Podkładanie betonu, cegieł i ścian nośnych, rur lub klimatyzacji rękami, zasadami i metodami - Dom i styl - 2019
Dom i styl

Ścieżka ścienna: technologia dla początkujących

Prace budowlane, duże naprawy lub przebudowa pomieszczeń zapewniają instalację przewodów elektrycznych, które mają określony kierunek do gniazd i przełączników, wewnętrznych sieci komunikacyjnych. Technologia układania autostrady jest wykonywana w dwóch wariantach - otwartym i ukrytym, z których drugi jest najbardziej popularny. Gdy jest używany, w ścianie tworzone są głębokie rowki, tak zwane rowki, w których układany jest kabel o różnych średnicach i jest całkowicie ukryty. Sztroblenie ścian pod okablowaniem odbywa się w kilku etapach, z których pierwszy rozpoczyna się od opracowania planu układu.

Narzędzia i urządzenia do produkcji shterbov

Aby ściany były szybko cieniowane i na odpowiednim poziomie, narzędzie powinno być prawidłowo wybrane biorąc pod uwagę powierzchnię roboczą, w której będą wykonane bruzdy. Głównymi elektronarzędziami i urządzeniami są:

 • Bułgarski;
 • Perforator;
 • Łamacz do ścian;
 • Odkurzacz budowlany;
 • Dłuto i młotek.

Warto osobno mówić o każdym narzędziu elektrycznym, które da szansę na wybór wariantu dla konkretnego przypadku. Zasadniczo konieczne jest wykonanie zerwania ściany z cegły, betonu, płyty. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli samochodów różnych producentów. Nie trzeba preferować drogich elektronarzędzi, nawet modele z niższej półki mogą nie tylko uratować sytuację, ale także wystarczająco długo. Z ich pomocą można szybko i sprawnie przeprowadzić penetrację ściany dla przewodów, kabli i rur kanalizacyjnych.

Ręczna szlifierka kątowa

Młynek jest ręczną szlifierką kątową. Jest to najłatwiejsze i najtańsze narzędzie do golenia ścian pod okablowaniem, które jest najczęściej używane przez nieprofesjonalistów. Zamiast konwencjonalnej tarczy na szlifierce zainstalowane są specjalne elementy tnące o dużej wytrzymałości. W takich pracach najlepiej nadają się tarcze diamentowe, których grubość odpowiada parametrom rowków.

Tworzenie kanału o większej szerokości odbywa się w dwóch etapach wraz z ułożeniem identycznej bruzdy równolegle. Odległość między nimi nie powinna być mniejsza niż 5 mm. Powstała luka zostaje wyeliminowana za pomocą uderzenia pięścią.

Golenie ścian betonowych odbywa się za pomocą wydajnych maszyn, więc moc znamionowa powinna przekraczać 500 V. Płyty wysokiej jakości są używane bez przerwy. Bardzo ważne jest przestrzeganie środków ostrożności, ponieważ ręczna szlifierka nie jest przeznaczona do wykonywania tego typu prac.

Główną wadą ręcznej szlifierki kątowej jest duża ilość pyłu, co powoduje pewne niedogodności w tym procesie.

Perforator

Perforator może być użyty do rozbicia betonowych ścian, ale w tym przypadku zapewniona jest instalacja dodatkowych dysz:

 • „Łopatka”. Za pomocą takiej dyszy można wydrążyć wąski i wydłużony rowek identyczny z kształtem rowków.
 • „Bagnet”, który oznacza rowek i „szpatułkę”, zwiększa się do żądanej szerokości.
 • Wiertło o średnicy od 6 do 10 mm. Praca narzędzia jest wykonywana w trybie wiercenia udarowego.

Wadami używania perforatora są duże ilości kurzu i hałasu. Takie narzędzie jest bardzo trudne do uzyskania czystych krawędzi, a głębokość rowka okazuje się nierówna, co pociąga za sobą dodatkowe przetwarzanie kanału i koszty czasu.

Łamacz do ścian

Specjalistyczne narzędzie pozwala wykonać własne wykruszenie ścian. Ze względu na obecność odpływu na korpusie maszyny, do którego podłączony jest odkurzacz budowlany lub po prostu worek, kurz jest praktycznie nieobecny w trakcie pracy, co zapewnia maksymalną wygodę. Bruzdownica jest najlepszym narzędziem konstrukcyjnym, ponieważ ułatwia wykrawanie rowków dla kabli, przewodów elektrycznych, sieci kanalizacyjnych, systemów zaopatrzenia w wodę i ogrzewania. Wygodne jest dla nich wykonywanie cieniowania ścian w łazience.

Główną zaletą maszyny jest obecność kilku tarcz diamentowych, których odległość jest regulowana. Takie urządzenia skracają czas tworzenia bruzd do umieszczenia żądanej szerokości. Zaleca się wycięcie rowków o szerokości od 3 do 5 mm, w które pasuje jeden kabel. Jeśli w jednym szkierze znajduje się kilka kabli, to jego szerokość powinna odpowiadać całkowitej średnicy ułożonych kabli.

Podczas rozpoczynania pracy należy usunąć starą tapetę, farbę lub plakaty z powierzchni ścian, aby nie zatkać elektronarzędzia.

Dłuto i młotek

Urządzenia ręczne mają znaczenie tylko przy tworzeniu kanałów o małej długości i otynkowanej powierzchni. Podczas układania przewodów w ścianach betonowych i ceglanych taka praca jest pracochłonna i czasochłonna.

Funkcje i zasady golenia

Istnieją pewne zasady łamania ścian, które są wykonywane łącznie. Prace należy rozpocząć od planu ułożenia bruzd. W razie potrzeby wyszukaj uprzednio zamieszczone okablowanie. Do wyszukiwania można użyć specjalnych narzędzi - wskaźnika śrubokręta, wykrywacza metalu lub detektora, który określa lokalizację przewodów elektrycznych, armatury, wnęk. Plan powinien dokładnie wskazywać wymiary wiązania do podłogi, powierzchni sufitu lub narożnika ściany.

Następny etap obejmuje znaczniki, które są wykonywane na dwa sposoby:

 1. linia jest układana od rozdzielnicy do każdego pomieszczenia i do miejsca instalacji urządzeń elektrycznych (przełączniki, gniazda) lub opraw oświetleniowych;
 2. od miejsca instalacji akcesoriów elektrycznych na wspólnej autostradzie z podłączeniem do rozdzielnicy.

Lokalizacje głównych urządzeń gospodarstwa domowego (lodówka, pralka), lampy, bez względu na to, jaka metoda znakowania będzie stosowana, są określane niezawodnie. Ta procedura umożliwia podłączenie urządzeń gospodarstwa domowego bezpośrednio do gniazdka, a nie przez przedłużacz. Taka praca może być wykonywana niezależnie bez udziału specjalistów. Używając elektronarzędzi tnących, musisz przestrzegać środków bezpieczeństwa. Ze szlifierką należy obchodzić się ze szczególną ostrożnością, spod których dysków oprócz pyłu mogą wylatywać fragmenty cegły lub betonu, dlatego należy stosować rękawice, kombinezon, respirator i okulary ochronne.

Jak powinny być zlokalizowane kanały?

Lokalizacja stroboskopów nie powinna być wykonywana pod dowolnym kątem. Wszystkie sposoby golenia ścian pod okablowaniem są wykonywane wyłącznie w kierunkach pionowym i poziomym, ale do golenia ścian w domu paneli i w konstrukcjach ścian nośnych nie wykonuje się poziomego okablowania.

Przestrzegaj następujących parametrów:

 • Minimalna odległość poziomych bruzd od sufitu powinna wynosić nie więcej niż 150 mm, a maksymalna odległość nie powinna przekraczać 400 mm.
 • Odległość między pionowymi bramami a otworami drzwi i okien, narożniki pomieszczenia nie powinny być mniejsze niż 100 mm.
 • Odległość od rur doprowadzających gaz wynosi co najmniej 500 mm.
 • Maksymalna głębokość rowków wynosi 25 mm.

Podczas układania linii od skrzynki przyłączowej do przełącznika lub wylotu zapewniona jest minimalna liczba obrotów.

Niuanse w tworzeniu stroboskopu w ścianach nośnych

Ściany konstrukcyjne mają następujące cechy:

 • W monolitycznych strukturach bruzdy zaleca się pogłębienie nie więcej niż 1/3 ściany.
 • W powierzchniach betonowych i panelowych głębokość kanału nie powinna przekraczać grubości warstwy ochronnej, która jest pokryta klatką wzmacniającą. Jeśli na drodze układania autostrady znajduje się zwora, należy zmienić kierunek jezdni. Poprzez wpływ na ramę, integralność paneli jest zakłócona, co pociąga za sobą zmniejszenie nośności budynku i korozję metalu.

Sztroblenie ścian pod rurą doprowadzanie wody lub ogrzewanie jest często przeprowadzane w konstrukcjach wsporczych, ale niewłaściwe działania mogą prowadzić do niepożądanych konsekwencji, dlatego wykonując podobne prace, należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Ściana z cegieł najlepiej nadaje się do układania rur. Brakuje zbrojenia, w wyniku czego grubość kanałów nie jest regulowana.

Ściany Strobenie pod klimatyzatorem to obowiązkowa procedura, która może wykonywać tylko specjalistów. Montaż urządzeń klimatyzacyjnych pociąga za sobą tworzenie otworów w ścianie nośnej. Trudności mogą pojawić się w domach betonowych i panelowych, gdzie głównym wymaganiem jest brak ramy przy wykonywaniu otworu przelotowego, który po instalacji pozostaje pomalowany odpowiednią zaprawą ścienną.

Tylko znając wszystkie zasady i cechy tworzenia bruzd, które są przeznaczone do układania przewodów elektrycznych, kabli, rur, gniazd i przełączników. Ściany nośne Strobenie mają swoje własne cechy, których nie należy lekceważyć. Po zakończeniu pracy połóż połysk rowków roztworem.

Obejrzyj film: Technologia szalunku traconego Quad-Lock - Podstawowe szkolenie (Listopad 2019).

Загрузка...