Kryta róża, uprawa i pielęgnacja domu, transplantacja i nawóz, jak zaoszczędzić żółte i jesienne liście - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Kryta róża - wdzięczne piękno z delikatnymi płatkami (21 zdjęć)

Pin
Send
Share
Send
Send


Pokój rósł, kwiat miniaturowych form z rodziny Rosaceae, zdobi parapety wielu hodowców kwiatów i jest wart uwagi pięknem eleganckich liści i obfitych kwiatów prawie przez cały rok.

Wysokość krzewów karłowatych zwykle sięga 18-25 cm, występują również mini-róże o długości 45-50 cm.


komnatnaya-roza-gracioznaya-krasavica-s-nezhnimi-lepestkami-21-foto


komnatnaya-roza-gracioznaya-krasavica-s-nezhnimi-lepestkami-21-foto-2

Cechy uprawy

Podstawowe wymagania dotyczące uprawy zwartego różowego krzewu w doniczce są następujące:

 • roślina rozwija się dobrze w słonecznym miejscu, umieszcza ją na parapecie po południowej lub południowo-wschodniej stronie pomieszczenia;
 • terminowo nawadniać i karmić zwierzę zgodnie z wymaganiami odmiany rolnej;
 • wykonywać regularne przycinanie i przesadzanie, wpływa na intensywność kwitnienia, poprawia właściwości dekoracyjne sadzonki;
 • chronić przed chorobami i szkodnikami.

W rzeczywistości dbałość o pokój jest prosta, wiedząc, że technologia uprawy zbóż jest łatwa nie tylko do przechowywania, ale także do jej propagacji przez cięcie.

Krótka charakterystyka odmian

Najpopularniejszymi odmianami róż wewnątrz są:

 • Kochanie dla dzieci z pomarańczowo-różowymi kwiatostanami;
 • Starina z pachnącymi purpurowymi płatkami kwiatów;
 • Judi Fischer z podwójnymi różowymi kwiatami;
 • Nowa Penny z miedziano-różowymi kwiatostanami;
 • Kopciuszek ze srebrno-różowymi kwiatami.


komnatnaya-roza-gracioznaya-krasavica-s-nezhnimi-lepestkami-21-foto-3


komnatnaya-roza-gracioznaya-krasavica-s-nezhnimi-lepestkami-21-foto-4

Wśród niskich odmian innych odmian najbardziej popularne są:

 • Bengalski czerwony - ceniony na czas trwania okresu kwitnienia, który często trwa do świąt Nowego Roku. Jest uważany za najbardziej dostosowaną odmianę do przechowywania w warunkach wewnętrznych. Ma zimozielone liście, półpełne kwiaty średniej wielkości o kolorze od jasnoczerwonego do ciemnoczerwonego. Roślina nie wymaga przycinania, ponieważ rośnie, dobrze się rozwija. Jeśli źle go wyciąć, drzewko może umrzeć.
 • Róża chińska wyróżnia się najmniejszym rozmiarem wśród krewnych, dorasta do wysokości zaledwie 15 cm, średnica kwiatów wynosi 2 cm, z powodu przepychu i obfitości kwiatostanów krzew wygląda bardzo efektownie. Większość przedstawicieli tej odmiany potrzebuje zimowania w niskich temperaturach. Istnieją odmiany chińskich róż o silnym zapachu i bez zapachu, z kolorowymi płatkami w odcieniach czerwieni, żółci i srebra.
 • Herbata - charakteryzuje się długim okresem kwitnienia. Krzewy wspaniałe do 30 cm wysokości z dużymi liśćmi, silnie frotte kwiaty różnych odcieni z aromatem herbaty. Na łodygach niektórych gatunków i na tylnej powierzchni liści znajdują się ciernie. Roślina słabo reaguje na wilgoć i zimno, zimy na chłodno.
 • Bourbon - w wysokości roślina osiąga 0,5 metra, kwiaty są duże, utrzymują się przez długi czas. Kwitnie od początku lata do Nowego Roku, po czym następuje okres odpoczynku. W marcu prawie wszystkie liście opadają, ale krzew szybko zdobywa młode zielenie.
 • Remontant - przy odpowiedniej pielęgnacji może kwitnąć przez cały rok. Krzewy są stosunkowo duże z rzadkimi, ale dużymi kwiatostanami czerwonej palety, białymi i różowymi odcieniami. Ocena jest bezpretensjonalna w wyjeździe.
 • Polyanthic - silnie rozgałęzione krzewy wielokwiatowe o wysokości do 50 cm Kwiatostany w odcieniach różu, czerwieni i bieli o wyraźnym aromacie. Idealne do uprawy w warunkach pokojowych, z odpowiednią technologią rolniczą kwitną od marca do grudnia, łatwo tolerują zimowanie na chłodnym parapecie.

Znając cechy mini-róż różnych odmian, łatwo jest wybrać roślinę domową o pożądanych właściwościach.


komnatnaya-roza-gracioznaya-krasavica-s-nezhnimi-lepestkami-21-foto-5


komnatnaya-roza-gracioznaya-krasavica-s-nezhnimi-lepestkami-21-foto-6

Róża chińska - hibiskus

W naturalnym środowisku jest rozległym zimozielonym krzewem o wysokości do 6 metrów. Do uprawy w warunkach pokojowych przy użyciu karłowatych odmian chińskich róż o wysokości do 40 cm.

Kwiaty hibiskusa kwitną tylko przez jeden dzień, przyciągając uwagę kwiatostanami frotte, półpełnymi lub lejkowatymi o jaskrawoczerwonym kolorze lub odcieniami bieli, fioletu, barwnego, fioletowego i łososia. Okres kwitnienia Chińczyków wzrósł od marca do listopada. Kwiat jest niezwykle wierny warunkom zatrzymania, ale rośnie szczególnie dobrze przy wystarczającym oświetleniu i odpowiednim podlewaniu.

Jak dbać o pokój rósł?

Aby krzew róży mógł się w pełni rozwinąć w warunkach wewnętrznych i cieszyć się bujnym kwitnieniem przez długi czas, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja.


komnatnaya-roza-gracioznaya-krasavica-s-nezhnimi-lepestkami-21-foto-7


komnatnaya-roza-gracioznaya-krasavica-s-nezhnimi-lepestkami-21-foto-2.jpeg">

Podlewanie

Latem roślina jest często podlewana, koncentrując się na stanie górnej warstwy gleby. Nie rozcieńczaj wilgoci w doniczce, utrzymuj optymalny poziom wilgoci zarówno w glebie, jak i powietrzu. Aby wyeliminować ryzyko próchnicy, regularnie sprawdzaj miskę spustową i spuszczaj zgromadzoną wodę. Zraszanie jest użyteczną procedurą w sezonie wegetacyjnym, a kwitnienie pokoju wzrasta, zwłaszcza gdy jest gorąco i sucho. Każdego dnia wieczorem urządzają zielony prysznic dla zwierząt, używając ciepłej wody, która jest broniona z wyprzedzeniem. Wraz z nadejściem chłodnego sezonu podlewanie zmniejsza i zmniejsza intensywność zraszania. Zimą, w okresie uśpienia, od czasu do czasu zwilż podłoże, aby utrzymać system korzeniowy.


komnatnaya-roza-gracioznaya-krasavica-s-nezhnimi-lepestkami-21-foto-8


komnatnaya-roza-gracioznaya-krasavica-s-nezhnimi-lepestkami-21-foto-9


komnatnaya-roza-gracioznaya-krasavica-s-nezhnimi-lepestkami-21-foto-10

Top dressing

Wybierając nawóz do róż wewnątrz, pamiętaj, że w okresie pączkowania konieczne jest karmienie roślin związkami azotu. Substancje fosforowo-potasowe przyczyniają się do okresu kwitnienia. Wiosną i latem, kiedy krzak aktywnie się rozwija, karmić go w odstępie 14 dni. Przed nawożeniem konieczne jest obfite podlewanie, aby wyeliminować ryzyko oparzeń korzeni. W celu uzyskania najlepszych rezultatów zaleca się naprzemienne nakładanie opatrunku z użyciem związków mineralnych i organicznych, co zapewni masowe kwitnienie, wpłynie na intensywność koloru i smaku. Wraz z nadejściem sezonu jesiennego stopniowo zwiększaj odstęp w harmonogramie nawożenia.


komnatnaya-roza-gracioznaya-krasavica-s-nezhnimi-lepestkami-21-foto-11


komnatnaya-roza-gracioznaya-krasavica-s-nezhnimi-lepestkami-21-foto-12

Przycinanie

Pod koniec okresu kwitnienia trzeba wyciąć różę w pomieszczeniach. W tym samym czasie łodygi są skracane, pozostawiając 5 pąków na pędach. Jednocześnie przeprowadzaj cięcie higieniczne - usuń słabe i martwe gałęzie. Procedurę można wykonać wiosną po przebudzeniu, jeśli nie miałeś czasu przed hibernacją. Bez przycinania kwiat jest wyciągany, traci zwartość, zmniejsza się czas trwania i intensywność kwitnienia.

Sala do przeszczepów wzrosła

Róża w doniczce kupionej w sklepie wymaga okresu adaptacji do nowych warunków, więc jest przeszczepiana tylko 2-3 tygodnie po zakupie. Delikatny system korzeniowy różowego buszu reaguje negatywnie na wszelkie wpływy zewnętrzne. Dotyczy to nie tylko młodych roślin, ale także dorosłych, więc przeszczep róży w pokoju odbywa się za pomocą przeładunku:

 • krzew podlewany obficie, aby ułatwić wyjęcie go z garnka;
 • w międzyczasie przygotowują mieszankę gleby z próchnicy, darni i piasku lub wykorzystują gotowe podłoże ze specjalistycznego sklepu;
 • warstwa drenażowa z porowatej gliny, połamanej ceramiki lub kamyków jest umieszczana na dnie nowej doniczki, dodaje się mała warstwa gleby;
 • wyjmij roślinę ze starego pojemnika bez niszczenia grudki ziemi i umieść ją w nowym garnku;
 • sproszkowany glebą, lekko zagęszczony, spryskany ciepłą wodą.

Następnie przeszczepioną roślinę przez kilka dni pozostawia się w półcieniu, a następnie umieszcza w stałym miejscu.

Pin
Send
Share
Send
Send