Gipsowy tynk dekoracyjny do prac wewnętrznych, rodzaje i wybór wykończeń ścian, zalety i wady materiału, specyfikacji i oceny firmy, jak rozcieńczyć i zastosować - Dom i styl - 2022
Dom i styl

Tynk gipsowy we wnętrzu: nowe cechy klasyki (20 zdjęć)

Pin
Send
Share
Send
Send


W procesie budowy ścian budynku lub układania płyt podłogowych nie zawsze jest możliwe uzyskanie idealnej geometrii wszystkich konstrukcji. Powstałe krople są usuwane przez tynkowanie powierzchni. Dzięki temu powierzchnia staje się gładka i gotowa do wykończenia. Najbardziej popularnym wśród budowniczych jest tynk gipsowy, którego głównym składnikiem jest naturalny gips mineralny. Jest używany do zastosowań wewnętrznych, ma dobrą elastyczność i przystępną cenę.


gipsovaya-shtukaturka-v-interere-novie-vozmozhnosti-klassiki-20-foto


gipsovaya-shtukaturka-v-interere-novie-vozmozhnosti-klassiki-20-foto-2

Główne zalety i wady tynków gipsowych

Tynk na bazie gipsu zawdzięcza swoją popularność następującym zaletom:

 • elastyczność;
 • niska przewodność cieplna;
 • wysoka prędkość suszenia;
 • możliwość zastosowania warstwy o grubości 50-60 mm;
 • dobra przepuszczalność pary;
 • wysoka jakość powierzchni;
 • rozsądna cena.

Tynki gipsowe charakteryzują się brakiem skurczu i maksymalną łatwością obsługi. Charakterystyka techniczna tego materiału zależy od zastosowanych dodatków - plastyfikatorów. Zwiększają przyczepność, mogą zmienić termin stosowania od 15 minut do 1,5-2 godzin. Ponadto bardzo ważne jest, aby takie cechy techniczne tynku, jak współczynnik przewodności cieplnej. Jest 3-4 razy niższy niż tynków cementowych, co powoduje ocieplenie ścian pokrytych mieszankami gipsowymi.


gipsovaya-shtukaturka-v-interere-novie-vozmozhnosti-klassiki-20-foto-5


gipsovaya-shtukaturka-v-interere-novie-vozmozhnosti-klassiki-20-foto-6

Obszary zastosowania tynków gipsowych

Popularność gipsu na bazie naturalnego gipsu opiera się na jego wszechstronności. Tynk gipsowy służy do wyrównania następujących podstaw:

 • cegła i mur;
 • płyty i płyty żelbetowe;
 • bloki z gliny;
 • monolityczny beton piankowy;
 • bloki z pianobetonu i betonu komórkowego;
 • pianka polistyrenowa.

Służy do ścian i sufitów we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych o naturalnej wilgotności.

Nie zaleca się stosowania tynków gipsowych w łazienkach, łazienkach i dekoracjach zewnętrznych.

Ten przyjazny dla środowiska materiał może być wykorzystywany przy budowie i rekonstrukcji placówek przedszkolnych, szkół, klinik, szpitali, sanatoriów i domów wypoczynkowych. Powinno to uwzględniać niewystarczającą wytrzymałość powierzchni tynku w budynkach publicznych o dużej liczbie odwiedzających.


gipsovaya-shtukaturka-v-interere-novie-vozmozhnosti-klassiki-20-foto-9


gipsovaya-shtukaturka-v-interere-novie-vozmozhnosti-klassiki-20-foto-10

Główne rodzaje tynków gipsowych

Firmy produkujące suche mieszanki nie oferują wielu rodzajów gipsu na bazie gipsu. To ponownie podkreśla wszechstronność materiału, który różni się głównie charakterystyką techniczną. Główne rodzaje tynków gipsowych produkowanych przez producentów:

 • wykończenie - stosowane do wykańczania ścian i sufitów;
 • szary - stosowany do nakładania grubej warstwy przygotowawczej, ma niski stopień białości i przystępną cenę;
 • maszyna - zaprojektowana do stosowania specjalnych urządzeń, które zapewniają wysoką wydajność.

Wykończenie drobnoziarnistego tynku gipsowego nakłada się o grubości 5-10 mm, charakteryzuje się wysoką plastycznością i możliwością polerowania do lustrzanego wykończenia. Ma najwyższy koszt, ale pozwala zaoszczędzić na materiałach wykończeniowych.

Szeroka gama suchych mieszanek budowlanych sprawia, że ​​zastanawiasz się, jaki jest najlepszy tynk gipsowy na rynku. Jednym z głównych kryteriów wyboru jest reputacja producenta, ale niewłaściwie wybrany tynk może nie poradzić sobie z przypisaną mu rolą. Jak wybrać odpowiednią kompozycję? Musisz znać właściwości techniczne tynku. Należy zwrócić uwagę na następujące parametry:

 • maksymalna grubość nałożonej warstwy;
 • czas życia rozwiązania;
 • stopień bieli;
 • zużycie na metr kwadratowy;
 • zalecany zakres temperatur stosowania.

Nie należy próbować nakładać grubszej warstwy niż zalecana przez producenta. Jeśli różnica wysokości jest większa niż 2-3 cm, nie trzeba kupować tynku wykańczającego przez całą ilość pracy. Nie jest to opłacalne, lepiej jest użyć średnioziarnistej mieszanki do głównej niwelacji.

Konieczna jest szybka praca z tynkiem gipsowym, większość producentów oferuje preparaty o żywotności roztworu 1-1,5 godziny. W tym okresie konieczne jest pełne rozwinięcie mieszaniny, która jest rozcieńczona wodą, w przeciwnym razie straci plastyczność. Dokonując wyboru tynku gipsowego, konieczne jest wyjaśnienie zużycia suchej mieszanki na metr kwadratowy. Spowoduje to poprawne obliczenie ilości materiału i uniknięcie dodatkowych podróży do sklepu.


gipsovaya-shtukaturka-v-interere-novie-vozmozhnosti-klassiki-20-foto-13


gipsovaya-shtukaturka-v-interere-novie-vozmozhnosti-klassiki-20-foto-14

Technologia tynkowania tynków

Na pierwszy rzut oka wykończenie ścian tynkiem gipsowym nie jest skomplikowane, o wiele trudniej jest zrozumieć sposób tynkowania sufitu. Technologia pracy jest naprawdę prosta, ale nie można zapomnieć o kilku ważnych szczegółach. Na przykład nie należy rozcieńczać tynku gipsowego wodą z grzejnika. Konieczne jest odpowiedzialne podejście do przygotowania ścian lub sufitu. Poprawi to nie tylko przyczepność roztworu do podstawy, ale również poprawi jakość pracy. Konieczne jest zbadanie właściwości mieszaniny i przygotowanie roztworu zgodnie z opisem producenta. Ogólne zasady nie są tu odpowiednie, ponieważ wszystkie firmy stosują różne dodatki do produkcji tynków.

Przed rozpoczęciem pracy należy oczyścić ścianę lub sufit z gruzu z wykończenia, ślady kleju do tapet, kurzu i brudu. Jak usunąć wybrzuszenie? Lepiej jest je wyciąć i zamknąć głębokie dziury i szczeliny przed zastosowaniem głównej części rozwiązania. Zaleca się polepszenie przyczepności przygotowanego podłoża za pomocą podkładu.

Obejrzyj film: Prostowanie ścian - Remont wnętrza krok po kroku (Lipiec 2022).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send