Jak i co czyścić płytki i szwy w łazience z błota i płytki, z tłuszczu i rdzy w kuchni, z fugowania i podkładu po naprawie, środki ludowe i sposoby z pleśni i grzybów - Dom i styl - 2019
Dom i styl

Niż do mycia płytki: od banalnej skórki cytryny do odkurzacza parowego

Pojawienie się plam na płytce w kuchni i łazience jest powszechnym i nieuniknionym zjawiskiem. Bez względu na to, jak bardzo się starasz, krople wody i wody spadają na płytkę. Oczywiście wzorzyste płytki nie są tak widoczne, ale plamy na zaprawie i nieświeży wygląd powierzchni trudno nie zauważyć. Do czyszczenia wysokiej jakości ważne jest, aby wybrać narzędzia, które usuwają zanieczyszczenia i nie niszczą powierzchni.

Czysta kuchnia: jak można wyczyścić płytki?

Problem tłustych plam w kuchni jest znany prawie wszystkim gospodyniom domowym. Jeśli skończysz czyścić każde gotowanie, idealna czystość nie opuści pomieszczenia, ale nie zawsze jest czas na posprzątanie bałaganu, zwłaszcza po czyszczeniu płytek w kuchni przed tłuszczem. Czasami krople oleju mogą spaść na płytkę sufitową i powinny być dostępne opcje niż umycie płytki ze świeżych i starych plam tłuszczu.

Ostatnie zanieczyszczenia są przemywane zwykłym mydłem lub płynnym detergentem do mycia naczyń. W przypadku suchych plam można również zastosować te metody, wystarczy oczyścić płytkę dłużej. Możesz także spróbować oczyścić stary tłuszcz tradycyjnymi metodami:

  • wytrzeć cytrynę kawałkiem brudu i odstawić na chwilę, a następnie zmyć;
  • brudne miejsca posypać sodą i zwilżyć octem, po reakcji konieczne jest umycie płytek w kuchni z tłuszczu.

Możesz wyczyścić płytę sufitową za pomocą odkurzacza parowego. Jeśli sufit kuchni jest ozdobiony płytkami z tworzywa piankowego, pranie odbywa się tylko za pomocą miękkiej gąbki i detergentu bez materiałów ściernych (preferowane jest czyszczenie na sucho).

Pocieranie połączeń płytek nierozcieńczonym octem zapobiegnie powstawaniu pleśni i pleśni. Odkurzacz parowy jest dobrym rozwiązaniem niż mycie spoin między płytkami.

Podłoga wymaga również poważnej opieki. Czasami podłoga kuchenna jest pokryta płytkami PCV. Aby usunąć plamy z podobnej powierzchni, stosuje się płynne detergenty bez środków ściernych i gąbek do naczyń.

Jak myć płytki w łazience?

Nie zawsze jest możliwe delikatne przykrycie ścian i ochrona powierzchni przed rozpryskami farby, niektórymi związkami chemicznymi. Czasami możliwe jest mycie płytek w łazience po naprawie wilgotną szmatką i zajmuje to trochę czasu, ale w zasadzie usunięcie brudu powoduje wiele problemów i zmusza nas do uciekania się do różnych metod.

Jak myć płytki w łazience po naprawie?

Podczas napraw stosowane są różne materiały, mieszanki, płyny. Podczas układania płytek trudno jest zabezpieczyć podłogę przed brudem. Które środki czyszczące należy stosować, zależą od rodzaju zabrudzenia: klej do płytek, spoinowanie, podkład, farba, cement.

Aby usunąć plamy z wielu materiałów budowlanych, sprzedawane są specjalne preparaty. Jednak w domu można z powodzeniem stosować środki ludowe. Podczas czyszczenia należy wziąć pod uwagę, że powierzchnia płytki reliefowej jest gorsza do czyszczenia niż gładka matowa.

Klej z płytki w stanie świeżym można łatwo usunąć wilgotną szmatką i gumową łopatką.

Jeśli plama jest uschnięta, należy najpierw zmiękczyć ją wodą z dodatkiem octu / amoniaku. Klej polimerowy usuwa aceton (wcześniej w rogu płytki należy sprawdzić wpływ na powierzchnię płytki). Zmiękczona plamka jest szczotkowana delikatnymi ruchami skrobaka, twardej gąbki.

Trudno nazwać zanieczyszczenie mieszanką kielni, więc czyszczenie powierzchni można nazwać raczej końcowym etapem układania płytek. Fuga jest zwykle natychmiast usuwana, gdy tylko powierzchnia mieszanki zacznie się rozjaśniać. Przed myciem fugi z płytki cała powierzchnia jest zwilżona czystą wodą. Nasączony mastyks zmywa się jako wybielacz.

Istnieje kilka sposobów mycia podkładu z płytki. Podkład jest wysoce wiążącym roztworem, który po wyschnięciu jest trudny do usunięcia, więc obszar w pobliżu obszaru roboczego lepiej przykryć gazetami / folią. Aby usunąć plamy, często używaj tej samej gleby. Bejca jest lekko zwilżona związkiem i przetarta czystą, wilgotną gąbką. Jeśli płytka ma strukturę porowatą, trudno będzie całkowicie usunąć zanieczyszczenia. Opcjonalnie zanieczyszczenie jest czyszczone środkami chemicznymi: acetonem, białym alkoholem. Działania te są wykonywane ostrożnie, aby nie uszkodzić płytki.

Przed usunięciem plam z farb zaleca się poznanie ich składu. Farba olejna jest przecierana szmatką zwilżoną olejem roślinnym. Jak umyć płytkę po naprawie lakierów wodnych? Bardzo proste - mydło do prania. Aby usunąć plamy z innych farb, stosuje się rozpuszczalniki chemiczne (bezpieczną opcją jest biały alkohol, zmywacz do paznokci bez akacji).

Pod koniec naprawy czasami pojawia się problem: jak wyczyścić płytkę z cementu? Przy wyborze produktu ważne jest, aby odróżnić świeże plamy od starych zanieczyszczeń cementowych. Niewysuszony cement usuwa się wilgotną szmatką. Rozpuszczalnik cementowy poradzi sobie ze starymi plamami: brudny obszar jest obficie nawilżany rozpuszczalnikiem i wcierany po zmiękczeniu (można spędzić kilka godzin na dużych plamach).

Naturalnie nie ma uniwersalnego leku na wszystkie zanieczyszczenia, więc wpływ nowych nieznanych związków jest lepszy w przypadku wstępnego sprawdzenia w odosobnionym, niepozornym miejscu.

Codzienne zanieczyszczenie

W ciągu dnia w łazience są ślady prania, branie prysznica i jest to naturalne. Wymagany jest codzienny wysiłek, aby utrzymać pokój w czystości. Każda gospodyni domowa samodzielnie tworzy zestaw detergentów, który pomaga myć powierzchnię w łazience. Dzięki prostym czynnościom możesz utrzymać przyjemną i świeżą atmosferę w pokoju.

Szwy między płytkami na podłodze ciemnieją z czasem (od detergentów, brudu), ponieważ do fugowania stosuje się specjalny związek, w którym z plam, wysokiej wilgotności mogą pojawić się grzyby i bakterie. Pleśń w łazience jest bardzo niezdrowa. Możesz czyścić spoiny między płytkami w łazience przy użyciu specjalnych produktów zawierających chlor (biel, Domestos). Kompozycję nakłada się na kilka minut i dokładnie przemywa wodą. Szwy są dobrze czyszczone drobnoziarnistym papierem ściernym - wystarczy przetrzeć zanieczyszczoną powierzchnię.

Bardzo częstym problemem jest również kamień, który jest szczególnie widoczny na czarnej powierzchni. Jak umyć płytki w łazience przed nalotem? Aby zapewnić stałą pielęgnację, używaj kremowych kompozycji, które nie zawierają środków ściernych. Ocet stołowy lub kwas cytrynowy pomogą oczyścić spoiny między płytkami na podłodze. Kompozycja jest rozpylana i pozostawiana na powierzchni przez chwilę. Kwas będzie oddziaływał na osady kamienia kotłowego, a po kilku minutach powierzchnia zostanie przemyta wodą i wytarta do sucha. Co jeszcze można umyć szwy między płytkami? Doskonale czyści białą zaprawę mieszaniną sody oczyszczonej i wybielacza. Kompozycję nanosi się na zanieczyszczony obszar, pozostawia do wyschnięcia, a następnie czyści pędzlem.

Rdza - bardzo powszechne zanieczyszczenie i usuwanie jest dość proste: gąbka zwilżona octem i posypana sodą. W momencie rozpoczęcia reakcji zardzewiałe formacje są czyszczone gąbką

Z czasem szczeliwo silikonowe zapada się, traci biały kolor i przybiera brudny żółty wygląd. Ponieważ nie ma uniwersalnego środka zaradczego, możesz spróbować odciąć resztki szczeliwa lub zmiękczyć silikonowy rozpuszczalnik.

Oczywiście, idealna opcja do czyszczenia powierzchni po naprawie - środki zapobiegawcze. Prawdopodobnie powłoki ochronne utrudniają naprawę, a ich układanie i czyszczenie - spowalnia naprawę. Ale nie musisz wydawać siły i zdrowia: do mycia podłogi, płytek i nadawania całemu pomieszczeniu wyglądu po naprawie.