Jak pozbyć się pleśni i grzybów na ścianach w łazience w mieszkaniu lub domu na zawsze, w wannie i pod prysznicem, w oknach i w piwnicy, w szafie iw tapecie, sposoby i środki w warunkach domowych - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Jak pozbyć się pleśni: radzą gospodynie domowe

Pin
Send
Share
Send
Send


Pleśń jest nam wszystkim znana: jej białe, zielone lub czarne plamy pojawiają się na nieświeżych produktach spożywczych, w piwnicach, piwnicach i innych wilgotnych i ciemnych miejscach. Poza tym, że pleśń psuje rzeczy i produkty, jest również niezdrowy.

Jak pozbyć się pleśni na zawsze własnymi rękami i, co najważniejsze, jak sprawić, by nigdy się nie pojawiła?

Pleśń jest mikroorganizmem z rodzaju grzybów. Grzyby pleśni są w stanie rosnąć w każdym wilgotnym i ciepłym miejscu. W niewentylowanych obszarach bez światła słonecznego kolonie mikroorganizmów rosną bardzo szybko, wpływając na wszystko wokół: drewno, betonowe ściany, meble. Drzewo dotknięte zarodnikami pleśni szybko staje się bezużyteczne, beton traci swoją siłę i zaczyna się kruszyć. Ludzie, którzy regularnie wchodzą w kontakt z pleśnią, są narażeni na poważne choroby, ponieważ wiele z ich gatunków wydziela mikotoksyny - trucizny, które powodują uszkodzenie układu nerwowego, narządów wewnętrznych i pojawienie się alergii.

Wygląd pleśni jest łatwiejszy do zapobiegania niż walka z jej objawami, dlatego kompetentna profilaktyka pozwoli zaoszczędzić Twój czas, pieniądze i zachować zdrowie. Co więcej, możliwe jest dostrzeżenie wyglądu pleśni gołym okiem tylko wtedy, gdy jego kolonia zaczęła już aktywnie rosnąć.

Następujące warunki są niezbędne do pojawienia się pleśni:

 • sprzyjające warunki - ciepła, wysoka wilgotność, słaba wentylacja powietrza w pomieszczeniu;
 • obecność zarodników pleśni w powietrzu i na przedmiotach;
 • pożywka, na której zarodniki mogą się rozmnażać - materia organiczna, papier, drewno;
 • przechowywanie zepsutych produktów.

W bardzo sprzyjających warunkach pleśń mnoży się na wszystkich przedmiotach, w tym na szkle i plastiku. Najbardziej korzystna dla pleśni jest brak wentylacji powietrza. W dobrze wentylowanym pomieszczeniu większość zarodników jest przenoszona na zewnątrz przez przepływ powietrza. W nieruchomym powietrzu zarodniki osiadają na wszystkich obiektach i zaczynają się mnożyć wykładniczo.

Jeśli czasami pojawia się pleśń, do wody należy dodać roztwór podchlorynu sodu, nadtlenku wodoru i rozpuszczonego mydła. Ponadto środki do zwalczania pleśni obejmują:

 • siarczan miedzi;
 • kontroler siarki;
 • stężony kwas cytrynowy;
 • amoniak;
 • silny roztwór soli;
 • kwas borowy;
 • wybielacz

W niektórych przypadkach pomaga obróbka powierzchni z otwartym ogniem, takim jak palnik gazowy.

W wilgotnym i słabo wentylowanym mieszkaniu pleśń może tworzyć się niemal wszędzie. Najczęściej pojawia się w takich miejscach:

 • na ścianach;
 • na oknach;
 • na suficie;
 • na tapecie;
 • w pralce;
 • w łazience;
 • w szafie;
 • na balkonie.

Tapeta, mocno zepsuta przez grzyby, lepiej całkowicie usunąć. Jeśli są małe plamki, można spróbować usunąć je.

Aby pozbyć się pleśni na ścianach, można tak: ścianę należy oczyścić szpachelką do betonu w uszkodzonych miejscach, spłukać wybielaczem i wysuszyć. Te same zalecenia są odpowiednie dla sufitu. Najlepszym lekarstwem na ściany i sufity do formy jest specjalny podkład antyseptyczny. Zniszczy istniejącą formę i nie pozwoli na utworzenie nowej. Ściany, na których już pojawił się grzyb, powinny być najlepiej pokryte przepuszczalnymi dla powietrza materiałami wykończeniowymi - farbą na bazie wody, tapetą papierową - po przetworzeniu i nie w pobliżu wysokich mebli.

Pleśń zwykle pojawia się na plastikowych oknach. Tworzywa sztuczne można łatwo zmyć dowolnym detergentem. Regularne wietrzenie i zmniejszona wilgotność powietrza pomogą zapobiec jego wystąpieniu w przyszłości.

Jak pozbyć się pleśni na balkonie?

Na balkonie pleśń może tworzyć się z wody spływającej z dachu, jeśli budynek jest słabo wyposażony w odpływ wody. Konieczne jest odizolowanie balkonu od przepływu wody i usunięcie z niego wszystkich niepotrzebnych przedmiotów, które zakłócają wymianę powietrza. Płyty betonowe, uszkodzone przez pleśń, można poddawać obróbce, jak również ściany w mieszkaniu: czyścić, dezynfekować i przykrywać podkładem.

Jak pozbyć się zapachu pleśni w szafie?

Forma w szafie może być utworzona z przechowywania niewyrażonych w niej rzeczy. Każdy stęchły zapach pojawiający się w szafie powinien ostrzec właściciela. Szafka musi być uporządkowana, rzeczy są myte i suszone. Przewietrzyć obudowę i, jeśli to konieczne, wypłukać ją wybielaczem. Po wyschnięciu drewniane elementy, niepowlekane lakierem, rozmazują środkiem antyseptycznym.

W łazience konieczna jest dobra wentylacja, aby zapobiec pleśni. Po użyciu prysznica należy wytrzeć ściany kropli wody i przewietrzyć łazienkę. Czarna pleśń, która pojawiła się na płytce ceramicznej, jest przemywana kwasem cytrynowym, szwy między płytkami muszą być oczyszczone ze śladów grzyba i ponownie nasmarowane wodoodpornym uszczelniaczem. Ściany i sufit w łazience są traktowane tak samo jak w pokoju. Pożądane jest stosowanie oddychających materiałów wykończeniowych z dodatkiem środków antyseptycznych.

Jak pozbyć się pleśni w pralce?

Jeśli w pralce są ślady pleśni, można ją uruchomić w pełnym cyklu prania z możliwie najgorętszą wodą, aw głównej komorze prania wsypać opakowanie kwasu cytrynowego. Po zakończeniu mycia i spuszczania wody wytrzyj maszynę do sucha i pozostaw ją otwartą do wentylacji.

W kuchni musisz uważnie upewnić się, że produkty są odpowiednio przechowywane i nie są zepsute. Zepsute natychmiast wyrzucić miejsce, w którym leżą, spłukać wybielaczem. Lodówkę należy regularnie myć, suszyć i monitorować w celu prawidłowego przechowywania żywności.

Pleśń w pomieszczeniach niemieszkalnych

W pomieszczeniach niemieszkalnych, aby usunąć ślady pleśni, można użyć mocniejszych narzędzi.

Jak pozbyć się białej pleśni w wannie?

Gdy grzyb znajdzie się w wannie, musisz oczyścić kłody żelazną szczotką. Silnie uszkodzony dziennik lepiej wyciąć i wstawić nowy. Po oczyszczeniu kłody przetwarzać specjalnymi związkami nadającymi się do kąpieli. Następnie upewnij się, że kąpiel po użyciu jest suszona przez drogi oddechowe.

Aby poradzić sobie z grzybem w kraju lub w garażu za pomocą odpowiednich środków, garaż nie dotyczy lokali mieszkalnych. Po zakończeniu prac nad zniszczeniem formy należy wyposażyć domy wiejskie i garaż w dobrą wentylację i utrzymać porządek. Środki te znacznie zmniejszą ryzyko nieprzyjemnego grzyba w przyszłości.

Jak pozbyć się zapachu pleśni w mieszkaniu?

Ostry i stęchły zapach pleśni jest znakiem, że już się pojawił. Konieczne jest znalezienie źródła zapachu, wykonanie niezbędnej pracy i przewietrzenie tego miejsca.

Obejrzyj film: JEŚLI BĘDZIESZ MIEĆ TĘ ROŚLINĘ W DOMU, NIGDY WIĘCEJ NIE ZOBACZYSZ PAJĄKÓW, MUCH ANI (Lipiec 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send