Hydroizolacja łazienki pod płytką, jak zrobić ją rękoma w drewnianym domu, aplikacji, urządzeniu i materiałach, co jest lepszą bitumią, polimerem lub płynnym uszczelnieniem podłogi - Dom i styl - 2019
Dom i styl

Hydroizolacja łazienki: główne typy

Ze względu na zwiększoną wilgotność powietrza, stałą ekspozycję wilgoci na podłogę, ściany, a nawet sufit, łazienka narażona jest na różne szkodliwe skutki. Obejmują one pojawienie się pleśni i pleśni, rozprzestrzenianie się bakterii, które powodują nieprzyjemny zapach, a także zniszczenie materiałów ścian, podłogi i sufitu, zwłaszcza jeśli są one wykonane z drewna. Brak lub słaba wodoodporność łazienki w mieszkaniu może prowadzić do trwałych wycieków. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, musisz prawidłowo i dokładnie wykonywać prace związane z hydroizolacją łazienki.

Rodzaje hydroizolacji

Materiały hydroizolacyjne są umieszczane między powierzchniami podstawowymi pomieszczenia a dekoracyjnym wykończeniem we wszystkich obszarach, w których możliwy jest kontakt z wodą. Aby zdecydować, która impregnacja jest lepsza w łazience, należy wziąć pod uwagę jej rodzaje.

Pasty

Ten typ obejmuje materiały zwojów lub folii wykonane na bazie kartonu lub włókien syntetycznych impregnowanych bitumem. Rolka jest cięta na pojedyncze paski, układane na powierzchni i ogrzewane palnikiem gazowym, po czym materiał topi się, mocno przyklejając się do podłogi.

Wady: hydroizolacja rolkowa nie nadaje się do stosowania w małym niewentylowanym pomieszczeniu, ponieważ w takich warunkach niemożliwe jest użycie palnika gazowego. Złącza pasków muszą być przyklejone silikonem lub poliuretanowym uszczelniaczem, w przeciwnym razie przejdą wilgoć. Niedogodność podczas układania.

Zalety: oprócz materiałów, które muszą być ogrzewane, do powierzchni przyklejają się materiały hydroizolacyjne. Takie materiały są niezawodne i wygodne w użyciu. Ponadto izolacja rolek jest tańsza po kosztach niż inne typy.

Powłoka

Są to grube kompozycje w postaci proszku, pasty, mieszanki na bazie bitumu, piasku lub cementu z dodatkiem różnych polimerów.

Istnieją dwa rodzaje materiałów powłokowych do uszczelniania łazienki: jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Pierwszy typ zawiera wodę i hydroizolat, a drugi obejmuje polimerowe środki wiążące. Dwuskładnikowa hydroizolacja, oprócz ochrony przed wilgocią, zawiera substancje, które chronią powierzchnię przed powstawaniem pleśni i pleśni.

Wady: asfalt bitumiczny może pękać z powodu wahań temperatury, ma również nieprzyjemny zapach podczas aplikacji. Ponadto warto zwrócić uwagę na długi czas schnięcia warstwy hydroizolacyjnej, sięgający trzech dni. Konieczne jest nałożenie kilku warstw, z których każda powinna wyschnąć przez co najmniej 6-8 godzin.

Zalety: powłoka hydroizolacyjna w łazience z różnymi plastyfikatorami i polimerami ma taką kompozycję, która przenika do wszystkich pęknięć i pęknięć, wypełniając je, chroniąc je przed przenikaniem wody. Łatwość aplikacji. Mastyksowy współczynnik przyczepności pozwala na nakładanie na twarde, elastyczne powierzchnie. Powłoki dobrze łączą się z systemem „ciepłej podłogi”, odpornym na podwyższone temperatury.

Preparaty płynne

Płynna hydroizolacja do łazienki służy do pokrycia ścian, podłogi, sufitu. Jest on reprezentowany przez dwa rodzaje: płynne szkło i płynną gumę. Płynne szkło składa się z roztworu potasu i sodu, wypełnia pory na powierzchni betonu lub drewna, bez tworzenia filmu. Płynna guma to emulsja bitumiczna rozcieńczona wodą. Pochłonięty przez powierzchnię podłogi lub ścian tworzy niezawodną górną warstwę ochronną.

Wady: płynna hydroizolacja podłogi w łazience odbywa się tylko pod jastrychem.

Zalety: płynna hydroizolacja podłogi w łazience jest uniwersalna w stosunku do różnych rodzajów powierzchni. Materiał ten ma wysoki współczynnik przyczepności z różnymi powłokami, jest odporny na różne agresywne środowiska, może być stosowany do izolowania ścian lub podłogi, gdzie występuje stały kontakt z wodą.

Właściwy wybór materiału hydroizolacyjnego

Aby uzyskać wysokiej jakości prace przy nakładaniu odpornej na wilgoć powłoki w łazience w domu z ramą lub w mieszkaniu, musisz wiedzieć, jaką hydroizolację wybrać dla łazienki i jak ją prawidłowo ułożyć. Tak więc najlepsza hydroizolacja łazienki jest wybierana zgodnie z zaleceniami:

 • Do układania płytek na podłożu betonowym zaleca się stosowanie pasty klejącej. Są łatwe w użyciu, wytrzymują zmiany temperatury, nadają się jako podkład do jastrychu. Najlepiej jest również stosować materiały powlekające, jeśli powierzchnia do obróbki nie przekracza 10 metrów kwadratowych.
 • Do stosowania w łazience, niezależnie od materiału wykończeniowego odpowiedniej gumy płynnej.
 • Hydroizolacja ścian łazienki jest często przeprowadzana przy użyciu kompozycji cementowo-polimerowych. Ten materiał doskonale nadaje się do układania płytek.
 • Wodoszczelność sufitu w łazience, a także ściany, można wykonać za pomocą ciekłego szkła - ta mieszanka tworzy cienką powierzchnię, która chroni przed wilgocią, grzybami, pleśnią, nie obciążając powierzchni ściany.
 • Hydroizolacja łazienki w drewnianym domu jest dogodnie wykonywana za pomocą materiałów walcowanych, a ochrona podłóg pod podłogą w łazience odbywa się za pomocą pasty klejącej.
 • Hydroizolacja płyt kartonowo-gipsowych w łazience jest przeprowadzana przy użyciu kompozycji powłokowych, na których nakłada się klej do płytek i bezpośrednio sam dachówka. Mastyka do powlekania jest również idealna do ścian gipsowych w łazience.

Zawsze można połączyć różne rodzaje materiałów. Na przykład do pokrycia dużej powierzchni podłogi stosuje się hydroizolację rolkową, a dla ścian tej samej łazienki - powłokę lub izolację płynną.

Układanie hydroizolacji

Przed wykonaniem hydroizolacji w łazience należy starannie przygotować pomieszczenie: oczyszczone z kurzu i gruzu, wolne od instalacji wodociągowych i mebli. Plamy tłuszczu i oleju są usuwane specjalnymi środkami.

Układanie ścian

Hydroizolacja ścian w łazience rozpoczyna się od usunięcia starej powłoki do betonu. Następnie wykonaj kroki robocze:

 • Ściany i sufity w łazience są sprawdzane pod kątem równości z poziomem. Jeśli występują znaczne odchylenia od poziomu, należy je wyrównać tynkiem.
 • Ściany, sufit, wszystkie rogi są traktowane antyseptycznie.
 • Przygotowany roztwór hydroizolacyjny w ścisłej zgodności z instrukcjami, unikając dodawania jakichkolwiek dodatkowych składników.
 • Zastosowanie hydroizolacji w łazience należy przeprowadzić na ścianach wstępnie zwilżonych wodą, aby zapewnić lepszą przyczepność do masy uszczelniającej.
 • Wodoszczelność nakłada się na ściany pionowymi lub poziomymi ruchami szerokim pędzlem, ciasno do powierzchni.
 • Ściany w łazience są pokryte drugą warstwą hydroizolacji.

Ostrożne uszczelnienie należy poddać połączeniu wanny ze ścianą. Ze względu na trudny dostęp do nich należy zastosować sznury lub taśmy uszczelniające, które należy umieścić w szwie między łazienką a ścianą.

Po zakończeniu prac wykończeniowych w celu zapewnienia wysokiej jakości hydroizolacji konieczne jest uszczelnienie połączeń między płytkami silikonem lub poliuretanem.

Na podłodze

Hydroizolacja podłogi w łazience pod płytką, podobnie jak w przypadku obróbki ścian, rozpoczyna się od usunięcia starej powłoki do betonu. Jeśli podłoga jest nierówna, musisz ją wypełnić. Dalsze następujące działania są wykonywane:

 1. Na podłoże nakłada się mieszankę podkładową za pomocą wałka. Wszystkie trudno dostępne miejsca (narożniki, wyloty rur itp.) Są traktowane za pomocą pędzla grubym roztworem. Po wysuszeniu nałożyć kolejną warstwę.
 2. Następnie możesz uruchomić urządzenie do hydroizolacji w łazience. Przetwarzanie odbywa się za pomocą szerokiego pędzla, zaczynając od narożników, połączeń między ścianami i podłogą oraz punktów wyjścia rur.
 3. Gdy masa uszczelniająca nie wyschła, na obrobione połączenia kładzie się taśmę uszczelniającą. W tym przypadku musisz się upewnić, że jest bezszwowa, szwy, fałdy. Punkty łączenia muszą zachodzić na szerokość 5-7 mm z obowiązkową powłoką masy uszczelniającej. W ten sam sposób musisz obsługiwać rogi każdej ze ścian do wysokości 15-20 cm.
 4. Na taśmie umieszczona jest kolejna warstwa hydroizolacji polimerowej.
 5. Uszczelnienie łazienki pod płytką na podłodze układa się w jednolitą grubą warstwę, która powinna wynosić dwa lub trzy. Każdy z nich musi wyschnąć przed złożeniem następnego.

Po 24 godzinach możesz zacząć wykańczać płytki podłogowe. Po zakończeniu prac wykończeniowych konieczne jest wykonanie obróbki szwów między płytkami za pomocą szczeliwa silikonowego.

Oprócz wklejania masy uszczelniającej, możliwe jest stosowanie kompozycji impregnujących, na przykład do traktowania podłogi ciekłym szkłem. Wnika w beton, wzmacnia go i nadaje właściwości hydrofobowe. Aby kompozycja szybciej krystalizowała, konieczne jest zwilżenie poprzedniej pomiędzy każdą z warstw.

Łazienka wodoodporna w drewnianym domu

Hydroizolacja podłogi i ścian w łazience drewnianego domu może łączyć nie tylko obróbkę mieszanek hydrofobowych, ale także stosowanie drewna wodoodpornego do wykańczania.

Wodoodporna płyta gipsowo-kartonowa w łazience nie jest wymagana, jeśli używasz materiału odpornego na wilgoć lub akwapaneli. Nie przepuszczają wilgoci, wystarczy wykonać obróbkę spoin za pomocą uszczelniacza lub kleju.

Hydroizolacja łazienki w prywatnym domu wykonanym z drewna ze szczególną starannością odbywa się w miejscach, które podlegają ciągłej interakcji z wodą: sufit, ściany nad kabiną prysznicową, w pobliżu zlewu, toalety, wokół wanny i całej powierzchni podłogi. Do impregnacji sufitu można użyć materiału foliowego lub zwykłej folii polietylenowej przymocowanej za pomocą zszywacza konstrukcyjnego, a także masy uszczelniającej. Obowiązkowe jest przymocowanie paroizolacji do belek nad sufitem.

Hydroizolacja drewnianej podłogi w łazience odbywa się na dwóch poziomach: na polanach pod szorstką podłogą i pod jastrychem przed ułożeniem wykładziny. Wielu ekspertów zgadza się, że lepiej jest użyć materiału walcowanego, a kąty, wyloty rur i otwory na kanały należy traktować za pomocą masy powłokowej o ścianach zbliżonych do 20-30 cm, traktowanych taśmą uszczelniającą wzdłuż krawędzi. Uszczelnianie złączy między spoinami pasków uszczelniających należy wykonać klejem.

Dzięki temu wysokiej jakości hydroizolacja wykonana w łazience własnymi rękami pozwoli uniknąć wielu problemów związanych ze stałą ekspozycją na wodę i wysoką wilgotność w łazience, a szeroki wybór materiałów pomoże stworzyć komfortową atmosferę.