Baldachim do maszyn z kutego drewna lub metalu, jak zrobić poliwęglan lub drewno rękoma, piękne warianty i wzory domów jednopiętrowych z daszkiem z cegły - Dom i styl - 2022
Dom i styl

Carport: zalety, materiały, tajemnice produkcji (22 zdjęcia)

Pin
Send
Share
Send
Send


Wiata jest potrzebna, aby służyć jako garaż w tymczasowych miejscach parkingowych, gdzie prostota i szybkość budowy konstrukcji kosztują więcej niż jakiekolwiek inne cechy. W dachach, na dziedzińcach prywatnych lub wielopiętrowych budynków, wiata pod samochodem będzie najlepszym możliwym rozwiązaniem, również ze względu na długą listę zalet.

Dlaczego właśnie baldachim?

Jak każda konstrukcja, którą można zbudować własnymi rękami, wiaty mają swoje zalety.


naves-dlya-mashini-preimushestva-materiali-sekreti-izgotovleniya-22-foto


naves-dlya-mashini-preimushestva-materiali-sekreti-izgotovleniya-22-foto-2

Ochrona

To główna zaleta i główny cel - nawet najprostsza wiata ochroni samochód przed:

 • niekorzystne warunki pogodowe - deszcz, który może powodować rdzę, grad, może zmiażdżyć metal lub uszkodzić szkło, paląc słońce, które może spalić kolor ciała i usiąść prawie na białym;
 • sezonowe kłopoty - liście jesienią, śnieg zimą, wiatr latem;
 • zwierzęta - żadne gołębie nie dotrą do samochodu stojącego pod szopą.


naves-dlya-mashini-preimushestva-materiali-sekreti-izgotovleniya-22-foto-5


naves-dlya-mashini-preimushestva-materiali-sekreti-izgotovleniya-22-foto-6

Taniość

Budowa garażu na dziedzińcu jest nie tylko trudna, ale także kosztowna, a baldachim - nawet jeśli jest to wiata na 2 samochody lub 3 samochody - będzie kosztował znacznie mniej.

Łatwość parkowania

Musisz jechać do garażu, stale obawiając się, że nie zmieścisz się w drzwiach i poświęcisz czas na odwrócenie się na podwórku. Wywołanie pod baldachimem ulicy jest znacznie łatwiejsze.

Przy odpowiednim podejściu czasza wygrywa w dużym zamkniętym garażu, zwłaszcza jeśli nie zostawisz samochodu pod nim na zimę.

Materiały

Baldachim dla samochodu z dachem jednospadowym (z szczytem również jednak) składa się z trzech głównych części.


naves-dlya-mashini-preimushestva-materiali-sekreti-izgotovleniya-22-foto-9


naves-dlya-mashini-preimushestva-materiali-sekreti-izgotovleniya-22-foto-10

Rama

Siatka ramy składa się z filarów i krokwi. Wspiera dach.

 • Drewno. Wiata z taką ramą może wyglądać estetycznie (zwłaszcza jeśli jest mistrzowskie drewno rzeźbiarskie), jest łatwa do wykonania i nie jest zbyt droga, jeśli nie próbujesz zrobić z litego dębu. Jednak wiata z samochodu ma pewne wady: wymaga starannej konserwacji, ponieważ nieobrobione drewno pali się łatwo, rozkłada się i podlega wpływowi wielu różnorodnych zagrożeń biologicznych, od pleśni po pasożyty. Aby temu zapobiec, musisz szukać specjalnych lakierów i powłok, a następnie powtarzać zabieg co kilka lat.
 • Metaliczny. Baldachim dla metalowego samochodu wygląda nie mniej estetycznie niż drewniany z bali (zwłaszcza jeśli jest kuty) i jest o wiele bardziej niezawodny. Prawidłowo traktowany na rdzę, będzie trwał znacznie dłużej niż drewniane markizy. Jednak trudno jest to zrobić samemu - potrzebne są konkretne umiejętności i spawarka.
 • Z kamienia Znacznie bardziej egzotyczna opcja niż na przykład wiata z baru. Słupy wykonane są z cegły, a wynik jest niezawodny i estetyczny na swój sposób. Wymaga zdolności układania cegieł i mieszania zaprawy cementowej. Można go łączyć z innymi opcjami.


naves-dlya-mashini-preimushestva-materiali-sekreti-izgotovleniya-22-foto-11


naves-dlya-mashini-preimushestva-materiali-sekreti-izgotovleniya-22-foto-12


naves-dlya-mashini-preimushestva-materiali-sekreti-izgotovleniya-22-foto-13

Pokrycia dachowe

Zakrywa ramę. Istnieje wiele opcji:

 • Markiza. Najprostsze i najtańsze z możliwych rozwiązań, często powłoka namiotowa jest stosowana jako tymczasowa powłoka. Jednak dzięki niezawodnej ramie markiza może być doskonałym schronieniem dla samochodu w kraju. Wodoodporny, nie szeleści zbyt głośno, nie przepuszcza gradu i nie zapada się pod ciężarem śniegu. Jedyny minus namiotu szybko się zużywa, co często wymaga wymiany.
 • Płytka metalowa. Znacznie bezpieczniejszy niż markiza, a jednocześnie lekki, niezawodny i wygląda jak prawdziwa płytka. Nie wymaga starannego transportu, nie wymaga specjalnych umiejętności. Jedyny prawdziwy minus dachu metalu - absolutnie nie ma znaczenia, gdy nie chodzi o pomieszczenia mieszkalne - bardzo dobrze nadaje każdy dźwięk.
 • Decking. Jest również bardziej niezawodny niż markiza, ale jednocześnie wykonany z niego baldachim będzie mniej estetyczny niż daszek wykonany z metalowej płytki - w rzeczywistości materiał jest blachą, kapryśnie zakrzywioną dla większej wytrzymałości. Niezawodny, lekki, łatwy w obsłudze, bardziej ekonomiczny niż metalowa płytka (praktycznie nie ma odpadów po nim) i równie dobrze nadaje dźwięk.
 • Ondulina. Wykonane z celulozy i jej zadaszenia są uważane za bardziej przyjazne dla środowiska niż zadaszenia z metalowej płytki lub metalowego profilu. Dobrze jest zrobić z niego dach dwuspadowy, ponieważ łatwo się wygina bez złamania. Lekki, niezawodny, nie wymaga specjalnych umiejętności, jest odporny na wilgoć, ale palny i szybko zanika.
 • Łupek. Zadaszony z niego baldachim będzie tańszy niż daszek wykonany z metalowych profili, równie lekki i łatwy w montażu, ale jednocześnie łupek jest bardziej delikatny, zawiera azbest, który jest niebezpieczny dla ludzi i wrażliwy na działanie wilgoci.
 • Profil metalowy Daszek metalowego profilu będzie elegancki i tani, ale będzie musiał być tak przetworzony, aby nie rdzewiał. Ponadto, jak każdy materiał metaliczny, przewodzi dobrze.
 • Poliwęglan. Zadaszenia z poliwęglanu dla samochodów są jeszcze bardziej eleganckie niż z profili metalowych ze względu na ogromną różnorodność kolorów i zdolność do częściowego przekazywania światła słonecznego. Ponadto wiata wykonana z poliwęglanu nie jest odporna ani na wodę, ani na ogień, ani na bodźce biologiczne, łatwo się wygina i jest po prostu zamontowana. Jedynym minusem jest rozszerzalność cieplna. Wiaty pod maszyną z poliwęglanu mają tendencję do rozszerzania się przy gorącej pogodzie, dlatego podczas instalacji należy dbać o specjalne śruby i szerokie otwory, w przeciwnym razie dach szybko pęknie.

Zależy to od materiałów, wyglądu czaszy na placu budowy, tego, ile będzie stać i jak bezpieczny będzie pod nią samochód. Przy projektowaniu domu z wiata, materiały muszą myśleć przede wszystkim.


naves-dlya-mashini-preimushestva-materiali-sekreti-izgotovleniya-22-foto-14


naves-dlya-mashini-preimushestva-materiali-sekreti-izgotovleniya-22-foto-15

Zadając pytania dotyczące sposobu zrobienia wiata samochodowego lub budowy wiaty samochodowej, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych rzeczy naraz.

Ogólny projekt i musisz podjąć decyzję, zanim zaczniesz robić carport na samochód do kraju własnymi rękami. Baldachim może być inny:

 • przymocowany do ściany z jednej strony i otwarty od pozostałych trzech lub całkowicie otwarty - od tego zależy jego niezawodność, estetyka i konieczność wykonania izolacji akustycznej;
 • może być jednopiętrowy lub dwukondygnacyjny - na drugim piętrze można urządzić altanę lub przechowywać niezbędne drobiazgi, bez których nie zrobi ani jednego domku letniego.


naves-dlya-mashini-preimushestva-materiali-sekreti-izgotovleniya-22-foto-17


naves-dlya-mashini-preimushestva-materiali-sekreti-izgotovleniya-22-foto-18

Konstrukcja dachu może być:

 • szopa lub baldachim szczytowy - i od tego zależy nie tylko estetyczna strona problemu, ale także to, jak dobrze wilgoć spłynie z dachu;
 • czasza z daszkiem lub bez - pod daszkiem można umieścić niezbędne rzeczy, w taki czy inny sposób związane z samochodem.


naves-dlya-mashini-preimushestva-materiali-sekreti-izgotovleniya-22-foto.jpeg">


naves-dlya-mashini-preimushestva-materiali-sekreti-izgotovleniya-22-foto-19

Ogólna lokalizacja. Szopa parkingowa powinna znajdować się:

 • pod bardzo lekkim nachyleniem - wystarczająco, aby woda mogła płynąć, ale zbyt mała, aby samochód na podwórzu mógł zostać umieszczony na hamulcu ręcznym;
 • w cieniu - niekoniecznie kompletne, ale wystarczające, aby materiał pokrycia dachowego nie blaknął (szczególnie w przypadku dachów i łupków z tworzyw sztucznych).


naves-dlya-mashini-preimushestva-materiali-sekreti-izgotovleniya-22-foto-20


naves-dlya-mashini-preimushestva-materiali-sekreti-izgotovleniya-22-foto-21

Wymiary. To od nich zależy, ile będzie kosztowne zbudowanie wiaty samochodowej własnymi rękami i jak wygodnie będzie jeździć pod nią:

 • wysokość powinna być o jeden metr wyższa od samochodu, wraz z górnym bagażnikiem - jeśli zwiększysz go, spadnie do środka, jeśli mniej - samochód nie będzie w stanie zmieścić się prawidłowo;
 • długość musi być o jeden metr dłuższa niż długość samego samochodu;
 • szerokość powinna być o dwa metry więcej.

W rezultacie dom z wiata zostanie wykonany zgodnie ze wszystkimi standardami i nie będzie jasne, czy właściciel musiał długo zastanawiać się, jak zrobić wiaty własnymi rękami. Dbałość o szczegóły, dokładność i zgodność z zasadami umożliwi to.

Obejrzyj film: Comment construire un CARPORT en bois (Sierpień 2022).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send