Pnącza Do Ogrodów Ozdobne Kwitnienie, Rośliny jednoroczne i Wieloletnie, Piękne Kręcone, Płytkie Podlewanie i Bezpretensjonalne Rośliny Do Domków - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Pnącza do ogrodu: piękna dekoracja każdego ogrodu i pola bramkowego (20 zdjęć)

Pin
Send
Share
Send
Send


Ozdobne winorośle do ogrodu są aktywnie wykorzystywane zarówno w profesjonalnym projektowaniu krajobrazu, jak i dekorowaniu daczy. Popularność i popyt na takie rośliny nie jest zaskakujący, ponieważ nasadzenia kwitnących winorośli wyglądają bardzo imponująco, a dbałość o nie wymaga specjalnych umiejętności i drogich nawozów.


liani-dlya-sada-krasivoe-ukrashenie-lyubogo-sada-i-priusadebnogo-uchastka-20-foto


liani-dlya-sada-krasivoe-ukrashenie-lyubogo-sada-i-priusadebnogo-uchastka-20-foto-2

Rośliny wspinaczkowe mogą ozdobić dowolną część domu, stworzyć oryginalny ogród kwiatowy i strefę. W zależności od pożądanego rezultatu można sadzić rośliny, kwitnąć, cienie i inne rodzaje roślin. A jeśli chcesz cieszyć się pięknem zielonych przestrzeni przez kilka sezonów, powinieneś pomyśleć o zakupie wieloletnich sadzonek.

Drzewiaste i trawiaste, kwitnące i nie kwitnące, jednoroczne i wieloletnie - każdy rodzaj winorośli ogrodowej będzie godną ozdobą i kontynuacją zaprojektowanego projektu. Oto kilka faktów o tym niesamowitym wystroju wnętrz:

  • Wspólna nazwa tych roślin pochodzi od francuskiego słowa „liane” („bind”).
  • Ze względu na dużą liczbę gatunków i podgatunków można stworzyć dowolną dekorację frontowych działek ogrodowych, domków letniskowych i ogrodowych.
  • Aby nadać winorośli pożądany kształt, wykonuje się specjalne podparcie, na którym anteny roślin wznoszą się w górę, a tam kwitną liście i kwiaty.
  • Lasy deszczowe są uważane za ojczyznę liany. Przywiezione próbki poddano selektywnej metodzie hodowli, dzięki której większość gatunków była uprawiana i przystosowana do rozmnażania i rozwoju w niemal każdym zakątku świata.
  • Podczas „ruchu” do Europy wiele gatunków roślin straciło właściwości, aby stworzyć nieprzekraczalne zarośla. W naturze pnącza do ogrodu nie będą w stanie tworzyć bujnych zarośli, z których słyną ich tropikalne odpowiedniki.


liani-dlya-sada-krasivoe-ukrashenie-lyubogo-sada-i-priusadebnogo-uchastka-20-foto-5


liani-dlya-sada-krasivoe-ukrashenie-lyubogo-sada-i-priusadebnogo-uchastka-20-foto-6

Klasyfikacja winorośli

Trzeba powiedzieć, że to słowo nie daje prawa do podziału roślin na odmiany. Liana jest istotną formą roślin, cechą odróżniającą je od innych przedstawicieli flory. Dziś są one tradycyjnie podzielone na dwie główne grupy: wieloletnie i roczne liany.

W różnorodności obu odmian znajdują się zarówno owoce, jak i rośliny ozdobne. Spójrzmy na główne gatunki, które są najbardziej powszechne w naszym kraju, ze szczególnym uwzględnieniem wieloletnich winorośli.


liani-dlya-sada-krasivoe-ukrashenie-lyubogo-sada-i-priusadebnogo-uchastka-20-foto-8


liani-dlya-sada-krasivoe-ukrashenie-lyubogo-sada-i-priusadebnogo-uchastka-20-foto-9

Funkcje opieki

Roczne pnącza są dość cierpliwe i nie wymagają specjalnej opieki. Jedyne, co chciałbym zauważyć, to fakt, że pionowa podpora musi być zbudowana na etapie siewu. Uformowane korzenie, jeśli zaczniesz budować strukturę w okresie aktywnego rozwoju winorośli, mogą zostać uszkodzone, co doprowadzi do jej śmierci i zniszczy nadzieje na piękny projekt ogrodu.

Wieloletnie pnącza do ogrodu

Pod opieką tych szybko rosnących winorośli warto porozmawiać osobno. Niektóre rodzaje kwiatów wymagają ocieplenia na zimę, więc aby zachwycić Cię w przyszłym roku, zadbaj o to jesienią w okresie żniw z daczy.

Wspinaczka na różę

Te kwitnące winorośle ogrodowe znajdują się na szczycie listy najbardziej ukochanych roślin ogrodników bez powodu. Piękne pąki zachwycają gości i właścicieli terenu od połowy lata do późnej jesieni. Kwitnienie jest inną pompą i mnóstwem kolorów.

Róża wspinaczkowa bardzo kocha światło słoneczne, więc w cieniu zawsze czuje się bardzo źle. Aby stworzyć mocne wsparcie, lepiej jest użyć naturalnych materiałów, w szczególności drewna. Konstrukcje metalowe przyczyniają się do zamarzania rośliny podczas mroźnych miesięcy zimowych.


liani-dlya-sada-krasivoe-ukrashenie-lyubogo-sada-i-priusadebnogo-uchastka-20-foto-10


liani-dlya-sada-krasivoe-ukrashenie-lyubogo-sada-i-priusadebnogo-uchastka-20-foto-11

Muszę powiedzieć, że ten czas jest najsilniejszym testem dla winorośli. Rose kocha ciepło. Urodzony w sprzyjającym klimacie, nie jest w stanie wytrzymać mrozu, dlatego w okresie żniw należy polać dużą ilością trocin na miejscu, co ochroni korzenie przed zamarznięciem. Łodygi muszą być owinięte włókniną, która zapewni niezawodną ochronę podczas zimnej zimy.

Wczesną wiosną izolacja jest usuwana, a suche gałęzie są cięte nożyczkami ogrodowymi. Nie zapomnij rozrzedzić krzewów raz na trzy lata, w przeciwnym razie młode pędy uschną, a winorośl da mniej kwiatów.

Te wiecznie zielone winorośle ogrodowe charakteryzują się niesamowitym kwitnieniem. Pąki można porównać do trąbki gramofonowej, doskonale komponują się z przyjemnym jasnozielonym kolorem liści.

Kapsis zaskakuje swoją trwałością i doskonałą tolerancją na zimno i mróz. Ma jednak pewną osobliwość - winorośl jest przywracana przez długi czas po zimie, dla której jest często nazywana „śpiącą pięknością”. Ale ta roślina kwitnie przez całe lato i pierwszy miesiąc jesieni.

Jeśli chodzi o opiekę, wszystko jest zaskakująco proste i łatwe. Jedyne, na co należy zwrócić uwagę, to sadzenie sadzonek. Jeśli czapki nie spodoba się pogoda i temperatura gleby, młody pęd może uschnąć. Ale nawet gdy winorośl wygląda na martwą i smutną, nie spiesz się, aby zapisać ją do najbliższego kosza na śmieci. Być może roślina potrzebuje więcej czasu na adaptację, a po kilku tygodniach zacznie się aktywnie rozwijać i rozwijać.


liani-dlya-sada-krasivoe-ukrashenie-lyubogo-sada-i-priusadebnogo-uchastka-20-foto-13


liani-dlya-sada-krasivoe-ukrashenie-lyubogo-sada-i-priusadebnogo-uchastka-20-foto-14

Kapsis rośnie bardzo szybko. W ciągu pierwszych kilku lat życia pędy mogą rozciągać się na 10 metrów, a za kilka lat krajobraz będzie się rozszerzał. Aby uniknąć silnego wzrostu, doświadczeni ogrodnicy zalecają umieszczenie rośliny w „ramie”, a raczej należy ją opracować w oddzielnym, ogrodzonym obszarze.

Te zielone plantacje mają wystarczająco dużą wagę, więc wsparcie dla wzrostu pionowego powinno być mocne, ale nie można w ogóle przyciąć fryzury, dopóki roślina nie stanie się nieuporządkowana.

Actinidia

Ta wieczna winorośl uderza w bezpretensjonalność i piękno. Wiosną roślina aktywnie rozwija się i cieszy oko bujnym, miękkim zielonym liściem, a jesienią nowy wzrost nabiera karmazynowego koloru. Ta zimozielona roślina kontynuuje swój rozwój w zimie - w tym czasie pojawiają się na niej jagody w jasnym pomarańczowym kolorze.

Kręcone dzikie winogrona idealnie przylegają do ścian, co pozwala tworzyć naprawdę wyjątkowe i skomplikowane wzory. Tak skutecznie splata swoje podparcie z liśćmi, że powierzchnia pod pędami nie jest w ogóle widoczna. Szczególnie piękna ta winorośl wygląda jesienią, kiedy jej liście stają się czerwone.

Roślina świetnie się czuje w dowolnym miejscu w okolicy, najważniejsze jest to, aby mieć niezawodne wsparcie. Liana ma dość dużą wagę, więc na przykład listwy wykonane z drewna mogą wytrzymać nacisk tylko młodej rośliny. Najczęściej w budownictwie do dzikich winogron stosuje się siatki, okucia i liny.

W rozumieniu wielu ogrodników roślina ta jest związana z krzakiem. To błąd. Obecnie istnieje ogromna liczba odmian roślin, w tym liany.

Nie wszystkie owoce wiciokrzewu można jeść. Niektóre gatunki odznaczają się niesamowitym aromatem, pięknym kwitnieniem i oryginalnym kolorem liści oraz nie soczystymi i smacznymi jagodami. Pąki wiciokrzewu zwykle otwierają się wieczorem i, wydzielając wspaniały zapach, przyciągają dużą liczbę motyli, które tylko uzupełniają estetyczny wygląd żywopłotu lub wiejskiego domu.

Obejrzyj film: Pnącza - osłony na płoty (Sierpień 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send