Japońska pigwa w projektowaniu krajobrazu, sadzenie na otwartej przestrzeni, uprawa i pielęgnacja, odmiany ozdobne i gatunki, które mogą nakarmić roślinę - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Cechy uprawy japońskiej pigwy w ogrodzie (20 zdjęć)

Dokładna nazwa tej ciepłolubnej rośliny to japońskie skrzaty; krzew z powodzeniem przetrwa w regionach o łagodnym klimacie. Rośliny na obszarach o ostrej zimie, kiedy temperatura spada poniżej -30 °, mają negatywny wpływ. Mają jednoroczne pędy i pąki, najprawdopodobniej zamarzną nieznacznie, a pigwa zakwitnie wiosną nie tak wspaniale, jak się spodziewano, ale gałęzie, które spędzały zimne miesiące pod osłoną śniegu, będą się aktywnie rozwijać wraz z nadejściem ciepła.Możliwości zakwaterowania w ogrodzie

Japońska pigwa musi być zlokalizowana w najbardziej oświetlonym obszarze, wszystkie odmiany są niezwykle lekkie i mało kwitną w cieniu. Jest odporny na suszę, podczas gdy dbanie o japońską pigwę w młodym wieku wymaga regularnej umiarkowanej wilgotności, należy unikać stagnacji wilgoci.

Dla większości odmian i gatunków chenomelów odpowiednie są gleby bogate w próchnicę o słabo kwaśnej reakcji: lekkie piaszczyste, sodowo-bielicowe, gliniaste, z ostrożnością należy leczyć torfowiska. Jeśli sadzisz pigwę japońską w strefie alkalicznej, prawdopodobieństwo liści chlorozy.

Pigwa japońska w projektowaniu krajobrazu może być użyta z uwzględnieniem kilku czynników:

  • optymalne południowe strony domów;
  • narożniki w miejscu, chronione przed mrozem i silnymi wiatrami;
  • jeśli ogród jest ustawiony na wzgórzu, na henomeles należy wybrać południowo-zachodnie i południowe zbocza.Wstępne przygotowanie i wyokrętowanie

Ze względu na to, jak właściwie i jak w pełni przygotowano glebę, większość aspektów uprawy krzewów zależy. Od jesieni działka jest oczyszczana z chwastów, bezpośrednio przed sadzeniem (do wiosny) trzymają ją pod czarną parą. Ciężkie i ubogie tereny są rozcieńczane piaskiem i ziemią liściastą, nawozy potażowe i fosforowe, aktywnie wprowadzany jest kompost z torfu.

Sadzenie i pielęgnacja pigwy japońskiej na otwartym polu rozpoczyna się wczesną wiosną, kiedy gleba się rozmroziła, ale gleba nie zaczęła się rozpuszczać. Jesienne sadzenie pigwy podczas obfitego opadania liści jest dopuszczalne, ale nie zawsze wskazane, ponieważ henomeles lubi ciepło, może umrzeć.

Eksperci twierdzą, że transplantacja pigwy japońskiej powinna być przeprowadzona tylko raz - kiedy zostanie umieszczona w stałym „miejscu zamieszkania”, gdzie może stabilnie kwitnąć i owocować przez 50-60 lat. Roślina nie toleruje takich manipulacji, nadmierna interwencja w jej sezonie wegetacyjnym może spowodować zmniejszenie liczby kwiatów. Należy to wziąć pod uwagę przy projektowaniu krajobrazu, warto wcześniej zastanowić się, gdzie krzew o czerwonawym, rzadko białym i różowym pąku będzie wyglądał najkorzystniej.

Zasady pielęgnacji młodych roślin

Aby kwitnąca pigwa była bujna latem, glebę wokół niej należy ostrożnie rozluźnić, usuwając jednocześnie chwasty. Wokół można wlać 3-calową warstwę łupiny orzecha sosnowego, posiekanej kory, torfu, trocin. Ściółkowanie najlepiej wykonywać wiosną, kiedy gleba jest rozgrzana i wystarczająco wilgotna, a jesienną procedurę należy rozpocząć po pojawieniu się mrozów.

W ciągu pierwszych 12 miesięcy zasadzona roślina nie musi być traktowana płynnym opatrunkiem (ryzyko uszkodzenia korzeni jest duże), początkowo ułożone na wiosnę w otworze składników odżywczych będzie wystarczające. Przez 2-3 lata po przeszczepie, gdy śnieg już nie ma, proces opuszczania ogranicza się do wprowadzenia nawozów organicznych i mineralnych: związki potasu i superfosfatu oraz kompost są układane w kole drzewa, a latem wprowadzają roztwór ptasich odchodów, azotan amonu. Decydując o tym, jak i jak karmić skrzepy, należy wziąć pod uwagę specyfikę gleby i regionu wzrostu.Jesienią schroniska japońskiej pigwy z liśćmi świerku, pokryte opadłymi liśćmi - środki te pomogą przetrwać zimowy chłód. Sadzonki zimujące i młode sadzonki można przykryć spanbondem lub lutrasilem, nisko rosnące krzewy można nawet „rezerwować” za pomocą wymiarowych drewnianych skrzynek, dużych pudeł kartonowych.

Metody hodowlane japońskiej pigwy

Najprostszą i najbardziej wiarygodną metodą agrarian jest rozpoznanie uprawy rośliny z nasion. Jadąc lub przetwarzając dojrzałe owoce, zbiera się serce, w którym są odpowiednie brązowe nasiona do sadzenia. Są one usuwane i natychmiast zasiane w upadku w ziemię, więc zmasakrowały się bezpośrednio w glebie. Kiełkowanie wszystkich rodzajów pigwy może osiągnąć 80%, wraz z pojawieniem się ciepła pojawiają się grube pędy, a ponadto nie wymagają wstępnego przygotowania gleby.

Jeśli sadzenie nasion nie było możliwe przed nadejściem zimnej pogody, należy je położyć na stratyfikacji - umieścić na 2-3 miesiące w zwilżonym piasku (temperatura otoczenia nie powinna przekraczać + 5 ° C).

Skłonny wzrost na wiosnę jest sadzony w ziemi w miejscu, w którym planowane jest pozostawienie do dalszego wzrostu i owocowania. Dwuletnie krzewy uzyskują wydłużony korzeń typu rdzenia, jeśli spróbujesz przenieść je w inne miejsce, korzenie mogą zostać uszkodzone, więc eksperci zalecają pozostawienie henomeli po pierwszym przeszczepie.

Rozmnażanie przez nasiona jest ekonomicznie bardziej wydajne niż stosowanie techniki wegetatywnej, ale w przypadku szczepienia i szczepienia pozostają cechy odmianowe pigwy. Sadzonki są wybierane w suche dni na początku czerwca, a gdy są sadzone, stymulatory wzrostu są dodawane do mieszanki torfu i piasku. Korzenie obserwuje się pod koniec półtora miesiąca, wskaźnik przeżycia wynosi 30-50%.

Potomstwo korzeni przyczynia się do rozprzestrzeniania krzewu na szerokość, mogą być również wykorzystywane do hodowli. Podczas wykopów takich pędów opuścić pędy, których długość nie przekracza 15 cm, ich grubość powinna sięgać 50 mm. Każdy krzew wytwarza około 5-6 żywych gałęzi korzeni. Są one umieszczone pionowo w ziemi, podlewane regularnie, aby wilgotność gleby była zawsze powyżej średniej. Obszar ten jest ściółkowany przy użyciu wiórów, próchnicy, wiórów. Brak rozmnażania przez gałęzie korzeniowe to konieczność uprawy sadzonek. A owoce tych krzewów są zazwyczaj mniejsze.

Zasady przycinania Chaenomeles

Wszystkie odmiany doskonale tolerują strzyżenie, które jest bardzo cenione przez ogrodników. Pytanie, jak przyciąć krzew, sprowadza się do rozwiązania następujących zadań: odkażanie, kształtowanie krzewu, odmładzanie. Do pracy trzeba podnosić długie, grube rękawice, które mogą chronić przed ostrymi kolcami.

W celu sanityzacji wyciąć suche pędy, które padły podczas mrozów. Potrzebny jest tutaj pilnik ogrodowy i sekator, punkty zabiegowe powinny być obficie traktowane boiskiem ogrodowym. Po tej procedurze busz ożywa, rośnie szybciej.Przycinanie do formowania krzewu odbywa się na samym początku okresu wiosennego, kiedy henomelki będą miały 4-5 lat. Coroczne usuwanie części wzrostu korzeni pozwala spowolnić wzrost wielkości krzewów i ich gęstość, dla harmonijnego wzrostu wystarczą tylko 2 potomstwo korzeni. Ponadto lepiej jest pozostawić pędy rosnące poziomo w 20-40 cm od ziemi. Procesy pionowe i pełzające powinny być cięte.

Przycinanie przeciwstarzeniowe jest istotne, gdy japońska pigwa osiąga wiek 8-10 lat. Krzew przerzedził się, pozbawiając wydłużone, cienkie i słabe gałęzie, pozostawiając nie więcej niż 15 mocnych pędów. Tylko gałęzie w wieku 3-4 lat owocują, więc korona jest uformowana w taki sposób, że zawsze pozostają tylko procesy nie starsze niż 5 lat.Zapobieganie wystąpieniu choroby

Dekoracyjna owocująca japońska pigwa nie boi się większości szkodników. Jednak w warunkach wysokiej wilgotności i stagnacji wody może wystąpić martwica i plamistość, grzyb może prowadzić do wysychania i deformacji liści. Cercosporosis jest wyrażana w postaci okrągłego brązu i ramilariozy w postaci brązowych plam. Leczenie ogranicza się do opryskiwania płynem mydlano-miedzianym lub fundozolem. Bezpieczniejszą metodą jest użycie infuzji cebuli.

Trochę o przyjemności: zbieranie owoców

Owoce dojrzewają we wrześniu-październiku, każdy krzew może produkować do 2-3 kg plonów, wszystko zależy od intensywności kwitnienia wiosną. Uprawa jest zapylana krzyżowo, więc jeśli potrzebujesz owoców, musisz posadzić kilka sadzonek w pobliżu lub 2-3 odmiany jednocześnie. W środkowym pasie zbiory pozostaną zielone przez długi czas, musisz mieć czas na ich zbieranie przed mrozem, w przeciwnym razie jego właściwości smakowe zostaną złamane.

Chaenomeles dojrzewa idealnie w warunkach pokojowych, stopniowo staje się żółty - można go poddać recyklingowi w dowolny sposób. Jeśli owoc, który wygląda jak małe jabłko, jest pomarszczony, można go użyć do jedzenia - jest to naturalny proces. Pachnąca japońska pigwa może być przechowywana w domu do końca grudnia.

Pigwa uprawiana w ogrodzie, może być używana do przygotowywania past, syropów, galaretek, dżemów, likierów. Organoleptyczne właściwości owoców wyraźnie poprawiają i odświeżają smak kompotów i dżemów z czarnej aronii, brzoskwiń, jabłek i moreli. Suszone goździki można stosować w kompocie z suszonych mieszanek owocowych.

Obejrzyj film: 1 na 100 Pigwowiec i Miód (Styczeń 2020).

Загрузка...