Mozaika w projektowaniu kuchni, ceramiki, lustra, plastiku lub szkła na fartuchu lub panelu, rodzaje układania i wykańczania panelu Skinali - Dom i styl - 2022
Dom i styl

Mozaika do kuchni: różne gatunki (25 zdjęć)

Pin
Send
Share
Send
Send


Mozaika we wnętrzu kuchni z powodzeniem zastępuje konkurencyjne rodzaje wykończeń dużych rozmiarów, takich jak granit, szkło, płytki ceramiczne i kamień, mimo że te materiały są wykorzystywane do jego produkcji. Sekret popytu na dekoracyjne okładziny polega na jego wdzięku i nietrywialności, względnej łatwości instalacji i zmienności kompozycji.


mozaika-dlya-kuhni-raznoobrazie-vidov-25-foto


mozaika-dlya-kuhni-raznoobrazie-vidov-25-foto-2

Określenie formatu i rozmiaru produktów

Czarna lub lustrzana mozaika we wnętrzu (ona skinali) będzie odpowiednia tylko wtedy, gdy parametry jej umieszczenia w obszarze roboczym zostały zdefiniowane przed zakupem. Informacje dla tych, którzy nie wiedzą, jak umieścić mozaikę:

 • Alternatywa dla rozważanej płytki ściennej nie jest realizowana jako rozpraszanie, lecz jako panele (są one znacznie łatwiejsze do transportu i układania) - matryce mogą mieć różne rozmiary, ale zazwyczaj do wykończenia 1 m2. 9 sztuk wystarczy;
 • mozaika do kuchni jest tworzona z małych fragmentów - wiórów, które są integralnymi elementami ornamentu. Im większy jest każdy chip, tym łatwiej okazuje się rysunek na panelu;
 • najbardziej udaną formą płytek jest kwadrat, z mniejszym zużyciem materiału i bardziej harmonijną kompozycją;
 • popularne są również prostokątne żetony, zwłaszcza białe i czarne, często można znaleźć skórki z kręgów, rombów, trójkątów i sześciokątów, ale tutaj układanie mozaiki będzie trudniejsze.

Szczegóły - chipy - można łączyć za pomocą zworek polimerowych, ale te ostatnie często pękają podczas instalacji. Jeśli lustro, plastikowa lub metalowa mozaika na fartuchu jest przyklejona tylną powierzchnią do siatki poliuretanowej, powstają warunki do mocnego zamocowania na powierzchni, pojawia się dodatkowe wzmocnienie kompozycji.

Istnieje kilka wspólnych schematów mozaikowych w kuchni:

 • monocolor - panel mozaiki do kuchni jest ułożony w tej samej formie i kolorze co moduły, tworzy się dyskretna kombinacja;
 • mix - w tym przypadku do kuchni używane są płytki szklane lub mozaikowe, a ponadto wszystkie chipy mają ten sam rozmiar i kształt, ale różne odcienie tego samego spektrum kolorów;
 • gradient lub rozciąganie - używany jest tutaj tylko prostokątny układ, matryca składa się z przejścia od barwy bardziej do mniej nasyconej;
 • panel lub gotowa mozaika do kuchni na fartuchu - w tym przypadku do ściany przyklejony jest już wcześniej uformowany wzór.

Obowiązuje ogólna zasada: im więcej kolorów zostanie wybranych, tym droższy będzie taki projekt kuchni.


mozaika-dlya-kuhni-raznoobrazie-vidov-25-foto-4


mozaika-dlya-kuhni-raznoobrazie-vidov-25-foto-5


mozaika-dlya-kuhni-raznoobrazie-vidov-25-foto-6

Cechy produktów ceramicznych

Ceramiczna mozaika do kuchni jest wykonana z pełnoprawnej płytki, więc ma te same właściwości użytkowe: wysoką odporność termiczną, na zużycie i wilgoć, trwałość, różnorodność tekstur. Takie mozaiki, zwłaszcza te lekkie, w przeciwieństwie do „dziadków” i skinalów, wyglądają znacznie bardziej kolorowo i gładko, tworzą skojarzenie z rękodziełem i naturalnie pasują do projektu kuchni. Minusem jest wysoki koszt w porównaniu do tej samej płytki ceramicznej do mozaiki, zwiększone zużycie zaprawy.

Skórki ze szkła mają z kolei bogatą gamę kolorów, ale tracą w zakresie faktur: ceramika może być błyszcząca, pół-antyczna, imitująca kamień i kamyki, matowa, szorstka.


mozaika-dlya-kuhni-raznoobrazie-vidov-25-foto-2.jpeg">


mozaika-dlya-kuhni-raznoobrazie-vidov-25-foto-7


mozaika-dlya-kuhni-raznoobrazie-vidov-25-foto-8

Specyfika kompozycji szklanych

Mozaika szklana do kuchni na fartuchu jest najpopularniejszym rodzajem materiałów wykończeniowych w tym obszarze, ponieważ ma lojalną wartość, piękne osiągi, świetne zasoby operacyjne i nie wymaga specjalnej opieki. Niewielkie rozmiary wiórów i wypalanie w wysokiej temperaturze gwarantują zwiększoną wytrzymałość materiału, co decyduje o znaczeniu jego zastosowania w przestrzeni kuchennej.


mozaika-dlya-kuhni-raznoobrazie-vidov-25-foto-9


mozaika-dlya-kuhni-raznoobrazie-vidov-25-foto-3.jpeg">


mozaika-dlya-kuhni-raznoobrazie-vidov-25-foto-10

Skinali może być kilku typów:

 • jednorodne - kompaktowe bloki szklane mogą być matowe, jak zamknięte szkło lub błyszczące, jak kolorowe cukierki. Ponadto minerały, błyskotki, grudki folii można osadzić w jasnej lub beżowej mozaice;
 • Smalt ma ulepszoną charakterystykę działania, jest trwały (dlatego jest często stosowany do podłóg z mozaikami), ma efekt sztucznej, wewnętrznej luminescencji. Asortyment powstaje w oparciu o bogatą gamę powłok i dodatków;
 • szkło mineralne wygląda jak kamienie szlachetne, ponieważ do masy dodaje się iryd lub awenturyn. Uformowane drogie produkty o doskonałych właściwościach estetycznych - mogą migotać lub tworzyć tęczową powierzchnię.


mozaika-dlya-kuhni-raznoobrazie-vidov-25-foto-11


mozaika-dlya-kuhni-raznoobrazie-vidov-25-foto-12

Płytki ceramiczne mozaiki do kuchni niestety nie mają takich samych wskaźników wytrzymałości, poza tym wariacje kamienia są bardziej unikalne i niepowtarzalne przy formowaniu panelu. Ale materiał jest porowaty, aby zachować oryginalne właściwości pokrycia za pomocą specjalnych związków ochronnych. Grubość okładziny może osiągnąć 10 mm, przy wyborze należy unikać tekstur o dużej porowatości, w przeciwnym razie fartuch będzie się bał kontaktu z sokiem z buraków i barwnikami odpornymi na czerwone wino.

Są szorstkie i polerowane frytki, a także mają rzeźbiony lub wytłoczony ornament. Płytki kamienne można łączyć na pojedynczej podstawie z smaltu, szkła lub ceramiki.


mozaika-dlya-kuhni-raznoobrazie-vidov-25-foto-14


mozaika-dlya-kuhni-raznoobrazie-vidov-25-foto-15

Zalety gresu porcelanowego

Dekoracja kuchni z taką mozaiką jest całkiem uzasadniona, ponieważ materiał ma wytrzymałość kamienia naturalnego, a jednocześnie nie ma ważnej wady - porowatą strukturę, a poza tym jest realizowany w przystępnej cenie. Paleta kolorów różni się naturalnością i harmonią, przeważają beżowe i różne brązowe odcienie, nie ma takiego połysku, jaki posiada fartuch kuchenny z tworzywa sztucznego lub płytki.

Co może być perłowa powierzchnia?

Jest to bardzo piękny materiał wykończeniowy o unikalnych właściwościach: wycisza i odbija światło kierunkowe, dzięki czemu promienie są miękkie, rozproszone, opalizujące w widmie tęczy. Naturalne produkty perłowe mają wysoki koszt, ale można je zastąpić mozaiką ze smaltu lub szkła z powłoką perłową.


mozaika-dlya-kuhni-raznoobrazie-vidov-25-foto-16


mozaika-dlya-kuhni-raznoobrazie-vidov-25-foto-17

Esencja metalowej i lustrzanej mozaiki

Pierwszy typ jest wykonany z gumy, tworzywa sztucznego lub ceramiki i jest pokryty warstwą mosiądzu, stali nierdzewnej lub brązu - tak powstają wióry złota i stali. To rozwiązanie jest bardzo praktyczne, ponieważ metalowa okładzina nie wymaga pielęgnacji i nie obawia się efektów mechanicznych.

Grubość fartucha z lustrzanej mozaiki nie przekracza 5 mm, jest odporna na zużycie, ale wymaga regularnego czyszczenia z brudu. Są ciekawe przyciemniane panele z kwadratowymi lub prostokątnymi wiórami.


mozaika-dlya-kuhni-raznoobrazie-vidov-25-foto-18


mozaika-dlya-kuhni-raznoobrazie-vidov-25-foto-19

Etapy fartucha na ścianie roboczej

Aby harmonijnie umieścić mozaikę w kuchni, należy wstępnie uformować rowki dla okablowania przełączników i gniazd. Fartuch powinien być ułożony tylko na idealnie płaskiej powierzchni, poziom jest używany do sprawdzania ścian, a następnie są zagruntowane, a klej jest rozcieńczany zgodnie z instrukcjami producenta. Aby ułatwić oznaczanie pracy.

Najprostszy sposób radzenia sobie z mozaiką samoprzylepną, dzięki czemu jest popularny wśród początkujących. Jeśli wybrano mozaikę na siatce, ta podstawa jest nakładana na klej, produkty na papierze, przeciwnie, są układane z papierem na zewnątrz. Klej nakłada się równomiernie na obszar, który ma być leczony, nakłada się na niego pierwszy arkusz mozaiki, łącząc go z górnym oznaczeniem i lekko dociska. Arkusze muszą być szybko rozłożone na powierzchni, ponieważ roztwór ustala się w ciągu 10-15 minut. Dla tych, którzy nie wiedzą, jak skleić mozaikę, eksperci zalecają rozpoczęcie nakładania kompozycji na małe obszary, aby mieć czas na ich staranne przetworzenie.

Pin
Send
Share
Send
Send