Actinidia Dekoracyjna w projektowaniu krajobrazu, pielęgnacji, uprawie i reprodukcji, niż do karmienia w willi w ogrodzie, choroby kwiatów - Dom i styl - 2022
Dom i styl

Actinidia: cechy, rodzaje, niuanse sadzenia, pielęgnacji i reprodukcji (20 zdjęć)

Pin
Send
Share
Send
Send


Działka nieustannie domaga się uwagi - trzeba się nią zająć, trzeba ją uszlachetnić, trzeba się przy niej majstrować. Wybór roślin dla niego jest ważnym aspektem, bez którego nie można się obejść na daczy. Wśród drzew owocowych i krzewów ozdobnych wyróżnia się estetyczne, pełzające rośliny, wśród nich actinidia jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych liszy środkowego pasa.


aktinidiya-osobennosti-vidi-nyuansi-posadki-uhoda-i-razmnozheniya-20-foto


aktinidiya-osobennosti-vidi-nyuansi-posadki-uhoda-i-razmnozheniya-20-foto-2

Cechy i zalety aktynidii

Niewiele jest roślin, które można sadzić w ogrodzie na rosyjskich szerokościach geograficznych, i nie bój się, że zginą w zimie. Jeszcze mniej gatunków jest przystosowanych nie tylko do długiego zimowania, ale także ma estetyczny wygląd, tak cenny dla ogrodników.

Actinidia jest rodzajem wyjątku, wyróżniającym się szeregiem zalet.


aktinidiya-osobennosti-vidi-nyuansi-posadki-uhoda-i-razmnozheniya-20-foto-5


aktinidiya-osobennosti-vidi-nyuansi-posadki-uhoda-i-razmnozheniya-20-foto-6

Bezpieczeństwo

W przeciwieństwie do wielu winorośli, actinidia jest całkowicie bezpieczna dla budynków, które się zwijają. Nie ma korzeni powietrznych i nie próbuje dostać się do szczelin, jeśli dasz jej alternatywę.

Actinidia ma wiele gatunków, łatwo rozmnaża się w domu, nie wymaga specjalnej opieki i wygląda dobrze - idealny do powiększania miejsca. Jedyną trudnością, która może się z tym pojawić, jest potrzeba posiadania zarówno roślin żeńskich, jak i męskich na stronie.

Actinidia jest dupleksowa i nie przyniesie owoców do czasu zapylenia.

Istnieją trzy główne grupy, od których zależy, w jaki sposób będzie wyglądać actinidia, jak wysoko będzie rosnąć i jaki będzie wygląd.

Actinidia argut (aktinidia z Dalekiego Wschodu)

Najsilniejszy ze wszystkich uprawianych gatunków osiąga wysokość 30 metrów. Pień o średnicy do 20, liście do 15 cm długości. Mają owalny kształt, spiczaste, krawędzie z małymi zębami. Kwiaty są białe, pachnące, zebrane w kwiatostany. Actinidia argut ma podgatunek:

 • samowystarczalny - odporny na zimno, dojrzewa późno, we wrześniu;
 • nadmorski - gorszy od zimna, odporny na choroby i szkodniki;
 • wielkoowocowy - odporny nie tylko na zimno, ale także suszę.

Aby aktynowce dobrze się rozwijały, konieczne jest nie tylko dbanie o nie, ale także odpowiednie sadzenie. W miarę możliwości są trzy główne pory roku:

 • wczesną wiosną, kiedy śnieg właśnie się stopił, a soki jeszcze się nie ruszyły;
 • późna wiosna, kiedy większość roślin wyblakła;
 • Połowa jesieni, kiedy to pozostaje około miesiąca przed przymrozkami.

Wybierz właściwe miejsce, kierując się następującymi zasadami:

Drenaż

Actinidia preferuje suche gleby, w których woda nie pozostaje. Jeśli na miejscu woda gruntowa leży blisko powierzchni, aktynowce będą musiały zasadzić na specjalnie wylanym wzgórzu.

Światło i cień

Sadzonki Actinidii dobrze tolerują cień, ale przyniosą owoce tylko wtedy, gdy otrzymają wystarczającą ilość słońca. Najlepsza opcja - miejsce, w którym promienie słoneczne są jasne przed lunchem, w upalne popołudniowe godziny króluje cień.

Dbałość o aktynidię nie wymaga specjalnej wiedzy. Wystarczy wykonać następujące procedury:

 • Podlewanie Każdego ranka i każdego wieczoru trzeba spryskać liście rośliny, imitując deszcz, w suchą pogodę pomoże aktyniczkom pozostać w dobrym stanie. Jeśli dojdzie do prawdziwej suszy, należy co tydzień nawilżać glebę wokół rośliny, wlewając jednocześnie do 10 wiader wody.
 • Rozluźnienie. Od czasu do czasu trzeba poluzować glebę u korzeni rośliny - delikatnie, płytko, ale często, usuwając jednocześnie rosnące chwasty.
 • Nawozy. Od czasu do czasu należy nawozić aktynidię. Nakarm je nawozami mineralnymi: azotem, fosforanem i potasem. Ważne jest, aby nawożenie aktinidiami nie zawierało chloru - jego obecność niekorzystnie wpłynie na roślinę.
 • Przytnij. Odbywa się w lecie, kiedy jest dużo wyrośniętych sadzonek, i już wystarczająco się zakorzeniły. Konieczne jest usunięcie gałęzi, tworząc bardziej rozrzedzoną piękną koronę - pozwoli to roślinie swobodnie nosić owoce i uzyskać wystarczającą ilość światła.
 • Zbieranie. Powinny być przeprowadzane, gdy owoce są dojrzałe, z odpowiednią starannością. Po zakończeniu sezonu trzeba kupić nawóz, niż karmić aktyniczki na spokojną zimę.
 • Zima Bardzo młode sadzonki, które zostały niedawno zasadzone, powinny zostać usunięte z podłoża i pokryte świerkowymi liśćmi z suchymi liśćmi. Dorosłe aktynidy mogą zimować bez schronienia.

Czasami występują choroby aktynidii, które również wymagają korekty, ale zdarza się to rzadko i zazwyczaj wystarczy po prostu usunąć zakażone pędy wyrośniętych sadzonek.

Reprodukcja aktynidii to prosta nauka. Kto wie, jak sadzić aktinidię, jest na pewno wystarczająco inteligentny, by go opanować.

Najważniejszą rzeczą, którą musisz pamiętać w tym procesie - podłoga rośliny jest dziedziczona. W konsekwencji, uciekając z żeńskiej rośliny, można uzyskać żeńskie rośliny, które nie będą owocować bez męskich.

Istnieje kilka sposobów, w jakie rasy Actinidia.

Obejrzyj film: Actinidia - cięcie i prowadzenie Mini Kiwi (Lipiec 2022).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send