Podkładanie betonu, cegieł i ścian nośnych, rur lub klimatyzacji rękami, zasadami i metodami - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Ścieżka ścienna: technologia dla początkujących

Pin
Send
Share
Send
Send


Prace budowlane, duże naprawy lub przebudowa pomieszczeń zapewniają instalację przewodów elektrycznych, które mają określony kierunek do gniazd i przełączników, wewnętrznych sieci komunikacyjnych. Technologia układania autostrady jest wykonywana w dwóch wariantach - otwartym i ukrytym, z których drugi jest najbardziej popularny. Gdy jest używany, w ścianie tworzone są głębokie rowki, tak zwane rowki, w których układany jest kabel o różnych średnicach i jest całkowicie ukryty. Sztroblenie ścian pod okablowaniem odbywa się w kilku etapach, z których pierwszy rozpoczyna się od opracowania planu układu.

Narzędzia i urządzenia do produkcji shterbov

Aby ściany były szybko cieniowane i na odpowiednim poziomie, narzędzie powinno być prawidłowo wybrane biorąc pod uwagę powierzchnię roboczą, w której będą wykonane bruzdy. Głównymi elektronarzędziami i urządzeniami są:

 • Bułgarski;
 • Perforator;
 • Łamacz do ścian;
 • Odkurzacz budowlany;
 • Dłuto i młotek.

Warto osobno mówić o każdym narzędziu elektrycznym, które da szansę na wybór wariantu dla konkretnego przypadku. Zasadniczo konieczne jest wykonanie zerwania ściany z cegły, betonu, płyty. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli samochodów różnych producentów. Nie trzeba preferować drogich elektronarzędzi, nawet modele z niższej półki mogą nie tylko uratować sytuację, ale także wystarczająco długo. Z ich pomocą można szybko i sprawnie przeprowadzić penetrację ściany dla przewodów, kabli i rur kanalizacyjnych.

Młynek jest ręczną szlifierką kątową. Jest to najłatwiejsze i najtańsze narzędzie do golenia ścian pod okablowaniem, które jest najczęściej używane przez nieprofesjonalistów. Zamiast konwencjonalnej tarczy na szlifierce zainstalowane są specjalne elementy tnące o dużej wytrzymałości. W takich pracach najlepiej nadają się tarcze diamentowe, których grubość odpowiada parametrom rowków.

Tworzenie kanału o większej szerokości odbywa się w dwóch etapach wraz z ułożeniem identycznej bruzdy równolegle. Odległość między nimi nie powinna być mniejsza niż 5 mm. Powstała luka zostaje wyeliminowana za pomocą uderzenia pięścią.

Golenie ścian betonowych odbywa się za pomocą wydajnych maszyn, więc moc znamionowa powinna przekraczać 500 V. Płyty wysokiej jakości są używane bez przerwy. Bardzo ważne jest przestrzeganie środków ostrożności, ponieważ ręczna szlifierka nie jest przeznaczona do wykonywania tego typu prac.

Perforator może być użyty do rozbicia betonowych ścian, ale w tym przypadku zapewniona jest instalacja dodatkowych dysz:

 • „Łopatka”. Za pomocą takiej dyszy można wydrążyć wąski i wydłużony rowek identyczny z kształtem rowków.
 • „Bagnet”, który oznacza rowek i „szpatułkę”, zwiększa się do żądanej szerokości.
 • Wiertło o średnicy od 6 do 10 mm. Praca narzędzia jest wykonywana w trybie wiercenia udarowego.

Wadami używania perforatora są duże ilości kurzu i hałasu. Takie narzędzie jest bardzo trudne do uzyskania czystych krawędzi, a głębokość rowka okazuje się nierówna, co pociąga za sobą dodatkowe przetwarzanie kanału i koszty czasu.

Specjalistyczne narzędzie pozwala wykonać własne wykruszenie ścian. Ze względu na obecność odpływu na korpusie maszyny, do którego podłączony jest odkurzacz budowlany lub po prostu worek, kurz jest praktycznie nieobecny w trakcie pracy, co zapewnia maksymalną wygodę. Bruzdownica jest najlepszym narzędziem konstrukcyjnym, ponieważ ułatwia wykrawanie rowków dla kabli, przewodów elektrycznych, sieci kanalizacyjnych, systemów zaopatrzenia w wodę i ogrzewania. Wygodne jest dla nich wykonywanie cieniowania ścian w łazience.

Urządzenia ręczne mają znaczenie tylko przy tworzeniu kanałów o małej długości i otynkowanej powierzchni. Podczas układania przewodów w ścianach betonowych i ceglanych taka praca jest pracochłonna i czasochłonna.

Funkcje i zasady golenia

Istnieją pewne zasady łamania ścian, które są wykonywane łącznie. Prace należy rozpocząć od planu ułożenia bruzd. W razie potrzeby wyszukaj uprzednio zamieszczone okablowanie. Do wyszukiwania można użyć specjalnych narzędzi - wskaźnika śrubokręta, wykrywacza metalu lub detektora, który określa lokalizację przewodów elektrycznych, armatury, wnęk. Plan powinien dokładnie wskazywać wymiary wiązania do podłogi, powierzchni sufitu lub narożnika ściany.

Lokalizacja stroboskopów nie powinna być wykonywana pod dowolnym kątem. Wszystkie sposoby golenia ścian pod okablowaniem są wykonywane wyłącznie w kierunkach pionowym i poziomym, ale do golenia ścian w domu paneli i w konstrukcjach ścian nośnych nie wykonuje się poziomego okablowania.

Przestrzegaj następujących parametrów:

 • Minimalna odległość poziomych bruzd od sufitu powinna wynosić nie więcej niż 150 mm, a maksymalna odległość nie powinna przekraczać 400 mm.
 • Odległość między pionowymi bramami a otworami drzwi i okien, narożniki pomieszczenia nie powinny być mniejsze niż 100 mm.
 • Odległość od rur doprowadzających gaz wynosi co najmniej 500 mm.
 • Maksymalna głębokość rowków wynosi 25 mm.

Podczas układania linii od skrzynki przyłączowej do przełącznika lub wylotu zapewniona jest minimalna liczba obrotów.

Ściany konstrukcyjne mają następujące cechy:

 • W monolitycznych strukturach bruzdy zaleca się pogłębienie nie więcej niż 1/3 ściany.
 • W powierzchniach betonowych i panelowych głębokość kanału nie powinna przekraczać grubości warstwy ochronnej, która jest pokryta klatką wzmacniającą. Jeśli na drodze układania autostrady znajduje się zwora, należy zmienić kierunek jezdni. Poprzez wpływ na ramę, integralność paneli jest zakłócona, co pociąga za sobą zmniejszenie nośności budynku i korozję metalu.

Tylko znając wszystkie zasady i cechy tworzenia bruzd, które są przeznaczone do układania przewodów elektrycznych, kabli, rur, gniazd i przełączników. Ściany nośne Strobenie mają swoje własne cechy, których nie należy lekceważyć. Po zakończeniu pracy połóż połysk rowków roztworem.

Obejrzyj film: Technologia szalunku traconego Quad-Lock - Podstawowe szkolenie (Lipiec 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send