Wyroby ze szkła i kryształów, jak je myć i czyścić - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Zastawa kryształowa: odmiany, zasady pielęgnacji (22 zdjęcia)

Jak wiecie, kryształ w naszym życiu jest integralnym elementem świątecznego ustawienia stołu. Technologia produkcji potraw z tego materiału pojawiła się ponad pięć tysięcy lat temu.

Wysoki poziom przejrzystości uzyskuje się dzięki zastosowaniu ołowiu w materiale. Jeśli ilość ołowiu w doniczce przekracza 10%, można ją nazwać kryształem. Najlepsze dania to te, w których poziom ołowiu wynosi 30%.

Szkło kryształowe będzie droższe niż szkło konwencjonalne, dlatego wymaga ostrożniejszego podejścia do pielęgnacji. Jeśli nie zależy ci na szkle tego typu, nie czyść go, wtedy stanie się ono błotniste w krótkim czasie. Aby kryształ pozostawał przez długi czas genialny, konieczne jest umycie go w roztworze z sokiem z cytryny lub octem.Kryształowe potrawy można reprezentować za pomocą kieliszków do wina, szklanek, dań cukierkowych, salaterek, cukiernic, przypraw, wazonów, dzbanków i wielu innych.

Wysokiej jakości kryształ nie powinien mieć żadnych plam i zmętnienia, a jeśli przytrzymasz go mokrym palcem, zadzwoni. Frytki, fałdy i szorstkość - znak fałszywości.

Gatunki kryształów

Na rynku konsumenckim można znaleźć różne rodzaje kryształów. Każdy z nich ma swoje zalety:

  • Bezołowiowe Obecność ołowiu w tej puli wynosi 36%. Taki gatunek pojawił się ponad 350 lat temu. Jest trwały i nie ulega zniszczeniu pod wpływem kwaśnego środowiska lub zasady. Materiał jest całkowicie bezpieczny dla ludzkiego zdrowia.
  • Góra. Gatunek ten przyciąga dużą liczbę osób o walorach estetycznych. Jest to genialny, trwały i trwały materiał. Z należytą starannością długo będzie zadowolony ze swoich niezrównanych danych zewnętrznych. Najczęściej kamieniem szlachetnym używa się do produkcji biżuterii, soczewek i różnych drogich produktów. Produkty wykonane z kryształu górskiego mogą mieć różne kolory, w tym dymne i czarne.
  • Barium. Niezawodny i trwały materiał, który w swoich właściwościach jest podobny do ołowiu, ale ma w swoim składzie bar.
  • Czeski. Nie ma ołowiu w tym gatunku. To szkło potasowo-wapniowe, które charakteryzuje się doskonałymi danymi estetycznymi.Kolor i przezroczysty kryształ

Dziś rynek produktów kryształowych oferuje dania o różnych kolorach. Mogą to być zarówno elementy przezroczyste, jak i kolorowe. Szkło kryształowe otrzymuje się przez dodanie pewnych dodatków do kompozycji. Jeśli dodasz kobalt, materiał zmieni kolor na niebieski. Kadm lub złoto umożliwiają uzyskanie kryształu o czerwonawym odcieniu. Żółte i zielone kolory są możliwe z dodatkiem żelaza. Używając czystego manganu, możesz sprawić, że potrawy będą żółte.

Możesz ozdobić szkło różnymi metodami zdobienia. Przeważnie kryształ jest ozdobiony złotem. Pozłacana folia jest wkładana na zewnątrz lub wewnątrz materiału. Można również stosować malowanie tlenkiem złota lub satynowe wykończenie. Jeśli chcesz uzyskać powierzchnię nie błyszczącą, zastosuj technikę matowania.

Czeski kryształ: zalety

Sztućce wykonane z czeskiego kryształu są bardzo poszukiwane. Materiał ten charakteryzuje się niesamowitą przezroczystością i wysokim poziomem trwałości. Kryształ z Czech jest uzyskiwany dzięki zastosowaniu specjalnych technik przetwarzania. Fascynujące rozpraszanie naczyń wygląda elegancko i drogo.

Czeskie szkło i wyroby kryształowe łączą harmonijne kształty i gładkie ornamenty. Wygląda wspaniale na stole.Czeska zastawa stołowa jest wysokiej jakości. Powstaje przez połączenie nowoczesnej technologii i starych tradycji. Dekoracja jest ekskluzywna i niedościgniona. Duża liczba elementów jest wykonywana ręcznie. Asortyment produktów jest szeroki. Reprezentują go liczne kieliszki do wina, szklanki, wazony, talerze i wiele innych.
Kryteria Crystal Care

Wszelkie przybory kuchenne wymagają odpowiedniej opieki. Jeśli chcesz, aby trwało tak długo, jak to możliwe, i aby zadowolić oko swoim niedoścignionym wyglądem, należy go odpowiednio oczyścić. Dbałość o kryształ polega na przestrzeganiu pewnych zaleceń.

Jak myć naczynia kryształowe? Konwencjonalne zabrudzenia można łatwo usunąć za pomocą detergentu i niestrzępiącej się szmatki. Można również myć szkło kryształowe za pomocą aksamitnych serwetek i niewielkiej ilości skrobi.Aby kryształ błyszczał jak nowy, wystarczy dodać trochę octu lub kwasu cytrynowego do wody. Następnie powierzchnia jest czyszczona i wcierana do sucha.

Jeśli kryształ nie jest używany przez dłuższy czas i stoi w kredensie bez mycia, może na nim tworzyć się gruba warstwa pyłu. Możesz szybko się go pozbyć, jeśli włożysz naczynia do miski z wodą, w której ugotowano ziemniaki. Więc możesz wyczyścić wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia.
Jeśli po umyciu naczyń pojawią się niedopuszczalne zabłocone plamy, można je łatwo usunąć, czyszcząc materiał roztworem soli i octu.

Nie zaleca się mycia kryształu w gorącej wodzie. Więc może szybko stać się mętny z czasem. Umyj szklankę w ciepłej wodzie. Płytkę z winem można łatwo usunąć z karafki lub kieliszka do wina za pomocą wody z mydłem. Jeśli nie umyłeś starego kryształu przez długi czas, możesz usunąć brud za pomocą połowy ziemniaka. To dobry środek czyszczący.
Aby zapobiec plamom na naczyniach, nie zaleca się suszenia po umyciu, ale dokładnie wytrzeć do sucha.

Szkło i wyroby kryształowe są dziś częstym atrybutem świąt domowych. Najważniejszym kryterium kryształu jest przezroczystość. Jeśli opieka jest kompetentna, twoje naczynia będą wyglądać drogo i pięknie.

Obejrzyj film: Huta Szkła Kryształowego - Szczytna materiał z ro (Styczeń 2020).

Загрузка...