Okno klimatyzacji Małe gospodarstwo domowe w plastikowym oknie, urządzenie, zasada działania, jak zainstalować monoblok chłodzący dla domu i czystości - Dom i styl - 2019
Dom i styl

Klimatyzatory okienne: zalety projektowe

Klimatyzator okienny w monoblokowym oknie z tworzywa sztucznego może być doskonałym wyborem dla tych, którzy ze względów finansowych po prostu nie mogą sobie pozwolić na zakup drogich technologii klimatycznych. Jest to tania opcja, która ma swoje zalety. Jego instalacja jest łatwa do wykonania samodzielnie, bez uciekania się do dodatkowych kosztów.

Zasada działania instalacji okiennych

Zasada działania pompy ciepła staje się niezbędna do działania każdego typu klimatyzatora. Gdy tryb obniżania temperatury, ciepło z pomieszczenia chłodzonego jest usuwane. Głównymi substancjami roboczymi są czynniki chłodnicze lub freony, które mogą być w stanie ciekłym i gazowym, w zależności od temperatury i ciśnienia.

Z zasady tej korzystają ci, którzy tworzą domowe klimatyzatory okienne. Wewnątrz urządzenia te są podzielone na części za pomocą szczelnej przegrody. Jedna z tych części wychodzi na zewnątrz, a druga znajduje się wewnątrz. Część zewnętrzna składa się z następujących elementów:

 • Silnik wentylatora.
 • Skraplacz
 • Sprężarka.

W części wewnętrznej, która jest dostarczana z każdym monoblokiem, stanowiącym mniej więcej to samo: elektroniczna jednostka sterująca, wirnik wentylatora cyrkulacyjnego, parownik.

 1. Freon gazowy kurczy się 5-6 razy po włączeniu klimatyzatora. Staje się to wynikiem oddziaływania sprężarki, po czym ten sam freon wchodzi do skraplacza, gdzie przyspiesza do temperatury 60-90 stopni.
 2. Kondensator ma postać serpentyny przepływowej. Jego podstawą są mosiężne i żebrowane rury miedziane, dzięki którym powierzchnia wymiany ciepła wzrasta. Przyczynia się to do tego, że freon szybko się ochładza i przechodzi w stan skupienia cieczy.
 3. W postaci płynnej substancje te przechodzą przez zawory dławiące. Same urządzenia mają bardzo mały przekrój poprzeczny. Dzięki nim freony wchodzą do parownika, przechodząc przez system rurek. Parownik jest zainstalowany wewnątrz klimatyzatora.
 4. Wewnątrz parownika freony w postaci płynnej znajdują się w dużej przestrzeni, ze względu na ekspansję, jeśli tak, to rzadko. Na tym etapie ciecz staje się parą.
 5. W procesie parowania ciepło jest bardzo aktywnie absorbowane. W tym przypadku uwalniana jest duża ilość zimna, temperatura substancji staje się dość niska.
 6. Freon ponownie znajduje się w kompresorze po poprzednich transformacjach, a cykl opisany powyżej jest powtarzany ponownie.

Mały klimatyzator okienny i inne typy urządzeń zawierają silnik elektryczny z dwoma wirnikami wentylatora zamontowanymi po obu stronach. Chociaż znajdują się na tym samym wale. Silnik włącza się w tym samym czasie co sprężarka.

Podczas pracy kondensator wydmuchuje wirnik jednostki zewnętrznej, wersja mobilna nie jest wyjątkiem. Do wymuszonego obiegu powietrza zaprojektowano wirnik, który znajduje się w jednostce wewnętrznej. Ciepłe powietrze przechodzi przez parownik. To dzięki temu schematowi całe powietrze jest chłodzone w pomieszczeniu. Przez czynnik chłodniczy ciepło jest przekazywane do jednostki zewnętrznej klimatyzatora, ale monoblok nadal działa tylko w połączeniu z innymi częściami.

Jakie są dodatkowe funkcje klimatyzatorów okiennych?

Klimatyzator okienny przeznaczony jest nie tylko do chłodzenia powietrza. Posiada wbudowane dodatkowe funkcje, które ułatwiają utrzymanie optymalnego mikroklimatu w pomieszczeniu. Następujące funkcje są dostępne dla użytkowników.

 • Większość modeli ma wbudowane czujniki dotykowe, elektroniczną jednostkę sterującą. Pomagają śledzić optymalny poziom temperatury. To samo dotyczy wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Klimatyzatory mogą teraz automatycznie włączać się i wyłączać. Wszystko zależy od wcześniej ustalonych ustawień.
 • W siatce oddzielającej znajduje się specjalne okno w celu zapewnienia trybu wentylacji. A do tego nawet nie trzeba otwierać otworów wentylacyjnych. W normalnej pozycji to okno jest po prostu zamknięte. Monoblok może utrzymać szczelność przez długi czas.
 • Przepustnica otwiera się automatycznie, gdy używana jest wentylacja. Następnie uruchamia się silnik dodatkowego wentylatora. Istnieje kilka trybów, które umożliwiają ustawienie optymalnego trybu. Urządzenie mobilne nie jest wyjątkiem.
 • Parownik i skraplacz w tych urządzeniach są zawsze wymienne. Są one symetrycznie połączone z innymi częściami urządzenia. Kontrolowane zawory elektromagnetyczne pomagają ustawić kierunek ruchu czynnika chłodniczego.
 • Wewnętrzna cewka staje się parownikiem, jeśli jednostka pracuje w trybie chłodzenia. Z kolei na zewnątrz przyczynia się do wzrostu temperatury powietrza.

Po włączeniu trybu ogrzewania zawory elektromagnetyczne ponownie rozdzielają ruch freonu tylko w przeciwnym kierunku. Jednostka zewnętrzna, jakby usuwała ciepło z ulicy, zamieniając się w parownik. Wewnętrzny oddaje ciepło do pokoju i staje się kondensatorem. Klimatyzator monoblokowy spełnia swoją funkcję.

Jak wybrać najlepszy model?

Podajemy możliwe wskazówki na przykładzie modeli przeznaczonych do ogrzewania pomieszczeń do 15 metrów kwadratowych. Klimatyzator okienny urządzenia staje się ważnym czynnikiem.

Wiele modeli może wydawać się podobnych do siebie, ale z pewnością istnieją różnice zewnętrzne. Na przykład mogą one polegać na lokalizacji części żaluzji, przez które wtryskuje się powietrze. Najlepszym wyborem jest najwyższa pozycja. Dobrze jest, jeśli produkt pozwoli na regulację przepływu powietrza w pionie i poziomie.

Filtry antybakteryjne nie mogą być nazywane użytecznym dodatkiem. Skuteczność tych urządzeń zmniejsza się do zera po kilku cyklach pracy.

Równie ważną cechą jest intensywność przepływu powietrza. Im większy, tym lepszy przepływ. Monoblok ma również wpływ.

Lepiej jest wybrać produkty o najniższej wadze przy oknie.

Na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę przy wyborze?

Istnieją trzy cechy, które bezpośrednio wpływają na to, jak komfortowy będzie klimatyzator w domu:

 • Sposoby sterowania urządzeniem.
 • Hałas
 • Dystrybucja powietrza Zasada działania klimatyzatora okiennego we wszystkich przypadkach pozostaje w przybliżeniu taka sama.

Przesuwane okiennice kierujące przepływem powietrza znajdują się za otworem, przez który wpływa powietrze. Standardowy schemat zakłada, że ​​gorące powietrze porusza się w górę i zimne powietrze przesuwa się w dół. Monoblok jest również zaangażowany w ten proces.

Jeśli kupisz klimatyzator okienny w niższym segmencie cenowym, prawdopodobnie regulacja pozycji zostanie przeprowadzona ręcznie. Niektóre modele ogólnie pozwalają na zachowanie tylko jednej pozycji. W bardziej nowoczesnych modelach dozwolone jest dostosowanie zarówno na pionie, jak i na całej długości. Niektóre mają silnik elektryczny odpowiedzialny za sterowanie. Jak wyczyścić klimatyzator okienny, możesz uczyć się na podstawie instrukcji.

Jeśli chodzi o hałas, sprężarka jest za to bardziej odpowiedzialna, aw mniejszym stopniu - za same urządzenia wentylacyjne. Sprężarki tłokowe przyczyniają się do znacznie większego hałasu niż zestawy rotacyjne, ale różnica nie jest tak duża, wynosi tylko 5 decybeli. Producenci stosują specjalne tłumiki drgań, aby uniknąć tego problemu. Obudowa może być również częściowo pokryta gumą. Jak zainstalować klimatyzator okienny, wszyscy łatwo to zrozumieją.

Cóż, jeśli łopaty i wirniki są przemyślane aerodynamicznie. Następnie projekt napędzany jest przez specjalne silniki o niskim poziomie hałasu. Czyścimy je za pomocą specjalnych chemii gospodarczej.

Innym źródłem hałasu jest wentylator, który działa w celu intensywniejszego wydzielania ciepła z czynnika chłodniczego. Aby wyeliminować ten problem, wystarczy odkręcić korek od zaworu spustowego, a następnie umieścić plastikową rurkę na konstrukcji, która odprowadza kondensat na ulicę.

Obejrzyj film: Klimatyzacja projekt - montaż - serwis Warszawa (Listopad 2019).

Загрузка...