Okno Lyukarna na dachu, widoki, wymiary i konstrukcja, lokalizacja, instalacja i dekoracja - Dom i styl - 2022
Dom i styl

Okno mansardowe na dachu: funkcje projektowe (21 zdjęć)

Pin
Send
Share
Send
Send


Zawsze jest miejsce na lukarnę na dobrze zaprojektowanym dachu dwuspadowym. Ma mały rozmiar i może mieć zupełnie inne urządzenie. Dlaczego potrzebujesz lukarny na dachu i jakie rodzaje tego projektu istnieją? Dzięki niemu możesz przewietrzyć strych, udać się na dach w celu wykonania prac technicznych. W przypadku większości dachów lukarna jest jedynym źródłem światła dziennego. Jednakże, wykonując ważne funkcje praktyczne, ten projekt może służyć jako dekoracja domu.


sluhovoe-okno-na-krishe-osobennosti-konstrukcii-21-foto


sluhovoe-okno-na-krishe-osobennosti-konstrukcii-21-foto-2

Funkcja okna mansardowego

Wentylacja pomieszczeń dziś jest zwyczajem, szczególnie jeśli chodzi o poddasze. Struktura kratownicowa większości dachów spadzistych jest wykonana z dobrze wysuszonego drewna. Może służyć dziesiątkom lat, jeśli zostaną do tego stworzone wszystkie warunki. Głównym wrogiem krokwi jest wilgoć, ale skąd pochodzi pod hermetycznym dachem? Nie zapominaj o prawach fizyki: ciepłe powietrze przepływa z pomieszczeń przez poddasze, a kondensat tworzy się pod zimnym dachem. Opada na wszystkie elementy systemu kratownicowego i tylko lukarny na strychu pozwolą na wietrzenie pomieszczenia w odpowiednim czasie.


sluhovoe-okno-na-krishe-osobennosti-konstrukcii-21-foto-4


sluhovoe-okno-na-krishe-osobennosti-konstrukcii-21-foto-5

Rodzaje lukarn

Niektóre kraje opracowały dokumentację opisującą projekt lukarny i możliwe wykończenia. W innych państwach polegaj na kompetencjach dekarzy i projektantów.


sluhovoe-okno-na-krishe-osobennosti-konstrukcii-21-foto-6


sluhovoe-okno-na-krishe-osobennosti-konstrukcii-21-foto-7

Różnorodność rozwiązań pozwala dziś wyróżnić następujące główne typy lukarn:

  • trójkątny;
  • prostokątny ze spadzistym dachem;
  • panoramiczny;
  • półkolisty;
  • mansarda;
  • lyukarna.

W większości przypadków wybrana jest konstrukcja okna lukarnego, która najlepiej pasuje do typu dachu.

Na szczególną uwagę zasługują dwa rodzaje lukarn - mansarda i lucarna. Jeśli tradycyjna konstrukcja okna mansardowego na dachu zakłada oddzielną konstrukcję zewnętrzną, rodzaj domu w domu, świetlik jest częścią dachu. Jest w stanie wytrzymać duże obciążenia śniegiem, jest uszczelniony i może mieć różne formy. Obecność wbudowanych zaworów pozwala wyrównać ciśnienie w wietrzny dzień i opracowano specjalne mechanizmy otwierania do wietrzenia.


sluhovoe-okno-na-krishe-osobennosti-konstrukcii-21-foto-8


sluhovoe-okno-na-krishe-osobennosti-konstrukcii-21-foto.jpeg">

Lukarna pojawił się w Europie Zachodniej w średniowieczu i jest pionową ramą umieszczoną w tej samej płaszczyźnie, co fasada domu, zamknięta na górze i po bokach. W okresie późnego gotyku i na początku renesansu wszędzie budowano domy z lyukarną, a ich właściciele prosili architektów o bogate dekorowanie tego elementu sztukaterią, rzeźbionymi listwami. W rezultacie Lyukarna podkreśliła status właściciela domu, obecność jego smaku. Ten element jest szeroko rozpowszechniony we Francji, Anglii, Niemczech, Austrii, Włoszech i Rosji. Okna-Lucarny ozdabiały pałace aż do początku XX wieku, będąc obowiązkowym elementem architektury barokowej.


sluhovoe-okno-na-krishe-osobennosti-konstrukcii-21-foto-9


sluhovoe-okno-na-krishe-osobennosti-konstrukcii-21-foto-10

Cechy projektu okien mansardowych

Cechą instalacji okien mansardowych jest ich położenie między belkami kratownicowymi. Odbywa się to w celu zmniejszenia siły systemu zdolnego do wytrzymania dużych obciążeń. Ramy okna mansardowego buduje się równolegle z konstrukcją systemu kratownicowego. Wzmocnione nogi krokwi i dźwigary belek, niedopuszczalne do wstawienia w projekt. Ramy dwuspadowe starannie wyrównane, ustawić belkę kalenicy. Aby ułatwić budowę, jest ona pokryta odporną na wilgoć sklejką. Tylko wtedy, gdy konstrukcja jest gotowa, poszycie pokrycia dachowego.


sluhovoe-okno-na-krishe-osobennosti-konstrukcii-21-foto-12


sluhovoe-okno-na-krishe-osobennosti-konstrukcii-21-foto-13

Najtrudniejszy projekt lyukarny, ponieważ nosi nie tylko funkcję praktyczną, ale także estetyczną. Ma własną fasadę, dach i elementy dekoracyjne. Kształt okna-lyukarny może być prostokątny, trójkątny, łukowy. Dach - nachylony, szczytowy, biodrowy lub półokrągły. Piękny, ale złożony łuk stawia szczególne wymagania materiałom dachowym. Stosuje się go w budynkach z dachem z elastycznych lub naturalnych płytek, łupków lub płaskiego metalu. Okna Lucarna mogą być przeszklone lub zamknięte.

Okno mansardowe nie powinno znajdować się na przedniej stronie dachu, w tym przypadku zapewni minimalne oświetlenie przestrzeni dachowej.

Pionowy układ lukarn dodaje wyrafinowania całemu domowi, ale nie dotyczy małych dachów.

Jeśli zainstalujesz dwa okna-lyukarny lub więcej, to musisz zachować odległość co najmniej 80 cm między nimi.W przeciwnym przypadku śnieg gromadzi się między lukarnami na dachu. W rezultacie obciążenie dachu przekroczy obliczone, co negatywnie wpłynie na żywotność systemu kratownicowego. Śnieg będzie przylegał do materiałów dekoracyjnych lukarn w miejscach, w których nie został zaprojektowany. Możliwy wyciek roztopionej wody i uszkodzenie poddasza lub izolacyjnego materiału izolacyjnego.


sluhovoe-okno-na-krishe-osobennosti-konstrukcii-21-foto-16


sluhovoe-okno-na-krishe-osobennosti-konstrukcii-21-foto-17

Jednym z głównych pytań, które interesują właścicieli domów na poddaszu, jest obszar lukarn. Możliwe jest zapewnienie normalnego naturalnego oświetlenia dziennego tylko wtedy, gdy całkowita powierzchnia okien wynosi 12-16% powierzchni poddasza. Najlepszą opcją byłaby lucarn z jednym dużym oknem, ale jeśli zaplanowano kilka okien mansardowych, to ich całkowita szerokość nie powinna przekraczać połowy szerokości pomieszczenia, w którym zostaną zainstalowane.

W obszarze mieszkalnym wysokość lukarn nie powinna przekraczać 80-90 cm, a ich optymalna wysokość jest zalecana w zakresie od 120 do 150 cm Łatwo jest dbać o takie okno, a ilość światła w pomieszczeniu będzie odpowiadać standardom.

Zalety i wady lukarn

Świetlik na dachu nadaje budynkowi bardziej komfortowy i estetyczny wygląd. Łatwo jest zaopiekować się oknem, aw razie potrzeby można go użyć do wejścia na dach w celu zainstalowania sprzętu, anten lub zaplanowanych napraw. Bez wad w projekcie okna mansardowe zapewnią przestrzeń na dachu naturalnym światłem. Jest to szczególnie ważne w przypadku mansardów mieszkalnych i obsługiwanych pomieszczeń technicznych.

Obejrzyj film: Zabudowa poddasza (Sierpień 2022).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send