Oświetlenie w łazience lustra, sufitu, szafy, nisz i półek, diody i oświetlenia led - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Oświetlenie w łazience - wykończenie wnętrza (26 zdjęć)

Łazienka ma kilka funkcji. Nie tylko układa się w porządku, ale także relaksuje w spokojnej atmosferze ciepłej kąpieli po męczącym dniu, dlatego dla każdego celu pożądane jest stworzenie odpowiedniej atmosfery i atmosfery.

Często w poszukiwaniu komfortu i harmonii kupowane są drogie materiały wykończeniowe i instalacje sanitarne. Rzadko zwraca się uwagę na nieznaczne, na pierwszy rzut oka, oświetlenie. Jednak to światło jest w stanie zaciemnić grę tekstur, podkreślić lub wizualnie zmienić geometrię pomieszczenia.Kryteria wyboru oświetlenia

W rzeczywistości łatwo jest stworzyć odpowiednie światło w łazience, ale wskazane jest określenie lokalizacji urządzeń podczas renowacji pokoju.

Oprawy łazienkowe można podzielić na kilka typów:

  • w zależności od poziomu lokalizacji w pokoju: podłoga, sufit, ściana;
  • według lokalizacji względem powierzchni: wbudowany, otwarty;
  • w zależności od funkcjonalności obszaru instalacji: nad drzwiami, w pobliżu lustra, w szafce;
  • na typ użytej lampy: halogen, LED, żarowe, fluorescencyjne;
  • z celu oświetlenia: pracy, kierunkowe / specjalne, dekoracyjne.

Główne typy lokalizacji lamp

Łazienka o dowolnym rozmiarze wymaga odpowiedniego oświetlenia, nawet przy tradycyjnych kształtach prostokątnych / kwadratowych. Wybór obszaru roboczego w pobliżu lustra jest uważany za obowiązkowy. Jeśli pokój ma duże wymiary lub różne poziomy / podium, oświetlenie jest podkreślone.

Centralne źródło światła

Najpopularniejszą lokalizacją lampy w małym pomieszczeniu jest środek sufitu. Ta opcja może być uważana za klasyczną dla wanien kompaktowych. Chociaż jeśli wanna jest zamknięta nie przezroczystymi szklanymi drzwiami, ale z gęstą kurtyną kwiatową, w strefie kąpieli może być za mało światła, dlatego zaleca się zainstalowanie dwóch lamp, jednej bezpośrednio nad wanną. W większych pomieszczeniach centralny żyrandol jest prawdziwą dekoracją designerską. W takich przypadkach bardzo ważne jest przestrzeganie jednolitego stylu pomieszczenia i lampy.

Instalacja oświetlenia punktowego, która doskonale współgra z nowoczesnymi systemami sufitów podwieszanych, jest bardzo pożądana. Podobna opcja oświetlenia rozprowadza światło wokół obwodu pomieszczenia bez podświetlania żadnych stref. Ponadto instalacja znacznej liczby lamp rozwiązuje problem ich mocy i rozmiaru.Bardzo popularna instalacja małych lamp z żarówkami halogenowymi, które są po prostu miniaturowe. Takie lampy są dwóch typów: wpuszczone i otwarte. W przypadku konstrukcji podwieszanych z wykorzystaniem wpuszczanych świateł i, co bardzo ważne, do rozmieszczenia sufitów można użyć dowolnego materiału. Światło z takich lamp jest wyraźnie skierowane na podłogę. Czasami nie usprawiedliwia to podobnego rodzaju oświetlenia, dlatego bardziej efektywne jest instalowanie lamp o regulowanym kącie obrotu lampy. Cecha konstrukcji urządzeń - używane struny przewodzące i opony. Takie lampy można instalować zarówno na suficie, jak i na ścianach, a także czyścić bez uszczerbku dla wnętrza pomieszczenia. Wyjątkowość tych lamp - powstają różnego rodzaju wizualne kombinacje odcieni i stref, podkreśla się fakturę mebli i wykończenia powierzchni. Lampy z belką prowadzącą mogą zwracać uwagę na indywidualne meble lub podkreślać detale wnętrza (ciekawe dekoracje ścienne).

Lampy podłogowe

Oświetlenie zewnętrzne nie może być nazywane wspólnym. Podobne lampy mają zwiększoną trwałość i szczelność oraz odgrywają raczej rolę dekoracyjną niż praktyczną. Z reguły zewnętrzna średnica lamp wynosi około 5 cm, a głębokość montażu wynosi około 9 cm, więc podłoga jest podnoszona, aby zainstalować takie oświetlenie. Nie zawsze jest wskazane, aby robić to na całym obszarze łazienki, najczęściej za pomocą cokołów lub pięter wielopoziomowych.

Ponieważ większość powierzchni w łazience ma błyszczący wygląd, lampy w lampach charakteryzują się lekkim połyskiem (moc poniżej 5 watów). Najbardziej efektywne ze wszystkich tego rodzaju oświetlenia wygląda w szerokich obszarach, w których łazienka znajduje się w centrum, i można luksusowo podkreślić granice miejsca do wykonywania zabiegów wodnych lub pięknie podkreślić kontury instalacji wodociągowej. To oświetlenie podłogowe LED w łazience doskonale podkreśli stopnie lub wizualnie „podniesie” cokół wanny.Oświetlenie ścienne

Takie kinkiety / lampy harmonijnie łączą funkcje dekoracyjne i oświetleniowe. Najczęściej są one instalowane w obszarze roboczym w pobliżu lustra, zgodnie z pewnymi zasadami:

  • źródło światła powinno być wystarczająco jasne, ale nie uderzające w oczy. Najlepszą opcją jest rozproszone światło z lamp z abażurami z matowego szkła / plastiku (jasny kolor). Preferowany jest biały odcień, ponieważ abażury innych kolorów mogą nadać refleksji nieoczekiwany ton. Modele lamp są wybierane z abażurami skierowanymi w dół;
  • Lustro ze światłem w łazience może mieć różne opcje lokalizacji lamp. Najbardziej akceptowalne modele mebli, w których lampy są zainstalowane symetrycznie po bokach. Takie rozwiązania równomiernie rozdzielają oświetlenie i eliminują niepotrzebne przejścia światła;
  • w przypadku dużych zwierciadeł jednolite oświetlenie powstaje przez zainstalowanie opraw równoległych do górnej krawędzi szyby;
  • Średnie lustro łazienkowe ze światłem jest wybierane z lampami zamontowanymi na obwodzie produktu;
  • Istnieje kilka opcji mocowania lamp: do ściany, do powierzchni lustra, do podstawy / ramy. Światła nad lustrem w łazience zwykle składają się z kilku pojedynczych lamp. Oprawy mogą być z abażurami lub bez.

Łazienka jest strefą o wysokiej wilgotności i istnieje zwiększone zapotrzebowanie na urządzenia oświetleniowe. Oprawy są instalowane z pewnym poziomem ochrony przed wilgocią (IP24), a urządzenia w pobliżu wanny powinny być niskonapięciowe - do 12 V. W odległości mniejszej niż 60 cm od wanny / prysznica niepożądane jest instalowanie lamp i gniazd.Przydziały oświetlenia

Dzięki wizualnemu podziałowi na strefy możliwe jest stworzenie w łazience wysp relaksu, relaksu lub spokojnej, przytulnej atmosfery.

Obszary pracy

Aby oświetlić obszar roboczy, użyj lamp dowolnego typu (wybór zależy od rodzaju lampy), w którym widmo światła jest zbliżone do naturalnego.

Łazienka jest trudna do wyobrażenia bez mebli. Oświetlenie sytuacji na różne sposoby nie tylko dodatkowo stworzy interesujący efekt dekoracyjny, ale także ułatwi wyszukiwanie rzeczy w szafkach w łazience. Oddzielne półki na zawiasach można delikatnie podświetlić wyciszonym światłem, a szafki na zawiasach można wyposażyć w oświetlenie lodowe.

Jeśli nie ma chęci wymyślania lokalizacji szafek, półek, luster, najlepszym rozwiązaniem jest szafka z lustrem modelowym do łazienki. Takie meble mają lustro na przedniej części, a oświetlenie jest wbudowane w dolną powierzchnię panelu dekoracyjnego umieszczonego nad drzwiami.

Dekoracyjne światło

Strefa kąpieli zostanie podświetlona wiązką światła skierowaną na nią, przy braku innych dołączonych opraw. Ta opcja oświetlenia wygląda spektakularnie podczas instalacji wanien szklanych. Jeśli zamontujesz kinkiet z kolorowymi abażurami szklanymi przy wejściu, pokój będzie grał w wesołych i eleganckich kolorach.

W przestronnym pokoju o niskim suficie, strefowanie przestrzeni można osiągnąć poprzez zainstalowanie wielokolorowych lamp w niektórych miejscach. A jeśli wybierzesz podobne odcienie abażurów, uzyskasz efekt płynnego przepływu przestrzeni.Fantazyjny podział na strefy można uzyskać, instalując oddzielną lampę w pobliżu każdego elementu instalacji wodociągowej. Oddzielne podświetlenie jest również odpowiednie dla niszowego oświetlenia wbudowanego.

Kreatywnie i przewiewnie wygląda lustro z podświetleniem LED, jeśli taśma jest przymocowana do tylnej strony szklanej tkaniny, wokół obwodu podstawy. Aby zainstalować podstawę zasilacza, należy ustawić lustro tkaniny w odległości co najmniej 5 cm od ściany.Podczas oświetlania sufitu lampy LED są umieszczone za cokołem sufitu (nie ma to znaczenia - aluminium lub plastik). Takie oświetlenie diodowe w łazience planowane jest na etapie naprawy lokalu, ponieważ odległość od cokołu do sufitu powinna wynosić co najmniej 5 cm Aby zapewnić bezpieczeństwo, zaleca się ułożenie taśmy, która jest całkowicie szczelna.Przy aranżacji oświetlenia w łazience należy skupić się na tworzeniu komfortowego i bezpiecznego środowiska. Lampy powinny być dobrane tak, aby harmonijnie utrzymywać styl pomieszczenia. Jeśli we wnętrzach główny nacisk kładzie się na materiały wykończeniowe (błyszczące i lustrzane), lampy są wybranymi miękkimi formami, które nie konkurują z wykończeniem. I odwrotnie, w łazienkach o delikatnych pastelowych kolorach można zainstalować kolorowe niezwykłe lampy.Obejrzyj film: Ubikacja przed remontem i po remoncie: (Styczeń 2020).

Загрузка...