Wieloletnie stokrotki kwitnące w projektowaniu krajobrazu, sadzenie na otwartej przestrzeni na łóżku kwiatowym w ogrodzie, jak rosnąć z nasion, pielęgnacja roślin, hodowla i uprawa na balkonie w domu - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Stokrotki: różnorodność, sadzenie, pielęgnacja, wykorzystanie w projektowaniu krajobrazu (20 zdjęć)

Pin
Send
Share
Send
Send


Kwiaty Daisy to rośliny, które mogą ozdobić dowolny klomb, ogród lub domek letni. Istnieje wiele odmian i kolorów. Są bezpretensjonalne w opiece i są w stanie zadowolić oko swoim kwitnieniem przez długi czas.

Co to jest kwiat stokrotki?

Stokrotki (nazwa łacińska „Bellis perennis”) to kwiaty należące do rodziny Compositae lub Aster. Ojczyzną tych roślin jest Azja Mniejsza i Europa. W naturze występują w postaci małych polnych kwiatów. Współcześni hodowcy kwiatów aktywnie uprawiają około 15 rodzajów ozdobnych stokrotek.


margaritki-raznovidnosti-posadka-uhod-ispolzovanie-v-landshaftnom-dizajne-20-foto


margaritki-raznovidnosti-posadka-uhod-ispolzovanie-v-landshaftnom-dizajne-20-foto-2

Wysokość krzewów stokrotek może wynosić od 10 do 30 centymetrów. Liście tej rośliny mają jasny soczysty kolor. Kwiaty mogą mieć różne kolory, rozmiary i kształty. Rozmiar kwiatu zwykłej stokrotki ma średnicę 1-2 centymetry, jednak w niektórych odmianach ozdobnych może osiągnąć średnicę 8 centymetrów.


margaritki-raznovidnosti-posadka-uhod-ispolzovanie-v-landshaftnom-dizajne-20-foto-5


margaritki-raznovidnosti-posadka-uhod-ispolzovanie-v-landshaftnom-dizajne-20-foto-6

Odmiany stokrotek

W naturze jest około 80 różnych typów stokrotek. Kształt stokrotki może być:

  • proste (1-3 rzędy płatków obramowują środek małych kwiatów rurkowych);
  • półpełne (4 lub więcej rzędów płatków wokół środka);
  • frotte (środek jest prawie niewidoczny).

Stokrotki ogrodowe w profesjonalnych kwiaciarniach są uważane za dwuletnie. Ci, którzy już posadzili te kwiaty, doskonale wiedzą, że kwitną tylko w drugim roku po zasianiu nasion. W pierwszym roku roślina tworzy podstawową rozetę, a po zimie następnego roku szypułki rosną.

Jednak specjaliści zajmujący się komercyjnym kwiaciarstwem często stosują specjalną metodę uprawy, umożliwiającą uzyskanie kwitnienia niektórych odmian w ciągu jednego roku.

Aby zdobyć piękny kwiat, nie wystarczy wiedzieć, jak sadzić roślinę, trzeba też wiedzieć, jak dbać o stokrotki. Dla tych kwiatów bardzo ważne jest zapewnienie regularnego nawilżania gleby, a także jej okresowego spulchniania.

Przy niewystarczającym podlewaniu może znacznie zmniejszyć średnicę kwiatu. Z tego powodu elitarne odmiany mogą stracić frotte.

Do szybkiego wzrostu i intensywnego kwitnienia stokrotki zaleca się karmić. Aby to zrobić, możesz użyć specjalnych nawozów chemicznych dla kwiatów lub naturalnych odchodów ptaków lub dziewanny.

W regionach o zbyt surowych zimach zaleca się pokrycie stokrotek zimą liśćmi, torfem lub śniegiem.


margaritki-raznovidnosti-posadka-uhod-ispolzovanie-v-landshaftnom-dizajne-20-foto-16


margaritki-raznovidnosti-posadka-uhod-ispolzovanie-v-landshaftnom-dizajne-20-foto-17


margaritki-raznovidnosti-posadka-uhod-ispolzovanie-v-landshaftnom-dizajne-20-foto-18

Stokrotki w projektowaniu krajobrazu

Projektanci uwielbiają używać stokrotek w projektowaniu krajobrazu. Przecież te byliny mają długi okres kwitnienia i są dość bezpretensjonalne w swojej opiece.

Pin
Send
Share
Send
Send