Okno Lyukarna na dachu, widoki, wymiary i konstrukcja, lokalizacja, instalacja i dekoracja - Dom i styl - 2019
Dom i styl

Okno mansardowe na dachu: funkcje projektowe (21 zdjęć)

Zawsze jest miejsce na lukarnę na dobrze zaprojektowanym dachu dwuspadowym. Ma mały rozmiar i może mieć zupełnie inne urządzenie. Dlaczego potrzebujesz lukarny na dachu i jakie rodzaje tego projektu istnieją? Dzięki niemu możesz przewietrzyć strych, udać się na dach w celu wykonania prac technicznych. W przypadku większości dachów lukarna jest jedynym źródłem światła dziennego. Jednakże, wykonując ważne funkcje praktyczne, ten projekt może służyć jako dekoracja domu.Funkcja okna mansardowego

Wentylacja pomieszczeń dziś jest zwyczajem, szczególnie jeśli chodzi o poddasze. Struktura kratownicowa większości dachów spadzistych jest wykonana z dobrze wysuszonego drewna. Może służyć dziesiątkom lat, jeśli zostaną do tego stworzone wszystkie warunki. Głównym wrogiem krokwi jest wilgoć, ale skąd pochodzi pod hermetycznym dachem? Nie zapominaj o prawach fizyki: ciepłe powietrze przepływa z pomieszczeń przez poddasze, a kondensat tworzy się pod zimnym dachem. Opada na wszystkie elementy systemu kratownicowego i tylko lukarny na strychu pozwolą na wietrzenie pomieszczenia w odpowiednim czasie.

Eliminuje instalację okna lukarnego i formy, która aktywnie rozwija się w zaciemnionych pomieszczeniach. Mikroorganizmy również negatywnie wpływają na stan systemu kratownicy, przyspieszając niszczenie drewna. Na dachach z lukarnami nie ma wystarczająco dużej formy, zwłaszcza jeśli utrzymasz pokój na poddaszu w czystości i porządku.

Dwuspadowy dach z lukarnami jest bardziej chroniony przed silnymi wiatrami. Masy powietrza poruszające się z dużą prędkością tworzą próżnię nad dachem, w wyniku czego dach próbuje „podnieść się” z powodu różnicy ciśnień. W takiej sytuacji nie można obejść się bez zaworu, który uwalniałby nadciśnienie w przestrzeni pod dachem. Jego rola i wykonanie lukarny na dachu. Tak więc niewielka wycieczka do praw fizyki i biologii pozwoliła zrozumieć, dlaczego okna lukarn są potrzebne i dlaczego bez nich nie można zbudować dobrego domu.Rodzaje lukarn

Niektóre kraje opracowały dokumentację opisującą projekt lukarny i możliwe wykończenia. W innych państwach polegaj na kompetencjach dekarzy i projektantów.Różnorodność rozwiązań pozwala dziś wyróżnić następujące główne typy lukarn:

  • trójkątny;
  • prostokątny ze spadzistym dachem;
  • panoramiczny;
  • półkolisty;
  • mansarda;
  • lyukarna.

W większości przypadków wybrana jest konstrukcja okna lukarnego, która najlepiej pasuje do typu dachu.

Na szczególną uwagę zasługują dwa rodzaje lukarn - mansarda i lucarna. Jeśli tradycyjna konstrukcja okna mansardowego na dachu zakłada oddzielną konstrukcję zewnętrzną, rodzaj domu w domu, świetlik jest częścią dachu. Jest w stanie wytrzymać duże obciążenia śniegiem, jest uszczelniony i może mieć różne formy. Obecność wbudowanych zaworów pozwala wyrównać ciśnienie w wietrzny dzień i opracowano specjalne mechanizmy otwierania do wietrzenia.Lukarna pojawił się w Europie Zachodniej w średniowieczu i jest pionową ramą umieszczoną w tej samej płaszczyźnie, co fasada domu, zamknięta na górze i po bokach. W okresie późnego gotyku i na początku renesansu wszędzie budowano domy z lyukarną, a ich właściciele prosili architektów o bogate dekorowanie tego elementu sztukaterią, rzeźbionymi listwami. W rezultacie Lyukarna podkreśliła status właściciela domu, obecność jego smaku. Ten element jest szeroko rozpowszechniony we Francji, Anglii, Niemczech, Austrii, Włoszech i Rosji. Okna-Lucarny ozdabiały pałace aż do początku XX wieku, będąc obowiązkowym elementem architektury barokowej.Cechy projektu okien mansardowych

Cechą instalacji okien mansardowych jest ich położenie między belkami kratownicowymi. Odbywa się to w celu zmniejszenia siły systemu zdolnego do wytrzymania dużych obciążeń. Ramy okna mansardowego buduje się równolegle z konstrukcją systemu kratownicowego. Wzmocnione nogi krokwi i dźwigary belek, niedopuszczalne do wstawienia w projekt. Ramy dwuspadowe starannie wyrównane, ustawić belkę kalenicy. Aby ułatwić budowę, jest ona pokryta odporną na wilgoć sklejką. Tylko wtedy, gdy konstrukcja jest gotowa, poszycie pokrycia dachowego.

Główną cechą okna mansardowego jest liczba łyżew. Najczęściej ich liczba jest ograniczona budżetem budowlanym i cechami architektonicznymi dachu. Spadzista lukarna ma płaski dach o kącie nachylenia co najmniej 15 stopni. To najprostsza konstrukcja, ponieważ połączenie z dachem nie jest skomplikowane. Zwis dachu bezpośrednio nad oknem powinien być duży, zwłaszcza jeśli nie jest przeszklony.

Najczęściej spotykane jest okno lukarne Duplex, którego dach może być zarówno surowy, jak i półkolisty. Jego konstrukcja jest bardziej skomplikowana, ponieważ konieczne jest prawidłowe połączenie nachyleń dachu głównego i dachu. Wymagane są zakończenia, a także materiał do ochrony łyżwy. Jeśli urządzenie okna lukarnego tego typu jest wykonywane prawidłowo, przepływy wody są rozłożone bardziej efektywnie, a rama nie jest wypełniona, co pozwala jej nie być przeszklonym, ale zamknąć żaluzje.

Świetliki dostarczane przez producentów w gotowej formie. Tłumaczy to fakt, że ich konstrukcja powinna być jak najtrwalsza, a wszystkie mechanizmy - skuteczne i niezawodne. Dużą uwagę przywiązuje się do wynagrodzenia, które zapewnia szczelność połączenia okna poddasza z pokryciem dachowym. Wymiary tego lukarn tego typu mogą być dowolne, co pozwala strychowi zapewnić naturalne światło zgodnie z wymaganiami SNiP.Najtrudniejszy projekt lyukarny, ponieważ nosi nie tylko funkcję praktyczną, ale także estetyczną. Ma własną fasadę, dach i elementy dekoracyjne. Kształt okna-lyukarny może być prostokątny, trójkątny, łukowy. Dach - nachylony, szczytowy, biodrowy lub półokrągły. Piękny, ale złożony łuk stawia szczególne wymagania materiałom dachowym. Stosuje się go w budynkach z dachem z elastycznych lub naturalnych płytek, łupków lub płaskiego metalu. Okna Lucarna mogą być przeszklone lub zamknięte.

Cechy wyboru projektu i lokalizacji lukarn

Okno mansardowe nie powinno znajdować się na przedniej stronie dachu, w tym przypadku zapewni minimalne oświetlenie przestrzeni dachowej.

Pionowy układ lukarn dodaje wyrafinowania całemu domowi, ale nie dotyczy małych dachów.

Jeśli zainstalujesz dwa okna-lyukarny lub więcej, to musisz zachować odległość co najmniej 80 cm między nimi.W przeciwnym przypadku śnieg gromadzi się między lukarnami na dachu. W rezultacie obciążenie dachu przekroczy obliczone, co negatywnie wpłynie na żywotność systemu kratownicowego. Śnieg będzie przylegał do materiałów dekoracyjnych lukarn w miejscach, w których nie został zaprojektowany. Możliwy wyciek roztopionej wody i uszkodzenie poddasza lub izolacyjnego materiału izolacyjnego.Jednym z głównych pytań, które interesują właścicieli domów na poddaszu, jest obszar lukarn. Możliwe jest zapewnienie normalnego naturalnego oświetlenia dziennego tylko wtedy, gdy całkowita powierzchnia okien wynosi 12-16% powierzchni poddasza. Najlepszą opcją byłaby lucarn z jednym dużym oknem, ale jeśli zaplanowano kilka okien mansardowych, to ich całkowita szerokość nie powinna przekraczać połowy szerokości pomieszczenia, w którym zostaną zainstalowane.

W obszarze mieszkalnym wysokość lukarn nie powinna przekraczać 80-90 cm, a ich optymalna wysokość jest zalecana w zakresie od 120 do 150 cm Łatwo jest dbać o takie okno, a ilość światła w pomieszczeniu będzie odpowiadać standardom.

Zalety i wady lukarn

Świetlik na dachu nadaje budynkowi bardziej komfortowy i estetyczny wygląd. Łatwo jest zaopiekować się oknem, aw razie potrzeby można go użyć do wejścia na dach w celu zainstalowania sprzętu, anten lub zaplanowanych napraw. Bez wad w projekcie okna mansardowe zapewnią przestrzeń na dachu naturalnym światłem. Jest to szczególnie ważne w przypadku mansardów mieszkalnych i obsługiwanych pomieszczeń technicznych.

Do głównych wad mansardowych okien i lucarn należą:

  • zwiększone prawdopodobieństwo przecieków w dachu na skrzyżowaniu;
  • powstawanie worków śnieżnych i rosnące obciążenie systemu dachowego;
  • wpuszczają mniej światła niż lukarny tego samego obszaru, podczas gdy powierzchnia podświetlanej powierzchni podłogi jest mniejsza ze względu na bardziej rozwarty kąt padania światła;
  • zwiększenie kosztów prac dekarskich.

Pomimo obecności braków brak lukarn będzie poważniejszym problemem niż jego istnienie.

Okno mansardowe musi koniecznie stać się częścią projektu dachu biodrowego, co pozwoli uniknąć nieprzewidzianych wydatków, zarówno podczas procesu budowy, jak i podczas eksploatacji budynku. Ze szczególną starannością należy potraktować wybór okna mansardowego i wziąć pod uwagę, czy przestrzeń na poddaszu będzie mieszkalna czy nie mieszkalna. Podczas tworzenia ramy konieczne jest wzmocnienie systemu kratownicy w obszarze okna lukarnego. Wszystko to pomoże uzyskać maksymalne korzyści z posiadania tak złożonej konstrukcji na dachu domu.

Obejrzyj film: Zabudowa poddasza (Listopad 2019).

Загрузка...