Sofa z regałami i stołem, narożną i prostą, delfinem, podświetlanymi modelami i drewnianymi ścianami bocznymi do kuchni - Dom i styl - 2020
Dom i styl

Sofa z półkami: wygodna oszczędność miejsca (22 zdjęcia)

Wyposażając przestrzeń życiową wokół nas, coraz bardziej staramy się zminimalizować liczbę możliwych działań i ruchów, aby nasza reszta nie mogła się wtrącać. W poszukiwaniu kolejnego rozwiązania tego nietrywialnego problemu projektanci na całym świecie zaproponowali nową opcję projektowania miejsca do siedzenia - sofę z wbudowanymi półkami.Ten element wyposażenia mebli jest udanym połączeniem miękkich części i sztywnych konstrukcji stworzonych do przechowywania przyjemnych rzeczy, które mogą urozmaicić resztę gospodarstwa domowego. Sofa z drewnianymi półkami może być doskonałym miejscem na ulubione książki i czasopisma, przekąski, jeśli wolisz przekąskę podczas oglądania filmów i programów telewizyjnych, a także do składania niezbędnych drobiazgów, w tym pilota telewizyjnego.

Te sofy, w zależności od projektu, można osadzić w rogu lub umieścić wzdłuż ściany. Lokalizacja tego elementu wnętrza zależy od położenia półek i potrzeb samych właścicieli, aby zapewnić niezbędny dostęp do przedmiotów na półkach.Korzyści

Tworząc taki komfort na sofie, nie można nie mówić o zaletach, jakie daje wygodna konstrukcja z wbudowanymi półkami:

  • zapewnia stały, bezpłatny dostęp do niezbędnych drobiazgów: książek, czasopism, miseczki owoców itp. Nie musisz już wstrzymywać filmu, aby wstać i pójść na pop-pop lub telefon, wszystko to można teraz wygodnie umieścić na bocznej półce;
  • modułowy kształt sofy pozwala zainstalować półki w różnych miejscach: w rogu, między sekcjami lub z boku;
  • sofy z półkami zwykle nie przekraczają znacznie kosztów konwencjonalnego miękkiego projektu, więc to rozwiązanie nie jest w stanie trafić do portfela;
  • Wszechstronność takiej sofy nie ma analogów - oprócz wygodnego miejsca do siedzenia lub koi, będziesz mieć wygodne półki. Cała konstrukcja oszczędza dużo miejsca (można odmówić dużych szaf i półek naściennych), pozostając jednocześnie wygodnym miejscem na pobyt.

Wady takich konstrukcji można przypisać tylko temu, że sofy z półkami na książki i inne przyjemne rzeczy zajmą ci trochę więcej czasu, ponieważ, podobnie jak wszelkie poziome powierzchnie, półki zbierają kurz, który trzeba okresowo czyścić. Można również powiedzieć, że ten projekt jest niebezpieczny dla dzieci, niektóre narożniki półek są traumatyczne dla młodych członków rodziny, ale przy odpowiednim wyborze projektu można uniknąć wszystkich problemów z tym związanych.

Cechy konstrukcyjne

W zależności od tego, gdzie zostaną umieszczone betonowe konstrukcje drewniane do przechowywania rzeczy, istnieje kilka najpopularniejszych opcji:

  • w podłokietnikach;
  • w rogu;
  • z tyłu.

Wszystkie te opcje wyróżniają się wygodą i ergonomią, tylko wymiary pomieszczenia, w którym zostanie zainstalowana sofa, oraz życzenia właściciela są w stanie określić właściwy wybór wymaganej konstrukcji.Sofa z półkami w podłokietnikach

Wszyscy zapewne zauważyli, że zewnętrzna strona podłokietnika sofy jest trwałą, przeważnie drewnianą ramą, pokrytą tkaniną, z której wykonana jest reszta tapicerki.

Tak więc projektanci mebli uznali, że to miejsce jest niewybaczalnie głupio pozostawione odkryte i oferowane wzory sof, w których zewnętrzna strona bocznych paneli podłokietnika jest wyposażona w wygodne i przestronne półki.Tutaj możesz umieścić swoje ulubione książki lub czasopisma, zdjęcia w ramkach lub posągach. Półki w tej formie są bardzo wygodne w użyciu - wystarczy pochylić lub nawet opuścić rękę przez parapet, aby uzyskać potrzebne przedmioty. Jeśli półki służą jedynie jako element dekoracyjny wnętrza, wówczas idealnie dopasują się do ciekawych elementów dekoracyjnych, wykonanych w tym samym stylu.

Ważne jest, aby pamiętać, że ten projekt sofy z półkami jest bardziej odpowiedni dla rodzin, w których nie ma małych dzieci i zwierząt. Niska lokalizacja półek i dostępność przedmiotów na nich spowoduje niewielkie problemy. Zawsze jednak możliwe jest zamknięcie tych półek za pomocą matowego lub przezroczystego szkła, a także przy niesłyszących drewnianych drzwiach, co może nawet sprawić, że projekt sofy będzie bardziej oryginalny.

Sofy z półką w rogu

Jak wynika z nazwy, struktury tego typu muszą mieć kąt, pod którym zostaną osadzone niezbędne półki. Dlatego tylko narożna sofa z półką w rogu pasuje do tego opisu. Takie projekty są najczęściej instalowane w małych pomieszczeniach, oszczędzają miejsce, pozostając wygodnym miejscem na relaks i wygodne przechowywanie książek, elementów dekoracyjnych, a nawet kompozycji kwiatowych.

Półka w tych sofach znajduje się w rogu między miękkimi sekcjami, oddziela i jednocześnie łączy obie strony sofy. Tutaj możesz przechowywać książki, czasopisma, umieszczać zdjęcia w ramkach, kwiaty w doniczkach i po prostu umieścić pilota telewizora.

Wielu mieszkańców nowoczesnych apartamentów woli zainstalować taką sofę w kuchni, zwykle w jadalni. W ten sposób goście i gospodarstwa domowe siedzą przy stole, a na półkach można jednocześnie umieścić kosz owoców, serwetnik lub koszyk na chleb. W wolnym czasie od święta telefon lub telewizor można umieścić na półkach, aby gospodyni nie opuszczała swojego ulubionego programu telewizyjnego podczas gotowania.Dostępne są również opcje, gdy półka narożna wychodzi i zamienia się w mały, ale wygodny stół, na którym można zorganizować przyjemną herbatę. Taka kanciasta kanapa ze stołem i półkami zapewnia wygodę spotkania i spotkania z przyjaciółmi, gdy nie jest możliwe zorganizowanie dużych przyjęć.Sofa z półką z tyłu

Oprócz przestrzeni zewnętrznej podłokietnika, tylna przestrzeń jest często wypełniona pustką. Dlaczego nie używać go poprawnie?

Szeroka sofa z półkami z tyłu pleców pozwoli ci umieścić tam prawie całą bibliotekę domową, ulubione zestawy obiadowe, fotografie i figurki. Oczywiście taki układ półek jest najmniej wygodny w użyciu, jednak jako stojak w pokoju nie zna wad. Wcześniej, oprócz sofy, umieściłbyś obszerne regały z książkami, ale teraz możesz znaleźć wygodny schowek i miękką część wypoczynkową w jednym projekcie.

Takie sofy z półkami najczęściej znajdują się w dużych salonach lub apartamentach typu studio. Co więcej, w tej ostatniej wersji sofa może służyć jako rodzaj separatora między halą a kuchnią, a następnie na półkach w jej plecach można umieścić niezbędne rzeczy w kuchni.Popularne odmiany

Ważną zaletą konstrukcji z półkami jest to, że taka modyfikacja nie wymaga żadnych specjalnych mechanizmów i konfiguracji. Półki mogą być wyposażone w prostą sofę i kątowe, składane i rozsuwane.

Półki na prostych kanapach można umieścić w podłokietnikach i tylnym oparciu. Są też wzory, gdy podłokietnik się podnosi, przewraca i staje się doskonałym wsparciem dla małego posiłku lub gorącej herbaty. Półki można również wyposażyć w samą przestrzeń podłokietników - najczęściej tak wyposażony jest bar domowy.

Narożna sofa z półkami, jak już wspomniano, może być wyposażona w półkę w rogu, ale nadaje się również do półek w podłokietnikach i oparciach. Wszystko zależy od wielkości i możliwości pomieszczenia, ponieważ umieszczenie w nim takiej sofy określi dostępność przedmiotów na półkach.

Istnieje również kanciasta kanapa „delfin” z półkami w rogu, kiedy miękka część konstrukcji składa się w wygodne łóżko, a półka narożna służy jako stolik nocny, gdzie wygodnie jest ustawić budzik, telefon, szklanki lub szklankę wody. Taka sofa z półką będzie świetnym rozwiązaniem w małym pokoju, ponieważ w rzeczywistości wyobraża sobie funkcjonalne połączenie trzech mebli naraz.

Pomimo tego, że uważaliśmy za najbardziej popularne opcje osobnego umieszczania półek, są też sofy, w których znajdują się wszystkie trzy wersje półek. Oczywiście ten projekt jest najmniej podobny do sofy, jednak pomimo obecności dużej liczby powierzchni magazynowych nie przestaje być wygodnym miejscem do odpoczynku. Dopiero teraz twój odpoczynek będzie zapewniony przy minimalnym ruchu.

Półki na sofie można ozdobić szklanymi lub metalowymi wstawkami, rzeźbionymi lub błyszczącymi listwami, są opcje z drzwiami (przesuwne i zawiasowe), można umieścić pnączę lub ozdobić oświetleniem. Wszystkie opcje będą świetnie wyglądać, jeśli pasują do stylu pokoju, w którym umieszczasz taką sofę.