Pokój Tradescantia, opieka domowa, rośliny uprawne i hodowlane, odmiany i kwiaty, choroby i wymagania dotyczące treści - Dom i styl - 2022
Dom i styl

Dom Tradescantia: stylowy zielony wystrój pokoju (21 zdjęć)

Pin
Send
Share
Send
Send


Tradescantia to słynna zimozielona roślina doniczkowa. Kwiat zyskał popularność dzięki bezpretensjonalnej pielęgnacji i oryginalnej dekoracyjnej kolorystyce liści pstrobarwnych. Roślina zawdzięcza swoją nazwę ogrodnikowi Johnowi Tradescantowi, podróżnikowi i miłośnikowi roślin, który założył ogrody botaniczne Anglii w XVII wieku.

W warunkach naturalnych (siedlisko - prawie cała Ameryka) roślina jest wieloletnia i charakteryzuje się długimi łodygami pełzającymi. Kwiat tradeskancji rośnie dobrze w tropikach i umiarkowanych szerokościach geograficznych.


tradeskanciya-domashnyaya-stilnij-zelenij-dekor-pomesheniya-21-foto


tradeskanciya-domashnyaya-stilnij-zelenij-dekor-pomesheniya-21-foto-2

Dom Tradescantia odnosi się do gatunków ampelous, ma proste / pełzające pędy ze spiczastymi liśćmi, więc w pokojach, na balkonach, miejsce dla rośliny jest tak wybrane, aby łodygi mogły swobodnie opadać. Idealne opcje - wiszące wazony / garnki. Doniczki są umieszczane na półkach lub wysoko na meblach. Różnorodność odcieni pozwala wybrać kwiat na każdy gust. Przydatne cechy rośliny - do oczyszczania powietrza i neutralizowania promieniowania elektromagnetycznego.

Roślina ta ma około 70 odmian, z których wszystkie dosłownie kwitną. Kwiatostany rosną na końcach łodyg (w kątach liści). Niektóre odmiany uprawiane są w domkach letniskowych, ale większość hodowców nadal uwielbia rosnąć w domu. Najpopularniejsze odmiany:

  • Tradescantia Zebraine nazywana jest także wiszącą. Pędy roślin rozprzestrzeniają się / zwisają i czasami mają „nagą” łodygę o czerwonawym kolorze. Liście podłużnych lub jajowatych form rosną do 6 cm szerokości i do 11 cm długości, a roślina jest interesująca ze względu na swój niezwykły kolor liści: srebrzystobiałe paski wzdłuż krawędzi wyraźnie wyróżniają się na zielonym tle. A czerwony kolor spodu liści wygląda bardzo dekoracyjnie. Zebra kwitnie małymi kwiatami fioletowo-fioletowych odcieni;
  • Rivercine Tradescantia (mirt) „rozprzestrzenia” purpurowo-czerwone pędy z zielonkawymi liśćmi. Jajkowate gładkie liście mają do 1,4-2 cm szerokości i 2–2,4 cm długości. Odcień liści: górna strona jest ciemnozielona, ​​a dolna strona jest czerwono-liliowa. Zazwyczaj hodowcy uprawiają podgatunek z częstymi białymi lub beżowymi paskami;
  • tradescantia z małych liści jest najczulsza w swojej rodzinie ze względu na małe ciemnozielone liście (do 0,5 cm długości). W miarę wzrostu rośliny tworzy się kulista forma;
  • Tradescantia violet (setcrezia) wyróżnia się prostymi, lekko zanurzonymi łodygami z liliowofioletowymi wydłużonymi liśćmi. Delikatne kwiaty różowo-purpurowe z trzema płatkami wyglądają bardzo elegancko.

Odmiany Tradescantia różnią się odcieniami i formami nie tylko liści, ale także kwiatów. Nietypowe i kreatywne ogrodnictwo balkonu, pokoje mogą być tworzone tylko przez tradescantia.


tradeskanciya-domashnyaya-stilnij-zelenij-dekor-pomesheniya-21-foto-4


tradeskanciya-domashnyaya-stilnij-zelenij-dekor-pomesheniya-21-foto-5

Specyfika wegetatywnego rozmnażania rośliny, zasady uprawy

W środowisku naturalnym łodygi roślin rozprzestrzeniają się po ziemi i kiełkują. Oczywiście łodygi szybko pękają, ale procesy nie zajmują dużo czasu, aby się zakorzenić. Rośliny preferują piaszczyste gleby. Optymalne temperatury do reprodukcji tradeskancji wynoszą 15–25 ° C

Zalecenia dotyczące hodowli roślin

Bardzo łatwo jest propagować tradescantia przez sadzonki o każdej porze roku: górna część łodygi ma 15–19 cm długości, dolne liście są odcinane, a cięcie jest umieszczane w wodzie. Gdy pojawiają się korzenie, roślinę można zasadzić w ziemi.

Do hodowli i uprawy warzyw w pokoju lepiej jest wybrać doniczki zbiorcze. Po posadzeniu w stałym miejscu rośliny szybko rosną korzenie i uzyskują swój niepowtarzalny i luksusowy wygląd za półtora miesiąca.


tradeskanciya-domashnyaya-stilnij-zelenij-dekor-pomesheniya-21-foto-6


tradeskanciya-domashnyaya-stilnij-zelenij-dekor-pomesheniya-21-foto-7

Tradescantia: opieka domowa

Zasadniczo rozwój i dbałość o Tradescantia w domu jest dość prosta. Aby uzyskać obfite kwitnienie i tworzenie jasnych jasnych liści, pożądane jest umieszczenie kwiatu na jasnym obszarze, ale bez długotrwałego wystawienia na działanie promieni słonecznych. W przypadku długotrwałego wystawienia na bezpośrednie działanie promieni słonecznych mogą wystąpić oparzenia liści, a następnie śmierć. Odpowiednie lokalizacje to parapety skierowane na zachód, wschód i północ. Okna południowe w okresie letnim muszą być przyciemnione. Latem Tradescantia doskonale ozdobi balkon. Miejsce powinno być wybrane chronione przed wiatrem i jasnym światłem słonecznym.

Charakterystyczna cecha rośliny - dostosowanie się do różnych warunków treści. Tradeskanty można uznać za tolerancyjne dla odcieni. Jeśli jednak kwiat będzie stał w dość ciemnym miejscu przez długi czas, liście staną się blade. I straciłem tak stylową i niezwykłą dekorację.


tradeskanciya-domashnyaya-stilnij-zelenij-dekor-pomesheniya-21-foto-8


tradeskanciya-domashnyaya-stilnij-zelenij-dekor-pomesheniya-21-foto-9

Wymagania dotyczące podlewania

Roślina doniczkowa wymaga regularnego podlewania. W okresie wiosenno-letnim wskazane jest obfite podlewanie (ale unikaj stojącej wody). Następujące nawadnianie przeprowadza się po wysuszeniu wierzchniej warstwy gleby. Zimą roślina jest podlewana przez 2-3 dni po wyschnięciu gleby. Nie można również zapobiec gromadzeniu się płynu na patelni. Nadmiar wody z patelni jest odprowadzany i jest wytarty do sucha. Do nawadniania weź destylowaną wodę w temperaturze pokojowej. Jeśli kwiat jest przechowywany w chłodnym miejscu (temperatura powietrza wynosi około 10-15 ° C), wówczas jest on rzadziej podlewany. Jednak specjalne suszenie gleby nie pozwala, ponieważ taka susza osłabia roślinę.


tradeskanciya-domashnyaya-stilnij-zelenij-dekor-pomesheniya-21-foto-10


tradeskanciya-domashnyaya-stilnij-zelenij-dekor-pomesheniya-21-foto-11

Wilgotność nie ma znaczenia, ale czasami końce liści zaczynają wysychać. Rozpylanie kwiatu pomoże naprawić tę sytuację. Latem pożądana jest procedura rozpylania w celu regularnego.


tradeskanciya-domashnyaya-stilnij-zelenij-dekor-pomesheniya-21-foto-13


tradeskanciya-domashnyaya-stilnij-zelenij-dekor-pomesheniya-21-foto-14

Tradeskancja w domu może szybko się zestarzeć. Przejawia się to w utracie dekoracyjnej barwy liści, suszeniu łodyg, ekspozycji pędów. Procedury odmładzania są proste. Główne wymagania są takie, że pędy są krótko cięte / przypinane każdego roku, a gleba jest odnawiana (lub roślina jest wymieniana wiosną).

Wykorzystując zdolność rośliny do łatwego namnażania, możliwe jest utworzenie dekoracyjnego zielonego ekranu z kwiatów. Aby to zrobić, w długim garnku z Tradescantia zainstaluj wspornik w kształcie litery U z poziomymi listwami. Aby stworzyć malowniczy ekran, pozostaje tylko związać łodygi. Aby posadzić krzak, przypnij szczyty.


tradeskanciya-domashnyaya-stilnij-zelenij-dekor-pomesheniya-21-foto-17


tradeskanciya-domashnyaya-stilnij-zelenij-dekor-pomesheniya-21-foto-18

Spośród szkodników znaczne szkody są spowodowane:

  • pająk - występuje, gdy suchy tryb wzrostu roślin. Liście Tradeskanty blakną i odpadają. Łodygi pokryte są pajęczynami. Metoda walki: roślina jest najpierw traktowana wodą z mydłem, a następnie spłukana. Podobne procedury są przeprowadzane regularnie, dopóki szkodnik nie zniknie;
  • scytivka / pseudo-sash zasysa sok z rośliny. Prowadzi to do wysychania i opadania liści. Na roślinie (liście, pnie) pojawiają się płytki ciemnoszare lub ciemnobrązowe odcienie. Sposób walki: roślina jest oczyszczana z niszczyciela za pomocą roztworu mydła. Kwiat jest traktowany środkiem owadobójczym („Aktellik” lub „Fitoverm”).

Do ogólnych środków zapobiegawczych w celu zwalczania chorób / szkodników należy regularna kontrola roślin, eliminacja zastoju wilgoci na glebie.


tradeskanciya-domashnyaya-stilnij-zelenij-dekor-pomesheniya-21-foto-19


tradeskanciya-domashnyaya-stilnij-zelenij-dekor-pomesheniya-21-foto-20

Czasami rośliny o ozdobnych liściach wyglądają bardziej spektakularnie, jeśli w pobliżu nie ma innych kolorów, ale dobrze skomponowana kompozycja z pewnością ozdobi pokój i balkon. Aby tworzyć zespoły kwiatowe, wybiera się kwiaty, które wymagają tej samej opieki i konserwacji. Jeśli odpowiednio pogrupujesz rośliny, zaczną rosnąć lepiej.

Pin
Send
Share
Send
Send