Spawanie szwów i połączeń linoleum na gorąco i zimno w warunkach domowych - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Spawanie linoleum: metoda gorąca i zimna

Popularność linoleum wynika z jego doskonałego wyglądu, a także trwałości i praktyczności. Jednak te zalety można zmniejszyć do zera, jeśli podczas układania tego materiału budowlanego złącza jego płócien będą miały wyraźnie widoczne szwy, dlatego ich właściwe uszczelnienie jest tak ważne, zapewniając zarówno integralność, jak i wytrzymałość wykładziny podłogowej.

Aby uzyskać wysokiej jakości połączenie elementów linoleum, stosuje się dwa rodzaje spawania, z których jeden jest nazywany gorącym, a drugi zimnym. Wybór konkretnego rodzaju spawania zależy od aktualnej sytuacji i rodzaju linoleum.

Biorąc pod uwagę miejsce użytkowania (biura lub lokale mieszkalne) linoleum jest podzielone na komercyjne i domowe.

W pomieszczeniach, które odwiedza duża liczba osób, linoleum podlega znacznym obciążeniom, dlatego w miejscach publicznych dla tego typu powłok wybierany jest z reguły bardzo trwały materiał. Jednocześnie takie linoleum o zwiększonej odporności na ścieranie jest zgrzewane metodą gorącą, a prace wykonują tylko profesjonaliści używający dość drogiego sprzętu.

Metoda zimna jest zwykle stosowana, gdy występuje powłoka z linoleum o małej grubości i niezbyt wysokiej wytrzymałości. Taki materiał jest najczęściej używany w mieszkaniach.

Gorące linoleum spawalnicze

Może być wykonywany tylko przez specjalistów posiadających w swoim arsenale specjalny przewód i specjalną spawarkę, za pomocą której zapewnione jest spawanie na gorąco linoleum na odpowiednim poziomie jakości. Istota tego procesu jest następująca: na styku arkuszy linoleum przecina się rowek, który odpowiada kształtowi profilu wspomnianego powyżej kordu (zwanego również prętem wypełniającym), który jest używany jako element łączący.

Do produkcji sznurka / pręta, który może mieć zarówno okrągły, jak i trójkątny przekrój, stosuje się uplastyczniony PVC, dzięki czemu łatwo mięknie w temperaturze 350 ± 50 ° C. Pręt jest wkładany do urządzenia do spawania linoleum i za pomocą tego narzędzia jest wprowadzany do uprzednio przygotowanego rowka i ołowiu, naciskając wzdłuż linii kolby.

W tym przypadku nadmiarowy pasek lutowany jest usuwany za pomocą noża miesięcznego, ale nie za jednym razem, ale w kilku etapach. Najpierw usuwana jest największa niepotrzebna część przewodu. W trakcie pracy pod nożem należy umieścić specjalną płytkę zwaną saniem. Po całkowitym schłodzeniu szwu usuń resztę materiału łączącego tym samym nożem, ale bez sań, przesuwając go po powierzchni powłoki. Niemożliwe jest usunięcie całego pręta na raz, ponieważ jeśli nie zostanie całkowicie schłodzony, w niektórych miejscach, gdy szew zostanie schłodzony, mogą pojawić się wgłębienia i wgniecenia, spowodowane „wciągnięciem” ochłodzonego materiału kordu.

Nie stosuje się gorącego zgrzewania linoleum w domu, ponieważ gdy linoleum domowe jest podgrzewane do wysokiej temperatury, nie tylko mogą się stopić, ale również część tkaniny pokrywającej podłogę.

Jak skleić spawanie na zimno linoleum?

Dzisiaj klej zwany „spawanie na zimno linoleum” jest coraz częściej stosowany na poziomie gospodarstwa domowego. To narzędzie o doskonałych właściwościach wiążących, czasami określane jako spawanie płynne. Częściej niż inne kleje stosowane przez profesjonalistów podczas nowoczesnych prac budowlanych.

Klej ten może być stosowany nie tylko do spawania linoleum, pierwotnie ułożonego, ale także do połączeń linoleum podczas jego naprawy. Główną zaletą tej metody łączenia powłok jest duża wytrzymałość osadzania jednego kawałka materiału podłogowego na innym. Technologia aplikacji jest prosta i nie różni się znacząco od innych metod klejenia, ale wynik jest zawsze na bardzo wysokim poziomie. Często ten klej jest używany do mocowania listew przypodłogowych, a także różnych dekoracyjnych produktów z PVC.

Układanie ołowiu linoleum, łączącego kolejno klej do spawania każdego kolejnego arkusza materiału z poprzednim, umieszczonym dokładnie w zamierzonym miejscu. Ze względu na fakt, że spawanie tkanin linoleum jest wykonane z bezbarwnego kleju, miejsca klejenia są prawie niewidoczne.

Jakie są rodzaje kleju o nazwie spawanie na zimno?

Istnieje kilka rodzajów tego kleju, różniących się właściwościami i metodami aplikacji.

Typ A

Klej ten ma płynną konsystencję ze względu na dużą ilość rozpuszczalnika w nim zawartego i ułatwia przetwarzanie punktu wiązania. Nie można go stosować przy łączeniu arkuszy klejonego materiału, szerokość szczeliny między którymi przekracza dwa milimetry.

Główną zaletą stosowania kleju typu „A” jest dokładność szwu i niewidoczność złącza spawalniczego dla oczu, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej wytrzymałości otrzymanego spawania cieczowego, ale ten klej nie jest zalecany do naprawy powłoki linoleum. Jego użycie jest preferowane w przypadkach, gdy kod musi przyklejać się do siebie nowe paski linoleum.

Typ C

Taki klej różni się od wcześniej napisanego klejem tym, że ma mniej rozpuszczalnika i dlatego wygląda na grubszy. Może być stosowany w przypadku, gdy odległość między arkuszami linoleum 2-4 milimetrów. W pracach naprawczych można również stosować klej typu „C”, w tym do naprawy pęknięć, które często występują w starych powłokach. Po wyschnięciu tego typu kleju powstaje ciasny szew o dużej wytrzymałości.

Wpisz T

Ten rodzaj kleju jest przeznaczony głównie dla profesjonalistów, którzy z reguły pracują w sektorze przemysłowym. Jest rzadko używany do użytku prywatnego. Klej typu „T” doskonale nadaje się do klejenia wieloskładnikowych rodzajów linoleum, produkowanych na bazie polichlorku winylu i poliestru. Rezultatem jego zastosowania jest elastyczny, elastyczny, ale niezawodny szew.

Co jeszcze może wykonać spawanie na zimno?

Istnieją inne marki klejów, które można stosować do spawania na zimno linoleum. Możesz zadzwonić na przykład do dwóch z nich, a ich parametry techniczne podano poniżej.

 • Sintex H44. Czas schnięcia „przy sklejaniu” - 20 minut, czas utwardzania - 2 godziny, pełny czas polimeryzacji - 24 godziny, maksymalna wartość szerokości spoiny - 4 mm.
 • EP-380. Wytrzymałość szwu wynosi 3500 PSI, temperatura użytkowania nie przekracza 93 ° C, czas utwardzania jest krótszy niż 15 minut, prędkość ustawiania wynosi około 4 minut.

Charakterystyczną cechą tych gatunków jest to, że mają niską temperaturę topnienia, niższą niż w przypadku spawania na zimno używanego do łączenia metali, ale w przypadku pracy z linoleum nie jest to konieczne.

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze kleju do spawania na zimno?

Klej do spawania na zimno jest dziś oferowany w szerokim zakresie. Najważniejszą rzeczą do rozważenia przy wyborze kleju do spawania arkuszy linoleum jest klejenie.

W tych przypadkach, gdy konieczne jest naprawienie gotowej powłoki, lepiej jest wybrać kleje o grubszej konsystencji, w których stężenie PVC jest większe i rozpuszczalnik jest mniejszy. Zapewni to wysoką wytrzymałość szwu podczas klejenia uszkodzonych fragmentów i uszczelniania pęknięć. Ten sam rodzaj kleju będzie również bardziej odpowiedni do łączenia nowych kawałków podłogi, ale będzie cięty nierówno, lub jeśli połączenie ma „chodzącą” szczelinę.

Jeśli używasz nowych arkuszy linoleum, profesjonalnie przygotowanych, precyzyjnie ciętych, możesz je skleić z dużym procentem rozpuszczalnika i mniejszą ilością PVC. Dzięki temu składowi zapewniona zostanie wysoka plastyczność i niska widoczność uzyskanego połączenia między tkaninami linoleum. Siła wiązania w tym przypadku będzie nieco mniejsza niż w pierwszym wariancie opisanym powyżej, ale biorąc pod uwagę, że obciążenia, na które narażona jest podłoga w pomieszczeniach mieszkalnych, są również małe, nie będzie to miało krytycznego znaczenia.

Zużycie kleju w pierwszej i drugiej wersji będzie prawie takie samo.

DIY spawanie linoleum: sekwencja działań

Aby uzyskać wysokiej jakości spawanie linoleum, należy postępować zgodnie z pewną technologią, która wygląda mniej więcej tak:

 1. Po pierwsze, dwa paski linoleum są ułożone tak, że zachodzą na siebie na 3-5 centymetrów.
 2. Ponadto te dwa zachodzące na siebie paski są cięte w tym samym czasie wzdłuż taśmy metalowej, zapewniając w ten sposób idealne połączenie między nimi.
 3. Po przycięciu linoleum wyrównaj go.
 4. Dwustronna taśma jest przyklejona do podłogi pod miejscem przyszłego szwu, co zapobiega rozprzestrzenianiu się kleju na powierzchni podłogi i umocowaniu obszaru szwu.
 5. Obszar spawania jest wycierany szmatką: do spawania wysokiej jakości musi być czysty i suchy.
 6. Specjalna taśma papierowa zgrzewana na zimno przyklejana jest do środka ciasno przyciętego szwu. Odbywa się to w celu uniknięcia uszkodzenia górnej warstwy linoleum.
 7. Nóż z brzeszczotem z okrągłym ostrzem jest cięty w obszarze szwu na całej długości. Możesz używać innych rodzajów noży, ale najważniejsze jest, aby podczas cięcia nie uszkodzić krawędzi linoleum.
 8. Po przecięciu paska papieru jest on ciasno zwijany za pomocą wałka, aby zapobiec dostaniu się zimnego spawania pod powierzchnię papieru.
 9. Specjalna dysza w postaci igły jest instalowana na rurze z klejem, przez który przepływa płynna zawartość kleju.
 10. Następnie igła jest wkładana w szczelinę między arkuszami linoleum, a przez lekkie naciśnięcie klej z rurki jest wciskany w szczelinę złącza.
 11. Po wypełnieniu luki należy odczekać trochę czasu, co jest zwykle wskazane w instrukcji dla konkretnego rodzaju spawania na zimno, i usunąć taśmę papierową, usuwając ją pod ostrym kątem.

Znając technologię spawania na zimno, można niezależnie przeprowadzać nie tylko naprawę linoleum, ale także jego układanie. Przeczytaj uważnie wszystkie instrukcje i wybierz odpowiedni rodzaj kleju przy zakupie. Sukcesy dla ciebie!

Obejrzyj film: Leister GROOVER i UNIFLOOR: zgrzewanie wykładzin podłogowych (Styczeń 2020).

Загрузка...