Rośliny wieloletnie, sadzenie nasion i pielęgnacja w warunkach domowych, uprawa w doniczce lub sadzarce na balkonie, jak rosnąć na otwartym terenie w miejscu i jak karmić - Dom i styl - 2022
Dom i styl

Lobelia w ogrodzie: sadzenie i pielęgnacja (25 zdjęć)

Pin
Send
Share
Send
Send


Lobelia należy do rodziny dzwonów, uważana jest za wyjątkową roślinę, cenioną wśród ogrodników i hodowców. W okresie kwitnienia latem przypomina puszystą kulę, w której zielone liście są prawie niezauważalne. Uprawia się go w grządkach, wiszących dekoracyjnych koszach, donicach, a lobelia wygląda bardzo elegancko na balkonie. Przy projektowaniu ogrodu z tak uniwersalną rośliną możesz tworzyć świetne kompozycje, na przykład będzie wyglądać pięknie w połączeniu z petunią. Aby wiedzieć, jak uprawiać lobelię w domu, potrzebujesz trochę wiedzy i doświadczenia, szczególnie na etapie sadzonek.


lobeliya-v-sadu-posadka-i-uhod-25-foto


lobeliya-v-sadu-posadka-i-uhod-25-foto-2

Najbardziej znane rodzaje lobelii

Republika Południowej Afryki jest uważana za miejsce narodzin rośliny, ale lobelia jest raczej bezpretensjonalna i dlatego jest powszechna w wielu krajach. Rosja nie stała się wyjątkiem. Teraz w naturze wyhodowano około 300 różnych odmian lobelii, każdy rodzaj ma swoje własne cechy. Lobelia w doniczce jest często używana przez ogrodników jako ozdoby łuków i altan. Taka roślina może być jednoroczna lub wieloletnia, trawa lub krzew, są też odmiany uprawne.


lobeliya-v-sadu-posadka-i-uhod-25-foto-5


lobeliya-v-sadu-posadka-i-uhod-25-foto-6

Popularne odmiany lobelii erinus obejmują:

  • „Cesarz Willy”;
  • „Biały Pałac”;
  • „Szafir”;
  • „Miss Clibran”;
  • „Czerwona Kaskada”;
  • „Niebieska fontanna”.


lobeliya-v-sadu-posadka-i-uhod-25-foto-8


lobeliya-v-sadu-posadka-i-uhod-25-foto.jpeg">

Wybór nasion i czas siewu lobeli

Aby wyhodować piękną lobelię, którą musisz wiedzieć, nie tylko jak ją prawidłowo posadzić, ale także wybrać odpowiednie nasiona. Gatunki krzewów kwitną bardzo obficie, niska i gęsta piłka. Obserwując zasady opieki, kwiaty nie będą widoczne na zielono. Gatunek Ampelny kwitnie nie tak intensywnie, krzew jest bardziej kruchy. Kwiaty lobeliowe tej formy wymagają staranniejszej opieki i wiedzy. Nawet niedoświadczony ogrodnik może uprawiać krzakową lobelię.

Przy wyborze roślin warto zwrócić uwagę na kolor. Powoli pojawia się biały odcień Lobelii. Niebieskie i niebieskie odmiany kiełkują i kwitną szybciej. Rosnące purpurowe i purpurowe odcienie lobeli - najbardziej kłopotliwe zadanie, rosną słabo.


lobeliya-v-sadu-posadka-i-uhod-25-foto-9


lobeliya-v-sadu-posadka-i-uhod-25-foto-10

Sadzonki rozwijają się przez długi okres czasu. Od czasu siewu i aż do rozkwitu trwa około 90 dni. Lobelia w domu zaczyna rosnąć niektórzy ogrodnicy w lutym. W tym okresie wymaga to wzmożonej opieki, ponieważ roślina nie ma wystarczającej ilości światła dziennego, kiełki słabo rosną, a ryzyko pojawienia się czarnej nogi wzrasta. W przyszłym miesiącu sytuacja się ustabilizuje. W niektórych przypadkach sadzonki lobeli w marcu, ze względu na słoneczną pogodę, nadrabiają zaległości w lutym, dlatego jeśli istnieją specjalne lampy do oświetlenia i dodatkowego czasu, można wysiać nasiona wcześniej.


lobeliya-v-sadu-posadka-i-uhod-25-foto-11


lobeliya-v-sadu-posadka-i-uhod-25-foto-12

Wysiew nasion do sadzonek

Gleba dla sadzonek lobelii powinna być intensywnie nawilżająca, odżywcza i nie ciężka. Możesz kupić specjalny substrat w sklepie, przeznaczony do uprawy sadzonek kwiatów. Jeśli ziemia wydobywa się osobiście, należy ją odpowiednio przygotować: jesienią zrób mieszankę ziemi leśnej, próchnicy, piasku i torfu w równych proporcjach, a następnie przesiej ją przez duże sito. Ważne jest, aby wiedzieć, że każda ziemia, nawet zakupiona, musi zostać odkażona. W tym celu konieczne jest potraktowanie go roztworem fungicydu lub po prostu zamrożenie go na balkonie przez całą zimę. Aby znormalizować poziom kwasowości gleby przed wysiewem nasion, wystarczy dodać do niej mąkę wapienną lub dolomitową.


lobeliya-v-sadu-posadka-i-uhod-25-foto-13


lobeliya-v-sadu-posadka-i-uhod-25-foto-14

Kolejne etapy siewu nasion lobelii na sadzonki:

  1. Umieść przygotowaną ziemię w szerokim i płytkim pojemniku z otworami drenażowymi, ubij na wierzch i pozostaw na 24 godziny.
  2. Nasiona roślin, ułożone na kartce papieru wygiętej pod kątem, delikatnie posypują podłoże, rozprowadzając je równomiernie. Następnie musisz spryskać je wodą.
  3. Taca z sadzonkami pokrywa szklaną powierzchnię i kładzie się w ciepłym, słonecznym miejscu.

Możesz wysiać granulowane nasiona. Lobelia jest dobrze rozwinięta, rośnie z nasion, które występują w tabletkach torfowych lub specjalnych kasetach. Ta opcja siewu sadzonek jest łatwiejsza.

Aby wspaniała roślina wyrosła z nasion w domu, musisz wiedzieć nie tylko, jak prawidłowo sadzić, ale także jak dbać o lobelię. Aby to zrobić, należy codziennie wysadzać sadzone pędy, to znaczy okresowo zdejmować szklankę, usuwać zebraną wilgoć i umieszczać odwrotną stronę przezroczystej pokrywy na pojemniku. Po 1-1,5 tygodniach, kiedy pojawiają się pierwsze kiełki, zaleca się usunięcie szkła i ustawienie warunków szklarniowych dla sadzonek, przykrycie je polietylenem i umieszczenie w dobrze oświetlonym miejscu bez bezpośredniego światła słonecznego. Z polietylenem należy również usunąć nagromadzony kondensat.


lobeliya-v-sadu-posadka-i-uhod-25-foto-16


lobeliya-v-sadu-posadka-i-uhod-25-foto-17

Po wzroście nasion konieczne jest zapobieganie ich intensywnemu wzrostowi wysokości. Aby to zrobić, konieczne jest ich lekkie uspokojenie, przesuwając tace sadzonek przez pewien czas w ciągu dnia na balkon, gdzie temperatura powietrza będzie niższa i będzie wystarczająco dużo światła. W nocy pamiętaj, aby przenieść je do ciepłego pomieszczenia, zapewniając dodatkowe źródło światła. Podświetlenie powinno być również uwzględnione w deszczowej i pochmurnej pogodzie.


lobeliya-v-sadu-posadka-i-uhod-25-foto-18


lobeliya-v-sadu-posadka-i-uhod-25-foto-19

Najlepiej zwilżyć sadzonki od spodu, wylewając niewielką ilość wody na patelnię, ponieważ zapobiegnie to pojawieniu się pleśni na powierzchni podłoża, dzięki czemu pędy mogą umrzeć. Konieczne jest bardzo ostrożne podlewanie z góry łyżeczką lub jednorazową strzykawką. Gdy pleśń pojawi się na ziemi, należy ją usunąć i posypać cienką warstwą przemytego i wyprażonego piasku rzecznego lub pokruszonego węgla aktywnego. Aby uniknąć pojawienia się jakichkolwiek chorób, konieczne jest zapobieganie wysuszeniu i silnemu nawilżeniu gleby, a także okresowemu karmieniu. Gleba powinna być luźna i umiarkowanie sucha.

Po tym, jak sadzonki wyrosną, muszą nurkować, to znaczy, że trzeba je posadzić w małe pęczki, chwytając kilka pędów z ziemią w osobnej tacy. Wcześniej gleba z sadzonkami powinna być obficie zwilżona, aby ułatwić oddzielenie sadzonek od siebie. Odstęp między pęczkami przeszczepionych roślin powinien wynosić co najmniej 2-3 cm.

Po zebraniu, taranuj i zalej ziemię. Gdy przesadzone kiełki będą miały wysokość 3 cm, zaleca się ich trochę przyciąć, aby dobrze się zakrzepły i zakwitły.

Woda, którą sadzonki muszą starannie, bez wpływu na młode liście. Zrób to lepiej za pomocą strzykawki lub łyżeczki.

Obejrzyj film: Poradnik Ogrodowy #13 Funkia hosta do ogrodu (Lipiec 2022).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send