają radzieckie meble i wykorzystują je jako unikalny element dekoracyjny najbardziej wyrafinowanych wnętrz.


sovetskaya-mebel-v-interere-novaya-zhizn-starih-veshej-20-foto-19


sovetskaya-mebel-v-interere-novaya-zhizn-starih-veshej-20-foto-20

Obejrzyj film: Dekoracje z drewna -- 10 pomysłów (Sierpień 2022).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send