Zasłony na ściany kurtynowe okrągłe, dwurzędowe i jednorzędowe, metalowe i plastikowe, jak wybrać zasłonę elastyczne i zaokrąglone - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Karnisze ścienne do zasłon: wszystko o cechach konstrukcyjnych i niuansach wyboru (25 zdjęć)

Dekoracja okien i drzwi jest szczególnie ważna w każdym pomieszczeniu. Główny składnik - same zasłony i zasłony. Aby tekstylia domowe i różne atrybuty dekoracyjne wyglądały spektakularnie i nie powodowały kłopotów w trakcie pracy, należy zwrócić szczególną uwagę na systemy mocowania.Karnisz to kombinacja nazw struktur, z którymi elementy tekstylne są przymocowane do ramy ściany, sufitu lub okna. Obejmuje to nie tylko gzymsy w tradycyjnym znaczeniu tego słowa, ale także utrwalacze do tkanin, końcówek, wsporników, prowadnic.

Odmiany

Wszystkie gzymsy są klasyfikowane według charakteru spotkania. Mogą być używane zarówno do dekoracji określonych otworów o określonych parametrach, jak i do kierunku uniwersalnego. Istnieje również urządzenie do uaktualniania „świateł” okien.

Dzięki projektowaniu elementów, nowoczesne gzymsy mogą być nawleczone, okrągłe, kształtowane. W zależności od rodzaju montażu sufitowego lub ściennego. Ostatnia opcja to najpopularniejsza klasyka. Konstrukcja składa się z pręta, na którym przymocowane są arkusze tekstylne, jak również z systemu mocowania.Gzymsy okrągłe ściany

Okrągłe gzymsy są konstrukcjami składającymi się z prętów i wsporników lakonicznych. W celu wzmocnienia walorów dekoracyjnych modeli stosuje się specjalne końcówki - flary, a także pierścienie mocujące z haczykami lub bez nich.

Zazwyczaj wszystkie elementy projektu są zaprojektowane w tym samym kolorze i stylu. Mniej powszechne są złożone kompozycje stworzone dla konkretnego niezwykłego wnętrza. Zaokrąglony pasek w klasycznym formacie jest wykonany z różnych materiałów:

 • Drzewo;
 • Plastik;
 • Metalowe tworzywo sztuczne;
 • Metal

Drewno jest elitarnym surowcem. Rzeźbione i złożone elementy drogiego drewna można znaleźć w klasycznym wnętrzu. Naturalne materiały dobrze wyglądają w kraju, retro, vintage, prowansji i różnych ekologicznych kierunkach.

Karnisze ścienne do metalowych zasłon doskonale uzupełniają wystrój w zespołach high-tech, art deco, nouveau, modern, futuristic lub loft. Produkty z tworzyw sztucznych w jasnych kolorach i nieoczekiwanych kształtach służą do tworzenia tematycznych pokoi dziecięcych.Kurtyna na ścianie

Karnisz do zasłon - prosta i niedroga opcja do każdego pomieszczenia. Możesz wybrać opcję jednorzędową i dwurzędową. Sznurek nadaje się do mocowania lekkich tekstyliów domowych:

 • Tulle;
 • Organza;
 • Capron;
 • Jedwab.

Ciężkie tkaniny mogą spowodować deformację sznurka lub nawet złamać pod własnym ciężarem. Pierścienie, oczka, klipsy, magnesy służą do mocowania samego arkusza. Lekkie elementy są używane jako dodatkowe atrybuty dekoracyjne: koronki, jedwabne kokardy, krawaty, lekkie fałdy.Gzymsy profilowe

Gzyms ścienny jest reprezentowany przez prowadnicę z rowkami, wzdłuż których suwaki mogą się poruszać. Zasłony lub zasłony są przymocowane do tych elementów. Struktury profilowe mogą być wykonane z takich materiałów:

 • Aluminium;
 • Metalowe tworzywo sztuczne;
 • Struktury polimerowo-metalowe.

W zależności od typu, typu, rozmiaru okna wybierany jest profil jednorzędowy lub dwurzędowy. Istnieją modele, w których profile w nawiasach przypominających L tworzą trzy lub więcej wierszy.

Elastyczne szyny kurtynowe są preferowane, jeśli otwór w oknie ma nieregularny kształt (na przykład ma kształt łuku, owalu, trapezu lub wykusza). Dla każdego konkretnego rozwiązania architektonicznego można wybrać kilka opcji karniszy na elastycznej podstawie.Opcja bagietki

Okap z bagietką pozwala połączyć wszystkie atrybuty w pomieszczeniu w kompletną kompozycję: od mebli szafkowych i otworów okiennych po kompozycję kurtyny i dekoracyjne struktury pomocnicze. Wybrana bagietka zamyka miejsce, w którym znajduje się płótno.Najczęściej projekty prezentowane są w takich opcjach:

 • Drewniane deski ozdobione rzeźbami lub nietypowymi wkładami;
 • Plastikowe okapy pomalowane w najróżniejszych kolorach;
 • Ścienne metalowe płytki (czasami traktowane złotą lub miedzianą patyną);
 • Fretwork w połączeniu z „niewidzialnymi” łącznikami.

Klasyczne drewniane konstrukcje ze stiukiem i rzeźbami są idealnym rozwiązaniem dla bogatej klasyki, rokoko, baroku. Konstrukcje aluminiowo-metalowe z profilami aluminiowymi nadają się do progresywnych kompozycji wnętrz.

Sprzęt do podnoszenia

Mechanizmy podnoszące (istnieją konstrukcje jednorzędowe, dwurzędowe i wielorzędowe) są stosowane do zasłon o złożonej konfiguracji. Zazwyczaj kompozycje wielowarstwowych ciężkich tkanin są podnoszone ręcznie lub mechanicznie.

Mechanizm podnoszący jest niezbędny w przypadku tego typu zasłon:

 • Zasłony londyńskie;
 • Roman;
 • Walcowane;
 • Francuski

Istnieją różne rodzaje karniszy do zasłon ze złożonymi mechanizmami, zarówno otwartymi, jak i zamkniętymi. W przypadku systemów otwartych typowe jest użycie mechanizmu bezpośrednio na samym profilu.
Systemy zamknięte umożliwiają ukrycie całego farszu technicznego pod osobnym profilem lub w ozdobnym płótnie. Wybierając jedną lub drugą opcję dla projektu otworu, należy wziąć pod uwagę specyfikę wnętrza: czy zakorzenią się w nim skomplikowana konstrukcja gzymsuPrzesuwne gzymsy na ścianie

Mechanizmy przesuwne są wybierane w przypadku, gdy konieczne jest maksymalne ułatwienie procesu otwierania okien, jeśli to konieczne. Jako główna dźwignia za pomocą konwencjonalnego przewodu. Jeśli okapy są dwurzędowe, mechanizm przesuwny jest instalowany oddzielnie w każdym rzędzie. System nadaje się do wielowarstwowych ciężkich kompozycji drogich tkanin.

Szczególne zalety konstrukcji ściennych

Gzymsy ścienne (i wszystkie odmiany) cieszą się szczególną popularnością. Do szczególnych zalet funkcjonalnych i estetycznych należą:

 • Prostota instalacji (gzyms jednorzędowy może być instalowany niezależnie, nawet bez posiadania specjalnych umiejętności podobnych prac);
 • Możliwość stosowania masywnych, obszernych konstrukcji tekstylnych we wnętrzu, harmonijnie dopasowując je do zestawu stylistycznego pomieszczenia, bez obawy, że gzyms nie będzie w stanie wytrzymać obciążenia;
 • Szeroka gama produktów (możesz wybrać dowolny produkt nie tylko pod względem wyglądu, ale także pod względem rozmiaru, materiału, poziomu jakości, stopnia złożoności, rodzaju konstrukcji i mechanizmu zarządzania wstęgami tekstylnymi);
 • Przed instalacją nowych karniszy nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych czynności naprawczych.

Ponadto konstrukcje ścienne są jedynym rozwiązaniem dla mieszkań z sufitami podwieszanymi. Niezależnie od tego, jak właściciele mieszkania chcą używać konstrukcji sufitowych z jakiegokolwiek powodu, nie jest to możliwe, a umiejętnie dobrane podwójne i jednorzędowe gzymsy do montażu na ścianie będą w stanie rozwiązać wszystkie istotne z punktu widzenia koncepcyjnego zadania projektowe.Rodzaje zasłon i okapów

Zanim wybierzesz gzyms, musisz przemyśleć wszystkie niuanse. Przede wszystkim projekt musi być zgodny z zasłonami lub zasłonami pod każdym względem. Na przykład tylko bardzo silny gzyms nadaje się do gęstego, masywnego płótna aksamitu. Lepiej jest preferować szeroką gamę drewna lub okrągłych odmian metalu. Plastik w tym przypadku jest przeciwwskazany.Lekkie lub przezroczyste kompozycje tekstylne na masywnej podstawie będą wyglądać niewłaściwie. Dla takich elementów lepiej wybrać gzyms jednorzędowy.Krótka kurtyna „kawiarnia” o złożonej fakturze dobrze wygląda z drewnianym rzeźbionym zawieszeniem. W przypadku japońskich zasłon sztywna rama jest dostarczana na podstawie wielowierszowych konstrukcji kolejowych (najlepiej z napędami elektrycznymi lub innymi urządzeniami high-tech). Aby zainstalować lambrequiny, powinieneś spojrzeć na trzyrzędowe konstrukcje i przymocować systemy ścienne wysoko nad oknem, tuż przy samym suficie. Zapewni to optymalne wejście światła.

W kuchni możesz bawić się formą i służyć. Na przykład wybierz zabawne projekty o nietypowym wystroju w postaci owoców. Podobnie można zrobić w pokoju dziecięcym, gdzie na półce znajduje się miejsce i najbardziej zabawne zwierzęta lub inne ciekawe postacie, które kocha dziecko.

Obejrzyj film: Castorama - Zrób To Sama - - Zasłony i karnisze (Styczeń 2020).

Загрузка...