Drzwi fornirowane Dąb, wenge lub orzech, gładkie ze szkłem lub głuchym - Dom i styl - 2019
Dom i styl

Drzwi Shponirovanny są zarówno nowoczesne, jak i trwałe (20 zdjęć)

Wykorzystanie tak dobrego materiału wykończeniowego, jak fornir, jest znowu w trendzie. Czterdzieści lat temu większość drewnianych drzwi, sufitów, ścian miała na celu uszycie plastiku, obecnie plastik znajduje się głównie w miejscach publicznych, w biurach, a nie w najbardziej prestiżowych. Wykorzystanie drewna i jego imitacja ponownie stają się popularne w produkcji podłóg i drzwi oraz innych elementów wyposażenia wnętrz.Dziś znacznie częściej niż wcześniej można zobaczyć drzwi wykonane z wykorzystaniem forniru i na bazie litej sosny.

Co to jest fornir?

Niektórzy uważają, że taka powłoka wygląda tylko jak drewno i nie jest naturalna, podczas gdy inni mylą drzwi fornirowane z drzwiami z płyty wiórowej laminowanej, stwierdzając, że nie ma między nimi dużej różnicy.

Fornir to bardzo cienka warstwa naturalnego drewna. W zależności od metody jego produkcji może to być:

 • obrany;
 • planowane;
 • przetarte.

Łuszczona okleina jest wynikiem obróbki masy drzewnej na maszynie o specjalnej konstrukcji, z której z materiału źródłowego wykonywany jest cienki krój. Ten fornir nie jest najwyższej jakości. Jeśli chodzi o fornir strugany, jest to bardziej wartościowy materiał, ponieważ ma najlepszą jakość tekstury. Zarówno fornirowane jak i obrane forniry są używane do produkcji wysokiej jakości mebli fornirowanych (fornirowanych). Fornir piłowany, otrzymywany głównie przez piłowanie drzew iglastych, jest najczęściej wykorzystywany w produkcji na dużą skalę mebli klasy ekonomicznej z litej sosny.Kiedy produkt (na przykład płyta wiórowa) jest fornirowany, przykleja się do niego cienki arkusz forniru z jednej lub obu stron. Fornir może być zarówno jednowarstwowy, jak i dwuwarstwowy.

Ponadto eksperci klasyfikują fornir i, w zależności od kierunku cięcia, nazywając go:

 • promieniowy;
 • semiradial;
 • styczny;
 • styczny koniec.

W każdym z czterech przypadków fornir ma specjalny wzór pierścieni rocznych, które mogą być albo prawie równoległymi paskami, albo w postaci stożków i zakrzywionych linii.

Zatem fornir jest produktem całkowicie naturalnym. Jego główną zaletą jest to, że materiał ten zachowuje unikalny wzór faktury tkwiący w oryginalnym drewnie, tak że na zewnątrz nawet drzwi z MDF pokrytych fornirem nie można odróżnić od drzwi ze zwykłego drewna.Najczęściej stosowanym w produkcji forniru do drzwi są orzech i wiśnia, dąb, buk, lita sosna, co tłumaczy się zarówno pięknem uzyskanego rodzaju wykończenia, jak i przystępną ceną materiału źródłowego. Dziś można kupić nie tylko fornirowane dębowe drzwi, bielone, ale także drzwi fornirowane w kolorze fornirowym lub fornirowanym klonem, białe fornirowane drzwi, ale forniry mogą być również wykonane z drzew bardziej egzotycznych i drogich gatunków.

Oprócz wyżej wymienionych gatunków drzew do produkcji elitarnych, a tym samym bardzo drogich zastosowań forniru:

 • kleszcz;
 • hebanowe drzewo;
 • Oliva;
 • zebrano;
 • Brzoza karelska;
 • amarant i inniPowody popularności dębu białego we wnętrzu

Materiały dębowe zawsze symbolizowały siłę i trwałość, więc zarówno ich odmiany (zarówno teksturowane, jak i kolorowe) są nadal popularne.

Jako wariant kolorystyki tej rasy drewna szczególnie popularny okazał się bielony dąb. Istnieje wiele rozwiązań wewnętrznych opartych na jego zastosowaniu. Na przykład laminat koloru bielonego dębu można połączyć z prawie każdym wystrojem.Projektanci elitarnych wnętrz z powodzeniem promują kolor „bielonego dębu”, jako podstawę wielu kompozycji kolorystycznych, zwłaszcza w obecności przestronnych pokoi, wysokich sufitów, dużych okien.

Cóż, w małych pomieszczeniach bielony dąb jest tylko darem niebios, ponieważ w tym przypadku lekka powierzchnia mebli, podłogi, drzwi o subtelnym wzorze, który zazwyczaj ma teksturę dębu, może rozszerzyć przestrzeń, czyniąc ją bardziej przyjazną i ciepłą.Które drzwi są lepsze: fornirowane lub PCV?

Odpowiedź na pytanie, które drzwi są lepsze, zależy w dużej mierze od tego, gdzie te drzwi wewnętrzne są używane. Na przykład możliwe jest oczywiście zainstalowanie fornirowanych drzwi do łazienki zamiast drzwi PCV, ale tylko wtedy, gdy są pokryte wodoodpornym lakierem. W innych przypadkach fornirowane drzwi wewnętrzne z drewna wyglądają lepiej.

Czym są wewnętrzne drzwi fornirowane?

Rama drzwi wewnętrznych, w przypadkach, gdy wymagają dużej wytrzymałości, może nie pochodzić z powszechnie używanej litej sosny, ale na przykład z dębu naturalnego lub drzwi fornirowanych z metalu mogą być używane jako drzwi fornirowane o wysokiej wytrzymałości.

Pięknie popatrz na drzwi we wnętrzu, posiadające wkładkę ze szkła. Prawdziwymi „arystokratami” wśród struktur wejściowych są fornirowane drzwi z witrażowymi wstawkami. Drzwi ze szkłem otwierają zupełnie nowe możliwości podczas wykonywania zagospodarowania przestrzeni. Zewnętrzna atrakcyjność takich drzwi wewnętrznych w połączeniu z ich atrakcyjnością ułatwia dopasowanie takich wzorów drzwi ze szkłem do wielu nowoczesnych rozwiązań stylistycznych.

Inną opcją wartą odnotowania drzwi wewnętrznych są panelowe drzwi wewnętrzne. Rama takich drzwi panelowych jest zwykle wykonana z litego drewna wykonanego z litej sosny (ale czasami również z drewna klejonego warstwowo) i składa się z takich części:

 • górna część;
 • dwie części boczne;
 • dolna część, która zwykle jest szersza niż inne.

Sam panel jest ozdobną wkładką w skrzydle drzwi, cieńszą niż ościeżnica. Jest często stosowany w drzwiach wewnętrznych. W rzeczywistości panel jest małym arkuszem sklejki, kawałkiem deski, umieszczonym wewnątrz głównego skrzydła drzwi.

Dzięki tej prostej technice możliwe jest tworzenie drzwi wewnętrznych o nietypowym kształcie, aby ich wygląd był bardziej oryginalny, zwłaszcza jeśli do ogólnego projektu konstrukcji drzwi dodamy również płytki ze szkłem. Panel fornirowanych drzwi może stać się centrum, które skupia uwagę na dekoracyjnych właściwościach wszystkich drzwi wewnętrznych lub na niektórych ich oddzielnych fragmentach.

Dzięki odpowiedniemu doborowi materiału panelu i jego kształtu można „dopasować” drzwi wewnętrzne do ogólnego stylu wnętrza. Na panelu mogą być również trójwymiarowe wzory i wypukłe elementy dekoracyjne. Przy produkcji wewnętrznych drzwi fornirowanych mogą być wykonane na zamówienie w różnych kształtach i rozmiarach, a także z takich materiałów, które będą determinowane przez pragnienie i wyobraźnię klienta, a także przez producenta.

Zapotrzebowanie na drzwi fornirowane stale rośnie. Ułatwia to praktyczność tych produktów, ich demokratyczne ceny, ich wysoka jakość, trwałość, wszechstronność i trwałość. Dziś na rynku można znaleźć podobne drzwi, zarówno proste, jak i elitarne (pokryte np. Rzadką okleiną jak ognista brzoza, drzewo różane) i głuche oraz ze szkłem. Wybierając drzwi z forniru, pamiętaj ich główną zaletę: obecność prawdziwie naturalnej powłoki. A jeśli naprawdę chcesz stworzyć atmosferę komfortu w swoim domu, kup właśnie takie drzwi, ponieważ są one piękne i praktyczne.