Zbiornik septyczny na toaletę w plastikowym domku bez pompowania, jak wybrać nieulotny dla wiejskiego domu i jak to działa, urządzenie, ocena najlepszego - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Szambo, aby dać: funkcje i korzyści (20 zdjęć)

Pin
Send
Share
Send
Send


Coraz więcej osób chce mieszkać w wiejskim domu z miejskim komfortem. Wykonywanie wody w wiejskim domu, łazience lub toalecie nie jest trudne. Jak zainstalować zlewozmywak, prysznic lub toaletę ze spłukiwaniem. Jednak usuwanie ścieków wydaje się być problemem dla wielu na raz z kilku powodów:

 • urządzenie betonowego szamba jest dość pracochłonne i kosztowne;
 • jeśli szambo jest małe, często trzeba je wypompować, co jest nieekonomiczne;
 • nazywanie maszyny aspendera daczami może być dość drogie, zwłaszcza jeśli znajduje się daleko od miasta;
 • przy wysokim poziomie pompowania wód gruntowych trzeba będzie to robić częściej.

Wyjście można znaleźć w szamba bez wypompowywania.


septik-dlya-dachi-osobennosti-i-preimushestva-20-foto


septik-dlya-dachi-osobennosti-i-preimushestva-20-foto-2

Urządzenie do szamba do dawania

Szamba jest kolektorem ścieków, w którym stałe cząstki organiczne są rozkładane przez mikroorganizmy na dwutlenek węgla, metan i wodę. Zbiorniki septyczne składające się z dwóch lub trzech sekcji działają najbardziej efektywnie. Wszystkie sekcje są połączone rurami przelewowymi, posiadają klapy rewizyjne i wentylację. Sekcje są zapieczętowane, a na dole jest drenaż.


septik-dlya-dachi-osobennosti-i-preimushestva-20-foto-5


septik-dlya-dachi-osobennosti-i-preimushestva-20-foto-6

Szambo do dawania bez pompowania: zalety i wady

Po ułożeniu w kraju szamba bez pompowania możesz uzyskać wiele korzyści:

 • całkowity brak nieprzyjemnych zapachów, ponieważ tylko dwutlenek węgla i metan, które nie mają zapachu, są uwalniane przez otwory wentylacyjne;
 • osad powstały na dnie jest rozłożoną materią organiczną i jest całkiem odpowiedni jako nawóz;
 • woda po oczyszczeniu bakteriami jest uważana za całkowicie bezpieczną dla środowiska i może być używana do podlewania;
 • prawidłowo zamontowany osadnik gnilny nie wymaga specjalnej opieki i może działać bez czyszczenia do dziesięciu lat;
 • cały system jest pod ziemią, nie odbywa się i nie psuje krajobrazu;
 • septyczne nielotne, jeśli nie używane aeratory;
 • Mały szambo można zrobić własnymi rękami z improwizowanych środków.

Zgodnie z normami sanitarnymi jedna osoba zużywa około 200 litrów wody dziennie. Ta sama ilość spadnie w błoto. W pierwszym odcinku ścieków napędowych musi być co najmniej trzy dni, więc minimalny zbiornik na nieczystości, przeznaczony dla jednej osoby, musi pomieścić 600 litrów. Teraz musisz pomnożyć tę liczbę przez liczbę osób i zaokrąglić w górę.

Na przykład w domu mieszkają trzy osoby, co oznacza, że ​​całkowita objętość ścieków będzie równa 1,8 m³, co oznacza, że ​​objętość szamba musi wynosić co najmniej 2 m³. W tym przypadku pierwsza sekcja powinna stanowić 2/3 całkowitej objętości. W przypadku trzykomorowego szamba pozostała objętość jest dzielona równo na pozostałe sekcje.

Przy wyborze miejsca na oczyszczalnię ścieków należy przestrzegać kilku zasad:

 • odległość do fundamentu budynku mieszkalnego musi wynosić co najmniej 5 metrów;
 • od studni - 50 metrów;
 • od zbiornika - 30 metrów;
 • z drzew - 3 metry;

Jeśli działka znajduje się na zboczu, szambo powinno znajdować się poniżej poziomu domu i studni.

Nieprzestrzeganie tych zasad może doprowadzić do przedostania się ścieków do ujęcia wody i zanieczyszczenia wody pitnej szkodliwymi bakteriami.

Rodzaje szamba, które nie wymagają regularnego pompowania, wiele. Dostępne są opłacalne opcje z dostępnych narzędzi i gotowych ustawień fabrycznych. Większość z nich jest nieulotna, to znaczy nie potrzebuje elektryczności. W warunkach krajowych może to być bardzo wygodne. Rozważ najczęstsze opcje.

Szambo do dawania

Jedną z najbardziej ekonomicznych opcji instalacji kanalizacji letniej w kraju jest szambo z metalowych lub plastikowych beczek. Ten prosty mini-septyczny zbiornik do dawania może składać się z jednej beczki, wkopanej w ziemię. W górnej części lufy wycięty jest otwór na rurę kanalizacyjną, sama lufa jest zamontowana na poduszce z grubego piasku i gruzu. Ta opcja jest odpowiednia tylko do ścieków kuchennych w kolorze szarym, pod warunkiem, że delikatne detergenty (mydło do prania) są używane do mycia naczyń.

Ulepszoną wersją takiego szamba będą dwie komunikujące się beczki. Pierwszy bęben do przechowywania powinien być z uszczelnionym dnem, a drugi - z drenażem. W drugim przypadku lepiej wybrać plastikowe beczki, ponieważ metal szybko rdzewieje na dnie.

Wysoki poziom wód gruntowych może stanowić poważną przeszkodę w rozmieszczeniu szamba, ponieważ niedokończona woda może mieszać się z wodą gruntową i zanieczyszczać je. Najlepszym wyjściem jest zbudowanie hermetycznego szamba. Zamiast filtrowania pól konieczne jest użycie specjalnych kaset filtracyjnych zamontowanych na powierzchni. Tworzywa sztuczne lub beton będą najbardziej odpowiednim materiałem, ale lepiej jest odmówić używania opon, pierścieni betonowych lub muru. Pojemniki umieszczone poziomo przyniosą największą wydajność. Aby system nie zamarzał, musi być dobrze rozgrzany. Stopień czyszczenia w tym przypadku będzie wyższy, jeśli używasz wielu kamer.

Ten typ jest szamba i jest zwykle używany jako szambo do toalety w kraju. Jest całkowicie nieodpowiedni dla dużych ilości ścieków, ale jest odpowiedni dla niewielkiej ilości ścieków. Beztlenowy osadnik gnilny jest tani i łatwy w instalacji. W domku wiejskim o niskim współczynniku rozładowania taki system byłby wystarczający.

Proces rozkładu ścieków w beztlenowym zbiorniku septycznym można zwiększyć przez sadzenie kolonii bakterii rozkładających materię organiczną. Następnie stopień oczyszczenia jest podwojony.


septik-dlya-dachi-osobennosti-i-preimushestva-20-foto-17


septik-dlya-dachi-osobennosti-i-preimushestva-20-foto-18

Szamba do dawania: który jest lepszy

Rynek oferuje wiele gotowych modeli do lokalnych systemów oczyszczania ścieków. Koncentrując się na opiniach klientów i wielkości sprzedaży, możesz dokonać oceny fabrycznie wyprodukowanych szamba. Następujące modele są uważane za najlepsze pod względem jakości i optymalnej ceny:

 • plastikowy szamba z sześcioma komorami z biofiltrem Ecopan dla 6–8 osób;
 • instalacja dwóch zbiorników z biofiltrem Breeze. Przeznaczony dla 3-5 osób, stale korzystających z wody;
 • modułowy osadnik gnilny „Wykres” jest dostępny z jedną, dwiema lub trzema sekcjami;
 • System czyszczenia Astra jest przeznaczony do zbierania i przetwarzania odpadów z kilku prywatnych domów jednocześnie.

Bez wątpienia najlepszymi zbiornikami septycznymi bez pompowania są wzory przemysłowe, w których wszystkie subtelności są przemyślane przez ekspertów, a producenci gwarantują absolutną szczelność i wysoki stopień oczyszczenia. Jednak prosty szamba do domu wiejskiego, wykonana ręcznie z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, zawsze będzie dobrą i ekonomiczną alternatywą dla fabryki.


septik-dlya-dachi-osobennosti-i-preimushestva-20-foto-19


septik-dlya-dachi-osobennosti-i-preimushestva-20-foto-20

Obejrzyj film: Najlepsza kryjówka przed zagładą SCHRON ATOMOWY - Urbex History (Lipiec 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send